Kripto Bitcoin

Nft Nedir Nasıl Üretilir? Twitter NFT’ye Çevirerek Kazanın 2023

NFT coin nedir, nasıl oluşturulur? Birbirinden farklı çeşit çeşit token türlerinin bulunduğu kripto para dünyası her geçen gün daha da popüler olmaktadır. Kriptografik token türlerinden olan NFT de popülerliğini artıran token türleri arasındadır. Bitcoin ya da Ethereum platformunun ERS-20 gibi tokenları değiştirilebilir özelliktedir yani belirli bir uygulama ya da hizmet karşılığında tokenlar kullanılabilmektedir. Böylece bu tokenlar kendi benzer türleriyle takas edilebilmektedir. NFT, özel bir kriptografik token türü olup karşılıklı olarak kendi türünden başka bir token ile kıyası yapılamamaktadır. Bu yüzden başka bir örneği bulunmamaktadır.

NFT Nasıl Oluşturulur?

NFT oluşturmak için blok zincir programcısı ya da akıllı sözleşmelerin programlama dillerini bilmenize gerek yoktur. NFT oluşturmak için çeşitli platformlar bulunmaktadır. Bunlar:

  • Rarible (Digital Collectibles)
  • Decentraland (Virtual Reality)
  • Opensea (Digital Marketplace)
  • SuperRare (Digital Art)
  • Enjin (Gaming)
  • Nifty Gateway (Digital Art)

Yukarıdaki NFT platformları üzerinden kendi NFT’nizi kolayca oluşturabilirsiniz. Bu işlem için dijital cüzdanınızın olması gerekmektedir.

Tweet NFT Çevirme Nasıl Yapılır?

Twitter CEO’su olan Jack Dorsey, ilk attığı tweeti NFT haline çevirip satışa çıkardı. NFT platformu olan Valuables BY Cent üzerinden açık artırma ile satışa çıkarılan tweet, en son $2,915,835.47  ile bir kullanıcı tarafından teklif aldı. Elon Mosk, Kamal Harris ve Lindsay Lohan gibi birçok ismin tweetinin yer aldığı Valuables pazaryerinde tweetler NFT’ye dönüştürülüyor.

NFT ile Para Kazanma
NFT Jack Dorsey

Twitter’ın 21 Mart 2006 tarihinde kurulması ile Twitter CEO’su kuruluş tarihinde attığı ilk tweetini NFT yani Non Fungible Token haline getirerek satışa çıkardı. Jack Dorsey’in, Valuables BY Cent üzerinden açık artırmaya sunduğu ilk tweete, @sinaEstavi adlı kullanıcı tarafından en son $2,915,835.47 teklif edildi.

NFT nasıl Üretilir
NFT Elon Musk

Elon Mosk’un satılan tweetleri de platformda bulunmaktadır. Örneğin yukarıdaki resimde gösterilen tweeti platform üzerinden en son @benkaplax adlı kullanıcı tarafından $2,242.00 teklif almıştır. Aşağıda yer alan tweet ise açık artırmada @sinaEstavi adlı kullanıcı tarafından en son $1,121,000.00 teklif almıştır.

Elon Musk NFT kaça sattı
Elon Musk NFT

Valuables By Cent Nedir?

NFT odaklı ilk sosyal ağ olan Valuables by Cent, müzikleri, blogları, tweetleri, fotoğrafları ya da kripto sanat eserlerini açık artırma ile satabileceğiniz bir platformdur. NFT, kopyalanamamaktadır ve özgündür. Diğer bir deyişle kendi türünden başka bir token ile takas edilememektedir.

Valuables Üzerinden Nasıl Gelir Elde Edilir?

Valuables platformu üzerinden gelir elde ederken, platform komisyon almaktadır. Örneğin tweet satışından elde edilen gelirin %95’i tweet üreticisine, kalan %5’i ise Valuables by Cent’e paylaştırılmaktadır. Eğer platform üzerinden tweeti satın alan kişi tekrardan tweeti satmak isterse oranlar değişmektedir. Böylece %87,5 oranında satan kişiye, %10 oranında orijinal tweet sahibine ve kalan %2,5 ise Valuables by Cent’e gitmektedir.

Neden NFT’ye Gereksinim Vardır?

Türünün tek örneği olan Non Fungible tokena aktarılan sanat eserlerinin özgünlüğü doğrulanabilmekte ve bu eserlerin kopyalanmasının önüne geçilebilmektedir. Sanat eserleri koleksiyonlarının oldukça yüksek fiyatlara satılması eserlerin özgünlüğünü garanti etmemektedir. Fahiş fiyata alınan eserlerin geçmiş alıcı listelerine erişim mümkün olmamaktadır. Kimi teknikler ile eserin orijinalliği tespit edilse de bu zaman alan bir süreçtir ve özgünlüğü kanıtlamada her zaman yeterli olmamaktadır.

Sanat eserlerinin alınıp satılmasında birçok sahtecilik ve dolandırıcılık ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Örneğin dünyanın en önemli müzelerinden olan Louvre ve Mets taklit eserler dahi almıştır. New York’ta en ünlü galerilerden olan Knoedler bile 1990’lı yıllarda yaklaşık 60 sahte sanat eseri almıştır. Bu sahte eserler ise Knoedler tarafından toplam 80 milyon dolara satılmıştır.

Yukarıdaki anlatılanlar ışığında NFT’nin burada kullanıcılara ve sanatçılara sunduğu çıkış yolunda hem sanatçı korunuyor hem de eser korunuyor. NFT eserlerin özgünlüğünü koruyarak herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlıyor. Platforma aktarılan sanat eserleri, pazaryerindeki alıcılar ile buluşuyor. Birçok sanat eserini keşfetmeniz, almanız ve hatta satmanız mümkün kılınıyor.

Sanat eserleri ile sınırlı olmayan platformda dijital gerçeklik yaratıp da satışa sunabiliyorsunuz. Virtuel worlds ile blockchain destekli dijital gerçeklik satışında kripto para ile alım satım kullanıcılara sunuluyor.

NFT’de Yer Alan Eser Örnekleri

Platformda satışa sunulan birçok sanat eseri bulunuyor. Örneğin son zamanlarda değeri artan Criptokitties, platformda yeni yavru kediler üretiyor. Aşağıda görmüş olduğunuz The Last Meowfoolest isimli kediciği almak isterseniz 7.844 dolara denk gelen 5 etheri harcamanız gerekmektedir.

CryptoPunks Kaç Para
CryptoPunks

Dijital eserler arasında popüler olan CryptoPunks ise Ethereum blok zincirinde depolanan yaklaşık 10.000 koleksiyon karaktere sahiptir. CryptoPunks koleksiyonu Almanya’nın Karlsruhe kentinde ZKM Sanat ve Medya Merkezi’nde gösterilmektedir. Fiyatları incelendiğinde ise 34.000 dolar ile 177.000 dolar aralığında ücretlendirmeler değişmektedir. CryptoPunks son bir yılda 6551 satış ile ürünleri ortalama olarak 16.611 dolar sattı. CryptoPunks yapmış olduğu tüm satışlardan 109 milyon dolar gelir elde etti.

Sanatçılar Nasıl Kripto Sanat Üretmektedir
Kripto Sanat

Sanatçılar Nasıl Kripto-Sanat Üretmektedir?

Her geçen gün değişen teknoloji ile birlikte sanatçıların da internet ortamındaki dinamikleri takip etmesi gerekmektedir. Sanatçıların, ürettikleri sanat eserini token üretme platformlarını kullanarak blockchain alt yapısına aktarması gerekmekte ve bu işlem için de kripto para cüzdanlarının olması gerekmektedir. Üretilen eserleri veya ürünleri pazar yerlerine sanatçılar diledikleri gibi yükleyebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu