Sorgulama

Ziraat Mobil Bankacılık Hesabı Nasıl Açılır? (Ziraat Mobil İndir) 2022

Ziraat Bankası internet bankacılığı hesabınızın olması sizlere birçok avantaj sağlamaktadır. Para gönderme, fatura ödeme, hesap dökümlerini inceleme ve daha birçok işlemi yapabilmenizi sağlamaktadır. İnternet üzerinden mobil veya internet şubesi hesabı açmak için Ziraat Bankası müşterisi olmanız gerekmektedir. Ziraat Bankası internet ve mobil bankacılığı kullanmak ve açmak ücretsizdir.  

Peki, Ziraat Bankası mobil bankacılık hesabını nasıl açarım? İşte izlemeniz gereken adımlar:

Ziraat Bankası İnternet Şubesi Yeni Şifre Alımı Nasıl Yapılır?
Ziraat Mobil Bankacılık Hesabı Nasıl Açılır?
 • Online başvurunuzda kişisel bilgileriniz (TC kimlik numarası, güvenlik kodu ve telefon numaranız), SMS şifre bilgileriniz (SMS onay kodu) ve kart bilgilerinizi doldurmanız istenmektedir.

Bilgileri doldurup SMS onayı aldıktan sonra internet şubesi başvurunuz tamamlanmış olur. Başvuru sırasında Ziraat Bankası banka kartınızın ve banka sistemine kayıtlı güncel cep telefonu numaranızın olması gerekmektedir.

Banka Müşterisi Olmayan Kişiler Nasıl Mobil Bankacılık Açabilir?

Ziraat Bankası müşterisi olmayan kişiler, hesap açma işlemlerini doğrudan banka şubesinde gerçekleştirebilmektedir. Banka müşterilerine iletilen şifreler ile hem mobil uygulamadan hem de internet sitesi üzerinden bankacılık işlemleri için giriş yapılabilmektedir. İşlemlerin sorunsuz gerçekleşmesi için bilgilerinizin güncel olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası İnternet Şubesi Yeni Şifre Alımı Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası mobil işlemleriniz için Ziraat Bankası internet sitesine girerek ‘’Şifremi Unuttum’’ kısmına tıklayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Şifremi Unuttum Mobil
Ziraat Bankası Mobil İnternet

Ziraat internet şubesi yeni şifre oluşturmak için şifremi unuttum kısmına tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda bilgileri eksiksiz doldurmalısınız.

 • Kişisel bilgiler (TC kimlik numarası ve cep telefonu)
 • Güvenlik bilgileri
 • Doğrulama şifresi
 • Yeni şifre oluşturma
Ziraat Bankası İnternet Şubesi Kapatma Mümkün mü?
Ziraat Bankası Mobil Bankacılık Şifremi Unuttum

Ziraat İnternet Şubesi Cep Telefonu Numarası Nasıl Değiştirilir?

 Tüm internet bankacılığında olduğu gibi Ziraat Bankası internet bankacılığında da sisteme kayıtlı bir cep telefonu numaranızın olması gerekmektedir. Çünkü internet şubesine her girişinizde SMS onayı telefonunuza gelmektedir. Eğer telefon numaranızı değiştirirseniz, banka sisteminde numaranızı güncellemeniz gerekir. Numara güncelleme işlemleri yalnızca şubelerden yapılabilmektedir.

Bu bilgilere ek olarak, hattınızı başka bir operatöre taşıdığınızda da güncelleme yapmanız gerekmektedir. Aksi halde SMS onayı alamazsınız.

Ziraat Bankası İnternet Şubesi Kapatma Mümkün mü?

Bankanızın internet şubesini artık kullanmak istemeyip kapatmak istiyorsanız en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığı kapatma işlemleri yalnızca bankanın şubelerinden yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Mobil Uygulamasını Nasıl İndiririm?

Telefonunuza Ziraat Bankası mobil uygulamasını indirmek için internet bağlantınızın olması gerekmektedir. Daha sonra Google Play veya App Store üzerinden Ziraat Mobil uygulamasını indirebilirsiniz. 

Ziraat mobil uygulaması üzerinden, internet şubede yaptığınız işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak kredi notu sorgulama gibi bazı işlemler uygulama üzerinden gerçekleştirilememektedir.

Müşteri Temsilcisi İle İnternet Üzerinden Nasıl Görüşülür?

Ziraat Bankası müşteri temsilcisi ile görüşmek için, Ziraat Bankası web sitesi üzerinden internet bankacılığına giriş yaparak banka profilinizin sol alt bölümünde yer alan ‘’Canlı cevap’’ kısmına tıklayın. Karşınıza çıkan teknik destek veya bilgi alma seçeneklerinden size uygun olanını seçerek görüşmeye başlayabilirsiniz. Banka, işitme engelli müşterileri için de hizmet sağlamaktadır. Talebiniz üzere yaklaşık bir dakika içerisinde banka müşteri temsilcisi sizinle iletişime geçmektedir.

Ziraat Bankası Mobil İnternet Bankacılığı Avantajları Nelerdir?

Dijitalleşen dünyada, bankacılık işlemleri de artık değişime uğraşmıştır. Neredeyse tüm bankacılık işlemleri internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu durum kişilere hem vakit hem de nakit kazandırmaktadır. Peki, Ziraat Bankası’nda mobil internet bankacılığı ne gibi yarar sağlamaktadır? Ziraat Bankası’nın mobil internet bankacılığı avantajlarına göz atalım:

 • Mobil bankacılık üzerinden hesaplarım bölümünden aktif tüm Ziraat Bankası hesaplarınızı görüntüleyebilirsiniz.
 • Para transferi bölümünden kendi bankanıza veya başka bankalara para transferi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Döviz işlemlerinizi (al/sat) yapabilirsiniz.
 • Ödemeler bölümünden fatura, prim, kredi kartı vergi vb. ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kartlarım kısmından Ziraat kartlarınızın ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz.
 • Sigorta, emeklilik gibi işlemlerinizin ödemesini anında yapabilirsiniz.
 • Krediler bölümünden kredi başvurusu yapabilir, faiz oranlarını dahi görüntüleyebilirsiniz.
 • Başvurular kısmından yapmış olduğunuz başvuruların durumunu öğrenebilirsiniz.
 • Kredi kartı veya banka kartı başvurusu yapabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Kredi Başvurusu Yapabilir Miyim?

Ziraat Bankası internet bankacılığı kredi başvurusu yapmak için hesabınızın aktif olması gerekmektedir. Başvuru aşamaları ise şu şekildedir:

 • Ziraat internet sitesi üzerinden veya Ziraat Mobil uygulamasından hesabınıza giriş yapın.
 • Menüde yer alan ‘’Başvurular’’ kısmına gidin.
 • ‘’Krediler’’ kısmına gelerek ‘’Tüketici kredisi’’ bölümüne tıklayın.
 • Karşınıza çıkan formu eksiksiz doldurun ve çekmek istediğiniz kredi tutarını ve vadesini girerek ‘’Başvur’’ butonuna tıklayın.

Başvuru talebiniz bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde iletilmiş olacaktır. Kredi başvurularında, kredi notunuz oldukça önemlidir. Başvurunu onaylandığında müşteri hizmetleri sizinle iletişime geçmekte ve krediniz hesabınıza yatırılmaktadır. Eğer banka sizinle hiçbir iletişimde bulunmadı ise başvurunuz olumsuz olabilir. Bunu öğrenmek için mobil veya internet şube üzerinden ‘’Başvurular’’ bölümüne giderek ‘’Başvuru takip’’ bölümüne girip kredi başvurunuzu kontrol edebilirsiniz.

Kredi başvurunuzun onaylanmaması, genellikle iki sebepten ötürüdür:

 • Kredi kullanım limitine takılmış olabilirsiniz.
 • Kredi notunuz düşük olabilir.

Tüketici kredisi örnek tutar ve vadeleri aşağıdaki tabloda örneklendirilmiştir:

TutarVadeTaksit TutarıFaiz Oranı
40.000 TL36 ay1.531,26 TL%1,54
40.000 TL24 ay2.078,60 TL%1,54
30.000 TL24 ay1.558,95 TL%1,54
20.000 TL36 ay765,63 TL%1,54
10.000 TL6 ay1.1776,11 TL%1,54
50.000 TL36 ay1.914,08 TL%1,54
60.000 TL24 ay3.117,91 TL%1,54
20.000 TL12 ay1.873,58 TL%1,54

Ziraat Bankası Kartımı İnternet Alışverişine Nasıl Açarım?

Günümüzde banka müşterileri artık çoğu işlemlerini internet üzerinden halletmekte, alışverişlerini de internet üzerinden yapmaktadır. İnternetten alışveriş yapmanız için banka, sizden onay istemektedir. Bu onay, güvenlik önlemlerinden dolayı olup tek bir defaya mahsustur. Ziraat Bankası kartını internet alışverişine açmak için aşağıdaki yollardan size uygun olanını seçebilirsiniz:

 • SMS ile internet alışverişine açma: Bankada onaylı olan güncel cep telefonunuzdan EONAY boşluk banka/kredi kartınızın son 6 hanesini yazarak 4757’ye SMS göndererek kartınızı internet alışverişinize açabilirsiniz.
 • Müşteri hizmetlerinden banka kartını internet alışverişine açma: Ziraat Bankası 444 00 00 nolu müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı internet alışverişine açabilirsiniz. 444 00 00 numaralı müşteri hizmetlerini tuşlayıp sesli komut bitiminde 2’ye, sonra 0’a basın. Diğer bankacılık işlemleri kısmından TC kimlik numaranızı girip 2’te basın ve ardından kart numaranız ve şifrenizi tuşlayın. İşlemlerin bitiminde kartınız internet alışverişine açılır.
 • İnternet bankacılığı ile internet alışverişine açma: Ziraat Bankası internet bankacılığına giriş yaparak Kartlarım > Kredi Kartı menüsüne girerek ‘’Kart Ayarları’’ kısmına gidin. Bu sayfada ‘’Alışveriş, e-ticaret’’ seçeneklerini yeşil olarak işaretleyerek kartınızı internet alışverişine açabilirsiniz.
 • Mobil şubeden banka kartını internet alışverişine açma: Ziraat Mobil uygulamasından hesabınıza girerek Kartlarım > Kart Seçimi > Kart Ayarları menülerini takip edip kartınızı internet alışverişine açabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası şubeleri üzerinden: Banka şubelerinden kartınızı internet alışverişine açma işlemini yapabilirsiniz.

Ziraat Mobil Şifrem Kitlendi, Nasıl Açabilirim?

Banka şifrelerinin güçlü olması için büyük ve küçük harf, rakam vb. içeren şifrelerin oluşturulması istenilmektedir. Bu metotlar, bankaların güvenlik politikalarına bağlıdır. Peki, şifrenizi yanlış girdiğinizde ne olur? Mobil bankacılık işleminiz için şifrenizi üç kez art arda yanlış girer iseniz banka, hesap güvenliği sebebiyle hesabınızı kilitlemektedir. Diğer bir deyişle hesabınız bloke olmaktadır.

Ziraat Bankası bankamatik kartınız varsa, en yakın ATM’ye giderek ‘’İnternet Bankacılığı Bloke Kaldırma’’ yönergelerini yerine getirerek hesabınız üzerindeki kilidi kaldırabilirsiniz. Ardından yeni bir şifre belirlemeniz istenir. Eğer kartınızı bulamıyorsanız 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralarını arayarak Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine bağlanıp sorununuzu müşteri temsilcisine iletebilirsiniz. Görüşme sırasında kimlik doğrulama için müşteri temsilcisi size birtakım sorular soracaktır.

Ziraat Bankası İnternet Şubesinden Nasıl Para Transferi Yapabilirim?

Ziraat Bankası internet şubesinden EFT yapmak için, internet bankacılığına girerek sol tarafta bulunan Para transferleri > Başka hesaba transfer adımlarını uygulamalısınız. Alıcı hesabı ve tutarı yazarak EFT işlemini gerçekleştirebilirsiniz. EFT işlemleri genellikle 08.30 ile 17.00 arasında yapılabilmektedir.

