Gündem

Önemli Gece: Ramazan 17. Gece Namazı Nasıl Kılınır? Önemi Nedir?

08 NİSAN 2023 gecesi yani bu gece, Ramazan-ı Şerif ayının 17. gecesi. İlgili rivayetler göz önüne alındığında, bin aydan daha hayırlı olan mübarek Kadir Gecesi’nin aranması gereken gecelerden birinin de 17. gece olduğu anlaşılıyor. Bu mübarek gecenin günü, Bedir Gazvesi’nin meydana gelmiş olması yönüyle ayrıca önem taşıyor.

Ramazan-ı Şerif ayı, genel olarak faziletli bir aydır ve içinde özel bazı gecelerin de faziletleri vardır. Bu faziletli gecelerden biri de 17. gecedir.

İbnü Receb el-Hanbelî’nin Letâifü’l-Me’ârif adlı eserinde bu konuyla ilgili rivayetler toplanmış ve Kadir Gecesi’nin Ramazan-ı Şerif’in 14 veya 17. gecesine denk gelebileceği rivayetleri de kaydedilmiştir.

Rasûlullah (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) tarafından İbnü Mes’ûd’dan (Radıyallâhu Anh) aktarılan bir hadis-i şerifte ise “Onu Ramazan’ın on yedinci gecesinde arayın” buyrulmuştur.

Zeyd ibnü Erkam’a (Radıyallahu Anh) Kadir Gecesi sorulduğunda ise “Şüphe etmeksizin ve inşallah deme lüzumu dahi hissetmeksizin diyorum ki, on yedinci gecedir, Kur’an’ın indiği gecededir. Hakla batılın ayrıldığı o Furkan gününün sabahında o iki ordunun buluştuğu günün gecesidir” şeklinde cevap vermiştir.

Ayrıca, Bedir Gazvesi de Ramazan’ın 17. gününde gerçekleşmiştir. Birçok sahabe, Bedir Gazvesinin Ramazan-ı Şerif’in 17. gününde, Cuma günü vuku bulduğunu belirtmiştir. Abdullah ibnü Mes’ûd, Ali ibnü Ebî Tâlib, Hasen ibnü Ali, Urve ibnü Zübeyr, Ebû Bekir ibni Abdirrahmân, Âmir ibnü Rabî’a, Zeyd ibnü Erkam, Zeyd ibnü Sâbit ve Amr ibnü Hureys (Radıyallâhu Anhüm) gibi pek çok sahabe bu bilgiyi aktarmıştır.

Kur’ân-ı Kerîm’de: “…Eğer siz Allâh’a ve o iki ordunun karşılaştığı gün; (Bedir’de hakla bâtılın ayrıldığı) o Furkan günü kulumuz (Muhammed Mustafa’y)a indirmiş olduğumuz şeylere (o âyetlere, meleklere, fetihlere ve yardımlara) inanmış bulunduysanız…” şeklinde ehemmiyeti vurgulanmış olan bu günü, gecesiyle beraber özellikle Zeyd ibnü Sâbit (Radıyallâhu Anh)ın ve Medîne ehlinin ihyâ ettiği haber verilmiş, Mekke ehlinin de o gece sabaha kadar ibâdet ettikleri ve umre yaptıkları kaydedilmiştir.

Ramazan Ayı 17. Gece Namazı Nasıl Kılınır?

Ramazan-ı Şerif’in 17. gecesi, teravih ve vitir namazları eda edildikten sonra evde kılınması tavsiye edilen bir namaz vardır. Bu namazda her rekatta Fatiha-i Şerife’den sonra üç kez Kadir, üç kez İhlas, iki kez de Felak ve Nas sureleri okunur ve toplamda on rekât namaz kılınır. Bu namazı kılan kişinin günahlarının affedileceği ve dünya fitnelerinden ile kabir azabından emin olacağı söylenir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicinizi kapatarak giriş yapabilirsiniz.