Kosgeb

Pandemi Döneminde Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır? 2022 Şartları

Girişimcilerin, kendi işini kurabilmesi için ödenek sağlayan KOSGEB, Girişimcilik Destek Programı ile yaklaşık 65.000 TL’ye kadar hibe desteği sağlamaktadır. Ayrıca faizsiz kredi desteğinden faydalanarak 100.000 TL’ye kadar destek de alabilmeniz mümkün olmaktadır. Hayalinizde işletmeyi kurma yolunda KOSGEB, ilk kuruluş desteği, 12 aylık işletme gideri, ofis veya dükkân malzemeleri vb. konularda destekleme yapmaktadır. KOSGEB kredisi için ilk olarak harcamaları siz yapıyorsunuz ve bu harcamaları faturalandırarak KOSGEB’den 65.000 TL’ye kadar geri ödeme alabiliyorsunuz. Peki, 5 adımda KOSGEB kredisi nasıl alınır? Süreç şu şekildedir:

 1. Uygulamalı girişimcilik eğitimi
 2. Veritabanına kayıt
 3. İş planı hazırlama
 4. Destek başvuru süreci
 5. Sonuç

1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB hibe desteği almanın ilk adımı, uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmaktadır. Kurum, uygulamalı girişimcilik eğitimini ücretsiz vermektedir. Bu eğitim uzatan eğitim formatında verilmektedir. Ayrıca örgün üniversite eğitiminizde 56 saat veya üzeri girişimcilik dersi almış iseniz eğitimlere katılmanıza gerek olmadan kurum, almış olduğunuz dersleri kabul ederek size sertifika vermektedir. Uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin ne zaman yapılacağı ise KOSGEB web sitesi üzerinden uygulamalı girişimcilik duyuruları menüsünden görüntülenebilmektedir.

2. Veritabanına Kayıt

KOSGEB web sitesi üzerinden KOBİ menüsünden KOSGEB Veri Tabanına Kayıt bölümüne tıklayarak veritabanına kayıt için kullanıcı adı ve parola alıp giriş yapabilirsiniz. Burada sizden,  KOBİ beyannamesini doldurmanız istenmektedir. İnternet üzerinden kayıt işleminiz yapıldıktan sonra, evrakların aslını, fotokopilerini, vergi levhasının fotokopisini ve kurumun sizden isteyebileceği diğer belgelerle birlikte KOSGEB’e gitmeniz gerekmektedir.

3. İş Planı Hazırlamak ( Yeni Nesil İş Modeli)

Uygulamalı girişimcilik eğitimi alıp veri tabanına kayıt olduktan sonra iş planınızı hazırlamanız gerekmektedir. İş planı, hibe desteği almanız için oldukça önemlidir. İş planını ister kendiniz hazırlayabilir, ister bir danışmana da hazırlatabilirsiniz. Standart iş planında, işletmenizin faaliyetleri ile ilgili bilgilere yer vermeniz gerekmektedir. İş planı, değerlendirme sürecinde kilit role sahiptir. İş planı hibe başvuru formunda yer alan bir word dosyası olup yeni nesil iş modeli formudur 10 adımda doldurulmaktadır.

4. Destek Başvuru Süreci

İş planınızı tamamladıktan sonra, hibe destek başvurunuzu iş planı ve kurumun talep ettiği diğer belgelerle birlikte KOSGEB birimine yapmanız gerekmektedir. Kurum, destek başvurunuzu ön değerlendirmeye almakta ve ön değerlendirme ardından iş planı, kurula sunulmaktadır. Kurulun değerlendirdiği kriterler arasında bütçe imkânları, ürün veya hizmet üretimi, teknolojinin ne kadar kullanılabileceği, katma değerinin yüksekliği vb. birçok detay sayılabilir. Kurul kararı sonucunda iş planınız kabul edilebilir, düzeltilmesi istenebilir ya da reddedilebilir. Varılan sonuç, girişimciye/işletmeye bildirilir.

5. Sonuç

Aşağıdaki aşamaları gerçekleştirdikten sonra hibe desteğinden yararlanmaya hak kazanmış olursunuz.

 • Uygulamalı girişimcilik eğitimi
 • Veri tabanına kayıt
 • İş planı sunumu
 • Kurul karar onayı

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Nedir?

KOSGEB girişimcilik destek programının amacı, girişimcilerin kurduğu yeni işletmelerin süreklilik sağlamasına destek verilmesidir. Girişimcilik destek programına, Geleneksel Girişimci Eğitimi’ni tamamlamış olan kişilerin kurduğu işletmeler başvuruda bulunabilmektedir. Geleneksel girişimcilere 65.000 TL’ye kadar destek sağlanmaktadır.

Destek unsurları aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Destek UnsuruDestek Tutarı
Kuruluş DesteğiGerçek kişi işletme için 5.000 TL Sermaye şirketi işletme için 10.000 TL
Performans DesteğiBirinci Performans Dönemi 180-539 gün: 5.000 TL 540-1079 gün: 10.000 TL 1080 ve üstü gün: 20.000 TLİkinci Performans Dönemi 360-1079 gün: 5.000 TL 1080-1439 gün:15.000 TL 1440 ve üstü gün: 20.000 TL
Sertifika Desteği5.000 TL

Yukarıda verilen Geleneksel Girişimcilik Destekleri geri ödemesizdir.

KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı Nedir?

İleri Girişimci Destek Programı’nın amacı, belirlenen sektörlerde girişimcilerin kurduğu yeni işletmelerin hayatta kalmasını desteklemek, işletmelerin devamlılık oranının artırılmasını sağlamaktır. İleri Girişimci Destek Programı’na, İleri Girişimci Eğitimi’ni tamamlamış olan kişilerin kurmuş olduğu ve KOSGEB tarafından belirlenen ileri girişimci programı faaliyet konuları tablosunda belirtilmiş olan faaliyet tanımlamalarını yerine getiren işletmeler başvurabilmektedir. İleri girişimci programı faaliyet konuları yaklaşık 1000 tanedir. Örnek faaliyet konuları ise şu şekildedir:

 • Sebze ve meyve konservesi imalatı
 • Kuş tüyü ve ince kuş tüyü imalatı
 • Doğal veya suni maden sularının üretimi
 • Biyoteknolojiyle ilgili araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri
 • Dondurulmuş veya kurutulmuş meyve ve sebzelerin imalatı
 • Dondurma imalatı
 • Halı, kilim vb. için çözgücülük, halı oymacılığı vb. faaliyetler
 • Baharat imalatı
 • Susamın işlenmesi ve tahin imalatı
 • Uydu üzerinden telekomünikasyon faaliyetleri
 • Çay ürünleri imalatı
 • Yaş mısırın öğütülmesi
 • Hayvanlar tarafından çekilen araçların imalat
 • Doğal yün ve tiftik elyafının imalatı
 • Kumaş ve tekstil ürünlerine baskı yapılması hizmetleri
 • Kâğıt ve kartondan torba ve çanta imalatı
 • Kablosuz ağlar üzerinden internet erişiminin sağlanması
 • Otomobil ve benzeri araçların imalatı
 • Vurmalı çalgıların imalatı

İleri Girişimcilik Destek Programı’nın destek unsurları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

Destek UnsuruDestek Tutarı
Kuruluş DesteğiGerçek kişi işletmeler için 5.000 TL Sermaye şirketi işletmeler için 10.000 TL
Ekipman Desteği (Makine, teçhizat vb.)KOSGEB, düşük orta/düşük teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 100.000 TL destek sağlamaktadır.Kurum, orta/yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere ise 200.000 TL destek sağlar.KOSGEB, ileri teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere/tüzel kişilere 300.000 TL destek sağlamaktadır.
Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği10.000 TL
Performans DesteğiBirici Performans Dönemi 180-539 gün: 5.000 TL   540-1079 gün: 10.000 TL   1080 ve üstü gün: 20.000 TLİkinci Performans Dönemi 360-1079 gün:5.000 TL   1080-1439 gün: 15.000 TL   1440 ve üstü gün: 20.000 TL
Sertifika Desteği5.000 TL

Yukarıda yer verilen İleri Girişimcilik destekleri geri ödemesizdir.

KOSGEB Kredisi Almak İçin Şartlar Neler?

KOSGEB hibesinden faydalanabilmek için kurumun belirlemiş olduğu şartlar vardır. KOSGEB kredi şartları aşağıdaki gibidir:

 • TC vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • KOSGEB’den daha önce hibe almamış olmak
 • Terör örgütü suçlarından hapis yatmamış veya terör örgütü mensubu olmamış olmak
 • Hâlihazırda sigortalı çalışmamak

KOSGEB’den Hibe Almanın Adımları

KOSGEB’den kredi almak için aşağıdaki temel adımları izlemelisiniz:

 1. KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alan iş kollarından birinin fikrine sahip olmak
 2. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne başvurarak, eğitimi tamamlayıp ‘’Girişimcilik Sertifikası’’ almak
 3. Kendi sermayeniz ile işletmenizi kurmak
 4. Daha sonra iş fikrinize göre Geleneksel Girişimcilik Destek Programı veya İleri Girişimcilik Destek Programına başvuruda bulunmak
 5. KOSGEB veri tabanına işletmenin kaydını yapmak
 6. KOBİ beyannamesini doldurmak
 7. KOSGEB iş planını hazırlayıp kurula sunmak adımları sonrasında hibe desteği alarak işyerinizin harcamalarını bu hibeler ile karşılayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu