Sorgulama

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Nasıl Yapılır? 2023 (e-Devlet Bulma)

Plaka sorgulama kime ait, Plakadan Araç Sahibi Öğrenme Yöntemi nelerdir, Plakadan Araç Sahibi Bulma Sorgulama Öğrenme yolları vb. konular hakkında merak edilenleri detaylandırdık.

İkinci el araç almak isteyen vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konulardan biri olan aracın özelliklerinin yanında, satın alınacak aracın kaza veya çarpma durumlarına karşı araçta olabilecek durumlarda ve aracın fiyatına ilişkin yaşanabilecek değer düşüklüğüne karşın aracın plakasından elde edilecek bilgiler ile yine aracın plakadan araç sahibi sorgulama, plaka kimin üstüne, bulma, SMS ile öğrenme işlemleri, araca yönelik bilgiler aracı almak isteyen kişilere bilgi sağlanmaktadır.

Plakadan Araç Sahibi Bulma Sorgulama Öğrenme Çok Kolay!

Her taşıtta mutlaka bulunması gereken plaka üzerinden birçok veriye erişilebilmektedir. Plaka üzerinden yapılacak sorgulama da aşağıda verilen araç sorgulama kategorileri araca ilişkin birçok bilgi vermektedir. Aracın kasko durumu, hasar kaydı gibi araca yönelik birçok konuda detaylı anlatım göstermektedir. Kişilerin, şahsi bilgilerinin korunması ve gizlilik ilkeleri doğrultusunda plaka ile araç sahibini öğrenme işlemini yapabilmesi mümkün değildir. Plaka üzerinden yapılacak sorgulamada araca ilişkin birçok bilgi vermektedir. Aracın kasko durumu, hasar kaydı gibi araca yönelik birçok konuda detaylı anlatım göstermektedir.

İkinci el araç almayı düşünen kişiler tarafından tercih edildiği gibi aynı zamanda hırsızlık veya çalıntı gibi durumlarda da Emniyet Genel Müdürlüğünce de kullanılmaktadır. Buna göre araç plakası ile elde edilecek durumların hangi yollar ile kazanıldığını yani araç sorgulama işlemi nerelerden yapılacağını aşağıda listelenmiş şekilde başlıkları inceleyerek öğrenebilirsiniz. İkinci el araç almayı düşünen kişiler tarafından tercih edildiği gibi aynı zamanda hırsızlık veya çalıntı gibi durumlarda da Emniyet Genel Müdürlüğünce de kullanılmaktadır.

Plakadan Araç Sahibi Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

Plakasını bildiğiniz araç kime ait, plaka kime ait olduğunu öğrenmek için araç sorgulama yöntemi aşağıdaki gibidir:

 • e-Devlet Plaka Sorgulama,
 • Tramer Sorgulama,
 • Sigorta şirketleri ve sigorta acenteleri,
 • Tüvtürk muayene istasyonları,
 • Trafik tescil müdürlüğü ve emniyet müdürlükleri,
 • SMS Yolu ile Plaka İşlemi Sorgulama,
 • Kasko Şirketleri Tarafından Araç Plaka Sorgulaması,
 • GİB Plaka Sorgulama,
 • Online Plaka Sorgulama İşlemi EGM.

e-Devlet Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Plakanın kime ait olduğunu nasıl bulabilirim diyorsanız e-Devlet üzerinden plakadan isim sorgulama yapabilirsiniz.PTT üzerinden almış olduğunuz şifreniz ile e-Devlet üzerinden birçok hizmetten faydalanabileceğiniz gibi plakadan araç sahibi sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü menüsünü açarak “Araç Plaka Sorgulama” bölümünü seçtikten sonra sizden istenilen bilgileri girerek plaka sorgulaması yapabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden araç sorgulama ile alınacak bilgiler, ilgili araca yönelik olup aracın kaza veya çarpma durumu ve diğer durumlar hakkında bilgi vermektedir. e-Devlet üzerinden yapılan sorgulamada dikkat edilmesi gereken nokta ise araç sorgulama; sorgulama işlemini yapacak şahısa ait olan araç veya araçlara yöneliktir. E-devlet üzerinden araç sorgulama için;

 1. E-devlet kapısına geçerli e-devlet şifresi, mobil imza ve elektronik imza yolu ile giriş yapılması gerekmektedir.
 2. E-devlete giriş yapılmasının ardından arama butonuna araç plaka yazılmalıdır.
 3. https://www.turkiye.gov.tr/arama?aranan=ara%C3%A7+plaka linki açılacaktır.
 4. Ekrana (EGM) Emniyet Genel Müdürlüğüne ait bir sayfa gelecektir.
 5. EGM Araç sorgulama ile sorgulayan kişinin sahip olduğu araca ilişkin detaylı bilgi ekrana gelir.

Tramer Araç Sorgulama ile Neler Öğrenilebilir?

Tramer olarak bilinen Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi araca ait tüm sigorta bilgilerinin toplanıp işlendiği bir veri deposu olarak düşünülebilir. Tramer sorgulama ile araca ait yapılacak sorgulama ile aracın kaza ve çarpma durumu ağır bir hasarının olup olmadığı görülür. Aynı zamanda kaza ile ilişkin bilgilerde yer almaktadır.

Tramer araç sorgulama konuları aşağıdaki gibidir:

 • Araç hasar kaydı sorgulama,
 • Kaza yapan araçların kaza tespit tutanağı,
 • Tespit tutanağı sonrası kusur oranlarını hesaplama,
 • Araç kasko poliçe sorgulama,
 • Mağdur bilgileri sorgulama,
 • Araç trafik poliçesi sorgulama

Kasko Şirketi Tarafından Araç Plaka Sorgulama

Kasko şirketleri araç plaka sorgulaması, çoğunda bulunmasa da bazı kasko şirketleri tarafından yapılmaktadır. Kasko şirketleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü arasında gerçekleşen birtakım konularla sigorta şirketleri plaka üzerinden kişisel bilgilere erişim imkanı vardır. Aynı zamanda kasko şirketleri, aracın sahibine ait kişisel bilgilere ulaşabilir ancak belirtilmelidir ki bu durum kanunen yasal değildir. Kanunen yasal olabilmesi için bireysel olarak kasko ya da sigorta şirketlerinden bu bilgileri almanız mümkün olmamakla birlikte araca yönelik yaşanan durumla , durumun polise bildirildiği takdirde gerekli bilgiler temin edilebilir. Herhangi bir durumda kasko şirketlerinden bilgi talep edilmemelidir ki zaten bilgiyi EGM kaynaklı değil ise almak mümkün değildir. 

Plaka sahibinin şikayet etmesi durumunda herhangi bir izin söz konusu olmadan kişisel bilgilere ulaşma gerekçesiyle için sorgulama yapan kişi için hukuki yollara başvurularak hukuki işlem süreci başlatılabilir. Buna benzer herhangi bir durumda kesin bir şekilde  kasko şirketlerinden bilgi talep edilmemelidir.

GİB Araç Plaka Sorgulama

GİB Resmi internet sitesi üzerinden yapılacak araç plaka sorgulama işleminde elde edilecek veriler aşağıdaki gibidir:

 • Plaka: Sorgulaması yapılacak Aracın plakası yazılmalıdır.
 • Özel Plaka: Aracın şirket ismi ya da kişi ismi içermesi durumunda yazılmaktadır.
 • T.C Kimlik Numarası: Araç plaka sorgulama yapacak kişinin T.C kimlik numarası yazılmalıdır.
 • Vergi Numarası: Sorgulayan kişinin yabancı ve tüzel kişilerce sorgulanması durumunda kullanılır.
 • Tescil Tarihi: İkinci el araçlarda noter satış sözleşmesindeki satış tarih ya da araç ruhsatı, yeni araçlarda ise; trafiğe çıkış tarihi yazılmalıdır.

SMS Yolu ile Plaka İşlemi Sorgulama

Araç plaka sorgulama işlemleri SMS yolu ile yapmak oldukça pratik ve çokça tercih edilmektedir. Araç sorgulama işlemini 5664′e kısa mesaj atarak 8,5 TL ücret ödeme karşılığında tüm mobil operatörlerden yapabilirsiniz. Sorgulama yaparken aracın plakasını birleşik olarak yazdıktan sona 5664′e göndermeniz gerekmektedir. Araç plaka sorgulama da sms atılacak ortak numara 5564 olarak belirlenmiş ve buraya atılacak her mesajın bedeli 8,5 TL olmasına karar verilmiştir.

Hasar sorgulama yapacağınız işlemlerde aracın plakası değişmiş olsa bile, sorgulamasını yaptığınız aracın eski hasar bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Araç hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler, önceki yıllarda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hizmete sunulan bir sistem ile tek tuşla SMS atarak araç plaka sorgulama işlemini yapabilirler.

Araç sorgulama işleminin yapılması için SMS numarası 5564’e yazılmak üzere sorgulamaya konu edilen aracın plakası doldurularak  detaylı bilgiye erişilebilir. Böylelikle araca ait sorgulamaları elde edebilir hasar kaydı bilgilerine de yine buradan temin edilebilir. Hasar kaydı için; Şase no ile araç sorgulama işlemi için yukarıda belirtilen numaraya 5564’e SMS atılması gerekmektedir. Hizmet bedeli 8,5 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar sorgulama yapacak şahsın kullandığı operatör servisine yansıtılmaktadır. Hasar kaydı için 5564’e “HASAR S ŞASİ NO” yazılmalıdır. Detay bilgi almak içinde 5564′e “DETAYLI S ŞASİ NO“mesaj atılmalıdır. Detaylı bilgilendirmede yer alan konulara aşağıda ver verilmiştir;

 • Aracın markası ve modeli,
 • Trafiğe çıkış tarihi ve aracın son sahibi,
 • Araç kaskosu ile ilişkin durumlar,
 • Kaskonun süresi ve kaskonun olmadığı toplam dönem,
 • Sahip olan son kişinin araç kullanım süresi ve plaka değişim bilgisi,

Plaka üzerinden birçok sorgulama işlemini yapabilirsiniz ancak aracın sahibinin kim olduğuna dair bir bilgi elde etmek mümkün değildir. Online olarak ya da sms yolu ile bu tür detaylara erişim sağlanamamaktadır. 

11880 Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Bilinmeyen numaralar sisteminden plakadan araç sahibi sorgulanıyor mu herkesin merak ettiği bir konudur. Türk Telekom’un Bilinmeyen Numaralar servisi 118 80 ile plakadan araç sahibini öğrenme ihtimali herkes tarafından merak edildiği için yazımızda bu konuya da değinelim istedik. Türk Telekom’un 11880 numarası, bilinmeyen numaralar ve numaradan isim öğrenme hizmetleri vermek amacıyla kullanılmaktadır. Buradan araçlarla ilgili lazım olabilecek, oto kurtarma ve çekici hizmeti veren kuruluşlarına, araç muayene istasyonlarına, oto servislerine ulaşılabilirsiniz. Bu servis üzerinden oto kurtarma ve çekici hizmeti veren kuruluşlara, araç muayene istasyonlarına, oto servislerine ulaşılabilirsiniz. Plaka sahibi sorgulama işlemini bu servis ile öğrenme şansınız yoktur. Plakadan araç sahibi sorgulama telefon numarası maalesef bulunmamaktadır.

Hasar Kaydı Sorgulama

Plaka ile değil Şase numarası ile araç sorgulama işlemi yapılacaksa eğer yine SMS gönderilmesi oldukça kolay olacaktır. Ancak şase numarası ile yapılacak sorgulama işleminde göndereceğiniz mesajın bedeli 5 TL. olacaktır. Bu tutar hat sahibinin bağlı bulunduğu operatöre yansıtılmaktadır.

 • Aracın modeli,
 • Aracın markası,
 • Trafiğe çıkış tarihi,
 • Kaskonun süresi,
 • Araç kaskosu ile ilişkin durumlar,
 • Kaskonun olmadığı toplam,
 • Plaka değişimi,
 • Aracın sahip olan son kişi,
 • Sahip olan son kişinin araç kullanım süresi.

Mesaj göndereceğiniz numara ise yine 5664 olup hasar kaydı için “HASAR S ŞASİ NO” yazılacaktır. Detaylı bilgi için 5664’e “DETAY S ŞASİ NO” yazılarak SMS gönderilmelidir. Bu uygulama ile yukarıda vermiş olduğumuz maddelerin hepsini öğrenebilirsiniz.

Araç Plaka Sorgulama Ekranı

Günümüzde pek çok insan toplu taşıma araçları yerine şahsi araçları ile yolculuk yapmayı tercih ediyor, alacakları sıfır kilometre araç vatandaşların bütçeleri yetersiz geldiği zaman ikinci el araçlara yönelmektedir. Bu araçların bazılarında hasar kaydı olabilir, ikinci el araç satın almayı düşünen kişiler plaka sorgulaması yaparak araca ait pek çok bilgiye erişebilmeniz mümkündür. Alacağınız aracın hasar kaydı olup olmadığını e-Devlet üzerinde karşınıza çıkan ekrandaki istenilen bilgileri doldurduktan sonra araç ile ilgili tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Yine Araç sorgulama işleminin yapılması için SMS atılması gereken numara 5664 olacaktır. 5664’e yazılmak üzere sorgulamaya tabii olacak aracın plakası doldurularak mesaj gönderilir.

Daha Fazla Göster

BU İÇERİKLER SİZE ÖZEL:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicinizi kapatarak giriş yapabilirsiniz.