Sosyal Medya

Twitter’dan Para Kazanma Yöntemleri 2023 (Nft tweet)

Dünyanın en çok tercih edilen sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, üyeleri tarafından para kazanmak için de kullanılıyor. Hal böyle olunca birçok kişinin aklına ‘‘Twitter’da ne kadar para kazanılır? sorusu gelmektedir. İçeriğimizde bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır:

 • Twitter’da para kazanılır mı?
 • Tweet atarak para kazanma
 • Twitter’da nasıl para kazanılır?
 • Sponsorlu tweet nedir?
 • Süper takip abonelik sistemi
 • Para kazanmak için Twitter’da kaç takipçi gerekir?
 • Twitter’da ne kadar para kazanılır?
 • Fenomenler Twitter’da ne kadar kazanıyor?

Twitter 2006 yılından beri faaliyet göstermekte ve gün geçtikçe kullanıcı sayısı artmaktadır. Tüm dünyadan kitlelerin düşüncelerini paylaşıp, takip etmekten hoşlandıkları içerikleri yayınlayan kişileri veya şirketleri takip ederek iletişim kurmasını sağlayan bir platformdur. Bu sosyal iletişimin yanı sıra ünlü insanlar popülerliklerini daha da arttırmak için, gazeteciler yeni haberler paylaşmak ve işletmeler de müşterileriyle iletişime geçip marka bilinirliğini arttırmak için yoğun bir biçimde Twitter kullanmaktadırlar.

Twitter’da Para Kazanılır mı?

Evet, Twitter’da para kazanmak mümkündür. Birçok sosyal medya kullanıcısı bu şekilde para kazanmakta, markalar da bu sayede ürünlerinin, faaliyetlerinin ya da markalarının bilinirliğini arttırmaktadır.

Tweet Atarak Para Kazanma

Bu yöntem ile para kazanmayı seçmeniz halinde dikkat edeceğiniz en önemli nokta takipçi sayınızdır.  Önemli bir takipçi kitlesine ulaştıktan sonra tweet atarak doğrudan gelir elde etmeniz mümkündür.

Twitter’da reklam almaya başlamak için Türkçe sürümde 100 bine yakın takipçiye sahip olmak yeterli olacaktır. Bu yöntemi uygulayarak tweet başına para kazanabilirsiniz. Başlangıçta yeterli takipçi sayısına ulaştıktan sonra reklamın size gelmesini beklemeden sizin reklam aramanız gerekmektedir. Reklam servislerine ulaşabilir ve teklif iletebilirsiniz. Bu yöntemle belli bir zaman sonra geri dönüşler olacak ve reklamlar da kendiliğinden gelmeye başlayacaktır. Bunun bir süreç olduğunu unutmayın ve her gün belirli bir zamanınızı reklam aramak için kullanın. Reklam aldığınızda mutlaka yazılı bir anlaşma yapın. Attığınız tüm tweetleri markaya kanıt olarak sunun.

Twitter’da reklam alabilmek için yeni bir hesap oluşturmayı düşünüyorsanız aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz.

İlk olarak açacağınız sayfanın kategorisini belirlemeniz gerekmektedir. Kategoriyi belirlerken bazı dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

 • Kategoriyle ilgili bilginiz nedir?
 • Bu kategoride ilerlerken kullanacağınız yöntemler nelerdir?
 • Kategoriye ait rakip sayısı nedir?
 • Bu konu insanların ilgisini çeker mi?
 • Bu kategoriye olan ilgimi her zaman koruyabilir miyim?

Bu sorulara verdiğiniz yanıtlara göre kategorinizi belirlemeniz mümkündür. Twitter’da iki sayfa tarzı mevcuttur. Bunlar ülke çapındaki sayfalar ve alanı kısıtlı olan sayfalardır. Ülke çapındaki sayfalar tüm ülkeden takipçiye sahip sayfa tarzlarıdır. Alanı kısıtlı sayfalar ise belirli bir kitleye hitap etmekte olan sayfalardır. Alanı kısıtlı bir sayfa için 20 bin takipçi reklam almak için yeterliyken, Türkiye genelindeki bir sayfa için 200 bin takipçiyi aşmanız gerekmektedir.

Örneğin; ‘Eskişehir etkinlikleri’ diye bir sayfa açtığınızı düşünelim. Sayfayı etkili bir şekilde yönetirseniz, etkileşim oranınız, takipçi sayınız hızla artacaktır. Bu sayfa 50 bin takipçiye ulaştığında işletmelerin, markaların dikkatini çekeceksiniz. Bunlar dil kursları, sürücü kursları, kafeler, restoranlar olabilir. Fakat 50 bin takipçisi olan ülke çapındaki bir hesaba hiçbir marka, işletme reklam vermeyecektir.

Twitter’da Nasıl Para Kazanılır?

Twitter’da para kazanmak için kullanabileceğiniz yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • Dropshipping
 • Media Stüdyo
 • Diğer sosyal medya hesaplarına yönlendirme
 • Haber sitelerine ziyaretçi kazandırmak
 • Ürün tanıtımı yapmak
 • Sosyal medya yöneticiliğidir.

Dropshipping

Dropshipping kısaca stoksuz e-ticaret olarak adlandırılabilir. Geleneksel e-ticarette, siz bir ürünü toptan bir şekilde satın alır ve müşterilerden gelen siparişlerin ödemesini aldıktan sonra, müşterinin adresine ilgili ürünü kargolarsınız. Ancak dropshipping’de ise siz ürünü toptan bir şekilde almazsınız, e-ticaret sitenizde size gelen siparişleri ana üretici ve tedarikçiye ileterek; ürünün kargolanmasını sağlarsınız. Üretici-tedarikçi ürünü müşteriye gönderdikten sonra da size satıştan bir miktar komisyon ödemesi yapar. Kitleniz e-ticarete uygunsa bu yöntemle Twitter üzerinden satış yaparak para kazanabilirsiniz.

Twitter’da ürün satışı yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

 • Müşterileriniz size her an ulaşabilmeli.
 • Ürünün fotoğrafları net olmalı. Üzerinde çok fazla oynama yapılmamalı.
 • Ürüne ait bilgiler net ve anlaşılabilir bir şekilde yazılmış olmalıdır.
 • Ürünleri ulaştırmak için bir kargo şirketiyle anlaşma yapılmalı.
 • Diğer sosyal medya platformlarıyla reklam yapılmalıdır.

Media Stüdyo

Twitter videolarınızdan para kazanabileceğiniz bir sosyal medya platformudur. Yüklediğiniz videolarınıza reklam talep edebilir ve uygun bulunması halinde videolarınız öncesinde gösterilen reklamlar sayesinde para kazanabilirsiniz.

Twitter’a web tarayıcısı üzerinden eriştikten sonra Medai stuio’ya giriş yapın. Sonrasında ‘’Ayarlar’’ bölümüne tıklayın ve ‘’ Bu Videodan Gelir Elde Et ‘’ butonunu aktif hale getirin. Ardından sistem sizi yönlendirecek ve videolarınız hakkındaki ek bilgileri isteyecektir. Her şeyi doğru yaptığınız takdirde yüklediğiniz tüm videolardan para kazanma fırsatınız olacaktır. Ancak hatırlatmakta fayda var; bu yöntem için olmazsa olmaz yüksek takipçi sayısına sahip bir hesabınızın olmasıdır. Çünkü sadece yüksek takipçili hesapların ‘ Bu videodan gelir elde et’ butonu aktif hale gelecektir. Reklamların gelir dağılımı ise %70’e %30 oranındadır. %70 yayıncıya, %30 ise Twitter’a aktarılır.  Bu konuyla alakalı olarak aklınıza takılan soruların cevapları için linke tıklayınız .

Diğer Sosyal Medya Hesaplarına Yönlendirme

Bu yöntemle dolaylı olarak para kanmanız mümkündür. Yapılan araştırmalara göre Facebook’tan sonra en çok bağlantı tıklanması olan platform Twitter’dır.

Örneğin;  bir Youtube kanalınız olduğunu varsayalım. Twitter’da yönlendirme bağlantıları kullanarak Youtube kanalınıza erişilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede izleyici kitleniz artacak ve para kazanmış olacaksınız.

Haber Sitelerine Ziyaretçi Kazandırmak

Twitter güncel olayların ilk olarak paylaşıldığı sosyal medya uygulamasıdır. Dünyadaki tüm gelişmeler ilk olarak Twitter’da yer almaktadır. Başka bir deyişle insanların çoğu Twitter’ı büyük bir haber platformu olarak görmektedir.  Siz de bu durumdan faydalanarak; haber okumak isteyen çok büyük bir kitleye hitap edebilirsiniz. Bu kitleden para kazanmanın en etkili yolu ise bir haber sitesi kurmak ya da belli başlı haber sitelerinin size sponsor olmalarını sağlayarak bol bol haber paylaşmaktır.

Ürün Tanıtımı Yapmak

Günümüzde neredeyse herkes bir ürün almadan önce kullanıcı yorumları, önerileri ve şikâyetlerini inceleyerek karar vermektedir. Bu nedenle Twitter’da ilgili ürün ya da marka için arama yaparak çıkan sonuçları değerlendirmektedir. Birçok marka bu durumu göz önünde bulundurmakta ve yüksek takipçi kitlesine sahip kişilerle iletişim kurarak marka ve ürün tanıtımını yapmalarını istemektedir. Anlaşma yapılması halinde markalar, bu tanıtım için para ödemektedir.

 Örneğin; ürün kutu açılışı videoları oldukça ilgi çeken içeriklerdendir. Siz de bu şekilde tanıtımlar yaparak markalar aracılığıyla para kazanabilirsiniz.

 Sosyal Medya Yöneticiliği

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada siyasetçilerin, sanatçıların, bilim insanlarının; kısacası tüm tanınmış kişilerin kitlelere ulaşabilmek amacıyla kullandıkları en önemli sosyal medya platformlarının başında Twitter gelmektedir. Bunun sebebi; birebir fikir alışverişine elverişli ve etkileşim odaklı olmasıdır. Fakat birçok ünlü ismin, siyasetçinin, ya da markanın bu süreci tek elden ve istikrarlı bir şekilde yönetebilmesi için sorumlu kişilere ihtiyaçları vardır. Bu aşamada sosyal medya yöneticiliği devreye girer ve şahıslar ya da markalar adına Twitter hesabını yönetir. Siz de bu şekilde Twitter üzerinden para kazanabilirsiniz.

Sponsorlu Tweet Nedir?

Twitter’da 3 çeşit reklam türü bulunmaktadır. Bunlar;

 • Sponsorlu tweet
 • Sponsorlu hesap
 • Sponsorlu trendler’dir.

Şimdi bu başlıkları ayrıntılı olarak inceleyelim.

 • Sponsorlu tweet: En kısa anlatımıyla, reklamı verenin henüz kendisini takip etmeyen kullanıcılara gösterilmesi için ücret ödediği öne çıkarılmış tweettir. Görünürde normal bir tweetten farkı altında çıkan ‘Sponsorlu’ etiketidir. Bu tweet hedef kitlenin zaman tünelinde, profilinde, arama sonuçlarının üst kısmında görünmektedir. Bu sponsorlu tweetlerin size maliyeti her işlem için 0,35-2,50 TL arasında olmaktadır.
Twıtterdan Nasıl Para Kazanırım ?
Twittırdan Para Kazanma
 • Sponsorlu hesap: Hesabı henüz takip etmeyen hedef kitleye Twitter hesabını tanıtmak amacıyla öne çıkarılmış hesaplardır. Bu hesaplar hedef kitledeki kişilerin profilinde, akışında, takip önerisi kısmında ve arama sonuçlarında gözükebilirler. Yanlarında bir takip et düğmesi vardır ve alt kısımda yine sponsorlu ibaresi yer alır. Sponsorlu hesapların maliyeti her takip için 0,15-0,65 TL arasında değişmektedir.
Twıtter Sponsor Ücretleri
Sponsorlu Tweet Nedir?
 • Sponsorlu trendler: Twitter’daki trend konular, kullanıcıların Türkiye ve dünya gündemini takip etmesine kolaylık sağlayan bir bölümdür. Öne çıkarılmış trendler ise bu listenin en üstünde bulunarak size tanıtım konusunda yardımcı olan trendlerdir. Sponsorlu trendlerin maliyeti günlük 7500 TL civarında olmaktadır.
Günlük Trend Kaç Para
Twıtterdan Para Kazanma Yolları

‘Süper Takip’ Abonelik Sistemi

Twitter’daki birçok içerik üreticisi içeriklerinden gelir elde edebilmek için 3. Parti uygulamaları tercih ediyordu. Twitter, yeni tanıttığı ‘Süper Takip’ özeliği ile Twitter’ı daha yenilikçi bir platform haline getirmeyi hedefliyor. Kullanıcıların abonelere özel içerikler üreterek para kazanmasını sağlayacak bu özellik hem Twitter’a hem de içerik üreticilerine kolaylık sağlayacak.

Bu özellik ile ilgili yapılan açıklamada içerik üreticilerinin, takipçilerinin sevdikleri içerikleri oluşturmaya teşvik edilecekleri belirtilmiştir. Bu özellikle birlikte gelmesi planlanan ve yine içerik üreticilerini memnun edecek yeni özellik ise Clubhouse benzeri sesli sohbet odaklı Twitter Spaces’tir. İçerik üreticileri, takipçilerine ücretli ya da ücretsiz bültenler sunma imkânı yakalayacaktır. Kullanıcılar aylık 4,99 Dolar ücret ödeyerek bir topluluk grubuna erişim, bir haber bültenine abonelik ya da desteği gösteren bir rozet kazanabilecekler.

Para Kazanmak İçin Twitter’da Kaç Takipçi Gerekir?

Twitter’da alanı kısıtlı bir sayfa için 20 bin takipçi reklam almak için yeterliyken, Türkiye genelindeki bir sayfa için 100-200 bin takipçi sınırını aşmanız gerekmektedir.

Kısa zamanda takipçi sayınızı arttırmak için dikkat etmeniz gereken noktalar:

 • En önemli şey aktif olmanız. Sık sık tweet atmanız zamanla takipçi kazanmanızı sağlayacaktır. Tabi ki bu tweetler güncel olaylar ve güncel hastagleri içermelidir. Uzun süre paylaşım yapılmadığını gören bir takipçi artık Twitter hesabınızla ilgilenmediğinizi düşünerek hesabınıza olan ilgisini kaybeder ve sizi takip etmeyi bırakır.
 • Aktif olmanız ve gün içerisinde tweetler atmanız ne kadar önemliyse bunun sayısı da çok önemlidir. Çünkü Twitter’da kişiler ana sayfalarında takip ettikleri kişilere ait tweet ve retweetleri görmek isterler. Art arda ve çok sayıda atılan tweetler de kişilerin hesaplarında sadece size ait tweetleri görmeye başlayarak sıkılmasına ve takipten çıkmasına sebep olacaktır. Bu nedenle gönderi sürenizi optimize etmeniz önem taşır. Aynı zamanda gönderi sayısının günde 3 ya da 4 tweeti aşmaması önerilmektedir.
 • Retweet başkalarının tweetlerini kendi hesabınızda paylaşmanızdır. Ve bu yöntem ile ilgi çekebilir takipçi kazanabilirsiniz. Ancak çok fazla retweet yapmak da yine kişilerin ana sayfasında başkalarının tweetlerini çok fazla görmesine sebep olur ve en sonunda takibi bırakmaları kaçınılmazdır.
 • Takipçilerinizi ‘takibe takip’ mantığı ile arttırmaya çalışmayın. Bir zamanlar bu yöntem sıklıkla kullanılmışsa da, artık pek bir işe yaramadığı fark edilmiş ve sürekli takipçi elde edilemediğinden takipçi kazanma yöntemleri arasında popülerliğini yitirmiştir.
 • Tweetlerinizde mutlaka görsel içeriklere yer verin
 • Twitter hesabınız mutlaka tüm kişilere görünür olsun. Aksi takdirde etkileşim sağlayamazsınız. Bu da takipçi sayınızı arttırmakta önünüze büyük bir engel olarak çıkar.

   Twitter’da En Çok Takipçisi Olan Hesaplar (Dünya Geneli)

Twitter’da En Çok Takipçisi Olan Hesaplar aşağıdaki gibidir:

 1. Barack Obama (130,6 milyon kişi)
 2. Justin Bieber (113,9 milyon kişi)
 3. Katty Pery (109,4 milyon kişi)
 4. Rihanna (102 milyon kişi)
 5. Christiano Ronaldo (91,2 milyon kişi)
 6. Taylor Swift (88,4 milyon kişi)
 7. Lady Gaga (83,9 milyon kişi)
 8. Ariana Grande (82,1 milyon kişi)
 9. Ellen DeGeneres (79,2  milyon kişi)
 10. Youtube (72,9 milyon kişi)
 11. Elon Musk (71,7 milyon kişi)

Twitter’da En Çok Takipçisi Olan Hesaplar (Türkiye Geneli)

 1. Recep Tayyip Erdoğan (18,3 milyon kişi)
 2. Cem Yılmaz (15,1 milyon kişi)
 3. Galatasaray (10,5 milyon kişi)
 4. Abdullah Gül (8,3 milyon kişi)
 5. T.C. Cumhurbaşkanlığı (8,1 milyon kişi)
 6. Fatih Portakal (7,8 milyon kişi)
 7. Fenerbahçe SK. (7,7 milyon kişi)
 8. NTV (7,6 milyon kişi)
 9. Kemal Kılıçdaroğlu (8 milyon kişi)
 10. Cüneyt Özdemir (7,2 milyon kişi)

Twitter’da Ne Kadar Para Kazanılır?

Twitter’da para kazanmak için ihtiyacınız olanlar:

 • Pazarlama deneyimi
 • Satış ortaklığı anlaşmaları
 • Sponsor Tweetler
 • İnternet sitesi veya blog

Twitter’ı kullanarak tweet başına 300 TL ile 1.000 TL arasında bir para kazanabilirsiniz. Reklamın çeşidine bağlı olarak aylık 5 ile 20 bin arasında gelir elde etmeniz de mümkün.

Aynı anda birden çok fenomenle çalışmayı seçen firmalar büyük bazlı projeler için Trendig topic (TT) olabilmek amacıyla binlerce lirayı gözden çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra adı tweetlerde sık sık geçen ‘Nutella’  markası bu reklamı ücretsiz yaptırmış şanslı markalardan biri olarak anılmaktadır.

Link kısaltma siteleri sizin kısalttığınız link’e yapılan her tıklama için para öder. Bu şekilde günde ortalama 10 Dolar kazanma şansınız olabilir.

Fenomenler Twitter’da Ne Kadar Kazanıyor?

Tweet başına en fazla kazanan isimlere örnek vermek gerekirse; dünyanın en çok takip edilen futbolcularının başında gelen Cristiano Ronaldo’nun, tweet başına 260 bin avro kazandığı söylenmektedir.

Dünyanın en fazla kazandıran tweetine gelecek olursak; bu tarihin ilk tweeti olan ve Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından paylaşılan tweettir.

Twıtter Para Kazanma Yöntemleri
En Pahalı Tweet

Jack Dorsey tarafından açık arttırmaya sunulan tweet için yüz binlerce dolarlık teklif geldi. Blockchain teknolojisi ile gerçekleştirilen ve sanal nesne satışının da bir örneği olan bu işlemde tweet için 2,5 milyon dolar ödeme yapıldı. Tweeti satın alan kişinin  ‘Türk asıllı‘ olduğu iddia edilen iş insanı Sina Estavi olduğu bilgisi yayıldı. Bu bilgiden sonra Estavi’nin twitter hesabı çok fazla takipçi kazandı.

Biraz da Türk fenomenlerden bahsedelim:

 • Duygu Özaslan yaptığı reklamlar ve paylaşımlar sayesinde aylık ortalama 70.000TL kazanmaktadır.
 • Orkun Işıtmak aylık ortalama 250.000 TL kazanıyor.
 • Danla Biliç bu yolla aylık ortalama 200.000 TL gelir elde ediyor.
 • Reynmen de aylık ortalama 300.000 TL rakamına ulaşanlardan.
 • En çok kazanan fenomen ise Enes Batur’dur. Tüm sosyal mecralarda yaptığı paylaşım ve reklamlarla aylık ortalama 350.000 TL kazanıyor.
 • Enis Arıkan bir gönderi için yaklaşık 50.000 TL talep ediyor.
 • Burcu Esmersoy da bir gönderi için yaklaşık 60.000 talep ediyor.
 • Doğa Rutkay bir gönderi için 30.000 TL talep ediyor.
 • Pandemi sürecinde yıldızı parlayan Mücbir Sebepler ikilisi ürün yerleştirme yaparak Twitter’da gündemi belirleyen isimlerden. Ürün yerleştirme başına 100.000 TL gibi bir rakam talep ediyorlar.
 • İrem Sak bir gönderi için 20.000 TL talep ediyor.
 • Şeyma Subaşı bir gönderi için 75.000 TL kazanıyor.

Daha Fazla Göster

BU İÇERİKLER SİZE ÖZEL:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicinizi kapatarak giriş yapabilirsiniz.