Gündem

Kar Lastiği Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi? 2023 Kış Yeni Mevzuat

TüvTürk Müşteri Hizmetleri ile yapılan görüşme neticesinde kış lastiği olmayan araçların muayeneden geçebildiği, Tüv tarafından lastiğin kışlık, yazlık veya 4 mevsim olması hakkında herhangi bir inceleme yapılmadığı 06/01/2023 günü öğrenilmiştir.

Kar lastiği olmayan araçlar muayeneden geçer. 2023 yılı Ocak ayında bilgi günceldir.

TüvTürk Araç Lastik İncelemesi Nasıl Yapılır?

TÜVTÜRK Araç Muayenesinde lastiklerin diş derinliği kontrol edilir, lastik diş derinliği1.6
mm (motosikletlerde 1 mm) altında ise araç muayeden kalır.

Lastik desenlerinin farklı olması “Ağır Kusurdeğildir.

Lastiklerin durumu kontrol edilir ve lastiklerde araç güvenliğini tehlikeye atacak yıpranma,
patlama, hasar var ise “Ağır Kusur” olarak muayene raporu tutulur.

Ticari olmayan araçlar kış lastiği olmadan muayeneden geçer mi?

Ticari olmayan hususi araçlar kar veya kış lastiği olmadan muayeneden geçer. TüvTürk tarafından lastiğin çeşidine bakılmaz.

TüvTürk Muayenesine Gitmeden Önce Araç Lastik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Aracınızın lastiğinin yıprandığını anlamanın en iyi yolu, lastiğinizin ömrünün sona ermesine yakın olduğunu anlamaktır. Lastiğinizin ömrünü anlamak için, lastiğin üzerinde bulunan lastik kodunu inceleyebilirsiniz. Lastik kodu, lastiğin üretildiği tarih ve kullanım ömrünün sona ermesine kadar geçen süreyi gösterir. Lastiğinizin 4 rakamdan oluşan koduna baktığınızda, ilk iki rakam lastiğin üretildiği ayı ve son iki rakam ise üretildiği yılı gösterir.

Örneğin, kodu 1223 olan bir lastiğin üretildiği ay Aralık ayıdır ve üretildiği yıl 2023’dür. Lastiğin ömrünün sona ermesine yakın olduğunu anlamak için, kodunuzu kontrol etmelisiniz. Kodunuzun son rakamının aracınızın üretildiği yıldan daha büyük olması, lastiğinizin yıpranmış olduğunu gösterir. Bu durumda, lastiğinizi güvenli bir sürüş için değiştirmeniz gerekir.

Lastiğinizin ömrünün sona ermesine yakın olduğunu anladığınızda, lastik değiştirme işlemi için en iyi zamandır. Lastiğinizi zamanında değiştirmek, aracınızın daha güvenli ve verimli bir sürüş sağlamasını sağlar.

DOBLO İÇİN KIŞ LASTİĞİ TAKMA ZORUNLULUĞU hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu