Gündem

Kripto Paralar Yükselişe Geçti!

Kripto paralarla ilgili gelişmeler gündemden düşmüyor. Kripto para piyasaları Rusya’nın kripto para hamlesine odaklanırken, ABD Başkanı Joe Biden’ın devlet kurumlarına kripto paralara daha fazla odaklanma talimatı vermesi ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in İngiltere’nin getireceği düzenlemeyle ilgili açıklamaları merak konusu oldu. Tüm bu gelişmelerin arkasında Bitcoin, 3 Ocak’ta yeniden rakamını yakaladı ve 47.000 dolar bandını gördü.

Bitcoin Son 24 Saatte 47 Bin 118 Doları Gördü

Kripto para birimi en son 3 Ocak’ta bu rakamın üzerine çıkarak 47,238 doları gördü. Aynı gün 47 bin 102 bandında yükseldi. 46 bin 885 dolar seviyesinde olan Bitcoin, 11 Mart’tan bu yana yüzde 15’ten fazla arttı. Ethereum son 24 saatte yüzde 4,7’den fazla ralli yaparak 3,300 doları aştı.

BNB 430 dolar civarında seyrederken, yükseliş Dogecoin 0.148624 dolar bandında ve Shiba 0.0002637 dolar bandında hareket ediyor.

ABD Hazine Bakanından Yükselişe Geçiren Açıklama

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamalarda kripto paralarla ilgili düşüncelerini paylaştı. Yellen, ülkede devam eden tartışmalara ve Elizabeth Warren gibi senatörlerin kripto paralarla ilgili olumsuz söylemlerine rağmen bu teknolojiler hakkında olumlu açıklamalar yaptı.

Yellen’ın kripto para birimleri hakkında hâlâ şüpheleri var; ancak bu para birimlerinin faydalı olduğunu da kabul ettiğini belirtti. Yellen, bu teknolojilerin ödeme sistemleri ve inovasyon açısından birçok faydası olduğunu sözlerine ekledi.

Savaş Vurgusu

Yellen, Ukrayna savaşının emtia fiyatlarını etkilediğini vurgulayarak, ABD’nin kısa vadede Rusya’ya bağımlı olduğu konuları azaltmayı planladığını belirterek, Çin’e yaptırım uygulamayı uygun görmediklerini sözlerine ekledi.

İngiltere’den Kripto Para Hamlesi

İngiltere, kripto para piyasasını düzenleme planlarını yakında açıklayacağını duyurdu. İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın önümüzdeki haftalarda kripto için yeni bir düzenleyici açıklayacağı belirtilirken, planın detaylarının henüz kesinleşmediğinin de altı çizildi. CNBC’nin edindiği kaynaklara göre yeni düzenleme olumlu etki yapacak. BOE Başkan Yardımcısı Sam Woods, Gemini de dahil olmak üzere bir dizi firma ve ticaret grubuyla görüşmelerde bulunurken, banka CEO’larına yaptığı açıklamada, “bankaların ve yatırım firmalarının kripto pazarlarına girme ilgisinin arttığını” söyledi.

AB’den Kripto Hamlesi

Avrupa Parlamentosu üyeleri, önümüzdeki hafta yapılacak bir toplantıda, küçük ödemeler de dahil olmak üzere, anonim kripto para birimi transferlerini sona erdirmeyi planlıyor. Barındırılmayan cüzdanlar olarak da adlandırılan özel cüzdanlara yapılan kripto para transferlerinin kara para aklamayla mücadele kontrollerine dahil edileceği ve isimsiz kripto para transferlerinin durdurulması gerektiği belirtildi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz günlerde kripto para birimlerinin Rusya’ya uygulanan yaptırımları atlatmak için kullanıldığını belirtti.

Rusya’dan Kripto Para Atağı

Rusya Federasyonu Devlet Duması Birleşik Rusya Partisi Üyesi Pavel Zavalny, Rusya’nın petrol ve gaz ihracatı için Bitcoin ödemelerini kabul edebileceğini öne sürdü. Zavalny, dost olduğu düşünülen ülkelerin kripto para birimi veya yerel para birimlerinde ödeme yapmasına izin verilebileceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu