Gündem

İstanbul’da Toplu Ulaşıma Zam Teklifi Reddedildi!

İBB yönetimi, toplu taşıma esnafının fahiş akaryakıt zamları nedeniyle ek zam talebini Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) gündemine taşıdı. Toplu taşıma ücretlerinde yüzde 50, hizmet ücretlerinde yüzde 40 zam yapılması önerisi hükümet temsilcilerinin oylarıyla reddedildi. Esnaf karara tepki gösterdi, işte haberin detayları.

Toplantıda:

1 Ocak 2022’de yürürlüğe giren %36 zamlı fiyat tarifesinin üzerinden 3 ay geçtikten sonra akaryakıt ücretlerine gelen fahiş zamlar nedeniyle toplu ulaşıma ara zam gündeme geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin mart ayı toplantısı 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında gerçekleştirildi.

İndirimli Kartlara Yaş Düzenlemesi Reddedildi

Toplantıda önce indirimli İstanbulkart ücretlerinde düzenleme teklif görüşüldü. Teklifte, 2009- 2022 yılları arasında verilen İstanbulkart sayısı incelendiğinde açık öğretim dahil üniversite öğrencilerinin toplamın %47’sini oluşturduğu kaydedildi.

Örgün eğitime devam eden tüm öğrenciler, 25 yaş altı açık öğretim ve uzaktan eğitim üniversite öğrencileri için 200 geçişin 78 TL olması yani mevcut öğrenci indiriminden yararlanmaya devam edilmesi önerildi.

25-30 yaş arası açık öğretim ve uzaktan eğitim üniversite öğrencileri için 200 geçişin 267 TL,

30 yaş üstü için 390 TL olması teklif edildi. Teklif, hükümet temsilcilerinin çoğunluk oyları ile reddedildi.

Toplu Ulaşıma Zam Teklifi

Özel halk otobüsü, minibüs, dolmuş, deniz ve taksici esnafının zor durumda kalması nedeniyle İBB yönetiminden talep ettiği zam da teklif olarak gündeme geldi.

İBB yönetimi, UKOME gündemine toplu ulaşım ücretlerine %50, servis ücretlerine %40 zam teklifini sundu.

Buna göre:

  • Tam biletin 5.48 TL’den 8.22 TL’ye,
  • Taksi açılış ücretinin 7 TL’den 10.50 TL’ye,
  • Minibüs indi-bindi ücretinin 3.75 TL’den 5.63 TL’ye çıkarılması önerildi.

Teklifte, aralık ayından mart ayına kadar enflasyonun %33.92, akaryakıttaki fiyat değişim oranının %97.67 olduğuna dikkat çekildi.

Motorinin aralık ayında 10.30 TL iken bugün 22.27 TL olduğu kaydedildi. Esnaf temsilcileri artan akaryakıt fiyatlarından şikayet ederek işlerini sürdürebilmeleri için bu zammın zaruri olduğunu söylediler.

HÜKÜMET TEMSİLCİSİ: Sadece Özel Sektöre Zam Yapılsın

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel, zam teklifinin özel sektör için ayrı sunulmasını ve akaryakıt farkı için %30 oranında zam yapılmasını önerdi.

Yücel, aralık ayında tam bilete yapılan %36’lık zamma dava açtıklarını, İBB’nin verdiği toplu ulaşıma yapılacak zam için mahkeme kararının beklenmesini istedi.

Tartışmaların ardından teklif oya sunuldu ve hükümet temsilcilerinin çoğunluk oyları ile reddedildi. Esnaf temsilcileri karara tepki gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu