Gündem

İstanbul’da Ekmek 5 TL Oluyor

Son dakika ekmeğe zam geldi. Dün Rize’de gelen zam sonrası bugün İstanbul’da ekmeğe zam geldi. Ekmek bugün itibariyle İstanbul’da 5 TL satılacak. İstanbul ekmek fiyatları ne kadar? İstanbul’da ekmeğe zam mı geldi?

Son dakika İstanbul’da ekmeğe zam!

İstanbul’da sabah saatleri itibariyle ekmek 5 tl satılmaya başladı. Başta Beylikdüzü, Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş ve Sarıyer olmak üzere İstanbul’da ekmek 5 TL oldu. Fiilen gelen zamla birlikte ekmek fiyatları vatandaşlara zor anlar yaşatacak.

İstanbul’da ekmeğe zam geldi mi?

İTO’nun daha önce ekmeğe zam talebinde bulunan fırıncılar, onay beklemeden fiyatı 4,5 TL çıkartmıştı. Bugün bazı ilçelerde ekmek 5 TL satılmaya başladı.

Son 6 ayda dördüncü kez zamlanan ekmek fiyatları gayrı resmi olarak 5 TL yükseltti.

İstanbul Ticaret Odası mecliste ekmek fiyatlarına yüzde 20 zam isteyen fırıncıların talebini kabul etmemişti.

Resmi zammı beklemeden Aralık ayında 3,5 TL’ye, Mayıs ayında 4,5 TL çıkan ekmek fiyatları, 20 Haziran itibariyle resmi olmadan 5 TL satılmaya başladı.

İstanbul’da 3 bini aşkın fırıncıdan 240 gram ekmeğin 5 TL satılması talebi bulunuyor ancak resmi bir dönüş olmuyor.

Özellikle 185 TL’den 400 TL’ye kadar çıkan un fiyatları ekmek zammının en büyük destekçisi oluyor.

Ancak ekmek fiyatları arttıkça vatandaşın fırın ekmeğine talebi git gide düşüyor.

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin ise yaptığı açıklamada, “Resmi tarifenin üzerinde satış yapmak tabii ki doğru değil ama mevcut satış fiyatlarıyla ekmek üretilemiyor. Zarar eden esnaf üretime devam edebilmek için bizi de pek dinlemiyor” diye konuştu.

BİR YILDA YÜZDE 150 ZAM

İstanbul’da 210 gram ekmeğin 4 liradan satılması bile daha resmi onay almadı. Temmuz ayında resmi tarifenin çıkması beklenirken, bu olmadan ekmek yeni bir gayriresmi zamla 5 liraya çıkmış olacak.

Fırıncılar ise bu zamları 14 bin TL’lik cezai yaptırımı göze alarak yaptığını söylüyor.

Şu anki resmi tarifeye göre ekmeğin kilosu 14,3 TL iken, yarın yapılması planlanan gayriresmi zamla birlikte ekmeğin kilogramı 20 lirayı aşacak ve ekmeğe son bir yılda yüzde 150 zam gelmiş olacak.

RESMİ TARİFE TEMMUZ’DA GELECEK

Erdoğan Çetin, “210 gram ekmeğin 4 liraya çıkmasını onaylayan resmi tarife temmuzda çıkınca, 250 gram ekmeğin 5 TL’den satılması resmi olarak da mümkün olacak” dedi.

“Fırıncı ekmeğe zam talep ediyor ama bu talep onaylanana kadar maliyetler yine artıyor ve bizim talep ettiğimiz fiyat düşük kalıyor” diyen Çetin, “Geçen sene 130 liraya aldığımız unun bu yıl 550 liraya çıkacağını söyleseler ya da akaryakıtın 30 liraya çıkacağını söyleseler, inanmazdım” diye konuştu
Mevcut maaşlarla çalıştıracak personel de bulamadıklarını da anlatan Çetin, personel bulmadığı, maliyetlerin geldiği seviyeden dolayı un alamadığı ve kazanç sağlayamadığı için fırınların birer birer kapandığını dile getirdi.

GEÇEN YAZ 2 LİRAYDI

Öte yandan, geçen sene mayıs ayında 1.75 TL’den 2 TL’ye çıkan ekmek fiyatlarının, 2021’in yaz ayları sonunda 2.5 TL’ye çıkması gündemde idi.

11 Kasım 2021’de İTO’dan gelen onayla resmi olarak zamlanan ve 2 liradan 2,5 liraya çıkan ekmek fiyatları, ilerleyen aylarda bazı ilçelerde önce 3, sonra 3,5 liraya kadar çıkmıştı.

Resmi tarifenin geç onaylanmasından dert yanan ve un ile enerji maliyetlerindeki artışı gerekçe gösteren fırıncılar, geçen ay da resmi tarifeyi beklemeden bazı ilçelerde ekmeği 4-4,5 TL arasında satmaya başladı.

Ekmeğin 4 TL olarak belirlendiği resmi tarifenin temmuz ayında gelmesi beklenirken fırıncılar bir gayriresmi zamla daha ekmeği 5 liraya çıkarmış olacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de de 14,28 TL’den satılan ekmeğin kilo fiyatı bugünden itibaren 20 TL’ye yükseltilmişti. Rize merkez ile batı ilçelerinde 200 gram ekmeğin 4 TL’den, Çayeli’nden itibaren doğu ilçelerinde ise 250 gram ekmeğin 5 TL’den satılacağı belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu