Kosgeb

Kosgeb Kadın Girişimcilere 65.000 TL Hibe Devlet Destekli Kredi

Ülkemizde kadın girişimcilerin ticaret hayatındaki yeri gün geçtikçe artmaktadır. Hayata geçirmek istediği bir projesi olan kadınlar için KOSGEB Kadın Girişimci Desteği verilmektedir. Bu sayede kadınlar kendi işinin patronu olarak ticarete atılma şansı yakalamaktadır. Peki, KOSGEB Kadın Girişimci Desteği ne kadar, şartları neler?

2022 KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Ne Kadar?

Kadın istihdamını sağlamak amacıyla KOSGEB kadınlara diğer girişimcilere göre 10.000 TL daha fazla destek sağlamaktadır. 2022 yılı için bu rakam 65.000 TL olmuştur. Bu miktar kurulacak işin şartlarına göre 370.000 TL’ye kadar artabilmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Yaş Sınırı

Destekten faydalanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Minimum yaş sınırı dışında herhangi bir üst limit belirtilmemiştir.

2022 KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları Nelerdir?

KOSGEB tarafından verilmekte olan desteklerden (Geleneksel Girişimcilik Desteği, İleri Girişimcilik Desteği) faydalanabilmeniz için aşağıdaki şartlara sahip olmanız gerekmektedir:

 • Daha önce KOSGEB hibelerinden faydalanmamış olmalısınız.
 • İş fikrinizin mutlaka KOSGEB desteklenen sektörler arasında yer alması gerekmektedir.
 • 18 yaşını doldurmuş olmalısınız.( yaş sınırlaması için üst limit yoktur.)
 • Okur-yazar olmalısınız.
 • Girişimcilik sertifikasına sahip olmalısınız.(Seçtiğiniz sektöre bağlı olarak İleri Girişimcilik Sertifikası gereklidir.)
 • PKK, FETÖ vb. terör örgütleriyle herhangi bir bağlantınız olmamalıdır.
 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmalısınız.

Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

Girişimci desteği almanız için aranan ilk şart eğitimleri tamamlamanız olacaktır. Bu eğitimler artık uzaktan eğitim sistemiyle verilmektedir. İnternet bağlantısının olduğu tüm cihazlardan eğitimlere katılabilirsiniz. Eğitimleri tamamladıktan sonra ‘Girişimcilik Sertifikası’ almaya hak kazanırsınız.

Eğitimlere katılmak için e-devlet şifrenize ihtiyacınız olacak. Eğer şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

KOSGEB web sitesine girerek öne çıkan eğitimler kısmından “Geleneksel Girişimcilik Eğitimi”ni seçmelisiniz.

Sistemde videoların yanı sıra testler de yer almaktadır. Bitirdiğiniz her ders videosu sonrasında konu testlerini çözmelisiniz. Tüm video ve testleri bitirdikten sonra ‘’Girişimcilik Belgesi Talep Et’’ dediğinizde belgeniz e-devlet üzerinde hazırlanacaktır. Dilerseniz bu belgenin çıktısını alabilirsiniz.

Eğitimi tamamladıktan sonra destek için başvuru yapabilirsiniz.

Girişimcilik Eğitimi usul ve esaslarını incelemek için tıklayınız.

Geleneksel Girişimci Desteği

Girişimcilik eğitimini tamamlayıp sertifikanızı aldıktan sonra Geleneksel Girişimci Desteği’ne başvuru yapabilirsiniz.

Bu destek kapsamında, açılış giderlerinize ve çalıştırdığınız kişilerin prim ücretlerinin ödenmesine göre hibe alırsınız.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Desteği miktarları aşağıdaki gibidir:

DESTEK UNSURUDESTEK TUTARI
Kuruluş desteğiGerçek kişi işletme 5.000 TL Sermaye şirketi işletme 10.000 TL
    Performans Desteği*Birinci Performans Dönemi** 180-539 gün ise 5.000TL540-1079 gün ise 10.000TL1080 ve üstü gün ise 20.000TLİkinci Performans Dönemi** 360-1079 gün ise 5.000TL1080-1439 gün ise 15.000TL1440 ve üstü gün ise 20.000TL
Sertifika Desteği5.000TL

* Her performans dönemi bir yılı kapsar. Sosyal Güvenlik Kurumu 4(a) kapsamındaki tüm personel için hesaplanan prim gün sayısı toplamı esas alınır.

**Girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL eklenir.

Kuruluş desteği, kuracağınız işletme bir ‘gerçek kişi’ işletme ise bir defaya mahsus 5.000 TL destek almanızı sağlar. Eğer kuracağınız işletme bir sermaye şirketi ise bu miktar 10.000 TL olur ve yine bir defaya mahsus verilir.

Performans desteği, çalıştıracağınız işçi sayısına göre belirlenir. Birinci performans dönemi ve ikinci performans dönemi olmak üzere ikiye ayrılır. Çalıştırdığınız işçinin primini ödediğiniz gün sayısına göre destek alırsınız.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Desteği’ne başvuru formu için tıklayınız.

İleri Girişimci Desteği

İleri girişimci desteği; kuruluş, makine teçhizat ve yazılım, mentörlük danışmanlık ve işletme koçluğu, performans ve sertifika desteğini kapsamaktadır.

KOSGEB İleri Girişimci Desteği miktarları aşağıdaki gibidir:

DESTEK UNSURUDESTEK TUTARI
Kuruluş DesteğiGerçek kişi işletme 5.000 TL Sermaye şirketi işletme 10.000 TL
    Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği*  Düşük orta-düşük teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 100.000TL   Orta-ileri teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 200.000TL   İleri teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 300.000 TL  
  Mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği      10.000 TL
Performans Desteği**Birinci Performans Dönemi*** 180-539 gün ise 5.000 TL540-1079 gün ise 10.000 TL1080 ve üstü gün ise 20.000 TLİkinci Performans Dönemi*** 360-1079 gün ise 5.000 TL1080-1439 gün ise 15.000 TL1440 ve üstü gün ise 20.000 TL
Sertifika Desteği5.000 TL

* Destek oranı %75‘tir. Makine, teçhizat ve yazılımın yerli malı olması durumunda, destek oranına %15 ilave edilir.

** Her performans dönemi bir yılı kapsar. Sosyal Güvenlik Kurumu 4(a) kapsamındaki tüm personel için hesaplanan prim gün sayısı toplamı esas alınır.

*** Girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL eklenir.

Halk Bankası Kadınlara Özel Kredi

Halk Bankası her yıl özel kredi fırsatları sunarak kadın girişimcileri desteklemektedir. Bir devlet bankası olması sebebiyle oluşan faiz farklarını devlet karşılamaktadır.

Verilen kredinin özellikleri şunlardır:

 • İşini kurmuş kadın girişimciler için azami kredi limiti 100.000 TL, yeni iş kuran ve işletmenin yaşı 6 ayı geçmemiş olan kadın girişimciler içinse 65.000 TL’dir.
 • Kredi vadesi devam ettiği sürece kadın girişimcilerden EFT ve havale ücreti tahsil edilmez.
 • Kredinin vadesi; 6 ay ödemesiz dönem olarak 36 ay şeklinde belirlenmiştir.
 • Kredi, aylık eşit taksitler halinde kullandırılacaktır.
 • Ödemesiz dönemi kapsayan faizler 3 ayda bir tahsil edilecektir.

Halk Bankası Kadın Girişimci Kredisi Şartları

Halk Bankası’nın verdiği kadın girişimci kredisinden faydalanabilmek için bazı şartlar mevcuttur. Buna göre krediden aşağıdaki kriterleri taşıyanlar kadınlar faydalanabilmektedir:

 • İş planda belirtilen projeyi yürütme ve organizasyon yeteneğine sahip girişimci kadınlar
 • Gerçek kişi şahıs işletmesi ya da hisseleri toplamının en az %50’si kadınlara ait olan işletmeler
 • Sahibi ya da ortağı olduğu işletmenin yönetimine aktif olarak katılmakta olan kadın girişimciler

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

İşletme kurmak isteyen kadın girişimcilerin yaşadığı en büyük sıkıntı maddi imkânsızlıktır. Birçok banka kredi sağlarken gelir belgesi, kefil ya da ipotek istemektedir. İş kurmak isteyen düzenli geliri olmayan kadınlarsa bu soruna bir çözüm aramaktadır.

Şuan pek çok banka gelir belgesi olmaksızın kredi imkânı sağlamaktadır. İşte o bankalardan bazıları:

 • Denizbank
 • Odeabank
 • Enpara

Denizbank Gelir Belgesiz Kredi Fırsatı

Denizbank’ın gelir belgesiz kredi için müşterilerine sunduğu üst limit 55.000 TL’dir. Bu kredileri 60 aya varan vade seçenekleriyle ödeme imkânı mevcuttur. Başvuru yapmak için Denizbank internet sitesini kullanabilirsiniz.

Odeabank Gelir Belgesiz Kredi

Odeabank kefilsiz ve gelir belgesiz kredi imkânı sunmaktadır. Dikkat edilen nokta kredi notunuzdur. Kredi notunuza göre belirlenen miktarda krediyi, 1.97 faiz oranıyla çekebilirsiniz. Kredi üst limiti 50.000 TL belirlenmiş olup, 36 ay vade fırsatı sunulmuştur.

Krediye Odeabank şubelerinden ya da internet bankacılığı ile online olarak başvuru yapabilirsiniz.

Enpara’dan Gelir Belgesiz Kredi

Enpara dijital bir banka platformudur.  Bu nedenle işlemlerinizi sadece dijital yollarla gerçekleştirebilirsiniz.

Kendi müşterisi olanlara 50.000 TL’ye kadar gelir belgesi olmaksızın kredi imkânı sunmaktadır. Kredide 3 ay sonra ödeme seçeneği de mevcuttur. Krediye internet üzerinden ya da sms yoluyla başvurabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu