Gündem

Plaka İle Araç Sorgulama Nasıl Yapılır? (Hasar Tramer Kaydı Sorgulama)

Sms İle Plaka Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gün içerisinde birçok kişi dışarıda işe gitmek ve çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için bir yerden bir yere gitmek zorunda kalabilmektedir. Bu durumlarda kişiler rahat bir yolculuk geçirmek için toplu taşıma araçları yerine özel araçları ile yolculuk yapmaktadır. Hal böyle olunca sıfır kilometre araçların fiyatları kişilerin bütçelerini zorlayabilmektedir. Sıfır araçların fiyatlarının yüksek olması nedeniyle birçok kişi ikinci el araç almaya yönelmektedir. İkinci el araç alımlarında araç sahibinin alıcıya vereceği bilgilerin yanlış ya da hatalı olması olasılıklarına karşı, alıcı kişi aracın taşıt plaka sorgulama yaparak araç hakkında bilgiler elde etmektedir. Alıcılar için böyle bir kolaylık olduğundan dolayı araç hasar kaydı sorgulama, e-devlet araç kaydı sorgulama ve 5664 araç hasar kaydı sorgulama gibi konular çok sık araştırılmaktadır.  

Yazımızda verilen yöntemler ile plaka sorgulaması ücretli olarak yapılmaktadır. Bu yöntemler dışında ücretsiz olarak araç sorgulama yapıldığına dair verilen bilgilere itibar etmeyiniz. Plaka sorgulama ücretsiz olarak gerçekleştirilmemektedir.

Plaka Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakalar kullanılan araçların kimlikleridir. Plaka ile araç hakkında tüm bilgilere ulaşılabilmektedir. İkinci el araç alımlarında alıcıların araç hakkında detaylı bilgi almasını sağlayan sorgulama ile araç hakkında geçmiş hasar kayıtları, borçları, muayene geçmişi v.b konular hakkında bilgi edinebilmektedir. Plakadan araç sorgulama yöntemleri ise şunlardır;

 • E-devlet üzerinden plakadan araç sorgulama
 • Sms ile plakadan araç sorgulama
 • EGM üzerinden araç plaka sorgulama
 • Sigorta bilgi gözetim merkezi ile araç plaka sorgulama
 • Çağrı merkezi ile plaka araç sorgulama

E-Devlet Üzerinden Plaka Araç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İkinci el araç almak isteyen kişiler için e-devlet üzerinden plaka ile araç sorgulaması yaparak araç hakkında bütün bilgilere ulaşabilmek mümkün değildir. Bu yöntem ile sadece araç plaka sahipleri kendileri sorgulama yapmaktadır.  

Sms İle Plaka Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir aracın plakası ve şasi numarası ile araç hakkında geçmiş hasar kayıtlarını öğrenebilir. Aracın daha önceden kaza yapıp yapmadığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sms ile plaka araç sorgulama yöntemi halk arasında 5664 hasar kaydı sorgulama olarak da adlandırılmaktadır.

Plaka sorgulaması yapmak için sorgulama yapmak istediğiniz araç plakasını birleşik olarak mesaj kısmına yazıp 5664’e göndererek araç hakkında hasar kaydı sorgulama yapabilirsiniz. Bu SMS hizmet bedeli olarak ödeme yapmanız gerekmektedir. SMS hizmet bedeli ise 9,5 TL’dir. Ayrıca bu sms yöntemi ile araç hakkında öğrenebileceğiniz diğer bilgiler ve göndermeniz gereken mesajları aşağıdaki tablomuzda bulabilirsiniz.

Araç hakkında öğrenilmek istenenYazılması gereken mesajGönderilmesi gereken numara
Değişen parça olup olmadığıPARCA (boşluk) PLAKA5664
Eksper raporu olan kazalar içinPARCA (boşluk) PLAKA (boşluk) HASAR TARİHİ5664
Aracın numarası ileHASAR (boşluk) S (boşluk)  ŞASİ NUMARASI5664
Araca ait değişen parça bilgileriPARCA (boşluk ) PLAKA (boşluk) KAZA TARİHİ5664
Değişen parça bilgisi şasi numarası ilePARCA (boşluk) S (boşluk)  ŞASİ NUMARASI BOŞLUK KAZA TARİHİ5664

 EGM Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulama yöntemlerinden bir diğeri ise Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait resmi internet sitesinden yapılabilmektedir. EGM araç plaka sorgulama yapabilmek için;

 • Öncelikle EGM internet sayfasına giriş yapınız.
 • Gelen sayfa üzerinden “İşlemler” seçeneğine tıklayınız. Gelen ekran üzerinde ki seçenekler içerisinde yer alan “Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” seçeneğine tıklayınız.
 • Gelen seçenekler arasından istediğiniz seçeneği seçerek araç plakası hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sigorta Bilgi Ve Gözetim Merkezi İle Araç Plakası Sorgulama

Sigortam360.com web uygulaması ile kişiler araçları hakkında hasar kayıtları, değişen parça detaylarını öğrenebilmektedir. Sayfaya giriş yapıldıktan sonra sisteme üye olup sorgu adetlerinden sizin için uygun olanı seçip satın alındıktan sonra sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Kullanıcılar gerekli üyelik işlemlerinin yapılmasından sonra sorgu âdeti satın alarak arabalarının hasar geçmişlerini, araç detay bilgilerini, uzman raporuna göre değişen parçalarını plaka veya şasi numarası ile sorgulayarak öğrenebilirler. Üye olan kullanıcıları daha önce yapmış oldukları tüm sorgulara uygulama üzerinden ücretsiz olarak kolay erişim sağlayabilirler.

Hasar sorgusu ile araç hakkında;

 • Hasar tutarının ne kadar olduğu
 • Eksper raporu bilgilerini
 • Kazadan ağır hasar alıp almadığını
 • Kaza nedenini
 • Kazanın ne zaman yapıldığı gibi bilgileri öğrenebilirler.

Tutanak sorgusu ile araç hakkında;

 • Kaza tutanak durumu
 • Kaza tutanak oluşturma tarihi
 • Kazaya karışan araçların plakası
 • Araçların kusur oranları
 • Kaza tarihinin ne zaman olduğu gibi bilgileri öğrenebilirler.

Poliçe sorgusu ile araç hakkında;

 • Aracın poliçe numarası
 • Poliçe durumunun ne olduğu
 • Aracın poliçe bitiş tarihinin ne zaman olduğu gibi bilgileri öğrenebilirler.

İnternet sayfası üzerinden sorgulama yapılabileceği gibi Sigortam360 mobil uygulaması ile akıllı mobil cihazlar ile sorgulama yapılabilmektedir. Sorgu ücreti 10,25 TL’dir. Kullanıcılar istedikleri sorgu adedini satın alabilirler.

Çağrı Merkezi İle Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkinci el araç sahiplerinin plaka ile araç sorgulama yapabilmeleri için çağrı merkezi araç plaka sorgulama hizmetinden yararlanarak araç hakkında gerekli bilgileri edinebilirler. Çağrı merkezi ile araç hakkında yapılacak çeşitli sorgulamalar bulunmaktadır.

Çağrı Merkezi Araç Hasar Sorgulama Hizmeti

İkinci el araç almak isteyen alıcıların almak istediklerini aracın daha önce hasar alıp almadığını aldıysa bu hasarın tutarını, aracın bir kazaya karışıp karışmadığını ve diğer tüm bilgilere ulaşabilmek için 11890 Alo hasar çağrı merkezini araç hasar sorgulama hizmeti için aracın plakasını ya da şasi numarası ile sorgulama yapabilirler. Yapılan aracın hasar kayıt bilgileri müşteri temsilcileri aracılığıyla alıcıya iletilebilecektir. Alıcı isterse bu bilgileri SMS ile ücretsiz olarak cep telefonuna gönderilmesini isteyebilmektedir.

Araç Detay Sorgulama Hizmeti Çağrı Merkezi

Almak istediğiniz ikinci el aracın trafiğe ne zaman çıktığını, son sahibini gerçek ya da tüzel kişi olduğunu ve süresini, aracın plakasının değişip değişmediği v.b araç hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmek için 11890 Alo hasar çağrı merkezi ile iletişime geçerek aracın sahip olduğu plaka ya da şasi numarası ile sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama yapılan aracın detaylı bilgileri müşteri temsilcileri aracılığıyla alıcıya iletilebilecektir. Alıcı isterse araç hakkında bu bilgileri SMS ile ücretsiz olarak cep telefonuna gönderilmesini isteyebilmektedir.

Çağrı Merkezi Araç Değişen Parça Sorgulama Hizmeti

Alınmak istenen ikinci el aracın daha önce değişen parçasının olup olmadığını, değişen parçaların neler olduğunu, kazanın yapıldığı tarihi, tamir edilirken sahip olduğu kilometre bilgileri v.b detaylı bilgilere ulaşabilmek için 11890 Alo hasar çağrı merkezi araç değişen parça sorgulaması için aracın sahip olduğu plaka ya da şasi numarası ile sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulaması yapılan araç hakkında detaylı bilgileri müşteri temsilcileri aracılığıyla sorgulamayı gerçekleştiren alıcıya iletilebilecektir. Alıcı isterse araç hakkında ki bu bilgileri cep telefonuna SMS ile ücretsiz olarak gönderilmesini isteyebilmektedir.

Kaskosuz Dönem Sorgulama Hizmeti Çağrı Merkezi

İkinci el araç almak isteyen alıcı kişilerin aracın trafiğe çıkış tarihinden şu ana kadar geçen süre zarfında araç hakkında kasko yaptırılmayan dönem bilgilerine ulaşabilmek için 11890 Alo hasar çağrı merkezi ile iletişime geçerek aracın plakası veya şasi numarası ile araç hakkında sorgulama işlemi yapabilir. Sorgulama yapılan aracın detaylı dönem bilgileri müşteri temsilcileri aracılığıyla alıcıya iletilebilecektir. Alıcı isterse araç hakkında ki bu bilgileri SMS ile ücretsiz olarak cep telefonuna gönderilmesini isteyebilmektedir.

Yorum Yap