2022 Ziraat Bankası EFT Ücretleri Ne Kadar?

Ziraat hesabınızdan başka bankaya göndereceğiniz EFT işlemlerinde banka sizden ücret kesmektedir. 2022 Ziraat Bankası EFT ücretleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

EFT KANALI1.000 TL Altı Tutar1001-50.000 TL Arası50.001 TL
Mobil Bankacılık1.14 TL2.29 TL28.65 TL
ATM2.29 TL5.73 TL57.30 TL
İnternet Bankacılığı1.14 TL2.29 TL28.65 TL
Düzenli EFT1.14 TL2.29 TL28.65 TL
Müşteri Hizmetleri5.73 TL11.46 TL114.60 TL
Banka Şubesi5.73 TL11.46 TL114.60 TL
Geç EFT1.71 TL3.43 TL42.97 TL

Yukarıdaki tabloda yer alan ücretlere Banka Sigorta Muamele Vergisi dâhil edilmemiştir.

2022 Ziraat Bankası Havale Ücreti Ne Kadar?

Ziraat Bankası müşterileri başka bir Ziraat Bankası müşterisine havale yapabilmektedir. Gönderilen tutara göre havale ücreti değişmektedir. 2022 Ziraat Bankası havale ücretleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Havale KanalıHavale Ücreti
İnternet Bankacılığı1 TL – 25 TL
Mobil Bankacılık1 TL – 25 TL
Şubeden5 TL – 100 TL
ATM1 TL – 25 TL
Telefon Bankacılığı5 TL – 100 TL

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Üzerinden Sınav Ücreti Nasıl Yatırılır?

Sınav ücretleri veya harç ödemeleri internet şube veya ATM’ler üzerinden yapılabilmektedir. Ziraat Bankası internet bankacılığı sınav ücreti yatırmak için; Ödemeler > Eğitim, Sınav ve Üniversiteler > Ödeme yapılacak sınav veya üniversite harcını seçmelisiniz.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığını Yurtdışında Nasıl Kullanırım?

Yurtdışında iken hattınıza gelen SMS’leri alamadığınız için internet bankacılığına giriş sağlayamazsınız. Yurtdışındayken Ziraat Bankası internet bankacılığına girebilmeniz için ‘’Ziraat Bankası Yurtdışı IP Açma’’ işlemini yapmalısınız. Bu işlem için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Ziraat Bankası internet şubesine giriniz
 • Giriş ekranında karşınıza ‘’Müşteri numaranız Yurtdışı IP adresinden internet bankacılığı erişimine kapalı konumdadır. Açmak için lütfen tıklayınız.’’ Yazısına tıklayınız.
 • Daha sonra açılan penceredeki bilgileri doldurunuz.

Yukarıdaki adımları gerçekleştirdiğinizde internet bankacılığına yurtdışından erişim sağlayabilirsiniz. Fakat eğer yurtdışına çıkmış iseniz bu işlemi yapamazsınız. O yüzden, +90 850 220 00 00 numaralarını tuşlayarak müşteri hizmetlerine bağlanmalısınız. Müşteri temsilcinize durumunuzu anlatarak çözüme kavuşabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Güvenli bir şekilde bankacılık işlemlerinizi yapmanız için dikkat etmeniz gereken kurallar vardır. Hesap güvenliğiniz için yapmanız gereken şeyler şunlardır:

 • Hesap hareketlerinizi daima kontrol edin. Bilginiz olmadan yapılan işlem gördüğünüzde derhal bankanız ile iletişime geçin.
 • Kimlik bilgileriniz ya da banka şifrenizi talep eden e-posta ve çağrılara cevap vermeyin.
 • İnternet bankacılığında işiniz sonlandığında oturumunuzu kapatın.
 • Güvenmediğiniz Wi-fi ağlarında internet bankacılığına giriş yapmayın. Bu tarz alanlarda kendi internetinizi kullanın.
 • Virüsten koruma programlarını cihazınızda kullanın.
 • Şifrenizi oluştururken güçlü şifre seçin. Örneğin 1234, abcd, 1995 vb. basit şifre seçimlerinden uzak durun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu