Sosyal Medya

Instagram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım? 2022

Ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alan Instagram, gizlilik ve güvenlik uygulamalarına önem vermektedir. Bu seçenekleri geliştirmek için atmış olduğu adımlardan biri de ‘’engelleme’’ özelliğidir. Tüm Instagram kullanıcıları engelleme özelliğini kullanabilmektedir ve engellendiklerinde de tespit etme konusunda soru işaretleri olmaktadır. En sık merak edilen ise ‘’Instagram’da engellendiğimi nasıl anlarım?’’ sorusudur.

Instagram’da Engellendiğini Anlama Yolları 2022

Instagram kullanırken, platformun gizlilik ve güvenlik politikalarından dolayı kullanıcılar tarafından engellenebilir, profilinizi görmesini istemediğiniz kullanıcıları ise engelleyebilirsiniz.

Instagram’da engellediğinizi anlamak için aşağıdaki adımları izleyiniz:

 • Instagram engelleyenleri görme için ilk olarak uygulamaya giriş yapmalısınız.
 • Profilinizi engellediğini düşündüğünüz kişinin kullanıcı adını arama bölümüne yazmalı ve araşmalısınız.
 • Eğer kullanıcı tarafından engellenmiş iseniz büyük ihtimalle profil bilgilerine erişim sağlayamazsınız.
 • Fakat arama bölümünde profilin çıkmaması, kesin olarak o kişinin sizi engellediği manasına gelmemektedir.
 • Bu kullanıcı profilini dondurmuş veya kapatmış da olabilir. Bu yüzden başka bir hesaptan da aynı işlemi yaparak kullanıcının adını aratın.
 • ‘’Instagram’da beni engelleyenleri nasıl görebilirim?’’ sorununa bir yanıt da mesajlaşma kısmındadır. Eğer kullanıcı ile önceden mesajlaşmış iseniz ve sizi engellemişse, mesajlaşma konusu gizlenmektedir ve artık o kullanıcıya mesaj gönderemezsiniz.

Aktif bir kullanıcı tarafından engellendiğinizi düşünüyorsanız ve gönderi, takip sayısı ve takipçi sayısını biliyorsanız, engellendiğinizi tespit etmek daha kolaydır. Kullanıcıların merak ettiği konulardan biri de Instagram henüz hiç gönderi yok sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Profilinizi engellediğini düşündüğünüz kullanıcının sayfasına girdiğinizde ‘’Henüz Hiç Gönderi Yok’’ ibaresine rastlarsanız, o kullanıcının sizi engellediği anlamını çıkarabilirsiniz. Bu profilde ayrıca gönderi, takip ve takipçi hanelerinde de ‘’0’’ yazar.

Bilgisayar Üzerinden Engellendiğini Kontrol Etme 2022

İnstagram’ dan engellendiğini öğrenmek için bilgisayar kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınız üzerinden engellendiğinizi kontrol etmek için:

 • Tarayıcınızı (Chrome, Opera veya Firefox gibi) açın.
 • CTRL + SHIFT + N tuşlarına basıp gizli sekme açın.
 • Adres çubuğuna www.instagram.com/kullaniciadi şeklinde, sizi engellediğini düşündüğünüz kişinin kullanıcı adınız yazıp aratın.
 • Eğer kişinin hesabı erişilebilir ise sizi engellemiştir.
 • Kullanıcının profili gözükmüyorsa, hesabını kapatmış veya dondurmuş olabilir. 

Instagram’da Engellendim Nasıl Kaldırırım?

Bir Instagram kullanıcısı tarafından engellendiğinizi fark ettiğinizde ‘’Instagram’da engellendim, nasıl kaldırırım? Instagram engel yedim nasıl kaldırılır?’’ soruları hemen aklınıza gelebilir. Fakat engellenen hesap sahibi olduğunuz için bu engeli kaldırmanız mümkün değildir. Engelinizi yalnızca sizi engelleyen kullanıcı kaldırabilmektedir.

Beni Engelleyen Birisini Ben de Engelleyebilir Miyim?

Instagram’da sizi engelleyen birini siz de engelleyebilirsiniz. Bunun için, kişinin kullanıcı ismini bir beğeni, yorum ya da fotoğraf yoluyla bulup profiline girerek engelleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Sizi engelleyen birini, kullanıcı adı aratarak bulup engellemeniz olası değildir.

Birisi Beni Engellerse Gönderilerden Beğenilerim ve Yorumlarım Silinir Mi?

Bir kullanıcı sizi engellerse, o kişinin gönderilerinden beğenileriniz ve yorumlarınız otomatik olarak silinmemektedir. Kullanıcı dilerse tek tek yorumlarınızı kaldırabilir.

Instagram’da Hikayede Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

‘’Instagram’da hikayeden engellendiğimi nasıl anlarım?’’ sorusu platform kullanıcıları tarafından yanıt aranan sorulardandır. Hikaye özelliği sayesinde anlık paylaşımlar yaparak kullanıcılar artık daha aktif şekilde uygulamayı kullanmaktadır. Story (hikaye) özelliğini kullanırken, kullanıcılar yapmış oldukları paylaşımları görmesini istedikleri profilleri de seçebilmektedirler.

Instagram, hikaye özelliğini kullanan kişilere iki yöntem sunmaktadır. İlki, yakın arkadaşlar listesi oluşturarak yalnızca seçmiş oldukları kişilerin hikayelerini görmeleridir. İkincisi ise direkt olarak hikayede engellemedir. Eğer kullanıcı sizi hikayesinden engellediğiyse veya yakın arkadaşlar listesine almamışsa, o kullanıcının hikayelerini görüntüleyemezsiniz.

Instagram’da Hikayede Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

İnstagram hikayede engelle profilinizin engellendiğini anlamak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Sizi hikayeden engellediğini düşündüğünüz kişinin profiline, başka bir kullanıcıdan girerek bakabilirsiniz.
 • Diğer yöntem ise, hikayesinden engellendiğinizi düşündüğünüz kullanıcının profiline girip ‘’öne çıkanlar’’ kısmına bakın. Eğer o bölümde sizin görmediğiniz hikayeler sıralanmışsa veya bu bölümü önceden görüş şu an göremiyorsanız hikayeden engellenmiş olabilirsiniz.

Kullanıcının sizden hikayelerini gizlemesi, profiline erişiminize ya da fotoğraflarını görüntülemenize engel değildir. Sadece anlık paylaşımlarını görüntüleyemezsiniz.

Instagram’da takip etmeden gizli hesap stalk yapmak isterseniz. İnstagram gizli profile bakma yöntemi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Birinin Instagram Hesabını Kapattığını Nasıl Anlarız?

Kimi zaman aradığımız bir kullanıcıyı Instagram’da bulamayabiliriz.

Bu durumda, aşağıdaki seçenekler söz konusudur:

 • Kullanıcı sizi engelleyebilir,
 • Profili gizli olabilir,
 • Hesabını dondurmuş olabilir,
 • Başka bir isimle profil oluşturmuştur,
 • Hiç Instagram profili açmamıştır,
 • Profilini kapatmış olabilir,

Yukarıdaki olasılıklar çeşitlendirilebilmektedir.

Instagram Hesabını Kapattığını Nasıl Anlarız?

Bir kişinin instagram hesabını kapattığını anlamak için denemeniz gereken yöntemler şu şekildedir:

 • Instagram kullanıcısı, eğer hesabını kapatmış ise ‘’Üzgünüz, bu sayfaya ulaşılamıyor’’ yazısı o kullanıcının profiline girdiğinizde ekranınıza çıkmaktadır.
 • Ayrıca uyarının altında, ‘’tıkladığın bağlantı bozuk olabilir veya sayfa kaldırılmış olabilir’’ açıklaması da yer alır.
 • Bu durumlarda kişinin Instagram profilini kapattığı anlaşılabilir.

Instagram’da Birinin Beni Kısıtladığını Nasıl Anlarım?

Instagram’da birinin sizi kısıtladığını anlamak için o kişi ile takipleşmeniz gerekmektedir. Daha sonra kısıtlandığınızı düşündüğünüz hesaba girip herhangi bir paylaşımına yorum yapın. Yaptığınız yorum, eğer kısıtlamaya alındıysanız sadece siz ve o kullanıcı tarafından görüntülenecektir. Bir arkadaşınızdan yardım alarak yorumunuzun gözüküp gözükmediğini arkadaşınızın profilinden kontrol edebilirsiniz. ‘’Instagram’da birinin beni kısıtladığını nasıl anlarım?’’ diyorsanız, eğer arkadaşınız sizin yorumunuzu görüntüleyemiyorsa, karşı taraf sizin profilinizi kısıtlamış demektir.

Instagram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım Program

Instagram’da engellendiğimi nasıl anlarım program arayışında olanlar, birçok APK indirmektedir. Fakat bu tür programlar kullanıcı bilgilerinizi çalabilir ve profilinize zarar verebilir. Bu yüzden yukarıda bahsetmiş olduğumuz Instagram engellendiğini anlama yolları adımlarını deneyerek engellenip engellenmediğinizi kontrol edebilirsiniz.

Instagram Hikaye Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

Sık sık güncellenen ve her geçen gün yeni özellikler eklenen sosyal medya platformu olan Instagram’a, yakın arkadaşlar listesi eklenmiştir. Yakın arkadaşlar listesi oluşturarak anlık hikayelerinizi belirlemiş olduğunuz listedeki kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Instagram yakın arkadaşlar listesi oluşturma için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Instagram’a giriş yapıp profilinize girin.
 • Profilinizin sağ üst köşesinde yer alan üçlü çizgiye basın.
 • Daha sonra karşınıza çıkan menüde ‘’Yakın Arkadaşlar’’ ibaresine tıklayın.
 • Eğer ilk kez liste oluşturacaksanız, ‘’Yakın Arkadaşlar Listene Ekle’’ başlığı ile karşılaşacaksınız. Burada, ‘’Başla’’ yazısına tıklayarak listenize eklemek istediğiniz kullanıcıları aratabilirsiniz.
 • Önceden belirlemiş olduğunuz yakın arkadaş listeniz bulunuyorsa, buraya yeni kullanıcı ekleyebilir, var olan kullanıcıları da çıkarabilirsiniz.

Platformda bir kullanıcı sizi yakın arkadaş listesine eklemiş ise o kullanıcının hikayeleri yeşil çerçeveli olarak akışınızda çıkmaktadır.

Instagram’da Hikaye Engelleme 2022

Instagram’da hikaye engelleme yaparak anlık paylaşımlarınızı görmesini istemediğiniz kişileri belirleyebilirsiniz.

Hikaye engelleme için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Profilinize girerek sağ üst köşedeki üç çizgiye tıklayın.
 • Açılan menüde Ayarlar > Gizlilik > Hikaye adımlarını izleyin.
 • Daha sonra ‘’Hikayeyi Şu Kişilerden Gizle’’  başlığına basarak, hikayelerinizi görmesini istemediğiniz kullanıcıyı veya kullanıcıları belirleyebilirsiniz.

Birisini Instagram Üzerinden Engellersem Ne Olur?

Platformda birini engellerseniz, size mesaj gönderemez, takip isteği yollayamaz, hikayelerinizi görüntüleyemez ve profilinize erişemez. Ayrıca, engellemiş olduğunuz bir kişinin engelini kaldırıp tekrar takip edebilirsiniz.

Instagram’da Engel Sınırı Var Mı? 2022

Platform üzerinden dilediğiniz kadar kullanıcıyı engelleyebilirsiniz. Platform geliştiricileri bunun için hiçbir sınır koymamıştır. Fakat Instagram takipçi sınırı bulunmaktadır. Instagram profilinizde maksimum 7500 kullanıcıyı takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu