Sosyal Medya

Ses Dinleterek Müzik Bulma 2023 (Şarkı Bulma Uygulamaları)

Ses dinleterek müzik bulma ismini bilmediğiniz şarkıların adını ve sanatçısını öğrenmeniz için en kolay yöntem. Üstelik gelişen teknoloji sayesinde mırıldanarak şarkı bulma imkânınız da var. Telefonunuzda bunları yapmak oldukça kolay ama dinleterek şarkı bulma pc için de mümkün mü? Siz de “Bu şarkı neydi?” diye meraktan duramıyorsanız, “Bu şarkıyı kim söylüyor?”  bulamazsanız uykularınız kaçıyorsa Google mırıldanarak şarkı bulma işlemini yapan Google Asistan ve Shazam tam size göre. Melodiden şarkı bulma uygulamalarının nasıl kullanılacağı hakkındaki detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Melodiden Şarkı Bulma Nasıl Yapılır?

Bir cafede, restoranda ya da bir mağazada çalmaya başlayan şarkı tüm dikkatinizi çekti. Belki daha önce hiç duymadınız, belki de adını ve sanatçısını bilmiyorsunuz. Eskiden olsa o şarkıyı tekrar dinleyebilmeniz tamamen şansınıza bağlıydı. Oysa teknoloji geliştikçe her türlü konuda doğru bilgiye ulaşmak da kolaylaştı.

İlk geliştirilen uygulamalar adını merak ettiğiniz şarkı için ses dinleterek müzik arama işlemini gerçekleştiriyorlardı. Oysa Google mırıldanarak şarkı bulma olayını hayal olmaktan çıkardı. Arkadaşınıza anlatmaya çalıştığınız ve sadece melodisini hatırladığınız şarkılar artık aklınıza takılıp kalmayacak.

Ses Dinleterek Müzik Arama

Bu şarkı ne?” diye içi içini kemiren ve bir türlü aradığı cevabı bulamayanlara en iyi çözüm Shazam. Piyasada benzer birçok uygulama bulunsa da Shazam şarkı bulma konusunda tahtını kimselere kaptırmıyor.

Bu şarkıyı bul diyebileceğiniz mobil uygulamalar aşağıdaki gibidir:

 • Shazam
 • SoundHound
 • MusicMatch
 • MusicID
 • Soly
 • Genius

Shazam Şarkı Bul                    

Shazam ile “Bu şarkı neydi?” diye dertlenmek tamamen tarih oluyor. Melodisini dinleterek şarkıyı ara dediğinizde Shazam saniyeler içinde doğru sonucu verecektir. Bulduğunuz şarkıları dinlemeniz ve Apple Music listenize eklemeniz de mümkündür. Ayrıca uygulamada şarkı sözlerine de yer verilir.

Kullanıma açıldığı günden itibaren sürekli gelişen uygulama sayesinde Youtube, Instagram, TikTok gibi platformlarda çalan şarkıları da bulabilirsiniz. Bunun için Pop-up Shazam kullanmanız gerekir.

Uygulamadan çıktığınız durumlarda bile şarkı bulmaya devam edebilmek için tek ihtiyacınız Otomatik Shazam özelliğini aktif hale getirmek. Ayrıca uygulamayı çevrimdışıyken de kullanabilme şansınız var.

Shazam’ı indirmek için linklere tıklayınız.

SoundHound İle Şarkıyı Ara

SoundHound ile tıpkı Shazam’da olduğu gibi ortamda çalan şarkıyı dinleterek şarkıyı bulabilirsiniz. Ayrıca mırıldanarak melodisini söylediğinizde de başarılı bir şekilde sanatçıyı ve şarkı ismini bulabilirsiniz. Mırıldanarak doğru şarkıyı bulabilmeniz için biraz olsun notalara dikkat etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Bulduğunuz parçaların sözleri de uygulama ile listelenecektir. Tüm bu özelliklerden faydalanmak için uygulamayı açtıktan sonra “Hey SoundHound” demeniz ya da sayfadaki büyük mikrofona basmanız yeterli olacaktır.

SoundHound uygulamasını Play Store ya da App Store’dan indirebilirsiniz.

MusicMatch

Dünyada milyonlarca kullanıcıya ulaşan Musicmatch en iyi şarkı bulma uygulaması olarak da biliniyor. Ayrıca şarkı sözü veritabanı en güçlü olan uygulama. Bu uygulamayı müzik çalar olarak kullanmanız da mümkün. Şarkıyı bulmak için size sunduğu alternatifler:

 • Bir bölümünü dinletmek
 • Sözlerinin kısa bir bölümünü yazmak

Uygulamanın 58 dil desteği mevcut. Şarkıyı dinlerken sözlerini gördüğünüz MusicMatch ile sözleri istediğiniz dile çevirmeniz mümkün.

Youtube, Spotify, SoundCloud, Apple Music, Pandora ve Google Play Musiz ile entegre şekilde çalışıyor.

MusicMatch uygulamasını Play Store’dan ya da App Store’dan indirebilirsiniz.

MusicID

Dinlediğiniz şarkıları bulmak için en sade tasarımlı alternatif MusicID. Şarlıyı bulduktan sonra size Youtube videosunu buluyor ve benzer şarkıları da öneriyor.

iTunes ve Amazon ile olan entegrasyonu sayesinde bulduğunuz şarkıları satın alabilirsiniz.

Soly

Dinleterek ve ya sözlerini girerek şarkı bulma seçenekleri olan Soly aynı zamanda bir müzik çalar. Dinlettiğiniz şarkının Youtube videosu kısa sürede listeleniyor. Uygulama ücretsiz ancak sık sık karşınıza çıkan reklamlar biraz can sıkıcı olabiliyor.

Genius

Uygulama dinlettiğiniz şarkıyı bulmanın yanı sıra sözlerini de listeliyor. Apple Music ve Spotify ile olan entegrasyonu ile şarkıyı doğrudan telefonunuza indirme imkânınız da oluyor. Uygulama ücretsiz kullanılabiliyor.

Google Mırıldanarak Şarkı Bulma

Sözlerini bile hatırlamadığınız şarkıları sadece mırıldanarak bulmanız Google Asistan ile mümkün.

Google Asistan ile mırıldanarak müzik bulma işlemi için yapmanız gereken şunlardır:

 • Mobil cihazınıza Google Asistan uygulamasını yükleyin.
 • Kullandığınız cihazın ne olduğu fark etmeksizin Google hesabınızla giriş yapın.
 • Arama çubuğundaki mikrofona tıklayarak şarkıyı mırıldanın.
 • Şarkıyı mırıldanmayı bıraktığınızda Google Asistan şarkıyı bulup bir Youtube videosunu karşınıza getirecektir.
 • Videoya dokunduğunuzda şarkı çalmaya başlar.
 • Mırıldandığınız melodi ya da sözlerle net bir şarkı bulamazsa Google üzerinden yaptığı arama sonuçlarını karşınıza getirir.

Google Asistan ile sadece mırıldanarak değil şarkıyı dinleterek de sanatçı ve parçanın ismini bulmanız mümkün. Bunun için;

 • Telefonunuzun Ana Ekran düğmesine basılı tutun ya da “Ok Google” diye seslenin.
 • Daha sonra “Bu şarkının adı ne?” deyin.
 • Şarkıyı belli bir süre dinletin. Birkaç saniye içinde Google Asistan size müzik videolarını listeleyecektir.

Siri İle Dinleterek Şarkı Bulma

IPhone kullanıcılarının sesli asistanı Siri ile şarkıları çok kısa bir sürede bulmanız mümkün. Siri ses dinleterek müzik bulma konusunda rakiplerine göre oldukça hızlı. Bunun için yapmanız gerekenlerse şöyle:

 • İlk olarak sesli asistanınız Siri’yi etkin hale getirin.
 • Daha sonra “Siri bu şarkının adı ne?” diye sorun.
 •  Siri “Dinliyorum” dediği sürece şarkıyı dinletin.
 • Çok kısa bir zamanda ekranda şarkının adı ve sanatçısı yer alacak.

Siri çık kısa zamanda doğru bilgi paylaşımı yapmakta. Bu nedenle IPhone kullanıcısı iseniz herhangi bir uygulama yüklemenize ihtiyaç yok.

Dinleterek Şarkı Bulma Pc

Ses dinleterek şarkı bulma uygulamaları genellikle telefonlarda kullanılabiliyor. Fakat bunun için geliştirilmiş web siteleri ile bilgisayarda ses dinleterek şarkı bulma imkânınız oluyor.

Melodiyi dinleterek şarkı bulma pc uygulamaları şunlardır:

 • Midomi
 • Musipedia
 • Tunatic

Midomi

SoundHound tarafından geliştirilmiş olan Midomi, bilgisayarda ses dinleterek müzik bulma işlemi yapan en başarılı web sitelerindendir. İlk olarak bilgisayarınızda Midomi web sitesini açın. Tıpkı SoundHound uygulamasında olduğu gibi ekranda turuncu bir daire göreceksiniz. Müziği dinletmek, şarkıyı söylemek ya da mırıldanmak için öncelikle bu turuncu daireye tıklamalısınız. Midomi şarkıyı bulmak için dinleme yapar. Kısa süre içinde şarkı listesini size sunacaktır. Daha başarılı sonuçlar almak için şarkının en bilinen kısmını, nakaratını dinletmeniz fayda sağlayacaktır.

Ayrıca Midomi ile trend olan şarkıları dinlemeniz, şarkı sözlerine bakmanız mümkün.

Musipedia

Bilgisayarda kullanabileceğiniz Musipedia ile aradığınız şarkıları kolaylıkla bulabilirsiniz. İlk önce Musipedia web sitesini açın. Burada size 5 farklı seçenek sunulur. Bunlar:

 • Klavye arama
 • Kontur arama
 • Flaş piyano
 • Mikrofonla
 • Ritim arama

Bu opsiyonlardan birini seçerek aradığınız şarkının ritmini, melodisini dinletin. Yapacağı arama sonunda size şarkı ismini iletecektir.

Tunatic

Ücretsiz bir yazılım olan Tunatic’i bilgisayarınıza indirerek aradığınız müziği bulabilirsiniz. Bunun için gereken tek şey internet ve mikrofon. Şarkıyı dinleterek “Ara” butonuna tıkladığınızda Tunatic veritabanını arar ve doğru sonuçla eşleştirir.

Bilgisayarınıza Tunatic yüklemek için tıklayın.

Daha Fazla Göster

BU İÇERİKLER SİZE ÖZEL:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicinizi kapatarak giriş yapabilirsiniz.