Gündem

Yastık altı altın sistemi nedir? Altın dönüşümlü hesap nedir?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yeni Türkiye Ekonomi Modeli’nin önemli bir parçası olan yastık altı altın için atılan adımları açıkladı. Bakan Nebati vatandaşa büyük gelir kapısı olacak sistemin 1 Mart’tan itibaren 81 il genelinde başlayacağını duyurdu. Yeni sistemin en önemli dikkat çeken özelliği ‘Fiziki altın’ın artık kolaylıkla altın, repo ve katılım hesaplarına kolaylıkla yatırılabilecek. Bununla beraber vatandaş altın ile hem değer koruması sağlayacak hem de risksiz ekstra bir kazanç sağlamış olacak. İşte yeni altın modelin en çok merak edilen ayrıntıları…

Altın için en iyi kazanç dönemi! Bu tarihlere dikkat: Yeni gelir kapısı olacak uygulama başlıyor

Yeni gelir kapisi olacak uygulama basliyor
Yastık altı altın sistemi nedir? Altın dönüşümlü hesap nedir?

ALTIN İÇİN YENİ SİSTEM 1 MART’TA DEVREYE GİRİYOR

Bakan Nebati, yastık altı altınların ekonomiye kazandırılmasına yönelik bütüncül yaklaşımların önemine dikkat çekerek, altın başta olmak üzere benzer enstrümanların finansal sisteme kazandırılmasıyla vatandaşa yeni kazanç kapısı açılacağını ve tasarrufların Türkiye ekonomisinin büyümesine önemli boyutta destek vereceğini açıkladı. Nebati yeni sistemi bu sözlerle duyurdu;

“1 Mart’tan itibaren 81 ilde en az bir adet olmak üzere, 2022 yılında da 1.500’ün üzerinde kuyumcunun dahil olacağı çalışmaları başlatıyoruz.”

1 martta basliyor

Yastık altı altınları ekonomiye kazandırılmasına ilişkin düzenleme Resmi Gazete‘de yayımlandı. Kuyumcu, rafineri ve Banka arasında teyit sistemi oluşturulacak. Vatandaş, kuyumcuya altınını teslim ettiğinde isterse bankada bulunan Altın hesabına, isterse teslim ettiği altının TL karşılığını TL cinsi hesabına aktarılmasını talep edebilecek.

Hali hazırda bulunan altına ilişkin hesap türlerine ek olarak yeni hesap türleri üzerinde bankalar tarafından çalışma yapılacak. Bahsedilen sistem üzerinden bankalara aktarılan fiziki altın karşılığı TL tutarların “Altın Dönüşümlü TL Mevduat- Katılım Hesaplarında” değerlendirilebilmesini teminen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerekli düzenleme çalışmaları yapılacak. Böylece kişi, tasarrufunun değerini korurken aynı zamanda TL cinsi kazanç sağlamış olacak.

altini ekonomiye kazandirma programi

Altın dönüşümlü hesap nedir?

Örneğin, bir kişi 10 çeyrek altını banka şubesine götürdüğünde açtığı altın hesabının bakiyesini çeyrek altın cinsinden takip edebilecek. Bu çeyrek altın hesaplarında belirlenen şekillerde değerlendirildikten sonra bire bir hesabında gözüken altın miktarını fiziki olarak çekebilecek. Darphane bu süreçte gerekli ekspertiz desteğini bankalara sağlayacak. Çeyrek katılım ve vadeli hesaplar uygulaması da 15 Mart’tan itibaren uygulamaya alınacak.

Yastık altı altın sistemi nedir, nasıl işleyecek?

Altın ve Piyasalar Uzmanı İslam Memiş, ‘Üçlü teyit sistemi’nin detaylarını kalem kalem anlattı. Sistemin önceden olduğunu ancak buna yenilikler katıldığını belirten Memiş, “Bu yeniliklerde altın tasarrufu ekosistemini nasıl işleyeceğini açıklar nitelikte. Bankalar ve platformlar oluşturulacak kuyumcularda bu sisteme dahil edilecek” dedi.

Sisteme şuan dahil olan 1500 kuyumcunun olduğunu belirten Memiş, “Yıl içinde bu kuyumcu sayısı 10 bin olarak hedefleniyor. Vatandaş direk bankaya gitmeden bu sisteme dahil olabilecekler” ifadelerini kullandı.

Memiş, “Bundan sonraki süreçlerde de hurda altınlarını sisteme dahil eden vatandaşlarımız için de farklı sistem geliyor. Yine bu sistem de altın depo, katılım, çeyrek altın, altın dönüşümlü TL mevduat, atlın dönüşümlü TL katılım hesapları oluşturulacak. Altın alım satım işlemlerini vatandaşlar bankadan yapabilecekler. Altın transfer sistemi oluşturulacak bu da takas bank sistemiyle yapılacak” şeklinde konuştu.

Yastık altı altın destek paketinde neler var?

Yastık altında ne kadar altın olduğunda ciddi belirsizlikler olduğunu belirten Memiş, “Dünya Altın Konseyi bundan 20 yıl önce Türkiye’deki altın miktarını 5 bin ton olarak açıkladı. Ben o kadar altın olduğunu tahmin etmiyorum” şeklinde konuştu.

Paketin içinde çok şeyin eksik olduğunu belirten Memiş, “Hassas olunması gerek çok noktalar var. Bence önümüzdeki haftalardan itibaren farklı uygulamalar konulabilir. Vatandaşa güven vermeniz gerekiyor. Fiziki olarak altın verilecek kur garantisi var, altın fiyatları yükseldiğinde burada vatandaş mağdur olmayacak. Fiziki verdiği zaman altını fiziki olarak geri alabilecek” ifadesini kullandı.

Yastık altında birikim yapanların gelenekçi olduklarını belirten Memiş, “Yastık altı altın biriktirenler uzun vadeli yatırımcılar. Bu yatırımcılara kredi kullanma kolaylığı sağlanabilirinse sisteme daha hızlı katılım olabilir. Mevcut paketin içinin biraz daha doldurulması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

altin tasarruf ekosistemi

‘Altın Tasarruf Ekosistemi’ Neler İçeriyor

10 madde de yeni ‘Altın Tasarruf Ekosistemi’ için en çok merak edilen bilgiler şöyle:

  1. 1 Mart itibariyle 81 ilde en az 1 adet olmak üzere 1.500 kuyumcu yeni sisteme dahil olacak.
  2. Ailelerin bu yeni altın sistemiyle çocukların geleceğini sağlayacak tasarruflar sağlayacak.
  3. Fiziki altın tasarrufları güvenli bir şekilde kuyumcular, kurulacak platformlar ve bankalar aracılığıyla finansal sisteme girecek.
  4. 2022 yılı sonuna kadar 10.000 kuyumcu, banka ve platformun sisteme girmesi bekleniyor.
  5. Altın tasarruflarının finansal sisteme girmesi hem vatandaşa kazandıracak hem de ülke ekonomisinin büyümesine katkı verecek.
  6. Talep edilmesi halinde altın fiziki olarak kolaylıkla geri alınabilecek.
  7. Fiziki altın çekiminde banka tarafından müşteriye yeni üretim ziynet verilecek.
  8. Fiziki altın, TL karşılığı kadar altın dönüşümlü mevduat ve katılım hesabı içerisine girerek risksiz bir gelir kapısı olacak.
  9. Takasbank, Borsa İstanbul ve Darphane bankalarla iş birliği halinde altın tasarruflarının ekonomiye kazandırılması yönünde çalışacak.
  10. Katılım bankaları ve kamu mevduat bankaları bu işleyişteki en önemli araçlar olacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu