Sorgulama

Maskeyi Tam Takmamak Suç mu? Ceza Miktarı İtiraz veya Ödeme 2022

Doğru maske kullanımı nasıldır, maskeyi tam takmamak suç mu, takmamanın ya da yanlış takmanın cezası ne kadardır, nerelerde maske kullanımı zorunludur, ceza nereden sorgulanır, maske cezasına nasıl itiraz edilir, itiraz dilekçesi örneği, nereye ödenir, maske cezası ödenmezse ne olur sorularının cevaplarını araştırdık. Zira son günlerde maskesini tam takmayan kadına polis müdahalesi gündeme gelmişti.

Doğru Maske Kullanımı Nasıldır?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleri bu konuyla alakalı olarak ‘Doğru kullanılmayan maske virüs bulaştırma riskini arttırıyor’ açıklamasında bulundu. Maskenin doğru kullanımı için uyulması gereken kurallar şunlardır:

 • Maske takmadan önce eller su ve sabunla yaklaşık 20 saniye boyunca yıkanmalıdır.
 • Su ve sabun olmadığı zamanlarda eller 20-30 saniye alkol içerikli el antiseptiği ile ovalanmalıdır.
 • Maske, katlı kısmı dış tarafta kalacak şekilde üst taraftaki metal şerit burnu kavrayacak şekilde takılmalıdır.
 • Maske lastikli ise maskenin yanlarında lastikler kulak kepçesinden geçirilmelidir.
 • En çok dikkat edilmesi gereken nokta maskenin ağzı, burnu ve çeneyi tamamen kapatması ve kenarlardan hava geçişine izin vermemesidir.
 • Maskeyi taktıktan sonra maske ellenmemelidir. Ellendiği durumlarda eller yine su ve sabunla yıkanmalıdır.

Chapel Hill Kuzey Caroline Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada burun kısmını kapatmanın ağız kısmını kapatmaktan daha önemli olduğu sonucuna ulaşıldı. Burundaki hücrelerin vücuda Covid-19 virüsünün sızması için en uygun noktalardan olduğu anlaşıldı. Bunun en önemli sebebi Covid-19’un ‘cilia’ denen burundaki tüylü hücrelere tutunması ve yayılmasıdır. Bu nedenle maskenin çeneye indirilmemesinin hayati önem taşıdığı vurgulanmıştır.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için T.C. Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı tıbbi maske kullanımı broşürünü inceleyebilirsiniz.

Maskeyi Tam Takmamak Suç mu?

Maskenin doğru kullanımı bu kadar önem taşırken, ülkemizde ve dünyada hala maske takmayan ya da yanlış takan( burnu açıkta bırakarak, çene altına takarak) çok sayıda insan bulunmaktadır. Herhangi bir denetlemede ‘Ama ben maske taktım.’ savunması yapan kişilerin en merak ettiği soru ‘Maskeyi tam takmamak suç mu?’’dur. Valiliklerden yapılan açıklamalarda bu konuya özellikle vurgu yapılmıştır. Açıklamada ‘Her vatandaşın ağız ve burnu kapatacak şekilde, usulüne uygun maske takması zorunludur.’ ifadelerine yer verilmiştir. Bu nedenle maskeyi tam takmamak suçtur.

Örneğin: İstanbul Pendik trafiğe kapalı Gazipaşa Caddesi’nde yapılan maske denetiminde vatandaşların çoğunun maske taktığı belirlenirken, birçoğunun da ya hiç maske takmadığı ya da maskeyi çenesine indirdiği görülmüştür. Maske takmayanlara uygulanan cezalar aynı haliyle maskeyi yanlış takan kişiler için de uygulanmıştır.

Ceza alan kişiler ‘Telefonla görüşürken maskeden dolayı ses gitmiyordu o nedenle maskeyi indirdim.’ ya da ‘Su içmek için maskeyi sadece o anlık indirmiştim.’ diye savunma yapsalar da uygulanan cezalar iptal edilmedi.

Maske Takmama Cezası 2022 Yılında Ne Kadar?

Maske takmamanın ya da usulüne uygun takmamanın cezası 22 Haziran 2020 itibariyle Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesi uyarınca 900 TL olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda maske takmama cezası 2022 yılında 900 TL.’dir. Bu miktar sadece maske takmayan kişiler için değil, maskeyi usulüne uygun takmayan kişiler için de geçerlidir.

Nerelerde Maske Kullanımı Zorunludur?

Ülkemiz genelinde kamuya açık tüm alanlarda (park, bahçe, cadde, sokak, sahiller, toplu taşıma araçları, iş yerleri, fabrikalar, restoranlar vb.) maske takma zorunluluğu vardır.  Sadece meskenlerde ve bir ailenin içinde bulunduğu özel arabalarında (Kendi özel aracında ailesiyle seyahat eden bir vatandaşa kesilen cezanın, kişilerin zaten sıklıkla aynı ortamda bulunduğu gerekçesiyle iptal edilmesinden dolayı emsal teşkil etmiş olması ile zorunluluk aranmamaya başlamıştır.) bu zorunluluk aranmamaktadır.

maske cezası ödenmezse ne olur?
Maskeyi tam takmamak suç mu?

Bazı vatandaşlar açık havada maske takmanın gereksiz olduğunu iddia etmekte ve maske kullanmamaktan kaçınmaktadır. Bunun bir örneği de Bursa’da gerçekleşti. Açık havada maske takmanın gereksiz olduğunu belirten ve maske takmak konusunda polise direnen kadına toplamda 3.150 TL ceza kesilmiştir. Kesilen cezaya da tepki gösteren kadın en sonunda ekip otosuna bindirilerek polis merkezine götürülmüştür.

Uygulamanın kapsamı çok geniş olduğundan özellikle kapalı ortamda çalışan kişilerin taktıkları maskeleri 4 saatte bir değiştirmeleri gerektiği belirtilmektedir. Maske nemlendiği zaman koruyucu özelliğini kaybetmeye başladığından, gerekli durumlarda 4 saati beklemeden maskeyi değiştirmek (Kullanılmış maske yıkanmamalı, mutlaka atılmalıdır.) sizin ve çevrenizdekilerin sağlığı için önem taşımaktadır.

Maske Cezası Nereden Sorgulanır?

Maske cezasını sorgulayabilmek için e-devlet şifrenizin olması ya da İnteraktif Vergi Dairesi kullanıcı kaydınızın olması yeterlidir. Bulunduğunuz şehirdeki Vergi Dairesi’ne giderek de ceza miktarınızı öğrenebilirsiniz.

 • Maske cezasını İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden sorgulamak için tıklayınız.
 • Maske cezasını e-devlet üzerinden sorgulamak için tıklayınız

Maske Takmama Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Maske cezasına itiraz edebilmek için 15 gün (Cezanın kesildiği tarihten itibaren) süreniz bulunmaktadır. Bu süre içerisinde yapılmayan itirazlar hiçbir şekilde kabul edilmemektedir ve ceza miktarını ödemek zorunludur. Maske takmadan sokağa çıkan ya da yanlış maske kullanan kişilere kesilen cezalara itiraz Sulh Ceza Mahkemesi’ne bir dilekçe ile başvurarak yapılmaktadır.

Maske Takmama Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği

Maske takmama cezasına itiraz Sulh Ceza Mahkemelerine yapılabilir.

 • Mahkemeye hitaben bir dilekçe hazırlanır.
 • Dilekçe içeriğinde yaşanan durum anlatılır.
 • Eklenmesi gereken belge veya doküman var ise eklenerek müracaat edilir.

Maske Takmama Cezası Ödeme

Bulunduğunuz yerdeki Vergi Dairesine gittiğinizde T.C. kimlik numaranız ile sorgulama yapılır. Sorgulama sonunda belirtilen tutarı orada ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda cezanızın taksitlendirilmesi için vergi dairesinde yazılı olarak başvuruda bulunabilirsiniz. İlk taksit peşin ödenmek koşuluyla, bir yıl içerisinde dört eşit taksitle ödeme talebinde bulunma hakkınız mevcuttur. Taksitlendirme talebinin kabul edilmesi Vergi Dairesi’nin inisiyatifinde olduğundan başvuruların geciktirilmeden yapılması önem taşımaktadır. Talebiniz kabul edildiğinde taksit tutarlarınızı belirtilen tarihlerde ödeyebilirsiniz.

Bir diğer yol ise İnteraktif Vergi Dairesi’ne T.C kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra yapılan sorgulama sonucunda karşınıza çıkan ceza miktarını kredi kartı ya da banka kartıyla ödemektir. Dilerseniz miktarı 4 taksite bölebilir ya tek seferde ödeyebilirsiniz.

Maske takmama cezası 900 TL olarak belirlenmiştir. Erken ödeme yapmanız durumunda (ilk 15gün içinde) cezada ¼ oranında indirim olur ve 675 TL ödenir.

Maske Takmama Cezası Ödenmezse Ne olur?

Geçtiğimiz günlerde birçok vatandaşımızın banka hesabına Covid-19 nedeniyle kesilen maske takmama cezaları ödemedikleri gerekçesiyle e-haciz konuldu. Bu uygulamaya tepkiler gelse de şuan için atılmış bir geri adım yoktur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı bir açıklamada ‘Cezaların ödenmemesi durumunda bazı kamu kurumlarında işlem yapılmayacağını’ belirtti. Cezanın ödenmemesi durumunda herhangi bir faiz uygulaması da bulunmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu