Yeni İş Fikirleri

Pandemide Para Kazandıran 20 İş Fikri (Aylık 5.000TL)

Pandemide Para Kazandıran 20 İş Fikri: Günümüzde dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını nedeniyle pandemi süreci içerisindeyiz. Salgınla mücadele için çeşitli tedbirler alınıyor. Tedbirlerden birisi ise mümkün oldukça evde zaman geçirmek. Alınan bu tedbir ekonomik olarak çalışanları ve işverenleri kötü etkiliyor. Dönem içerisinde iş yerleri geçici süreyle veya iflas nedeniyle kapanma durumları yaşıyor. Kısa çalışmaya geçenler ya da işsiz kalanlar, ek gelir elde etmek isteyenler için pandemi döneminde evde yapılacak işler ve pandemi sonrası sektörler insanlar için merak konusu oluyor.

 Pandemi sürecinde evde yapılacak iş fikirleri olarak birçok fikir bulunuyor. Bu kazanç sağlayan iş fikirleri ile geçici veya pandemi sonrasında yapılacak işler olarak da kazanç sağlanmaya devam edilebilirsiniz. Bu iş fikirlerinden bazıları aşağıda yer almaktadır.

Satış ortaklığı (Affiliate Marketing)Freelancer olarak çalışmakYouTuber  olmakEditörlük yapmak
Blog AçmakAnket doldurmakPodcast yapmakOyun oynamak
Makale yazmakPaketleme yapmakInstagram Influencer olmakFotoğraf satışı
Reklam TemsilciliğieBay üzerinden satış yapmakSosyal medya yöneticiliğiVeri girişi yapmak
El işi ürünleri satmakSpotçuluk yapmakOnline Kurs HazırlamaOnline Danışmanlık yaparak

1-Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

Bir satış ortaklığı veren firmaların ürünlerini, hizmetlerinin reklamını yaparak para kazanmaktır. Bu iş imkanı birçok online içerik üreticisi para kazanmanın basit bir yoludur. Yüz yüze reklamın günümüzde hâlâ büyük etkiye sahip bir satış yöntemidir. Bu sebep ile binlerce şirket ürünlerinin ve hizmetlerinin sosyal medya aracılığıyla tanınmış insanlar tarafından önerilmesini istiyor.

Sosyal medya üzerinde belli bir kitleniz mevcut ve ürün incelemeyi seviyorsanız, satış ortaklığı (affiliate marketing) başlangıç için iyi bir yöntemdir. Birçok kişi bu işletmeyi insanların en çok ihtiyaçları olan ürünler üzerine site oluşturarak başlamıştır.

Bu iş üzerinde ödemelerinizi nasıl alacağınız anlaştığınız şirkete göre değişmektedir. Genellikle sitenizdeki ortaklık bağlantısına her tıklayan veya bu bağlantı üzerinden ürün alan kişi sayısına göre komisyon elde edebilirsiniz. Satış ortaklığı sunan bazı sitelere buradaki linklerden ulaşabilirsiniz;

Pandemide Para Kazandıran İşler
Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

2-Blog Açmak

Bilginizi, ilgi alanlarınızı geliştirip insanlarla paylaşarak para kazanmak için oldukça etkili ve kolay bir adımdır. Sabit bir kazanç almak için doğru ve kalıcı stratejilere uygulamanız gerekiyor.

Başarılı bir blogger (blog sahibi) olmak için etkili bir anahtar ise size uygun “doğru nich”(blog konusu) seçmektir. Seçtiğiniz niche hem uzmanlık alanınız, ilginiz ile uyumlu ve büyük bir kitleye sahip olması gerekiyor. Bu kitle sayesinde bloğunuzu arayan çok sayıda kişi olursa başarılı olmanız garantili olacaktır.

Bunun yanında seçtiğiniz niche’in işletme potansiyeli de olması gerekiyor. Bir blogun kazanç kaynağı çeşitli para kazanma yöntemlerini bağlıdır. Bu duruma affiliate marketing,reklam alanı satma, sponsorlu içerik oluşturma, kurs ve çeşitli ürünleri satmayı içeriyor.

Öncelikle başarılı olacağına inandığınız konu üzerinde bir blog açtıktan sonra o konu üzerine bloğunuzda makaleler yazıp, paylaşmalısınız. Bu yazdığınız makaleler kitlenizin ilgisini çekeceğine ve işlerine yarayacağından emin olmalısınız. Son olarak da blogunuzu en iyi şekilde kullanmak ve daha fazla ilgi çekmek için bazı dijital pazarlama taktikleri öğrenmelisiniz.

Bu konuda yardıma ihtiyacınız olursa ünlü uzman blogcuların sitenizi geliştirmeniz için açtıkları kursları ya da bu konu üzerine yazdıkları makaleleri okuyabilirsiniz.

Blog açarak ortalama aylık kazancınız; 2000 TL.

3-Makale yazmak

Evde yapılacak iş imkânlarından birisi ise makale yazmaktır. Klavye kullanımınız iyi ve yazma konusunda yeteneğiniz var ise bu iş tam size göre olabilir. Editörlük yaparak aylık olarak belli bir miktar kazanç elde edebilirsiniz. Eğer teknik konularda makale yazabilirseniz aylık kazancınız daha da artabilir. Makale yazarak para kazanmak için işveren belli sitelere üye olmanız ve gelen siparişleri gününde ve kaliteli bir şeklide hazırlamanız gerekmektedir. Bu sitelerden bazıları ; MakaleHizmeti, Yazkazan, Yazankazanır  gibi sitelerdir bu sitelere isminin üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aylık ortalama kazanç; 1400 TL

4-Reklam Temsilciliği yaparak kazanç elde etmek

Şu günlerde tüm işletmelerin ortak yaşadıkları sorunlardan birisi reklam bulmaktır. Gazetelerden – televizyonlara, internet sitelerinden-dergilere ve daha birçok şirketler reklamlar üzerinden büyüme göstermektedir. Bu şirketlerin ilanlarını  kariyer.net  gibi iş ilanları sitelerinde yaptıkları iş ilanlara başvurabilirsiniz. İşletmeler ise onlar için bulacağınız reklamlar karşılığında size maaş vermek yerine getirdiğiniz reklam için komisyon ödemeyi kabul edecektir. Bu sayede bir giderleri olmayan işletmelerden kolaylıkla reklam temsilciliği işini alabilirsiniz.

Şirketle anlaşma sağladıktan sonra yapmanız gereken reklam alabilecek işletme için firmaları birer birer  arama ve reklam almaya çalışmaktır. Bu işlem için firmaların telefon numaralarını bularak onlarla iletişime geçmektir.

Ortalama kazanç aylık olarak; 4000 TL.

5-El işi ürünleri online olarak satmak

El işlerine yeteneğiniz ve ilginiz var ise bunu daha da geliştirip yaptığınız ürünleri online satış sitelerinde satarak kazanç elde edebilirsiniz. Piyasa da nadir olarak bulunan bir el işçiliğine ve ürünlere sahipseniz, bu ürünleri piyasa ortalamasının üzerinde fiyatlara satabilirsiniz.

Kazancınızı en yüksek seviyeye çıkarmak için evde bir mağaza kurabilir ve toptan malzeme alabilirsiniz. Buna ek olarak ürünlerinizi tasarlarken uygun kitleye sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sosyal medya hesaplarınızda(Instagram, TikTok, Facebook, Twitter gibi)  tanıtımlarını ve satışlarını yapabilir ya da takipçilerinizi hesabınız üzerinden e-mağazanıza yönlendirebilirsiniz. Bir sosyal medya hesabınız ya da e-mağazanız yoksa online alışveriş sitelerinden ürünlerinizi satmanızda mümkün. Aşağıdaki tablo üzerinden online alışveriş sitelerine link üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 • Hepsiburada
 • Amazon
 • Gittigidiyor
 • eBay
 • Çiçeksepeti
 • Shopier
Alışveriş Sitelerinde El İşi satma
El işi ürünleri online olarak satmak

6-Freelancer olarak çalışmak nedir?

Freelancer kelime anlamı olarak bağımsız çalışma anlamına geliyor. Kişilerin kendi düzenlerinde diledikleri yer ve zaman içerisinde çalışmalarını ifade ediyor. Bir kurum altında çalışmak yerine kendi uzman oldukları ya da ilgili oldukları alanlarda hizmet vermeyi tercih eden freelancer olarak çalışırlar. Çoğunlukla evden çalışma şeklinde olan çalışma şekline başlamak için aracı kurum ve sitelerden faydalanabilirsiniz. Zaman içerisinde kendi müşteri potansiyelinizi oluşturacağınızdan iş bulmak da sizin için daha kolay bir hâle gelecektir. Bu iş imkânında merak ettiklerinize ve sorularınıza cevaplarınızı aşağıdaki bölümü okuyarak cevap bulabilirsiniz

Kimler ve hangi meslekler Freelancer olarak çalışabilir?

Reklamcılık, yazılım mühendisliği, grafik, öğretmenlik ya da web tasarım gibi mesleğiniz varsa ve yazı yazma konusunda iyi ve kendinizi geliştirebiliyorsanız, freelancer olmanız oldukça kolaydır. Türkiye’de ve Dünya’da freelancer ile işverenleri bir araya getiren sitelere kolayca kayıt olabilir ve iş almaya başlayabilirsiniz.

Freelancer olarak nasıl para kazanabilirim?

Hangi hizmet alanında freelance hizmet vereceğinize ve bir platformda hizmet vereceğinize karar vermelisiniz. Çok sayıdaki freelancer sitesi ödeme yaparken vergilerini verir ve sizin ekstra bir şey yapmanız söz konusu olmaz. Bir platform altında hizmet vermek istemiyorsanız ve serbest olarak da çalışmak ve kendi müşterilerinizi bulmak istiyorsanız kolay bir şahıs firması açmanız gerekiyor. Bunun için bir muhasebeci ile anlaşmalısınız. Muhasebeci sizin adınıza şirketinizi kurar ve mali defterinizi tutmaya başlar.

Freelancer arayan iş ilanları nereden bulabilirim?

Freelancer arayan iş verenlere ulaşmak için internet üzerinden bu iş imkanı için oluşturulan ilan sitelerine linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz;

 • Kariyer.net
 • Yenibiriş.com

7-Anket doldurarak para kazanmak

İnternet üzerinden para kazanma yöntemleri gün geçtikçe daha da çok artmakta bu yöntemlerinden biri ise anket doldurarak para kazanmadır. Büyük şirketler her yıl milyarlarca dolar harcayarak pazar araştırması yapıyorlar. Bu durumu evde para kazanmak için bir avantaja çevirebilirsiniz.

Markaların sunmuş olduğu ürünler veya reklamları hakkında düşüncelerinizi söyleyerek evinizin konforunda nakit para, alışveriş çekleri ya da farklı ödeme seçenekleri ile kazanç sağlayabilirsiniz.

 • Kullanabileceğiniz bir bilgisayar ya da akıllı telefon
 • Bu işe ayırabileceğiniz haftalık olarak 2-4 saatiniz,
 • En önemlisi olan internet bağlantınızın bulunması.

Anket doldurarak para kazanabileceğiniz siteler şunlardır

 • Panel Station TR
 • Survey Pago TR
 • YouGov TR
 • İpsos i-say TR
 • Marketagent TR

Anket doldurarak para kazanmak için;

Anket doldurarak para kazanmak için anket sitelerine kayıt olmanız gerekiyor. Anket sitelerine yukarıda isimlerine basarak ulaşabilirsiniz. Gerekli kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra e-mail yoluyla anket davetleri alabileceksiniz. Anket başına ne kadar para kazanacağınız her sitede değişiklik göstermektedir.

Anket doldurarak para kazanmada yaş sınırı var mı?

Belirtilen sitelere üye olabilmek için ve kazanç elde edebilmek için en az 16 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Bunun dışında herhangi bir şart bulunmamaktadır.

Ortalama elde edebileceğiniz kazanç aylık olarak; 400 TL

8-Paketleme yaparak para kazanmak

Emeğinizin karşılığı olarak para kazanmak istiyorsanız. Evde ek iş yapabileceğiniz bir zamanınız ve yeteneğiniz var ise en iyi iş paketleme yapmaktır. Ülkemizde paketleme işi veren çok sayıda firma bulunmaktadır.

Genellikle paketleme işleri yapılan ürünler aşağıdaki gibidir:

 • Maske paketleme
 • Sabun paketleme
 • Bardak altlığı paketleme
 • Tespih paketleme
 •  Kına paketleme
 • Mum paketleme
 • Plastik ve karton bardak paketleme
 • Telefon kılıfı paketleme
 • Vida paketleme
 • Boncuk paketleme gibi ürünleri paketleyebilirsiniz.

Ortalama aylık olarak elde edilen kazanç 1400 TL‘dir.

9-Grafik Tasarımcılığı yaparak para kazanma

Yetenekli, yaratıcı fikirleri ve başarılı bir grafik tasarımcılığına yönelerek çok büyük miktarlarda kazanç elde edebilirsiniz. Alışveriş siteleri, dergiler, gazeteler ve sosyal medya sayfaları ve tüm işletmelerin grafik tasarımcılara ihtiyaçları oluyor. Artış gösteren ve gün geçtikçe daha da artan bu sektörde özellikle freelance olarak çalışan kişilerin kendilerini geliştirerek gelirlerini daha da arttırabiliyorlar. Şirketler küçük ve orta düzeyde grafik ihtiyaçları için ajanslar ile çalışarak yüksek faturalar ile karşılaşmak istemiyorlar. Bu nedenle freelance olarak çalışan grafik tasarımcılardan hizmet sağlayabiliyorlar. Bu iş imkânı için; kariyer.net, yenibiris.com, isinolsun.com gibi site isimlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aylık olarak ortalama kazançları 6000 TL‘dir.

10-eBay üzerinden satış yapmak

İkinci el ürün yatışı konusunda popülerliği giderek artmaya başlayan online satış sitesi iyi bir kazanç imkanı haline geldi. Kelepir ürünler arayan kişiler ise daima mevcuttur. Evinizde yapabileceğiniz bu iş ile fazla bir giriş ücreti gerektirmediği gibi iyi bir kazancınızın olmasını da sağlayabilir. Ürünlerinizi piyasa değerlerine göre size uygun makul bir fiyata satabilirsiniz. Bu site üzerinde satılabilecek ürün yelpazesi ise oldukça geniştir.

eBay üzerinden nasıl satış yapabilirim?

eBay sitesini bulmak için internet sitesinden kullanmış olduğun arama motoru kullanman ve arama çubuğuna eBay.com yazman yeterli olacaktır. Şimdi hesap oluşturmak için adımlarımıza bakalım;

 • 1. Adım; eBay sitesine giriş yaptıktan sonra sitesinin üst kısmında bulunan “Oturum aç “ yazısının yanında ki “Kayıt ol ” yazısının üzerine basıyoruz.
 • 2. Adım; açılan sayfa üzerinde gerekli bölümlere bilgilerimizi girerek kayıt işlemlerini tamamlıyoruz.
 • 3. Adım; kayıt olduğunuz hesap üzerinde profilinizi oluşturun. Profilinize satmak istediğiniz ürünlerinizi ekleyip, istediğiniz ücreti yazarak satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.
eBayda Satış Yapmak
eBay üzerinden satış yapmak

11-Spotçuluk yaparak nasıl para kazanabilirim?

Evde kazanç sağlanabilecek işler yelpazesine giderek genişlemektedir. Bu yelpazenin içerisinde bulunan işlerden birisi ise evinizde spotçuluk yaparak para kazanmaktır. Bu yöntemle para kazanmanız oldukça kolaydır. Bu yöntemle para kazanmak için; Gittigidiyor , Sahibinden , Letgo  gibi alışveriş platformlarında hesap açarak piyasa değerinden oldukça düşük fiyatlardaki ürünleri satın almalısınız. Aldığınız ürünleri yine aynı platformlara %50-60 komisyon ücreti koyarak satış yapabilirsiniz.

İşin başlarında satın almak istediğiniz ürünleri istediğiniz fiyatlara alamayabilirsiniz ama zamanla uygulamaları kullanarak gelişeceksiniz ve pazarlık yapmayı öğrenecek bu sayede daha fazla para kazanma olasılığınız olacaktır.

 Ortalama kazanç aylık olarak; 2000 TL

12-YouTuber olarak nasıl para kazanılır?

YouTube internet üzerinde en çok izlenme alan platformlardan biri olmasının yanında eğer doğru bir şeklide kullanılırsa bir video üreticisi olarak fazlasıyla kazanç sağlayabilirsiniz.

YouTube ile nasıl para kazanabilirim?

YouTube aracılığıyla para kazanabilmek için şartlar;

 • Kanalınızın abone sayısının en az 1000 olması gerekiyor
 • Videolarınızın 10000 kanal görüntülemesi bulunması olmalıdır.
 • Son olarak da son 12 ay içerisinde 4000 saat izlenme oranına sahip olmanız en temel şartlarıdır.

Adım1: YouTube ile iş ortağı programı şartlarını kabul ediniz.

 • YouTube oturum açınız. Ekran sağ üst köşesinde bulunan kısımdan hesap simgesi için “içerik Stüdyo”sunu seçiniz.
 • Ekranın sol kısmında bulunan menü’den “Kanal” >”Durum” ve “Özellikleri” seçin.
 • “Para Kazanma” seçeneğinin altında “Etkinleştir”i açınız.
 • “YouTube İş Ortağı Programı Şartları”nı kabul etmek için ekranda görünen adımlarını uygulayınız.

Adım2: AdSense’e kayıt olunuz.

 • Ödemelerinizi alabilmek için AdSense hesabından oturum açmanız gerekiyor.

Adım3: Para kazanma tercihlerinizi belirlemelisiniz.

 • Şu an ve gelecekteki tüm videolarınızdan para kazanmak istediğinizi onaylayınız.
 • Videoların gösterilmesini istediğiniz reklam türlerini işaretleyiniz.

Adım4: YouTube incelemesine giriniz.

 • Kanalınızın “YouTube İş Ortağı Programı Politikaları”, “YouTube Hizmet Şartları ve Topluluk Kuralların”ı ihlal edip etmediğini kontrol edilmesi için incelemeye alınır.

 YouTube üzerinden sağlanan kazanç ortalama 1000 izlenme için 0,2-5 dolar arasında değişiklik göstermektedir. Aynı izlenmeye sahip video sahibi daha düşük bir kazanç elde edebilir. Bu noktada kazançlar, video bulunan reklam türüne ve izleyicilerin eylemlerine kadar değişiklik gösterebiliyor.

Kazanç sağlayan  YouTuber ve kazançları;

Kanal Sahibi İsmiİzlenme SayısıKazanç
Marina Mogilko1000 izleyici10,73 dolar
Austen Alexander1 milyon izleyici135 bin dolar
Shelby Church1 milyon izleyici2 bin – 5 bin dolar arası

Aylık olarak ortalama kazanç; Belirli bir sınırı yok

13-Podcast Yapabilirsiniz

Podcast yapmak son zamanlarda yükselişte olan ve evde yapılacak işler listesindeki en önemli iş imkânları arasında yer alıyor. Sadece ABD’140 milyon podcast dinleyicisi bulunmaktadır ve her geçen gün bu sayı işletme ürünlerinin reklamları için podcast yayınlayıcıları ile iş birliği yapmaktadırlar.

Diğer içerik üretim işlerinde olduğu gibi bu iş imkanı içinde doğru niche’i (konu) seçmek oldukça önemlidir. Popüler bir konuyu seçerseniz podcast’inizin diğerlerinden farklı olacağından emin olun.

Gündeme uygun olarak sosyal mesafe veya Covid-19 salgınına karşı güvende olmak hakkında bir podcast yapabilirsiniz.  

Podcast’ten nasıl para kazanılır?

 • Sponsorluk ve reklam alabilirsiniz; reklam podcast yayınının başına, ortasına ya da sonuna eklenebilir. Reklam spotları genel olarak 30-60 saniye arasında değişebilir. Podcast sponsorluk ve reklamlar için ücretlendirme indirilme başına fiyat politikası ya da sabit maliyetlerinizi karşılamak için nasıl bir ücretlendirme yapmanız gerektiğine göre fiyat belirleyebilirsiniz.
 • Gelir ortaklığı yapabilirsiniz; bir ürün ya da hizmeti ön plana çıkardığınız ve sonuçta satışlardan belli bir yüzde kazandığınız sistemdir. Bu konuda biraz tecrübe kazanmanız gerekiyor.
 • Abonelik ücreti ve üyelerden bağış kabul edebilirsiniz; dinleyicilerin sayısı, dinleyicilerinizin türü kadar önemli değildir. Size destek olacak belli bir kitleniz olması yeterlidir. Herkesin para göndermeyeceğini ve beklentilerinizi buna göre ayarlamanız gerektiğini unutmayınız.

14-Instagram Influencer olarak nasıl para kazanabilirim?

Yüz yüze reklamın pandemi sürecinde daha da büyük bir öneme sahip oldu. Bu önemi fark eden bazı şirketler ürünlerinin ve hizmetlerinin tanıtımlarında sosyal medya fenomenler aracılığıyla yapmayı tercih ediyor. 

Instagram’da nasıl Influencer olunur?

Instagram üzerinde influencerler 2’ye ayrılır;

 • Mikro influencer: 2500-3000 arasında takipçi kitlesine sahip hesaplara denir.
 • Makro influencer: en az 100.000 ve üstü takipçi kitlesine sahip hesaplara denir.

Instagramdan Influencer olarak nasıl para kazanabilirim?

 • Paylaşım reklamları yaparak: bir işletmenin ürünlerini ve hizmetlerini instagram için hazırlamış olduğu reklam içeriğini kendi hesabınızda paylaşarak para kazanabilirsiniz. Paylaşım reklamları 6 saatlik, 24 saatlik veya sürekli kalması için çeşitli ücretlendirmeler yapılır.
 • Instagram’da hikaye reklamları yaparak: işletmenin instagram hikayeri için hazırlamış olduğu reklam içeriğini kendi hesabınızda hikaye olarak paylaşarak kazanç sağlayabilirsiniz. Hikâyeleriniz günlük erişimi ve etkileşim oranlarına göre fiyatlandırma yapılır.
 • Instagram üzerinden sponsorluk anlaşmaları yaparak: büyük markalar çeşitli influencerler ile uzun süreli reklam çalışması sürdürebilir. Hesap sahibi bu anlaşma ile kazanç sahibi olabilir.
 • Instagram’da kendi markanızla ürün pazarlaması yaparak: belirli bir konu ile ilgili bir kitle oluşturduktan sonra insanlara kendi markanızla ilgili ürün ve hizmetlerinizi satabilirsiniz. Buna en iyi örneklerden; Logan Paul ve Maverick, Kylie Jenner ve Kylie Cosmetics’tir.
 • Instagram üzerinden başka sayfaya ve web sitesine yönlendirme yaparak: sizin takipçi kitlenizden kazanç sağlamak isteyen web siteleri, blog, e-ticaret ve haber siteleri gibi hikâyelerinize reklam sitelerinin linkini eklemeniz yeterlidir. Bunun için anlaştığınız aracı ile iyi bir fiyatlandırma ile kazanç sağlayabilirsiniz. Bu reklam modeli siteler için aynı zamanda Off-Page SEO (site dışı arama motoru optimizasyonu) anlamına gelir.
Hesap ismi ve takipçi sayısıAna sayfa fiyatlarıHikaye fiyatları
Cagritaner- 7.2 milyon takipçi3000 TL3500 TL
Pelinsu-2.2 milyon takipçi500 TL400 TL
Tuhafamagercekbilgiler-2.4 milyon takipçi500 TL500 TL
Dizifilmreplikleri-1.8 milyon takipçi400 TL350 TL

Bazı instagram hesapları ve ana sayfa, hikâye reklam fiyatları

15-Sosyal Medya yönetmeliği ile para kazanmak

Son zamanlarda artan sosyal medya kullanımı sayesinde en küçük işletmelerin dahil sosyal medya hesapları bulunmaktadır. Bu oluşturulan sosyal medya hesapların iyi bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. İşletmeler genelde bu konu nedeniyle sorun yaşıyorlar ve yeni bir personel almak yerine kendi evlerinde ya da ofislerinde çalışan insanlardan hizmet almayı talep edebiliyorlar. Bu konu da iyiyseniz sosyal medya hesap yöneticiliği yapabilirsiniz. İş ilanlarına kariyer.net, indeed, yenibiris.com gibi sitelerden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya hesaplarını yöneterek para kazanabileceğiniz profil sahipleri;

 • Siyasi Partiler,
 • Ünlü kişiler,
 • Markalaşmak isteyen firmalar,
 • Web sitelerine ziyaretçi çekmek ve potansiyel müşterisini artırmak isteyen firma ve kişiler,
 • Sosyal medya hesabındaki takipçi sayısını arttırmak isteyen kişiler.

Elde edilen ortalama kazanç aylık olarak; 3000 TL

Sosyal Medya Yöneterek Para Kazanma
Sosyal Medya yönetmeliği ile para kazanmak

16-Online Kurs Hazırlayarak para kazanmak

Bir konu da uzman ya da öğretmen iseniz ve bir kurum altında çalışmak istemiyor iseniz. Google Dijital Garaj , Khanacademy gibi Online kurs platformları bulunmaktadır. Bu platformlardaki kurslar genellikle kullanıcılar tarafından oluşturulmakta ve her katılımcı kurs için belli bir ücreti kursu hazırlayan kullanıcıya ödeme işlemi gerçekleştirilir. Bu alanda özellikle tasarım, yazılı, yabancı dil ve programlama gibi konularda teknik bilginiz var ise; bir kurs hazırlayarak tamamen pasif bir kazanç elde edebilirsiniz. Bu hazırladığınız kurs izlendikçe size para ödemesi yapılır ve bu sayede yıllar süren bir kazanç kapınız olur.

Elde edilen ortalama aylık kazanç; 4000 TL.

17-Editörlük yaparak para kazanmak

Evden ek iş yaparak kazanç elde etmek isteyenlerin çokça yapmayı tercih ettiği işlerin başında internette editörlük yaparak ek gelir elde etmek geliyor. Gelişmekte olan haber siteleri yanında, farklı farkı birçok alanda internet girişimi, günlük olarak içerik girişi yapacak ve anlık olarak içerik takibi yapacak editör arayışı içinde olabiliyorlar. Bu girişimcilikle evden çalışabilir ya da ek bir kazanç elde edebilirsiniz. Çok fazla bir iş yükü olmadığı için bu işi öğrencilerde ek kazanç elde etmek için yapabiliyorlar. Bunun için:

 • Dil kullanımı iyi olmalı ve akıcı cümleler kurabilmeli,
 • Klavye kullanımı hızlı olmalı,
 • Anahtar kelime kullanımı yapmalı,
 • Özgün içerik oluşturma konularında yetenekli ve ilgili olmalı,
 • Yenilikçi olarak araştırmayı yapmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi sevmeniz gerekiyor.

Editörlük iş ilanlarına ulaşabilmek için  kariyer.net, yenibiris.com, careerjet.com, r10.net  sitelerin üzerine basarak ulaşabilirsiniz.

Aylık kazanç ortalama olarak: 500 TL

18-Oyun oynayarak para nasıl kazanılır?

Oyun oynayarak para kazanmak söylendiğinde inanılır gibi durmuyor fakat oyun oynayarak para kazanabilirsiniz. Para kazanmak için oyun oynarken hile yapmadan oyun aşamalarını geçmeniz gerekiyor. Yapmanız gereken tek şey insanların oynarken para yatırdıkları; PubG, LOL (League of Legends), DOTA 2, RUST, PAID GAME, Fornite,  CS:GO gibi oyunlardan herhangi birini seçip bu oyunlarda başarılı olmanızdır. Bu süreçlerden sonra hem oyun içerisinde sıklıkla sizlerin kazandığı parçaları ve yüksek rütbeye sahip hesabınızı satarak para kazanabilirsiniz.

Aylık elde edilen kazanç ortalama; 1500 TL

19-Fotoğraf satışı yaparak para kazanma

Güzel fotoğraflarınız olduğunu düşünüyorsanız ve fotoğraf çekme konusunda yeteneğiniz var ise elinizde bulunan fotoğraflarınızı online fotoğraf satışı platformların satış yaparak para kazanabilirsiniz. İşiniz için ek bir kazanç olabilir. Hafta sonlarınızda fotoğraf çekmek için kullanabilir ve pasif bir gelire sahip olabilirsiniz.

Çektiğiniz her fotoğraf yıllar geçtikten sonra bile satıldığında hesabınıza bu para gönderilmektedir. Online fotoğraf satışı siteleri son yıllarda büyük bir artış göstermekte, telif haklarına yönelik kanunların artmasına uygun olarak fotoğraf satışı karlı ve potansiyeli yüksek bir ek iş fikri olarak değerlendirebilirsiniz. Fotoğraflarınızı satışa sunmak istediğiniz siteleri; alamy, shutterstock, iStock Photo, PhotoShelter, Adobe Stock , SmugMug gibi sitelere isminin üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ortalama elde edilecek kazanç aylık: 3000 TL

20-Veri girişi yaparak kazanç elde etmek

İşletmelerin forum siteleri, alışveriş siteleri, sözlükler ve birçok farklı alanlarda hizmet veren işletmelerin Web siteleri için veri giriş hizmeti yapabilirsiniz. Yapılması gereken word, excell dosyalarda tutulan verileri, web sitesinde ilgili kısımlara yazmak ya da kopyalamaktan başka bir yapılması gereken yoktur. Bazen veri girişi yaparken veri ile ilgili gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekebilir.

Bilgisayar kullanmak ve klavye kullanımında yetenekliyseniz bu iş sizin için ek bir gelir olabilir. Bu iş ilanlara ulaşmak için; kariyer.net, yenibiris.com, careerjet.com, indeed.com gibi iş ilanları sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Elde edilen ortalama kazanç aylık olarak: 1500 TL

Online Danışmanlık yaparak para kazanmak

Bir konuda uzman ve bu konuda eğitim verebilecek bir yeteneğiniz var ise, evinizde ya da ofis ortamında danışmanlık yaparak kazanç elde edebilirsiniz. Bir mimarsınız ve evde ek iş olarak kazanç elde etmek istiyorsunuz. Böyle bir durumda mimarlık bölümü öğrencilerine ya da yeni kurulan bir mimarlık ofisine, dergilere veya internet sayfalarına danışmanlık yaparak. Belli bir kazanç elde edebilirsiniz.

 Aylık ortalama kazanç: Belirsiz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu