Trendler

Turkcell Taahhüt Cayma Bedeli Sorgulama ve Hesaplama 2022

Ülkemizde bulunan GSM operatörlerinden olan Turkcell kullanıcılarına çeşitli kampanyalar ile hediye internet, sms ve dakika tarifeleri sunmaktadır. Turkcell kullanıcılarına sunduğu bu hediyeler için bir süre Turkcell kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Turkcell bunu ise kullanıcıları ile anlaşma yani taahhüt gerçekleştirerek uygulamaktadır. Turkcell ile yapmış olduğunuz taahhüt sonucunda kullanıcı olduğunuz sürece çeşitli kampanya ve avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Turkcell hizmetlerinden memnun kalmadınız ve başka bir GSM operatörünü kullanmak istemeniz durumunda Turkcell ile yapmış olduğunuz taahhüt süresi dolmadan bunu gerçekleştiremezsiniz. Anlaşma yapmış olan kullanıcıların faturalı hattan cayma bedeli ne kadar?

Gibi konu hakkında birçok soruyu merak ediyor.  Turkcell taahhüt sorgulama işlemi ile yapmış olduğunuz taahhüt’ün süresinin ne kadar kaldığını veya Turkcell cayma bedeli sorgulama taahhüt süreniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yeni çıkarılan kanunla Tüketicinin korunması için 12 aydan uzun süreli taahhütlerde cayma bedeli alınmamaktadır.

Turkcell Taahhüt Cayma Bedeli Sorgulama  

Turkcell faturalı tarifeler, cihaz kampanyaları, hazır kart’tan faturalı’ya geçiş gibi birden fazla kampanyası olan turkcell tarife ve paketlerinizin taahhüt sürelerini ve Turkcell cayma bedeli öğrenme işlemleri ile bilgi edinebilirsiniz. Turkcell cayma bedeli öğrenme işlemleri için 4 teknik bulunmaktadır. Bu teknikler ise şöyledir;

 • Size ait olan numara ile “532” ya da “0 532 532 00 00”  numaralı Turkcell Müşteri Hizmetleri numaraları ile iletişime geçerek taahhüt durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Turkcell taahhüt cayma bedeli mesaj ile öğrenmek için 2222 numaraya “TARİFE” yazarak kısa mesaj atarak tarifenizi ve paketiniz içerisinde bulunun kullanım haklarınız için bilgi alabilirsiniz.
 • Turkcell mobil uygulaması olan Turkcell Hesabım uygulaması ile taahhüt cayma ücretini öğrenebilirsiniz.
 • Size en yakın Turkcell Satış mağazası ile görüşerek sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.
 • Turkcell Dijital Operatör uygulaması ile cayma bedeli öğrenme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Turkcell Resmi internet sitesi üzerinde yer alan “Yardım”  bölümünde ilgili bölümü seçerek destek alabilirsiniz.

Turkcell Taahhüt Cayma Bedeli Hesaplama

Turkcell Cayma Bedeli Hesaplaması taahhüt ettiğiniz tarifenin taahhüt süresinin ne kadar kaldığını ve tarife için ödediğiniz ücret ile hesaplanmaktadır. Tarife dışında çeşitli cihaz kampanyalarından cayma bedeli hesaplama için alınan cihaz ücretini toplam tutara ekleyerek yapılmaktadır. Tarife ve kampanyalı cihazlarda uygulanan indirimlerin hepsi cayma ücreti olarak sizden ödenmesi istenecektir. Turkcell Cayma bedeli işlemlerinde hesaplanan ölçütler ise şunlardır;

 • Kullanım süresi içinde devlete ödenen vergiler
 • Kampanya dâhilinde cihaz satın alınmışsa cihaz ücreti
 • İndirimin kullanım süresi
 • Uygulanan hizmet ücreti
 • Turkcell fatura ücreti

bu kriterler ile ödenecek cayma bedelini Turkcell müşteri hizmetleri numaraları olan “532”yi ve  “0 532 532 00 00” iletişime geçerek tutar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Turkcell erken iptal ücreti temsili olarak bir hesaplama yapmak için;

Aylık ödemesi 75 TL olan bir faturalı tarifeyi kampanya kapsamında müşteri aylık 50 TL olarak ödemektedir.

 Müşteri 12 ay boyunca bu tarifeyi kullanacağına dair taahhüt vermesi halinde müşteri 4. Aydan sonra tarifeyi iptal etmesi durumunda müşteri öncelikle kullandığı 4 aylık indirimi geri ödemesi gerekmektedir.

 Kampanya kapsamında müşteriye uygulanan 25 TL’lik indirimden 4 aylık indirim 100 TL’dir.

Bunun ardından müşteriden kalan 8 aylık taksitlerin ödenmesi de istenmektedir. Müşterinin 8 ay için 200 TL ödeme yapması gerekmektedir.

Faturalı hat kullanıcılarından hat kullanım bedeli alınmamaktadır. Bu ücret daha sonra müşterinin faturasına eşit taksitlerle yansıtılıyor. Müşteriden bu ücreti ödemesi de istenmektedir. Hat kullanım bedeli ortalama 150 TL’dir.

Müşterinin cayma bedeli için şuana kadar verilen ücretler hesaplandığında 450 TL ödeme çıkmaktadır. Taahhüt edilen kampanya içerisinde bulunan cihaz fiyatları da bu ücrete eklenerek tek taksitli olarak ödenmesi istenmektedir.

Turkcell Taahhüt Cayma Bedeli İtirazı Nasıl Yapılır?

Turkcell cayma bedeli itirazı için Turkcell genel merkezi’ne dilekçe göndermeniz gerekmektedir. İtirazın kabul edilmesi için dilekçe de yer alan itiraz nedenleri arasından geçerli bir neden seçilmesi şarttır. Turkcell cayma bedeli itiraz’ının kabul edilmesi gereken şartlar;

Kullanmakta olduğunuz tarifeden daha yüksek başka bir tarifeye geçmeniz halinde eski tarifeniz için cayma bedeli çıkmış ise

Turkcell cayma bedeli itirazı, tarife taahhüt süreniz bitmiş olması durumunda size bir cayma bedeli çıkarıldıysa

Yukarıdaki durumlardan herhangi biri gerçekleşmiş ise Turkcell cayma bedeli itirazınız kabul edilebilmektedir.

Turkcell Cayma Bedelini Karşılıyor Mu?

Turkcell güncel olarak şu anda kampanyası olan Turkcell Superonline internet kampanyalarından birine geçmek isteyen kullanıcıların diğer internet kampanyasından çıkacak olan cayma bedelini alınan kampanya şartlarına göre karşılayabilmektedir. Turkcell Superonline internet başvurusu için buraya tıklayınız.

Turkcell Cayma Bedeli Karşılanan Kampanyalar Nelerdir?

Şu an için turkcell resmi internet sitesinde yer alan kampanyalar bölümünde bulunan Vdsl, Vfiber, Adsl ve Turkcell fiber kampanyalarına geçmek isteyen kullanıcıların cayma bedelleri karşılanmaktadır. Bulunduğunuz yerin altyapı özelliklerine göre kampanyalarda cayma bedeli ücretleri değişiklik göstermektedir. Ücret değişikliklerinde vermiş olunan taahhüt süresine göre 12 veya 24 aylık süreler göre farklılık olabilir. Kullanmak istediğiniz kampanya koşullarına göre turkcell erken iptal ücreti karşılanacak kampanyalar ve kampanya ücretleri şu şekildedir;

Taahhüt SüresiKampanya İsmiÜcret
1 YılAdsl150 TL
2 YılAdsl300 TL
1 YılVdsl150 TL
2 YılVdsl300 TL
1 YılKablo İnternet150 TL
2 YılKablo İnternet300 TL
1 YılTurkcell Fiber300 TL
2 YılTurkcell Fiber600 TL
1 YılVFiber300 TL
2 YılVFiber600 TL

Turkcell Cayma Bedelimin Karşılanması İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Turkcell kampanyalarından güncel olan Superonline internet kampanyalarından herhangi birini seçip etkin olarak kullanılmaya başlanmasından sonra diğer internet servis sağlayıcısından bulunan aboneliğinizi iptal etmelisiniz. İptal işlemi gerçekleştirildikten sonra takip eden fatura döneminde iptal faturanız oluşturulacaktır. Oluşturulan iptal faturanızı mail ya da posta yolu ile size gönderilecektir.

Size ulaşan iptal faturası ile 90 gün içerisinde T.C kimlik numaranız ya da turkcell müşteri numaranız ile hizmet@superonline.net adresine mail olarak faturanızı göndermelisiniz. İşleme alınan ve seçmiş olduğunuz kampanya kapsamında aylık ödenecek fiyat tutarında cayma bedeli tutarınız bitene kadar size fatura olarak yansımayacaktır. Yani cayma bedeli faturanız Turkcell İnternet hesabınıza kredi girişi olarak yansıyacaktır.

Turkcell Tarife Değişikliği Cayma Bedeli Var Mı?

Turkcell içerisinde bulunan tarifeler genel olarak 12 aylık taahhüt süresi ile abonelerine hizmet sağlamaktadır. Turkcell kullandığınız tarife dışında başka bir tarifeye geçiş sağlama yapılırken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Bu nokta kullanıyor olduğunuz tarife ücretinden daha yüksek bir tarifeye geçmeniz gerekmektedir. Kullanmış olduğunuz tarifeden daha düşük ücretli bir tarifeye geçmek istemeniz durumunda cayma bedeli ödemeniz gerekecektir.

Turkcell Cayma Bedeli Nasıl Ödenir?

Turkcell cayma bedeli ücreti son ay faturanıza yansıtılacak bir ücrettir. Yansıtılan bu ücreti bir fatura öder gibi rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Son ay faturanıza yansıtılan cayma bedeli için farklı bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Son ay fatura ve Turkcell cayma bedeli kolay ödeme şekilleri şunlardır;

 • Hesabınızın olduğu herhangi bir mobil bankacılık ile ödeme yapabilirsiniz
 • Çeşitli bankaların ATM’lerinden nakit olarak ödeme gerçekleştirebilirsiniz.
 • Size yakın Turkcell mağazasına giderek nakit ya da kredi kartı gibi ödeme seçeneklerinden biri ile ödeme yapabilirsiniz.
 • “532” ya da “0 532 532 00 00” müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek kredi kartı ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Turkcell Taahhüt Süresi Bitmeden Tarife Değişikliği Yapılır Mı?

Abonelere taahhütlü tarife paketleri çeşitli kampanyalar ve avantajlı indirimli fiyatlar ile kullanıma sunulmaktadır. İndirim ve çeşitli avantajlardan faydalanmak için abonelerden istenen tek şart taahhüt sözüdür.

 Aboneler kullandıkları tarifeden memnun olmadıkları ve başka bir tarifeye geçmek istedikleri takdirde taahhüt süresi dolmamış tarifenin cayma bedelini ödeyerek tarife değişikliği yapabilirler. Tarife değişikliklerinde cayma bedelinin ödenmeyeceği tek durum; kullanmak istediğiniz yeni tarifenin kullanımdaki tarifenizden daha yüksek fiyatta olması durumunda herhangi bir cayma bedeli ödenmemektedir.  

Turkcell Taahhüt Süresi Bitmeden Operatör Değişikliği Yapılır Mı?

Turkcell aboneleri kullanmakta oldukları taahhütlü tarifelerinden memnun olmaması veya opertörden memnun olmaması durumunda taahhüt süresi bitmeden başka bir operatöre geçiş sağlanabilmektedir. Fakat bu geçiş için taahhüt cayma bedeli diğer bir ismi ile taahhüt bozma bedeli ödemeniz gerekmektedir. Turkcell taahhüt cayma bedelini Turkcell müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek ya da size en yakın Turkcell satış mağazasına giderek öğrenebilirsiniz.

Turkcell Taahhüt Yenileme Nasıl Yapılır?

Abonelerin kullandıkları Turkcell taahhütlü tarifelerinin süresinin bitmesi durumunda tekrardan aynı tarifeyi yenileme işlemi ile yapabilmektedir. Yenilenen tarifelerde fiyatlar genel olarak yenilenmeden önceki fiyatına göre biraz artış yaşanabilmektedir.

Bazı tarifeler tekrardan yenilenmesi halinde kullanıcılar için avantajlı olabilmektedir fakat avantajlı fiyattan kullanıma devam edilecek tarifenin fiyatında bir miktar artış olabilecektir.  Turkcell taahhüt yenileme işlemlerini Turkcell müşteri hizmetleri ile iletişeme geçerek ve Turkcell satış mağazalarına giderek kolayca yenileyebilirsiniz.

Turkcell Taahhüt Dondurma Nasıl Yapılır?

Tarife paketlerinde verilen taahhütler bir süreliğine dondurulabilmektedir. Turkcell taahhüt dondurma işlemleri yıl içerisinde bir kez yapılabilmektedir. Kullanmış olduğunuz tarifeniz bu işlem için uygun ise 3 ay boyunca taahhüt dondurma işlemi gerçekleşebilmektedir. Dondurulan taahhütlü tarife ücreti dondurulduğu için kullanımlarınız da dondurulmaktadır.

Dondurma işlemi 3 ay sonra otomatik olarak sona erer ve tarifeyi kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu işlemler genellikle kullanıcılar tarafından yıl içerisinde yurt dışına çıkma durumları olduğunda kullanılmaktadır.

Turkcell Cayma Bedeli Ödenmezse Ne Olur?

Abonelerin taahhüt süresi içerisinde tarife değişikliği ya da operatör değişikliği yapmaları durumunda taahhüt cayma bedelini ödemeleri gerekmektedir. Ödememeleri gibi bir durum yaşandığında Turkcell tüm yasal haklarını kullanarak kullanıcıyı icraya verebilir ve icra işlemleri başlatılarak oluşturulacak fatura bedeli kadar haciz davası açılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu