Sosyal Medya

İnstagramdan Para Kazanma Yolları 2022 Yeni Fikirler Uygulamalar

Instagramdan Para Kazanma Yolları 2022 Yeni Fikirler Uygulamalar: Günümüz teknoloji dünyasında para kazanmanın yöntemleri de teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte değişim göstermektedir. Birçok kişinin sıklıkla kullandığı sosyal medya platformu olan Instagramdan para kazanma yollarını düşünen kullanıcıların sayısında artış vardır.

İnstagramdan Para Kazanma Yolları 2022

Genel olarak Instagram platformu üzerinden kazanç sağlamanın yolları bulunmaktadır.

İnstagramdan para kazanma yolları şunlardır:

 • Reklam alarak kazanç sağlama,
 • Satış yaparak kazanç elde etme,
 • Hesap satarak para kazanma,
 • Instagram’da çekiliş yaparak para kazanma,
 • Sponsor bularak kazanma yolları arasındadır.

İnstagramda Reklam Alarak Para Kazanmak

Profesyonel olarak instagram hesabınızdan para kazanmak istiyorsanız, ilk etapta kendi kişisel hesabınızı bir kenara bırakarak işe profesyonel açıdan bakıp bir profil oluşturmanız gerekmektedir. Çünkü oluşturacağınız profil sizi tanımlayacak ve reklam almanızı sağlayacaktır. Bu profilin ise takipçilere çekici gelmesi, ilgi uyandırıcı olması ve aktif olması gerekmektedir.

Reklam alarak sosyal medya platformu üzerinden kazanç sağlamanın artı yönüne bakıldığında,  herhangi bir ürün pazarlamadan para kazanmanız mümkün olmaktadır. Örneğin takipçi kitlesi yüksek olan hesaplar tek bir paylaşımla yaklaşık 15.000 TL kazanabilmektedir. Bu rakamlar hesabın takipçisine ve potansiyeline göre değişkenlik gösterebilmektedir. Burada önemli nokta ise etkileşimdir. Ürün pazarlama kaygısı olmadığı için dikkat edilmesi gerekilen önemli husus takipçi etkileşimidir. Bunun nedeni ise reklam verenlerin etkileşimi dikkate alması ve bu yönde teklif vermesidir.

İnstagramda Reklam Verenler Nasıl Bulunur?

Instagramdan reklam alarak kazanç elde edecek iseniz reklam verenlerin size ulaşması veya sizin onlar ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Profilinizin takipçisi yüksek ve etkileşiminiz fazla ise reklam verenler size rahatlıkla ulaşabilmektedir. Örneğin oluşturduğunuz profil moda üzerine ise birçok giyim, aksesuar vb. markalar tarafından reklam alma olasılığınız yüksektir. Profiliniz resim sanatı üzerine ise boya firmalarından veya kırtasiye zincirlerinden reklam alabilirsiniz.

Yukarıdaki sayılanların aksine henüz az takipçisi olan bir hesabınız varsa veya dilediğiniz reklam verenler size ulaşmıyor ise çeşitli forumlara ve kimi sitelerine ilan vererek reklam verenlere ulaşabilirsiniz. Size yakın sektörü belirleyerek firmaları araştırabilir, firmalar ile doğrudan iletişime de geçebilirsiniz.

İnstagramda Satış Yaparak Para Kazanmak

Instagramdan satış yaparak gelir elde etmek istiyorsanız önünüzde 3 seçenek bulunmaktadır. Bunlar:

 • Satış ortaklığı
 • Toptan tedarik
 • Kendi ürününüzü satmak

İnstagram Satış Ortaklığı Nedir?

Gelir elde etmenin bir yolu olan satış ortaklığı, size ait olmayan ürünlerin internet üzerinden reklamını yapmanız anlamına gelmektedir. Diğer bir deyişle, satış ortaklığında verilen reklamlar sayesinde satılan her üründen size komisyon verilmektedir. Burada sizin yapmanız gereken şey, ürünleri satın alacak müşterilere ulaşmaktır. Peki, müşterilere nasıl ulaşacaksınız? İşte müşterilere ulaşmada önemli hususlar:

 • Reklam için alt yapı hazırlamak
 • Potansiyel müşterilere ulaşmak
 • Ürün seçmek

Reklam için alt yapı hazırlamak: Reklam stratejisi oluşturmak, satış ortaklığında oldukça önemli bir yere sahiptir. Reklam stratejileri arasında blog açılması, sosyal medya platformları ve ücretli reklam servisleri ilk akla gelenlerdir.

Tiktok’tan Para Kazanma Yöntemlerini incelemenizi tavsiye ederim.

Blog açmak konusunda dikkat edilmesi gerekilen ilk şey, açılacak blogların haber veya gündem ile ilgili olmaması gerektiğidir. Çünkü bu tür bloglar satış için uygun değildir. Müşteri ve satış odaklı blogların açılması kazanç açısından daha elverişlidir. Müşteri gibi düşünerek hareket etmek sizin faydanıza olacaktır. Örneğin, elbise almak için ne tür bir arama yaparsınız? Alışveriş yapmadan önce aratacağınız kelimeler, sizin dikkat etmeniz gereken anahtar kelimelerdir. Blog açtıktan sonra ise tanıtım yazılarına ağırlık vermeli, satış ortaklığı yapacağınız ürünlerin reklam linklerini eklemelisiniz. Bu oluşturacağınız linkler sizin ID numaranızı içereceği için her tıklamada takip edilebilmektedir ve dilediğiniz takdirde panelden takip edebilirsiniz.

Sosyal medya platformları, günümüzde bireylere ulaşmanın oldukça etkili bir yoludur. Neredeyse tüm sosyal medya platformları satış ortaklığı için elverişlidir. Örneğin Instagram üzerinden gidecek olursak, takipçi etkileşimine önem vermek gerekmektedir. Takipçi sayınıza göre çoğu kullanıcı sizlerle iletişime geçmekte veya etkileşimde bulunmaktadır. Oluşturmuş olduğunuz sosyal medya profilinin makul takipçi sayısına ulaşması ile birlikte reklam linki ekleyerek satış ortaklığı yapabilirsiniz.

Ücretli reklam servisleri, belirli bir ücret karşılığında müşterilere ulaşmanızda kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Google Adwords ile potansiyel müşterilerinize ulaşarak satış yapmanız mümkündür. Burada, reklamlar ücret karşılığında yayınlanmakta ve siz bu sayede müşterilerinize ulaşmaktasınız. Dikkat edilmesi gerekilen nokta ise ücretli reklam servisleri ile satış ortaklığı yapmak tecrübe gerektirmektedir. Çünkü vermiş olduğunu reklam ücretinin yanında satış ortaklığından elde ettiğiniz gelir kıyaslandığında kar elde etmiyorsanız, yapmış olduğunuz ortaklık ne yazık ki sizin kazanç sağlamanıza yaramamaktadır.

Para Kazanabileceğiniz Potansiyel Müşterilere Ulaşmak

Hedef kitlenizin olması sizin için her zaman avantajdır. Hedef kitleniz yani potansiyel müşterileriniz ne istediğini ve ne aradığını bilen bir kitle ise satış ortaklığınız oldukça karlı işleyebilir. Bu bahsedilen potansiyel müşteri ağını yakalamak için müşteri gibi düşünmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki burada amacınız sadece ziyaretçi profilleri çekmeniz değildir. Öyle olduğu takdirde kazanç elde etmeniz olanaksız olmaktadır. Popüler olan birçok hesap, hedef kitlesini belirleyemediği ve oldukça dağınık bir profil kitlesine sahip olduğu için dilediği rakamları kazanamamaktadır.

Hedef kitlenin önemini örnekle açıklayalım. Birçok alana hitap etmeye çalışan, her konuyu paylaşmaya çalışan sıradan bir blog düşünelim. Bu blog hesabın günlük 10.000 ziyaretçisi olsun. Diğer yandan sadece elbise üzerine bir blog hesabın olduğunu varsayın. Bu hesabın ise günlük ziyaretçisi 3.000 olsun. Rakamları karşılaştırdığınızda her kitleye hitap eden bir blog hesabın kazançlı olduğunu sanabilirsiniz lakin durum hiç de öyle değildir. Bir yanda oldukça geniş ve ne istediği belli olmayan takipçiler vardır; diğer yanda ise yalnızca elbise üzerine arama yapan ve ziyaret eden takipçiler vardır. Buradaki elbise üzerine ziyarette bulunanların amacı elbise satın almak olduğu için blog hesabınız ziyaret edilmiştir. Bu hesapta tek yapmanız gereken ise takipçilere nitelikli ürünleri sunmaktır.

İnstagramda Kazanmak İçin Doğru Ürünleri Seçin

Müşteri potansiyeliniz ve reklam alt yapınız hazır ise geriye ürün seçimi kalmakta. Elde edeceğiniz kazançta ürün seçiminiz büyük rol oynamaktadır. Ürün seçiminde dikkat etmeniz gereken iki faktör ise komisyon oranı ve kalitedir. Ele alacağınız her şirket, kendi çıkarlarını göz önünde bulundurarak size komisyon teklifi sunmaktadır ve burada belirleyici olan ise ürün kalitesidir. Çünkü nitelikli bir ürünün maliyeti fazla olduğu için maliyet arttıkça komisyon oranında düşüş gözlemlenebilmektedir. Diğer bir yönden ürünlerin kalitesi de seçim yapacağınız sırada gözden kaçmamalıdır. Çünkü insanlara güven vermeyen bir ürün, sizin ilerde elde edeceğiniz kazançları etkilemektedir. Ürünlerin sahip olduğu kalite, insanlara güven vermekte ve satın alınabilirliği artırmaktadır.

İnstagram’da Ürün Nasıl Satılır?

Instagramda ürün satışı yapmak için izleyeceğiniz adımlar şunlardır:

Ne Satacağınıza Karar Vermek: Ne tür ürün satacağınızı belirlemek, hedef kitlenize ulaşmak için oldukça önemlidir. Hangi ürünlerin kullanıcılar tarafından satın alınabileceğinin analizini yaparak adım atmalı ve bu yönde ürünleri elde etmelisiniz.

Rakip Mağazaları İncelemek: Instagramda bulunan birçok mağaza veya butik örnekleri bulunmaktadır. Bunları inceleyerek nasıl satış yaptıklarını, neyi sattıklarını veya onları diğer mağazalardan farklı kılan özelliklerin ne olduğunu gözlemleyerek bir strateji belirleyebilirsiniz. Satış stratejilerini kopyalamak yerine analiz edip sizi özel kılan bir satış stratejisi belirlemelisiniz.

Instagramda Butik Hesabı Açmak: Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra bir butik hesabı profili oluşturarak önemli adımlardan birini atabilirsiniz. Burada sizi diğerlerinden ayıran kullanıcı adınızı belirleyerek mağaza hesabınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise seçeceğiniz ismin anlaşılabilir olması ve akılda kalıcı olmasıdır. Uzun ve zor bir kullanıcı adı, müşterilerin size ulaşmasını engelleyebilmektedir.

Profesyonel Satış Sistemi Kullanmak: Kullanacağınız satış sistemi, müşterilerin güvenle alışveriş yapması için oldukça öneme sahiptir. Satış yapabileceğiniz platformların yanı sıra kendi profesyonel satış sisteminizi de kurabilirsiniz.

Logonuzu Oluşturmak: Açtığınız butik hesabın kendisine ait bir logonun olması hem akılda kalıcılık hem de profesyonel bir görünüm açısından sizin avantajınıza olacaktır.

İnstagramda Satış Stratejisi Nasıl Belirlenmeli?

Instagram üzerinden ne satacağınızı belirlemek için öncelikle Pazar araştırması yapmanız gerekmektedir. Hangi ürünler çok satılıyor, bu ürünleri satanlar nasıl bir strateji belirmemiş vb. soruları sorarak araştırmanızı yapmanız gerekmektedir. Bu araştırmanın önemi, sizin gereksiz bir yatırım yaparak satmayacak olan ürünleri pazarlamanızı engellemektir. Ayrıca bir konsept belirlemeniz sizin satış stratejinizi belirleyecektir. Birçok ürünü aynı anda satmak yerine belirli bir konsepte odaklanmanız sizin müşterilere ulaşmanız açısından daha kolay olacaktır. Belirli bir ürüne veya projeye yatırım yapmak veriminizi artıracaktır.

Hedef Kitlenize Fırsatlar Sunun!

Müşterilerin ilgisini çekecek olan önemli şeylerden birisi de kampanyalardır. Sunacağınız kampanyalar tüketiciler tarafından cazip karşılanmaktadır. Yapacağınız çekilişler veya indirimler kampanyalarınız içerisinde olabilir. Kampanyalar genellikle size masraf çıkarıyor gibi görülebilir lakin devamlı müşteri potansiyelini elde etmenize veya daha çok tüketiciye ulaşmanızda size yardımcı olacaktır.

Daha çok satış yapmak istiyorsanız Instagram üzerinden reklam vererek takipçilere ulaşabilir, markanızın sesini hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz. Burada amacınıza uygun reklam hazırlamak, sizin tanınmanız ve ürünlerinize ulaşılması için oldukça önemlidir.

Siparişlerinizde müşterilerinize küçük hediyeler göndererek onları şaşırtabilir ve değerli hissettirebilirsiniz. Minik bir hediye, müşterinizin özel hissetmesini sağlayabilir ve sizin hesabınıza olan güveni ve sevgisi artabilir.

İnstagramda Nasıl Satış Yapacağım?

Ürün satışı için öncelikli 2 nokta bulunmaktadır. Bu yöntemler ise şunlardır:

 • Satılacak ürünlerin fiyatlarının belirlenmesi,
 • E-ticaret alt yapısının oluşturulması.

Piyasada mevcut olan ürünlerin fiyat analizini yaparak birçok bilgiye ulaşmak mümkün olmaktadır. Eğer benzer ürün bulunmuyor ise deneme yaparak strateji belirlemek de bir seçenektir. Ürüne farklı fiyatlar vererek deneme yapıp durum analizinden sonra bir sonuca ulaşabilirsiniz. Burada önemli olan yalnızca ürünün fiyatı değil, üretim, kargo, paketleme vb. tüm masrafların değerlendirilmesidir.

Ürününüzün fiyatını belirledikten sonra satış kanalının varlığı tamamlayıcı unsurdur. Havale, eft veya kapıda ödeme yöntemleri bulunmaktadır lakin kimi kullanıcı tarafından bu tür ödeme yöntemleri güvenilir bulunmamakla birlikte tercih edilmemektedir. Güven sorunu yaşamamak ve müşteri kaybetmemek için ödeme yöntemini güvenli kılan platformlar kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Örneğin shopier.com üzerinden ürünlerinizi satışa sunabilir, güvenli ödeme yöntemi ile müşterileriniz ile iletişimde kalabilirsiniz.

İnstagramda Para Kazanmak İçin Çok Takipçi Gerekli Mi?

Instagram algoritması her geçen gün değişmekte ve yenilenmektedir. Ama hep önemli olan unsur ile etkileşimdir. Para kazanmanız için belirli bir takipçi sayınızın olması gibi bir şart bulunmamaktadır. İster 5000 takipçili ister 200000 takipçili bir hesabınız olsun, hitap ettiğiniz kitle üzerinde bir etkiniz varsa, para kazanmanızı engelleyen bir durum söz konusu değildir. Mevcut takipçi sayınız genellikle para kazanma oranınıza etki etmektedir. Örneğin 5000 takipçili bir hesaba reklam veren bir firma, paylaşım başına hesap sahibine 300-400 TL ödeyecek ise 200000 takipçili bir hesaba paylaşım başına 5000-7000 TL ödeme yapabilir. Görüldüğü gibi takipçi sayısı, para kazanma oranına etki edebilmektedir.

İnstagramda Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır?

Günümüzde birçok kullanıcı takipçi sayısını artırmanın yollarını aramaktadır. Takipçi sayınızı dilerseniz organik olarak artırabilir, dilerseniz de takipçi satın alarak yükseltebilirsiniz. Fakat en güvenli yol, organik olarak takipçi sayınızı artırmaktır. Çünkü para ile sakın alınan takipçilerin etkileşim oranı oldukça düşük olmakta, kalıcılık açısından da geçici olmaktadır. Bundan dolayı organik takipçilere yönelmenizde fayda vardır.

Takipçi sayınızı organik olarak yükseltmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Kaliteli paylaşım yapmak,
 • Düzenli bir şekilde paylaşımda bulunmak ve hikaye eklemek,
 • Takipçiler ile etkileşimde bulunmak için onları teşvik edecek soru cevap veya anketler oluşturmak,
 • Paylaşımlara ilgili etiketleri eklemek,
 • Paylaşımlardaki video ve fotoğrafların kalitesine önem vermek,
 • Instagram çekilişleri ile takipçi kazanabilirsiniz.

İnstagram Fenomenleri Ne Kadar Para Kazanıyor?

Sosyal medyadan para kazanan fenomenlerin kazançları merak konusu. Ortalama 100.000 takipçili bir fenomen, hikaye paylaşımı için en düşük miktarda 200-250 TL kazanabilmektedir. Paylaşım sıklığı veya video çekimi yapılması ise fiyatlarda değişkenlik göstermektedir. Diğer bir yandan 1.000.000 takipçili bir hesabın ise kazanacağı miktar en düşük 1000 TL olmaktadır.

Örneğin, son zamanlarda çıkarmış olduğu parçalar ile popüler olan Reynmen, Instagram üzerinden genellikle ayda iki reklam almakta ve bu reklamlar da 25.000 TL-120.000 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Dünyaya baktığımızda, Selena Gomez’in atmış olduğu her postun ortalama olarak 550.000 bin dolar değerinde olduğu bilinmektedir.

Aşağıda yer alan tabloda bazı popüler Instagram hesaplarının almış olduğu ücretler yer almaktadır:

 HesaplarAna Sayfa FiyatıHikâye Fiyatı
cagritaner 7.2 mn3000 TL3500 TL
Ashreyiz 700 k700 TL700 TL
Bune4admin 835 k700 TL700 TL
cagritanervideo 2.8 mn900 TL900 TL
goygoyturkiye 4.8 mn700 TL700 TL
erkeklerinicsesi 2.8 mn600 TL600 TL
pelinsu 2.2 mn500 TL400 TL
kizlarınicsesiiii 1.9 mn400 TL350 TL
tuhafamagercekbilgiler 2.4 mn500 TL500 TL
huzunlubirponcik 2.9 mn1000 TL900 TL
canlilardunyasi 900k300 TL300 TL
Yukarıda tabloda yer alan fiyatlar ortalama fiyatlardır.

İnstagramdan Para Kazanmanız İçin Tüyolar!

Instagramdan kazanç sağlamanız için ince detaylar ile başarıya ulaşabilir, istediğiniz kazancı elde etmede strateji oluşturabilirsiniz. İşte size birkaç tüyo:

Takipçileriniz Sizin İçin En Değerlidir: Instagramda en önemli konulardan birinin etkileşim olduğunu söylemiştik. Bu yüzden takipçiler her şeyden önce geliyor. Sayfanız ister moda sayfası ister spor sayfası olsun takipçiler ile iletişimi yakalamak sizin için çok önemlidir. Takipçilerinize vereceğiniz değer, size de değer verilmesini sağlamaktadır.

Instagram Hesabınız Anlaşılır ve Net Olmalı: Sayfanızdaki gönderilerinizin net ve kaliteli olması profilinizin görünümü için oldukça öneme sahiptir. Postlarınızın bütünlüğü ve belirli bir tasarımının olması, profilinize estetik katacağından birçok takipçiyi bu şekilde kazanabilirsiniz.

Sadece Para Kazanacağım Diye Düşünmeyin: Yalnızca kazanç elde etme duygusu sizi rahiplerinizden ayırmaz. Kazanç elde etmek için platformda olan birçok kullanıcı bulunmakta. Bu yüzden motivasyonunuzu yüksek tutarak düzenli içerik takvimi oluşturmalı ve postlarınızı o takvime göre atmalısınız. Bu düzen, sizin hem aktif kalmanızı sağlayacak hem de takipçilerinizi profilinizde tutmanıza yardımcı olacaktır.

Takipçilerinizden Gelen Soruları Yanıtsız Bırakmayın: Hedef kitlenizin size yönelttiği soruların tümünü yanıtlamaya çalışın. Eleştiriye açık olarak gelen tüm sorulara esprili dillerle cevap verebilirsiniz.

Doğru Hashtagleri Kullanın: Instagramda hashtag kullanımı gönderinin kitlelere ulaşması açısından çok önemlidir. Doğru hashtag kullanımı ile birçok kullanıcıya ulaşabilir, kitlenizi geliştirebiliriniz. Tam uyumlu ve yalın etiketler kullanmak hem paylaşımınıza ulaşımı sağlar hem de rakiplerinizden sizi bir adım öne çıkarır. Popüler olan etiketleri kullanmak yerine daha özele inerek etiket kullanımını yapmanız tavsiye edilmektedir. Paylaşımınızın kalabalık bir gönderi topluluğunda kaybolmaması için bu stratejiyi benimsemenizde yarar vardır. Burada önemli olan çok etiket kullanmak değil, verimli bir şekilde bu etiketleri kullanmaktır.

İnstagram’da Trendyoldan Para Kazanma

Trendyol.com üzerinden para kazanan birçok Instagram fenomeni bulunmaktadır. Peki, Influencer dediğimiz bu fenomenler trendyol üzerinden nasıl kazanç elde etmektedir? 10.000 takipçiyi geçen fenomenlerin hikâyelerine link ekleme özellikleri bulunmaktadır. 10.000 takipçiyi geçen kullanıcı, trendyol influencer işbirliğine başlayabilmektedir. İster marka işbirliği ile ister trendyol influencer ajansları ile kazanç elde edilebilmektedir.

Trendyol üzerinden kazanç elde eden fenomenler, elektronik hariç olmak üzere %15 komisyon almaktadır. Elektrik-elektronik ürünlerde ise %2 oranında komisyon alınmaktadır. Trendyol üzerinden para kazanmada tıklanan linklerin trendyol ekibince izlenmesi söz konusudur ve kişilerin link üzerinden yaptığı alışverişlerde alınan komisyonlar fenomenlerin hesaplarına aktarılmaktadır. Bu linkler ise fenomenler tarafından hazırlanmakta ve Instagramda paylaşılmaktadır.

İnstagramda Beğenilerden Para Kazanma Yöntemi

Instagramda yapılan paylaşımların beğeni oranının ne kadar fazla olduğu ile ilgilenmek artık büyük bir yanılgıdır. Beğeni oranına göre para kazanmak gibi bir durum Instagram algoritmasında yer almamaktadır. Beğeni alarak paylaşımlardan para kazanılmamaktadır. Eğer bu platform üzerinden para kazanmak istiyorsanız organik takipçilerinizi artırmalı, ürün tanıtımı yapmalı veya reklam almalısınız. Özetle, çok fazla beğeni almanız para kazanmanızı sağlamamakta, fakat para kazanmanıza yardımcı olmaktadır.

İnstagram Para Kazandırır mı?

İnstagramda belirli bir seviyenin üzerinde takipçi kitlesi olan kişiler markalardan reklam için ücret alarak para kazanabiliyorlar.

İnstagramdan Nasıl Gelir Elde Edilir?

İnstagram hesaplarını ticari amaçla kullanan kişi ve işletmelerin bir kısmı işletmeleri için ürün, hizmet ve kampanyalar tanıtarak para kazanmayı amaçlarken, kişisel olarak kullananlar ise markalarla iş birliği yaparak gelir elde etmektedir.

İnstagramda Nasıl Reklam Alırım?

İşletmeci hesabı açarak, reklam hesabı oluşturun veya mevcut hesabınızı işletme hesabına çevirerek reklam verme hedeflerinizi seçerek firmalardan reklam alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu