Sağlık

Ücretsiz Sağlık Raporu Nereden Alınır? 2022 (Ehliyet Evlilik İş )

Ehliyet başvurularında, işe alımlarda, spor faaliyetlerinde ve daha birçok alanda sağlık raporu talep edilmektedir ve vatandaşlar sağlık raporu nasıl alınır sorusunun yanıtını merak etmektedir. Sağlık raporu, resmi bir evraktır ve memurluk, burs başvuruları, evlilik, askerlik, spor faaliyetleri, ehliyet ve çeşitli seyahatler için istenebilmektedir. Sağlık raporunun istenildiği alana göre ücretlendirmesi olabilmektedir.

Peki, sağlık raporu nereden alınır? İşte sağlık raporu alabileceğiniz kurum ve kuruluşlar:

 • TC Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastaneleri ve eğitim ve araştırma hastaneleri
 • Özel hastaneler
 • Özel klinikler
 • Resmi kurumlara ya da üniversitelere bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri, tıp fakülteleri
 • Sağlık ocakları
 • Özel poliklinikler
 • Özel tıp merkezleri

Yukarıda sayılan kurum ve kuruluşlardan sağlık raporu alabilirsiniz. Ücretsiz sağlık raporu almak istiyorsanız, Aile Sağlık Merkezlerine yani sağlık ocaklarına gitmeniz gerekmektedir.

2022 Sağlık Raporu Ücreti

Sağlık raporu ücreti, raporu alacağınız kuruma göre farklılık göstermektedir. Sağlık ocaklarından alacağınız sağlık raporu ücretsizdir. Diğer kurumlardan alacağınız sağlık raporu ücreti ise şu şekildedir:

 • Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastanelerinden alınacak olan sağlık raporu hekim tarafından veriliyor ise 70 TL, kurul tarafından veriliyor ise 270 TL’dir.
 • Tıp fakültelerinden, üniversite hastanelerinden ve eğitim ve araştırma hastanelerinden alınacak olan sağlık raporu hekim tarafından veriliyor ise 105 TL, kurul tarafından veriliyorsa 400 TL’dir.
 • Özel hastanelerde verilen sağlık raporları ise hastaneden hastaneye göre değişmektedir. Fiyatlar 70 TL ile 500 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Yapılan tetkiklere göre fiyat artışı olabilir.

Sağlık Raporu Hangi Bölümlerden Alınır?

Sağlık raporunu sağlık ocaklarından, özel hastanelerden ve devlet hastanelerden alabileceğinizi belirtmiştik. Sağlık ocağından alacağınız sağlık raporunuzu aile hekiminizden alabilirsiniz. Özel ve devlet hastanelerinden alacağınız sağlık raporu için ise aşağıda yer alan bölümlere müracaat edebilirsiniz:

 • Dâhiliye
 • Ruh sağlığı
 • Genel cerrahi
 • Nöroloji
 • Kulak, burun, boğaz
 • Göz hastalıkları

Sürücü Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Ehliyet alıp arama sürmek için yalnızca araç kullanmayı öğrenmeniz gerekmemektedir. Araç kullanmaya sağlık durumunuzun sorunsuz olduğunu beyan etmelisiniz.  Günlük yaşamı aksatan denge problemi, eklem hareketlerinde kısıtlama, uyku bozukluğu, epilepsi, ruh hastalıkları, gece körlüğü gibi rahatsızlıklarınızın olup olmadığı hekim tarafından değerlendirilir.  Bu tür rahatsızlıkları bulunan kişilere ehliyet verilmemektedir.

Alınan kararlar doğrultusunda, 01.01.2021 tarihinden itibaren ehliyet için sağlık raporu başvurusu e-devlet platformu üzerinden alınmaktadır. Sistemde Kişisel Sağlık Formu kısmını doldurarak ön başvuru yapmanız gerekmektedir. Formu doldurmayan veya eksik dolduran kişileri ehliyet için sağlık raporu alamayacaklardır.

Sağlık Raporu Nasıl Alınır E-Devlet

Sağlık Raporu almak için e-devlet üzerinden “sürücü sağlık raporu başvurusu“nda bulunulacaktır.

 • Sürücü raporu beyan başvurusu için e-devlet sistemine giriş yaparak arama çubuğuna ‘’Kişisel Sağlık Bilgi Formu’’ yazıp aratın.
 • Sağ üstte yer alan ‘’Yeni Başvuru’’ butonuna tıklayarak kişisel bilgilerinizin çıktığı ekrandaki istenilen bilgileri doldurun. Burada sağlık bilgileriniz, kan hastalıklarınız, solunum sistemi rahatsızlıklarınız vb. hakkında bilgiler istenilmektedir.
 • Bu formu doldurmamanız halinde, tarafınıza sağlık raporu düzenlenmesi yapılmayacaktır. Eğer gözlük ya da tıbbi cihaz kullanıyor iseniz muayeneye gelirken bunları getirmeniz gerekecektir.
 • İstenilen bilgileri tamamen doldurduğunuzda önizleme sonrasında işlem sonucu gerçekleştirilir.
Sağlık Raporu Hangi Bölümlerden Alınır?
Ücretsiz Sağlık Raporu Nereden Alınır?

E-devletten sağlık raporu almak için buradan giriş yaparak bilgilerinizi doldurabilirsiniz.

Spor Faaliyetleri İçin Sağlık Raporu

Spor faaliyetleri için sağlık raporu alacak kişiler, sağlık durumunun spor yapmaya engel olmadığına dair belge alır. Spor yapmaya engel durumlar genellikle astım hastalığı, ortopedik sorunlar ve kalp rahatsızlıklarıdır. Spor branşına göre sağlık kriterleri değişebilmektedir. Sağlık muayenesinden geçerek spor faaliyetleri için sağlık raporu alabilirsiniz. Bunun için özel hastanelere, devlet hastanelerine veya sağlık ocaklarına gidebilirsiniz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Özel Hastane Muayene Ücretleri 2022

Evlilik İçin Sağlık Raporu

Evlenmek için nikâh dairelerine başvuruda bulunurken, sizden bir takım belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler arasında da sağlık raporu bulunur. Evlilik için sağlık raporunu aile hekiminizden ücretsiz alabilir, dilerseniz özel veya devlet hastanelerinden de ücret karşılığında alabilirsiniz.

İşe Giriş İçin Sağlık Raporu

İş başvurusunda bulunduktan sonra başvurunuzun onaylanması halinde, işvereniniz sizden bazı belgeler talep eder. Bu belgeler arasında işinizi yapmaya engel olmadığına dair sağlık raporu bulunmaktadır. Çalışacağınız sektöre ve bölüme göre sağlık raporunun içeriği değişebilir. Sizden ekstra tetkikler yaptırmanız talep edilebilir. İş yerinizin anlaşmalı olduğu hastane var ise işe giriş için sağlık raporunu ilgili hastaneden alabilir, anlaşmalı hastane ise ücretsiz olarak sağlık ocaklarından alabilirsiniz.

Askerlik İçin Sağlık Raporu

Sağlık raporunuz olmadan askere alınmanız mümkün değildir. Askere gitmeden önce sizden sağlık raporu talep edilmektedir. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız var ise özel işlemlere tabi tutulduktan sonra durumunuz risk taşımıyorsa sağlık raporunu alabilirsiniz. Askerlik için sağlık raporunu, Aile Sağlığı Merkezlerinden, özel hastanelerden veya devlet hastanelerinden alabilirsiniz.

Sağlık Raporu Randevu

Sağlık kurulu randevuları yalnızca MHRS sistemi üzerinden verilmektedir. Sağlık raporu randevu işleminiz için ‘’ALO 182’’ MHRS hattını arayabilir veya MHRS web sitesini kullanabilirsiniz. Akıllı telefonunuzdan sağlık raporu randevusu almak için MHRS mobil uygulamasını indirerek de randevu alabilirsiniz.

Sağlık Ocağından Ücretsiz Sağlık Raporu Alma

Aile Sağlığı Merkezlerinde aile hekimleri hizmet vermektedir. Aile hekiminizden ücretsiz sağlık raporu alabilmektesiniz. Evlilik, askerlik, spor faaliyetleri için sağlık ocağından rapor alabilirsiniz.

Sağlık Raporu Ücretinden Kimler Muaftır?

Devlet hastanelerinden sağlık raporu alırken belirli ücret tahsil edilmektedir. Sağlık raporu alırken ücretten muaf olanlar bulunmaktadır ve bunlar öğrenciler, şehit yakınları, gaziler, engellilerdir. 

Ayrıca kurum birimleri tarafından sevk belgesi düzenlenen meslek hastalığı, kontrol muayeneleri ve maluliyet sebepleriyle sağlık hizmeti sunucusuna sevk edilen kişilerden de sağlık raporu ücreti talep edilmemektedir.

Sağlık Raporu Ücreti Nereden Alınır?

SGK’ya bağlı çalışan bir işçi, iş yerinde kaza geçirmesi ya da hasta olduğu için işe devamlılık sağlayamaması durumunda, rapor parası alabilmektedir. İş kazası veya meslek hastalığı olan işçiler, doktor tarafından muayene edildikten sonra iş göremezlik raporu almaktadırlar. Alınan sağlık raporunun en az 3 günlük olması şarttır çünkü 3 günün altında olan raporlar için SGK tarafından ödeme yapılmamaktadır.

Sağlık raporu parası alacak olan çalışanların raporlarını işverenlerin SGK’ya iletmesinin ardından en geç 15 iş günü içerisinde PTT üzerinden çalışanların hesaplarına yatırılmaktadır. Hesaba yatırılan paranın en geç ay içerisinde çalışan tarafından alınması gerekmektedir ve alınmaması durumunda ödenek SGK’ya geri verilmektedir.

Özel Hastanelerde Sağlık Raporu Ücreti

Sağlık raporunu özel hastanelerden almak isteyen kişiler, belirli bir ücret karşılığında raporlarını alabilmektedirler. Eğer iş yerinizin anlaşmalı hastanesi var ise indirimli olarak raporunuzu alabilirsiniz. Rapor alacağınız özel hastaneye ve rapor türüne göre (yapılan tetkiklere, testlere vb.) ücretler değişebilmektedir. Genellikle ücretler 70 TL ile 500 TL arasında olmaktadır.

Devlet Hastanelerinde Sağlık Raporu Ücretleri

Devlet hastaneleri sağlık raporu ücreti, özel hastanelerden daha uygundur. Yapılacak olan muayeneye göre devlet hastanelerinden sizden ücret alınmaktadır. Rapor ücretleri 70 TL ile 300 TL arasında değişmektedir. Hekim tarafından verilen sağlık raporu ile kurul tarafından verilen sağlık raporunun ücretleri birbirinden farklıdır. Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastanelerinde rapor hekim tarafından veriliyorsa 70 TL, kurul tarafından veriliyorsa 300 TL’dir.  Tıp fakültelerinden, üniversite hastanelerinden ve eğitim ve araştırma hastanelerinden alınacak olan sağlık raporu hekim tarafından veriliyor ise 105 TL, kurul tarafından veriliyor ise de 400 TL’dir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu