Kredi

İŞKUR Kredisi Nasıl Alınır? 2022 (Kosgeb Başvuru Şartları)

İŞKUR Kredisi Nasıl Alınır? 2022 (Kosgeb Başvuru Şartları): Ülkemizde İŞKUR iş ve işçi bulma kurumu olarak faaliyet göstermektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlıdır. İŞKUR’un asıl amacı işgücü ihtiyaçlarını karşılamaktır. İşveren ve işçi arasında aracılık hizmeti sağlamak, işgücünün istihdamını arttırmak için çeşitli programlar aracılığıyla istihdam edilebilirliği kolaylaştırmak, korumak, çeşitlendirmek, geliştirmek ve işini kaybeden vatandaşlar için geçici bir süre gelir desteği sağlamaktır.

İŞKUR iş ve işçi bulmak için aracı olarak vatandaşlara yardımcı olan bir kurumdur. İŞKUR kredisi nasıl alınır ve İŞKUR kredi başvurusu nasıl yapılır?  İŞKUR ihtiyaç kredisi nasıl alınır? gibi sorulara yanıt ise İŞKUR’dan herhangi bir şekilde kredi çekilemez. Şu an ülkemizde İŞKUR kredisi olarak bilinen KOSGEB tarafından girişimcilere verilen kredidir.

İşkur kredisi çekmek isteyen vatandaşların KOSGEB ile İŞKUR arasında yapılan protokol ile ilgilidir. KOSGEB girişimcilere faizsiz kredi ve hibe desteği verse de, bu protokol olmasına rağmen İŞKUR kredisi alabilme gibi bir durum söz konusu değildir.  Bu protokol’ün İŞKUR’ a verdiği sorumluluklar ise;

 • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri gerçekleştirmek, başvuru işlemleri e-devlet sitesi üzerinden yapılacaktır.
 • Eğitim harcamalarının karşılanması
 • Kursa katılacak kişilere karar verilmesi

Bu sorumluluklara bakıldığında KOSGEB ve İŞKUR arasında yapılan protokol ile İŞKUR’ a KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitim başvurularında bulunabilirsiniz. Bu İŞKUR’ un sağladığı KOSGEB eğitimleri ile sertifika alabilir, sertifika ile KOSGEB faizsiz kredi ve hibe kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İŞKUR Kredisi Nasıl Alabilirim?

KOSGEB kredilerinden faydalanmak için öncelikle girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlamalı ve girişimcilik sertifikanızı almanız gerekmektedir. Girişimcilik eğitimi İŞKUR-KOSGEB işbirliği ile yapılmaktadır ve bazı dönemlerde açılmaktadır. Şu an da ise KOSGEB üzerinden online eğitimlere katılarak girişimcilik eğitimlerinizi internet üzerinden alabilirsiniz. Adımlarla KOSGEB destekleri alma;

 • Öncelikle KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne kayıt olunup verilen kursu eğitimini başarıyla tamamlanmalıdır.
 • Kursta verilen eğitimler kapsamında iş planı hazırlanmalıdır.
 • KOSGEB yönetimine iş planı sunulmalı ve iş planı anlatılmalıdır.
 • KOSGEB’den onay gelmesi durumunda 50 bin TL, 100 bin TL kredi almaya hak kazanabilirsiniz. (50 bin TL’lik hibenin 2 bin TL’si kuruluş gideri, 18 bin TL’ si 2 yıllık olarak alınacak olan Makine, teçhizat, ofis donanımları;  30 bin TL’si ise personel ve kira harcamaları için verilir.)
 • KOSGEB hibe kredisinden girişimci olarak yararlanmak için daha önce KOSGEB kredilerinden yararlanmamış olmak ve bir şirket ile ortaklığınızın bulunmaması gerekmektedir.

İŞKUR Girişimcilik Kurslarına Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB ile ortak olarak çalışan bazı belediyeler, meslek odaları ve halk eğitim merkezlerinden farklı olarak İŞKUR yeni girişimcilere işsiz ve kuruma işsiz olarak kayıtlı olma şartını aramaktadır. Bu şartın yanında bazı tarihlerde “engelli ya da kadın girişimciler” için de kurslar düzenlemektedir. İŞKUR tarafından hazırlanan “Girişimcilik Eğitim” başvurularında bulunmak için öncelikle herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışılmaması ve İŞKUR sistemine kayıtlı olunması gerekmektedir. Bu iki şart dışında ise İŞKUR girişimcilik kurslarına başvuru şartları ise şöyledir;

 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Eğitim durumunun okur-yazar olması
 • Yasa dışı kurulan herhangi bir örgüte üye olunmaması
 • Başka devlet kurumları ile yeni girişimcilik eğitimlerine katılmamış olunması

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kosgeb 65.000 TL Hibe Şartları Nelerdir (Kimler Alabilir?)

İŞKUR Girişimcilik Kursu Başvuruları

KOSGEB olarak adlandırılan devlet kurumu yeni iş kurmak isteyen vatandaşlara ve çalışmakta olan çeşitli esnaflara 13 farklı destek programı sayesinde hibe, teşvik ve destek yardımlarında bunmaktadır. Programlara uygun hazırlanan proje ile destek almak için başvuran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları genel olarak hibe desteğinden yararlanabilmektedir. KOSGEB’in vermiş olduğu kurslar Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi olarak adlandırılmaktadır.

Bu eğitimlerin içeriği hazırlanırken tüzel kişiler veya kuruluşlar, meslek odaları ya da kamu kurum ve kuruluşları yardımcı olmaktadır. İŞKUR kurs başvuruları anlaşmalı kuruluşlara yapılması nedeniyle İŞKUR girişimcilik kursu olarak adlandırılabilmektedir. Bunun yanında bazı kurs başvuruları İŞKUR’a yapılabilmektedir. İŞKUR internet sayfası üzerinden Kurs Bilgileri İşlemleri bölümünden takip edebilirsiniz.

İŞKUR Girişimcilik Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR tarafından hazırlanan girişimcilik kurslarına başvurular iki şekilde yapılabilmektedir;

 • Eğitim takvimini takip ederek İŞKUR kurumlarına müracaat ederek.
 • E-devlet üzerinden İŞKUR kurs katılımı gerçekleştirilerek.

İŞKUR tarafından 2021 yılında hazırlanan eğitim takvimlerini illere göre başvuruda bulunabilmek için eğitim duyuruları sayfasını inceleyerek detaylara ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden İŞKUR Girişimcilik Kurslarına Nasıl Başvuru Yapılır?

E-devlet şifreniz ile İŞKUR girişimcilik kurslarına kayıt olabilirsiniz. KOSGEB  üzerinden verilen kursların başvuru formlarını da e-devlet sisteminden ulaşabilmek mümkündür. E-devlet üzerinden kurs başvurusu yapabilmek için;

 • Öncelikle KOSGEB e-hizmetler sayfasına giriş gerçekleştirmelisiniz.
 • Seçenekler içerisinden “Girişimcilik Eğitimi” seçeneğini seçmelisiniz.
 • Bu seçenek ardından açılan e-devlet sayfası üzerinden gerekli alanları doldurmanız ve ardından gereken adımları tamamlamanız gerekmektedir.

İŞKUR Girişimcilik Kursu Günlük Ücreti

İŞKUR işi olmayan ve işten çıkarılmış vatandaşların iş bulmaları konusunda mesleki eğitim kursları düzenlemekte ve bu kurslar sayesinde vatandaşlara meslek seçme seçeneğini sunmaktadır.eğitim kapsamında açılan kurslar için günlük olarak ortalama 50-70 TL verilmektedir. Kurslara katılan işsiz vatandaşlarımız hem mesleki eğitim alıp hem de günlük 50-70 TL ücret almaktadırlar.  Bu eğitim kurslarına kayıt olmak için İŞKUR kurs başvuru sayfasında ilgili alanları doldurarak başvuru yapabilirsiniz. İŞKUR kurslarına kabul şartları ise şöyledir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18-70 yaş aralığında olmak
 • İŞKUR’da profesyonel olarak çalışan bir danışmanın onayının alınması

İŞKUR’un Verdiği Kurslar

İŞKUR’un işi olmayan ve işten çıkarılmış vatandaşlara iş bulma konusunda yardımcı olmaktadır. Bunun yanında çeşitli kurslar vererek vatandaşların bir meslek edinmelerini sağlamaktadır. İşkur verdiği kurslar;

 • İşbaşı eğitim programları
 • Mesleki eğitim kursları
 • Çalışanların mesleki eğitimleri
 • Girişimcilik eğitimleri
 • Eski hükümlü ya da engelli vatandaşlar için iş kurma eğitimleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu