Teknoloji

Türk Telekom Çekmiyor 2023 Çözümü: Son Dakika 4.5G Çekim Gücü Arttırma

Türk Telekom kullanıcıları bazen hatları çekmedikleri için şikayetçi olabiliyorlar. Türk Telekom çekmiyor diyorsanız sizler için şebeke ayarları ve çekim gücü arttırma yöntemlerini sizlere bu yazımızda göstereceğiz. Türk Telekom çekmiyor diyorsanız yapabileceğiniz diğer bir seçenek Türk Telekom arıza kaydı oluşturmak olacaktır. Türk Telekom arıza kaydı nasıl oluşturulur merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Türk Telekom, Türkiye genelinde en çok tercih edilen GSM operatörlerinden biridir. Ancak, bazı durumlarda Türk Telekom çekmiyor sorunu yaşanabilmektedir. Türk Telekom, 2023 yılında çekim gücünü arttırma çalışmaları yapacaktır. Bu sayede, müşterilerin çekim sorunları minimize edilecektir. Ayrıca, şebeke ayarlarının doğru bir şekilde yapılması da önemlidir. Bu nedenle, Türk Telekom müşterileri cihazlarının şebeke ayarlarını kontrol etmeleri önerilmektedir.

Türk Telekom Şebeke Yok Sorunları Neler?

Eğer sizde Türk Telekom kullanıcıysanız yaşadığınız şehrin bazı bölgelerinde telefonunuzun çekmediğini görebilirsiniz. Bulunduğunuz konumdan ayrılıp açık alana gitmenize rağmen telefonunuz çekmiyorsa bunun sebebi sizin bulunduğunuz konumdan değil, Türk Telekom altyapısı yüzünden olabilir. Türk Telekom şebeke sorunu çözebilmek için telefonunuzun şebeke ayarlarını düzgünce yapmalısınız. Kesintinizin Türk Telekom altyapısı yüzünden mi yoksa telefonunuzdan mı bunu bilmeniz çok önemlidir. Şebeke yok sorununun başta gelen sebepleri aşağıdaki listede bulunmaktadır:

 1. Bulunduğunuz bölgenin ağ altyapısı zayıf olması nedeniyle hat çekmiyorsa farklı bir bölgeye geçerek sorunu çözebilirsiniz.
 2. SIM kartınızın arkasında bulunan elektronik kısım zarar gördüyse veya SIM kartınız telefonunuzun SIM kart bölmesinden kaydıysa hattınız çekmeyebilir. Telefonunuzu yakın zamanda yere düşürdüyseniz Sim kartınız içerisinde kaymış olabilir.
 3. Eğer SIM kart yuvanızda herhangi bir kayma yoksa ve buna rağmen telefonunuz çekmiyorsa telefonunuzun donanımsal açıdan sıkıntılı olma ihtimali vardır.
 4. Telefonunuzun şarjı çok azaldığı için hattınız çekmiyor olabilir.
 5. Türk Telekom’un haftalık, aylık, yıllık periyotlar halinde yapmış olduğu planlı bakım çalışmaları vardır. Eğer bulunduğunuz bölgede şebeke çekmiyorsa yakınınızda planlı bakım çalışması olabilir.
 6. Bulunduğunuz bölge çok kalabalıksa telefonunuz çekmeyebilir. Bunun sebebi bulunduğunuz noktada her insanın tek bir baz istasyonuna bağlanması sonucu baz istasyonundaki çökmeler olabilir.

Yukarıda vermiş olduğumuz Türk Telekom şebeke sorunlarının bilinen nedenlerinden biri yüzünden telefonunuz çekmiyor olabilir.

Turk telekom hattim cekmiyor

Türk Telekom Şebeke Yok Sorunu Çözümü

Türk telekom şebeke yok çözümü için yapabileceğiniz işlemlerden biri: Türk telekom şebeke ayarlarını yapmak olacaktır. Eğer Türk Telekom Şebeke ayarlarını yapmanıza rağmen hale çekmiyorsa SIM kartınız telefonunuzla uyumlu olmayabilir. SIM kartınıza uyumlu bir cep telefonu kullanmanız telefon çekmeme sorununu çözebilir.

Bu çözümler halinde hala telefonunuz çekmiyorsa bunun sebebi Türk Telekom kaynaklı bölgesel baz istasyonu çalışmalarıdır. Türk Telekom şebeke yok sorununun çözümü için bölgesel baz istasyonu çalışmaları yapılan bölgeden daha uzak bir yere geçerek şebeke yok sorununu çözebilirsiniz.

Türk Telekom Şebeke Ayarları Nasıl Yapılır?

Türk telekom şebeke yok son dakika durumu öğrenmek isteyenler için aşağıda vereceğimiz Türk Telekom şebeke ayarları sayesinde şebeke yok sorununu çözebilirsiniz. Akıllı telefonunuza uygun şebeke ayarlarının yapılabilmesi için Türk Telekom’a ait olan 5555’e aşağıda vereceğimiz yazıyı yazıp SMS halinde göndermelisiniz. Bulunduğunuz yere ait en uygun Türk Telekom şebeke ayarlarını aşağıda vereceğimiz yöntemler sayesinde alabilirsiniz.

AYAR” yazıp 5555‘e kısa mesaj göndermeniz durumunda internet ve MMS ayarlarını ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz.

Turk Telekom sebeke ayarlama
Türk Telekom Şebeke Ayarlama SMS

SMS Gönderildikten sonra karşınıza “Değerli müşterimiz, talebiniz alınmıştır. Ayarlarınız kısa mesaj ile gönderilecektir.” mesajı çıkması gerekmektedir. Bu mesaj karşınıza çıktıktan sonra SERVISAYAR‘dan şebeke ayarlarının yapılabilmesi için gereken link gönderilecektir.

Turk Telekom Sebeke Ayarlama 2
Türk Telekom Şebeke Ayarlama SMS 2

Gelen SMS’te “Türk Telekom mobil hattınızda servis ayarlarınızı cihazınızda yapılandırmak için tıklayınız:” yazacaktır. Karşınıza çıkan linke tıkladıktan sonra şebeke ayarlarınız güncellenmiş olacaktır.

Dediğimiz aşamaları yerine getirmeniz halinde telefonunuzun şebekesi çekmeye başlayacaktır. Telefonunuzun şebekesi çekmeye başladıysa fakat şebekeniz çok güçlü çekmiyorsa bunlar için de yöntemlerimiz bulunmaktadır.

Türk Telekom Taahhüt Cayma Bedeli Sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız bu konuyla ilgili yazmış olduğumuz makaleyi okuyabilirsiniz.

Türk Telekom İnternet Çekmiyor Son Dakika

Türk Telekom kullanıyorsanız ve internetiniz anlık olarak çekmiyorsa bulunduğunuz bölgede planlı bakım çalışmaları yapılıyor olabilir. Bunu öğrenmek için Türk Telekom müşteri hizmetlerini arayarak planlı bakım çalışması olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer planlı bakım çalışması olmamasına rağmen internetiniz hala çekmiyorsa eviniz için müşteri hizmetlerini arayarak Arıza kaydı oluşturabilirsiniz. Arıza kaydı oluşturulunca Türk Telekom ekipleri bölgenizdeki altyapıyı kontrol edip sorunu çözebilmek amacıyla 1 hafta içerisinde bulunduğunuz bölgeye gelmektedir.

Eğer bulunduğunuz bölgede Türk Telekom planlı bakım çalışması yapıyorsa bunu online olarak öğrenebilmek için Türk Telekom’un Planlı Çalışma Duyuruları sayfasından yaşadığınız ili ve ilçeyi seçerek öğrenebilirsiniz.

Türk Telekom Çekmiyor Şikayet Hattı

Türk Telekom hattınız çekmiyorsa müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Türk telekom hattınızla ilgili bir problem yaşadığınızda destek alabileceğiniz bir numara bulunmaktadır. Türk telekom çekmiyor şikayet hattı numarası 2023 yılında 444 1 444 olarak bilinmektedir. Bu numarayı arayarak sim kart sorunlarınızı, internet çekmeme sorununuzu çözebilirsiniz.

Turk Telekom internet cekmiyor son dakika
Türk Telekom Şikayet Hattı 2023

Türk Telekom Mobil İnternet Çekmiyor

Türk Telekom hattınızda mobil internetiniz çekmiyorsa bunların başlıca sebeplerinden biri bulunduğunuz konumun şebekeye uzak olmasıdır. Şebekeye daha yakın bir yere geçerek Türk Telekom mobil internet çekmiyor sorununu çözebilirsiniz.

Şebeke Çekim Gücü Arttıran Uygulamalar 2023

Şebeke çekim gücü cep telefonu kullanıcısı için oldukça önemlidir. 2023 yılında şebekenin az çekmesi sebebiyle internette yavaşlık, konuşmalarda karşı tarafa sesin düzgün iletilememesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede şebeke çekim gücünü artırmak için bir çok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamaları kullanarak yaşadığınız yerde şebeke çekim gücünü artırabilirsiniz. Şebeke çekim gücünüzü artırmak için aşağıda bulunan uygulamalardan herhangi birini kullanabilirsiniz:

 • Connection Stabilizer Booster: Cihazdaki internet bağlantısını istikrarlı hale getirir, bağlantı zayıflığı veya kesilme sorunları tespit edildiğinde otomatik olarak müdahale eder.
 • WiFi Overview 360: Telefonunuzdaki Wi-Fi ağlarını tarar, ağların güçlü ve zayıf noktalarını gösterir, ağ ayarlarını yapmanızı sağlar.
 • Network Signal Info: Mobil şebeke sinyallerini gösterir, sinyal gücü, veri hızı ve bağlantı kalitesi gibi verileri kontrol eder, bağlantı ayarlarını yapmanızı sağlar.
 • Wifi Analyzer: Cihazınızdaki Wi-Fi ağlarını taramak için kullanılır, ağların kanal seçeneklerini ve sinyal gücünü kontrol eder, bağlantı ayarlarını yapmanızı sağlar.
 • LTE Discovery (5G NR): Android cihazlar için ağ bilgisi ve analiz uygulaması, ağ bağlantıları hakkında detaylı bilgi sağlar, ağ modunu, taşıyıcı frekanslarını ve diğer ayarları manuel olarak yapılandırmanıza olanak tanır.

Bu uygulamalardan herhangi birini kullanarak sinyal çekim gücünüzü arttırabilirsiniz. Vermiş olduğumuz Türk Telekom şebeke çekmiyor sorunu çözme yolları sayesinde sorununuzu çözebilirsiniz. Türk Telekom şebekenizin çekme sorununu çözdüyseniz fakat şebekeniz az çekiyorsa yukarıda vermiş olduğumuz Şebeke çekim gücü arttıran uygulamalardan birini kullanarak şebeke gücünüzü arttırabilirsiniz.

Türk Telekom Şebeke Nasıl Güçlendirilir?

Türk Telekom hattınızda şebeke problemi yaşıyorsanız bu problemi çözmenin en kolay yolu Türk Telekom Müşteri hizmetleriyle iletişime geçmek olacaktır. Bulunduğunuz bölgedeki şebeke sorununun Türk Telekom ekiplerince tespit edilmesi halinde şebeke sorununuz daha hızlı çözülecektir. Türk Telekom şebeke çekmeme sorununu çözmek için aşağıdaki vereceğimiz adımları yerine getirmelisiniz. Verdiğimiz adımları gösterdiğimiz şekilde yaparsanız hem şebeke sorununuzu çözer hem de şebekenizi güçlendirebilirsiniz.

iPhone için Türk Telekom Şebeke Sorunu Çözme Adımları:

 • iPhone cihazınızda “Ayarlar” kısmına girin.
 • Girdikten sonra karşınıza “Hücresel” seçeneği çıkacak, o seçeneğe tıklayın
 • Hücresel bölümüne girdikten sonra ekranda bulunan “Seçenekler” yazısına tıklayın.
 • Daha sonra ekranda görünmekte olan “Ses ve Veri” adlı seçeneğe tıklayın.
 • Karşınıza çıkan yerden 2G, 3G, 4.5G, LTE seçeneklerinden herhangi birini seçin.

Bu seçeneklerden birini seçtiğiniz zaman şebekenizin gücü artacaktır. Eğer bulunduğunuz bölgede şebekeniz çekmiyorsa ve o an telefonunuzda 4.5G seçeneği seçiliyse bunu 3G yaparak telefonunuzun çekmesini sağlayabilirsiniz. 3G seçeneği veya 2G seçeneği seçiliyken hattınız çekmiyorsa bunu 4.5G veya LTE seçeneğine getirerek sorunu çözebilirsiniz.

Türk Telekom Çekmeme Sebepleri Neler?

Türk Telekom hattınız çekmiyorsa öncelikle hattınızın neden çekmediğini bulmalısınız. Hattınızın çekmemesinin en büyük sebeplerinden biri bulunduğunuz bölgedeki baz istasyonlarının zayıf olmasıdır. Eğer bulunduğunuz bölgedeki başkalarının telefonları çekiyorsa o zaman Türk Telekom çekmeme sebebi bu değildir.

Sim kartınız ile cep telefonunuz arasında uyumsuzluk olduğu için Türk Telekom hattınız çekmiyor olabilir. Farklı bir telefona takarak tekrar denemelisiniz.

Cep telefonunuz eğer düşük pil tasarrufu modundaysa veya telefonunuzun şarjı çok az seviyelerdeyse telefonunuzun düşük performansı hattınızın çekmesine engel oluyor olabilir. Telefonunuzu şarja takarak tekrar deneyebilirsiniz.

Turk telekom coktu mu
Türk Telekom Çöktü mü?

Türk Telekom Hattım Evde Çekmiyor

Türk Telekom hattınız evinizde çekmiyorsa evinizin farklı bir bölgesine geçerek hattınızın çekip çekmediğini görebilirsiniz. Evinizin konumu Türk Telekom şebekesine uygun olmayan bir yerdeyse bunun için Müşteri hizmetlerini arayarak bu konuda destek alabilirsiniz.

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Numarası

Türk Telekom müşteri hizmetlerinin güncel telefon numarası 444 1 444 olarak bilinmektedir. Bu numarayı aradıktan sonra tuşlamanız gereken sayılar olacaktır. İşlem yapmak istediğiniz bölümü seçmelisiniz.

 • Mobil hattınız için destek almak istiyorsanız 1 sayısını,
 • Sabit internet için destek almak istiyorsanız 2 sayısını,
 • Ev telefonunuz hakkında destek almak istiyorsanız 3 sayısını,
 • Tivibu hakkında destek almak istiyorsanız 4 sayısını tuşlayabilirsiniz.

Burada destek almak istediğiniz bölümü seçtikten sonra otomatik olarak o bölümle ilgili kısma yönlendirileceksiniz. 444 1 444 numarası üzerinden eğer hattınız çekmiyorsa destek alabilirsiniz. Bu numaradan eğer evinizdeki sabit internet için arıza kaydı oluşturursanız Türk Telekom size özel hattınıza 2 GB internet tanımlamaktadır.

Türk Telekom Çöktü mü?

Türk Telekom’un çöktüğünü anlayabilmek için yapılmış anlık kullanıcı raporlarını gösteren sayfadan Türk Telekom’un çöküp çökmediğini anlayabilirsiniz. Eğer hattınız çekmiyorsa veya sabit internetiniz çalışmıyorsa vermiş olduğumuz sayfadan bu durumu raporlayabilirsiniz.

Turk Telekom coktu mu anlik grafik
Türk Telekom Son Dakika Kesinti Grafiği

Türk Telekom 4.5G Nasıl Açılır?

Türkiye’de önceki yıllarda gelmiş olan 4.5G özelliğini telefonunuzda kullanıp internet hızınızı arttırmak istiyorsanız bunun için Türk Telekom’a SMS göndermelisiniz. Göndereceğiniz SMS sayesinde 4.5G aboneliğiniz başlatılmış olacaktır. Türk Telekom 4.5G açma için “4.5G” yazarak 5555‘e kısa mesaj atmanız gerekmektedir. Böylelikle artık hattınız 4.5G uyumlu hale gelecektir. 4.5G kullanmaya başlayanlara özel Türk Telekom’un 3 4 sene öncesi başlatmış olduğu Sil Süpür kampanyasına dahil olarak her hafta size özel hediyeleri alabilirsiniz.

Türk Telekom Şebeke İsmi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Telefonunuzda hattınızı taktığınızda telefonunuzun belli bir bölgesinde çıkan “Türk Telekom” adlı yazıyı değiştirerek oraya istediğiniz ismi yazabilirsiniz. Türk Telekom operatörü sayesinde kullanıcılar şebeke adı değiştirme işlemi yapabilmektedirler. Türk Telekom şebeke ismi değiştirmek için aşağıdaki yolu kullanabilirsiniz:

AVATAR veya DEGISTIR yazıp bir boşluk bırakın daha sonra 15 karaktere kadar yazmak istediğiniz yazıyı yazın ve 4545‘e kısa mesaj halinde gönderin.

Böylece artık Türk Telekom şebeke isminiz değişecektir. Unutmayın bu özellikten yararlanmanız için 7-25 yaş arasında olmanız gerek ve hattınızın 4.5G uyumlu olması gerekmektedir.

UFAK TAKTİK: Sevdiğiniz insanın adını yazarak o kişiye güzel bir jest yapabilirsiniz 🙂

Türk Telekom İnternet Arıza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Telekom internetinizde bir arıza olduğunu düşünüyorsanız bunun için arıza kaydı oluşturabilirsiniz. Arıza kaydı oluşturabilmek için müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelisiniz. Eğer müşteri hizmetleriyle iletişim kurmadan Türk telekom internet arıza kaydı oluşturmak istiyorsanız “ARIZA” yazıp boşluk bırakıp telefon numaranızı yazarak 6616 numarasına mesaj atabilirsiniz.

Türk Telekom Kıbrısta Çekmiyor Nasıl Çözebilirim

Eğer Kıbrıs’a gittiyseniz ve kullandığınız Türk Telekom hattınız çekmiyorsa bulunduğunuz konuma Türk Telekom şebekesi uzak olabilir. Kıbrıs’ta farklı bir yere geçerek telefonunuzun çekmesini sağlayabilirsiniz.

Türk Telekom 4.5G Çekmiyor?

Eğer hattınız 4.5G kullanırken çekmiyorsa, hattınızın ayarını 3G veya 2G’ye çevirerek hattınızın çekmesini sağlayabilirsiniz.

Türk Telekom Arıza Kaydı Bildirme

İnternetinizde bir sorun var arıza kaydı bildirme işlemi yapabilirsiniz. Bunun için 444 1 444 müşteri hizmetlerini aramalısınız.

Türk Telekom Şebeke Güçlendirme Kodu

Türk Telekom Şebeke güçlendirme kodu *3370#’dir. Bu kodu arayarak şebeke gücünüzü arttırabilirsiniz.

Türk Telekom Arıza Kaydı Mail Adresi

Türk Telekom arıza kaydı mail adresi bulunmamaktadır. Arıza kaydı oluşturmak için müşteri hizmetlerini aramalısınız.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicinizi kapatarak giriş yapabilirsiniz.