Gündem

TTB Açıkladı: Yurt dışına gitmek isteyen doktor sayısı Mayıs ayında rekor kırdı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), yurt dışına çıkmak için sicil belgesi alan doktor sayısının Mayıs ayında bir önceki yıla göre iki katına çıktığını ve bugüne kadar görülen en yüksek seviyeye ulaştığını açıkladı.

Geçen sene toplam 1405 doktor sicil için başvurmuşken, 2022’nin ilk 5 ayında başvuru sayısı 942’ye ulaştı.

Haziran ayı itibariyle başvuru sayısının bini geçmesi bekleniyor.

Başvuruların yıl sonunda tarihi bir rekor kırarak 2000’e ulaşabileceği tahmin ediliyor.

İngiltere ve Almanya’dan hekimler neden yurt dışında çalışmak istediklerini ve göç ettikleri ülkelerdeki çalışma koşullarını anlatmıştı.

Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Vedat Bulut, TTB’den günlük ortalama 7 hekimin yurtdışına çıkmak için sicil belgesi aldığını söyledi.

TTB: Günde 7 doktor yurtdışına gidiyor

Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Vedat Bulut, TTB’den günlük ortalama 7 hekimin yurtdışına çıkmak için sicil belgesi aldığını söyledi:

Bu sayı 2022 Mart ayında 213 ile rekor kırdı. Nisan ayında bu sayı 214 oldu. Geçtiğimiz yıl 1405 hekim yurtdışına çıkmıştı. Yıl sonunda 2500 olması bekleniyor. Bunların yüzde 55’i uzman hekim. Bu sayılar sadece yurtdışına göç edenler. Özel sektöre geçenleri sayamıyoruz. O sayıyı sadece Sağlık Bakanlığı biliyor.”

PARÇALANMIŞ YÜZLERCE DOKTOR AİLESİ VAR

Sahil kesimlerinde çok daha fazla hekimin istifa etmeye başladığını söyleyen Bulut, bu durumun nedenini şöyle açıklıyor:

“Rotasyon ile görevlendirilen hekim arkadaşların gidecekleri yerde konaklama imkanları yok. Konaklama ücretleri çok pahalı. İnsanlar belirli bir yaşa geldiklerinde sahil kesimlerine gitmek isterlerdi. Şimdi bir telefon mesajı ile görevlendiriliyor. Eskiden kamu yerleri mevcuttu. Onlar da satıldığı için gecelik 500 TL konaklama ücreti ödeyemiyorlar.”

Hekimlerin içinde bulunduğu birçok zor durum olduğunu aktaran Bulut, şöyle devam etti:

“Hekimler üç aylığına görevlendiriliyor. Bir-iki günlük değil. Aileler parçalanıyor. Eşi Adana’da kendisi İstanbul’da görevlendiriliyor. Aile bizi Adana’da birleştirin diyor, Kütahya öneri olarak sunuluyor. Sağlık Bakanlığı hekimleri köle olarak görüyor. Bu son derece hatalı bir tutum. Parçalanmış yüzlerce doktor ailesi var. Bize her gün hekim arkadaşlarımızdan telefonlar geliyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu