Eğitim

Öğrenci Okul Numarası Nasıl Öğrenilir? (E-devlet ve Sms Yöntemleri)

Birçok öğrencinin eğitimine evden devam ettiği bu günlerde en çok merak edilen konulardan biri online eğitim sistemlerine girerken kullanılan öğrenci okul numarasının nasıl öğrenildiğidir. E-devlet okul numarası öğrenme, kullanılan yöntemler arasında ilk akla gelendir. Çocuklarının öğrenci numaralarını unutan veliler ise okul numarası olmadan e-okula giriş yapma yollarını araştırmaktadır. Tüm bu bilgilere içeriğimizi okuyarak ulaşabilir ve e-okul öğrenci numarası öğrenme yöntemleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

E-Okul Öğrenci Numarası Öğrenme 2023

Dijitalleşen dünyaya uyum sağlayan eğitim sisteminde veliler, çocuklarının eğitimiyle ilgili birçok konuda bilgi sahibi olabilmek için e-okul Yönetim Bilgi Sistemi’ni kullanıyor. Devamsızlık durumu, sınav sonuçları, ders programı, öğretmen bilgileri, sınav tarihleri ve ödev performans bilgileri gibi pek çok konu hem öğrenci tarafından hem de veli tarafından bu sistemle takip edilmiş oluyor.

E-okul sistemine giriş yapabilmek için öğrenci okul numarasının bilinmesi gerekmektedir. Okul numarasının bilinmediği durumlarda veliler e-okul sistemine giriş sağlayamazlar.

Öğrenci okul numarası öğrenme için okul müdürlüğüne gidebilirsiniz. Ya da okulunuza telefon ile ulaşabilir ve numaranızı öğrenebilirsiniz. Bunlar dışında kullanılacak en kolay yöntem, e-devlet sistemiyle öğrenci okul numarasını öğrenmek olacaktır.

E-Okul sistemine giriş yapmak için izleyebileceğiniz adımlar şunlardır:

 • İlk olarak e-okul web sitesini açın.
 • Öğrenci hesabına giriş için tek kullanımlık güvenlik kodu, kullanıcı adı ve şifre bilgileri belirtilen alanlara girilmelidir.
 • Öğrenci adı kısmına T.C kimlik numarası, şifre kısmına ise öğrenci okul numarası yazılmalıdır.
 • E-okul sistemine giriş yapılırken bazı güvenlik sorularına cevap verilmesi gerekir. Bu sorular genellikle öğrenciye ait kimlik kartında yer alan bilgilerden oluşur. Sorulara doğru cevap verildiğinde sistem girişi sağlanır.
 • Sonrasında ulaşmak istediğiniz bilgilerin kontrolünü sağlayabilirsiniz.

E-Okul sistemine giriş yapabileceğiniz diğer yöntem de e-okul mobil uygulamasını indirmektir. Play Store ya da AppStore üzerinden uygulamaya indirmek için linklere tıklayınız.

Uygulamaya ilk girişte kullanıcı adı ve şifre bilgileri istenir. Diğer girişlerde bu bilgiler yeniden sorulmaz.

E-Devlet Okul Numarası Öğrenme

Birçok işlemde kolaylık sağlayan e-devlet uygulaması sayesinde öğrenci okul numarasına ulaşmak da mümkündür. Veliler çocuklarının öğrenci numaralarını sisteme giriş yaptıktan sonra öğrenebilirler.

Çocuğuna ait öğrenci okul numarasını öğrenmek isteyen velilerin izlemesi gereken adımlar şunlardır:

 • İlk olarak e-devlet sistemine T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız. Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2,5 TL karşılığında kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi” yazıp tıkladığınızda öğrenciye ait okul numarası listelenecektir.
 • Bu yöntemle lise, ortaokul ve ilkokul öğrencilerine ait bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Okul Numarası Sorgulama (Kolay Yöntem)

 • İlk olarak verdiğimiz “Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi” linkine tıklayınız.
 • Açılan ekranda veliye ait T.C kimlik numarası ve şifre ile kimlik doğrulaması yapın.
 • Bu bilgilerle sisteme giriş sağladığınızda karşınıza gelen ekranda nüfusunuza kayıtlı öğrencilerin bilgileri listelenecektir.

Okul Numarası Olmadan E-Okula Giriş

Öğrenci okul numarası olmadan e-okul sistemine giriş yapılamaz. Bu nedenle, öğrenci numarasını bilmiyorsanız e-devlet yoluyla okul numaranızı öğrenebilirsiniz. E-Okul öğrenci numaranızı öğrendikten sonra T.C kimlik ve okul numarası ile giriş sağlayabilirsiniz.

E-Devlet İle E-Okulun Farkı Nedir?

E-okul uygulamasında, sisteme girişte bilgilerini verdiğiniz çocuğunuza ait bilgilere ulaşırsınız. E-devlet uygulamasında ise nüfusunuza kayıtlı olan bütün çocuklarınıza ait bilgiler tek bir başlık altında toplanır. Yani e-devlet daha kapsamlı bir hizmet sunarak kolaylık sağlamaktadır.

E-okul sistemine girişte öğrenci okul numarasını bilmeniz gerekmektedir. Aksi halde sisteme giremezsiniz. E-devlette ise öğrenciye ait okul numarası ve T.C kimlik numarasına ihtiyaç duymadan bilgilere erişebilirsiniz.

E-Devlet sistemini kullanarak, eğitimine devam etmekte olan çocuklarınıza ait aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz:

 • Ders programı
 • Diploma bilgileri
 • Okul nakil durumu
 • E-Karne
 • Sınav bilgileri
 • Okul kayıt durumu
 • Sınav sonuçları
 • Devamsızlık durumu
 • Ödev ve proje notları

Veli Bilgilendirme Sistemi Nedir?

Öğrenciler okula başladığı tarihten mezun olana kadar geçen zamanda tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi tarafından e-okul sisteminde saklanır. Sisteme devlet ve özel eğitim kurumları tarafından bilgi girişi sağlanır.

Anaokulu seviyesinden liseye kadar eğitim veren tüm okullar sistemi kullanarak gerekli bilgi akışını sağlayabilmektedir.

E-okul sistemi öğrencilere özel oluşturulmuş ekran dışında veliler için de bilgilendirme ekranı sunmaktadır. Buna Veli Bilgilendirme Sistemi denir. Veliler bu sayede çocuklarının eğitim durumları hakkında bilgi sahibi olmaktadır.

Velisi olduğunuz çocuğunuzun eğitim durumu hakkında bilgi almak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • e-Okul
 • e-Devlet
 • Mobil (SMS) bilgi servisini kullanabilirsiniz.

MEB Mobil Bilgi Servisi Numara Öğrenme

Velilerin, öğrencilerin eğitim durumları hakkında aktif olarak bilgilendirilmesi amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Mobil veli bilgilendirme servisi” hizmete başlamıştır.

Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom operatörleri mobil veli bilgilendirme servisi hizmetini sunmaktadır.

Bu operatörler aracılığıyla, okul yönetimi tarafından e-okul sistemine girilen tüm bilgiler anında size kısa mesaj (SMS) yoluyla iletilir. Bu hizmet için ücret ödemeniz gerekir.

Her bir sorgulama işlemi için 1,00 TL ödersiniz. Sorgulama yaparken kullanacağınız metinler aşağıdaki gibidir:

 • Devamsızlık durumunu öğrenmek için DEVAM yazıp boşluk bırakarak TCKN
 • Öğrencinin sınav tarihlerini sorgulamak için “SINAVTARİH TCKN”
 • Sınav sonucu için “SINAVNOT TCKN”
 • Proje ve ödev bilgileri için “PROJE TCKN”
 • Karne notunu öğrenmek amacıyla “KARNE TCKN”
 • Diploma notuna ulaşmak için “DİPLOMA TCKN” yazıp 8383’e sms olarak gönderin.

Alternatif olarak aylık abonelik oluşturmak isterseniz 2,5 TL ödeme yaparsınız. Bu sayede aylık 30 sms ile sınırlı olmak üzere bilgilendirme mesajları alırsınız.

Servise üye olmak için; 8383’e öğrenci kimlik numarasını yollamanız gerekmektedir. Veli bilgilendirme sistemiyle eriştiğiniz tüm bilgilere mobil bilgilendirmeyle de ulaşırsınız.

AÖL Öğrenci Numarası Öğrenme

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı diğer tüm okullarda olduğu gibi açık öğretim lisesi öğrenci numarası öğrenme işlemini de e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Öğrenci numarasının yanı sıra notlarınızı ve mevcut durumunuzu da öğrenebilirsiniz.

AÖL öğrenci numarası öğrenmek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

Lise Okul Numarası Öğrenme 2023

Lise okul numaranızı öğrenmek için yukarıda anlattığımız “E-Devlet Okul Numarası Öğrenme” yöntemini kullanabilirsiniz.

Okula kayıt olduğunuz sırada size teslim edilmiş olan belgeleri kontrol ettiğinizde öğrenci numaranıza ulaşmanız mümkündür. Ancak, çoğu kişi bu belgeleri kaybetmektedir. Bu durumda okula başvurup ilgili kişilerden öğrenci numaranızı öğrenmek de alternatif bir çözümdür.

Eski Okul Numarası Öğrenme

Eski okul numaranıza ulaşmanızın ilk yolu; okuldan mezun olduysanız diplomanıza bakmaktır. Diploma üzerinde öğrenci okul numarası bilgisine yer verilmiştir.

Eğer nakil yoluyla başka bir okula geçtiyseniz öğrenci numaranızı öğrenmek için eski okulunuzla iletişim kurabilir ya da e-devlet üzerinden anlattığımız yöntemler ile sorgulama yapabilirsiniz.

Üniversite Öğrenci Numarası Öğrenme

Üniversite öğrencileri numaralarını öğrenmek için 3 yöntem kullanabilir. Bunlardan ilki e-devlet üzerinden öğrenci numarasına ulaşmaktır.

İkinci yöntem, üniversitenin ilgili birimi ile yüz yüze ya da telefon yoluyla iletişime geçmektir. Son yöntem ise üniversitelerin bilgi sisteminde öğrenci no sorgulamaktır. Burada size bazı kişisel bilgiler sorulur. Doğru cevaplandırırsanız öğrenci numarası size direk o ekranda ya da sms, mail yoluyla aktarılır.

Okul Numarası Olmadan e-Okula Nasıl Girilir?

Okul numarası olmadan e okula giriş işlemini sadece veliler e Devlet şifrelerini kullanarak yapabilir.

e-Okula Neden Açılmıyor?

e-okula giriş yapılmamasının sebebi sistemin yoğun olmasından kaynaklı olabilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicinizi kapatarak giriş yapabilirsiniz.