Güncel Fiyatlar

İtalya’da Asgari Ücret Kaç Euro? 2023 Net Hesaplaması

İtalya, en çok turistin ziyaret ettiği ülkelerin başında gelir. Bunu yanı sıra yurtdışında çalışma hayalleri kuran birçok insanın da rüyalarını süslemektedir. Bir yılı aşkın zamandır tüm dünyayı etkisine alan koronavirüs salgını, İtalya’yı da derinden sarsmıştır. Sağlık alanındaki zorlanmanın yanı sıra ekonomi olarak da oldukça zor günler geçirmekte olan ülke koronovirüs salgının ortadan kalkacağı ve eski günlerine kavuşacağı zamanları iple çekmektedir.

İtalya’da yaşama ve çalışma hayali kuranlar için kapsamlı bir araştırma yaptık. Yazının sonunda İtalya’da asgari ücret ne kadar, ortalama maaşlar kaç euro, çalışma şartları nasıldır, olanakları nelerdir, İtalya’da asgari ücretle geçinmek mümkün müdür? konularının hepsine hâkim olacaksınız.

İtalya’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2023’de Kaç Euro Oldu?

İtalya’da ülkemizdeki gibi tek bir asgari ücret tutarı mevcut değildir. AB üyesi olan İtalya’da, asgari ücret sektörlere göre farklılık göstermektedir ve asgari ücret hükümetin müdahalesi olmaksızın toplu sözleşmelerle belirlenmektedir. Toplu sözleşme mekanizması son derece gelişmiş olan İtalya’da tespit edilen asgari ücret işçi ve işvereni zor sokmamaktadır. Yasal bir asgari ücret olmamakla birlikte, bu ülkelerde kişilere asgari bir yaşam kalitesi sağlayabilecek işsizlik sigortası, aile ve çocuk yardımı gibi sosyal yardım mekanizmaları oldukça gelişmiştir. Kişi çalışıyor olsun ya olmasın uygun bir gelir seviyesi elde etmektedir. Bu sebeple asgari ücret İtalya’da sorun olmamaktadır.

Sendikalar ve işverenler tarafından belirlenmiş olan asgari ücret miktarlarına 2 yılda bir zam yapılır. Bunun dışında belirli aralıklar da güncel koşullar değerlendirilmektedir. İtalya’yı diğer ülkelerden ayıran bir diğer özellik de asgari ücretin belirlenmesinde sektörel tecrübenizin ve çabanızın da büyük önem taşımasıdır.

Tüm bu bilgiler ışığında İtalya’da net bir asgari ücret olmadığı için ortalama olarak saat ücretlerinden bahsetmek daha doğru olacaktır. Sektörlere göre değişkenlik gösteren saatlik ortalama asgari ücretler şöyledir;

 • Tarım: 7,15 Euro
 • İnşaat: 7,59 Euro
 • Metal endüstrisi: 7,32 Euro
 • Konaklama: 7,17 Euro
 • Yiyecek sektörü: 8,21 Euro
 • Ev hizmetleri: 4,57 Euro
 • Bankacılık: 11,10 Euro
 • Giyim: 6,60 Euro

Saatlik (ortalama)asgari ücretler dışında birkaç sektör için (ortalama) asgari ücret örneği verecek olursak:

 • Tarım işçileri yaklaşık 920 Euro
 • Mimarlar 2.000-2.500 Euro
 • Mühendisler 2.500-3.000 Euro
 • Hizmet sektöründe çalışanlar 960 Euro
 • Sanayi sektöründe çalışan işçi 1000 Euro
 • Doktorlar 4.800-7.000 Euro asgari ücret almaktadırlar.

Tüm sektörler ve saat ücretleri baz alınarak oluşturulmuş, İtalya için 2023yılı ortalama saat ücreti ve ortalama asgari ücret:

İtalya’da Ortalama Saat Ücretiİtalya’da ortalama asgari ücret
7,5 Euro1.376 Euro

Diğer ülkelerde ortalama 2023 asgari ücretleri:

ÜlkeOrtalama asgari ücret 2023
İsviçre3.800 Euro
Slovenya1024 Euro
Fransa1.603 Euro
Türkiye282 Euro
Romanya476 Euro
avrupa ulkelerinde brut asgari ucret

İtalya’da Çalışma Şartları Nasıldır?

İtalya’nın çalışma sistemi birçok ülkeden oldukça farklıdır. Net bir mesai saat aralığından bahsedilemez. Ancak kamu kurumları genel olarak sabah 8 ile akşam 7 arasında çalışmaktadır. Çalışanlar siesta denilen dinlenme saatlerini mesai saatleri içinde kullanır. Genellikle bu saat aralıkları olan 12.00-15.00 ve ya 13.00-16.00 aralıklarında İtalya’daki işletmelerin %95’ten fazlası kapalıdır. Eğer siesta saati geldiğinde hala dükkanda iseniz makul bir dille dışarı çıkartılmanız an meselesidir. Çünkü siesta İtalyan halkı için oldukça önemli bir uygulamadır. 9 saatlik mesai sürelerinin 3 saatini siestaya ayırdıkları için 6 saat çalıştıklarını söylemek mümkündür. Haftalık maksimum çalışma saati 48 saattir. Bu 48 saatin içinde 40 saat normal çalışma ve 8 saat fazla mesai hesaplanmış durumdadır.

İtalyanlar çalışanların haklarına oldukça önem veren bir millettir. Örneğin;  anne adayları doğumdan önce 2 ay, doğumdan sonra ise 3 ay olmak üzere toplamda 5 ay izin alma hakkına sahiptir. Bu 5 aylık sürede maaşlarının %80’ini almaya devam ederler.

Tüm çalışanlar 180 günlük ücretli hastalık izni ve en az dört hafta ücretli tatil izni bulunmaktadır.

İtalya’da İş Olanakları Nelerdir?

Ülkenin kuzey bölgesi sanayi bakımından oldukça gelişmiştir. Bu nedenle birçok özel şirket bu bölgeyi tercih etmiştir. İşsizlik oranı bu bölgeden uzaklaştıkça artmakta ve %20’leri bulmaktadır. Hizmet sektörü piyasada %75 gibi bir orana sahip olup ekonomide önemli bir yer tutar. Teknoloji, gıda üretimi, tekstil, finans, kimya endüstrisi gibi endüstriler de ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Tüm bu saydığımız sektörlerde iş bulma imkanınız oldukça fazladır.

Örneğin, ilk aşamada konaklama ve turizm sektörünü seçmeniz sizin için avantaj olacaktır. Ülkeye gelen büyük turist kafileleri bu sektörde farklı ülkelerden eleman alımına ön ayak olmuştur. Burada aklınızda bulunması gereken nokta İtalyanların büyük bir kısmının İngilizce bilmediğidir. Bildiğiniz ek bir yabancı dil ile iyi bir maaş ve imkanlar ile iş bulmanız çok da zamanınızı almayacaktır.

İtalyanların en çok eleman ihtiyacı duyduğu, her zaman iş bulabileceğiniz sektörler; bilgisayar ve elektronik, matematik ve bilgi işlem, mühendislik, eğitim ve öğretim sektörüdür.

İtalya’da Asgari Ücretle Geçinmek Mümkün mü?

Buna net bir cevap verebilmek için yaşamayı tercih ettiğiniz bölgenin bilinebilmesi gerekir. Zira ikamet olarak seçtiğiniz bölgeden bölgeye göre büyük değişiklikler görülecektir. Özellikle de ülkenin kuzeyi ve turistik bölgelerinde barınma, yeme –içme gibi ücretler oldukça fazlalaşmaktadır. Oysa ülkenin güney kesimlerine ilerledikçe fiyatlar oldukça uygun olmaktadır. Yine de ortalamaya bakacak olursak asgari ücretle geçinmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

İtalya’da Yaşam Şartları Nasıldır?

İtalya’da ortalama bir evin kirası 600 ile 1500 Euro arasında değişmektedir. Bu seçtiğiniz bölge ve evin özelliklerine göre artış gösterebilmektedir.

Eğer ev almak isterseniz ödeyeceğiniz miktar güney bölgelerde ortalama 20.000 Euro civarlarındadır.

Bir aylık gıda ve market ihtiyaçlarınız için kaba bir hesap yaptığımızda 175 ile 225 Euro gibi rakam elde edebiliriz. Birkaç gıda fiyatını örneklendirecek olursak; bir ekmek 1,50 Euro, 12’li yumurta 2,50 Euro, 0.5 lt bira 1,20 Euro’dur.

Ulaşım konusuna geldiğimizde, İtalya’da en pahalı ürünlerin başında benzinin geldiğini hatırlatmak isteriz. Bu nedenle kendi halkı da daha çok toplu taşımaya yönelmiştir. Toplu taşıma sistemleri bu sebeple oldukça konforlu ve güvenlidir.

KAYNAKÇA

Yılmaz, B , Terzi, H . (2010). TÜRKİYE VE AVRUPA BİRLİĞİ (AB) ÜLKELERİNDE ASGARİ ÜCRETİN KARŞILAŞTIRMALI BİR ANALİZİ . Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi , 20 (2) , 121-137 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/tr/pub/atauniiibd/issue/2690/35374

Daha Fazla Göster

BU İÇERİKLER SİZE ÖZEL:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicinizi kapatarak giriş yapabilirsiniz.