Sosyal Medya

Instagram Hesabım Çalındı, Nereye Şikâyet Edebilirim?

Instagram Hesabım Çalındı, Nereye Şikâyet Edebilirim?

Milyonlarca kişinin kullandığı instagram platformunda, kimi zaman istenmeyen olaylarla karşılaşılmaktadır. Instagram profilinizin çalınması bunların başında gelir. Güvenlik önlemleri olsa dahi instagram hesabınız çalınmış ise veya başka cihazlardan giriş yapıldığını fark ettiyseniz, instagram uygulamasındaki ‘’Ayarlar’’ kısmından ‘’Yardım’’ sekmesini seçin. Daha sonra ‘’Yardım Merkezi’’ sekmesine tıklayarak yönlendirildiğiniz sayfadan Gizlilik ve Emniyet’i seçin. Burada instagram platformu için birçok konuda ipuçlarını elde edebilirsiniz.

Fakat instagram hesabınız çalınmış ve hesaba erişim sağlayamıyorsanız, giriş yapma ile ilgili yardım al sekmesine tıklayın. E-posta adresinizi ve telefon numaranızı girin. Şikâyet talebi oluşturduğunuzda e-posta adresinize kimlik doğrulama içeren bir ileti alacaksınız. Bu iletide birkaç bilgiyi doğrulayarak hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Instagram hesabınız çalındığında şikâyet etmek için şu kanalları kullanabilirsiniz:

Instagram Yardım Merkezi

Asıl hesap sahibi olarak hesaba erişim sağlayabiliyor lakin hesabınızın çalındığını düşünüyorsanız platform üzerinden hesabınıza giriş yaparak Instagram’ın düzenlemiş olduğu formu doldurup prosedürleri yerine getirerek hesabınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz. Lakin Instagram yardım merkezindeki bu işlemler sonunda hesabınızı geri alsanız dahi hesabınızı çalan kişi veya kişiler için platform üzerinde cezai işlem başlatamazsınız.

Ayrıca Instagram’ın şikâyet bildirimleri için kullandığı mail adresleri mevcuttur. Instagram şikâyet bildirimleri için ulaşabileceğiniz mail adresleri şunlardır:

Buradaki aklınızda bulunması gereken nokta ise mail üzerinden Instagrama’a ileteceğiniz şikâyetlerin İngilizce olması gerektiğidir. Çünkü henüz Instagram’ın Türkçe yardım desteği bulunmamaktadır.

Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunmak

Birçok sosyal medya platformunda olduğu gibi Instagram da bilişim sistemi olarak kabul edilmektedir ve hukuka aykırı giriş yapılması ve buradaki gönderilerin değiştirilmesi ya da erişiminin engellenmesi gibi akla gelebilecek eylemler Türk Ceza Kanunu uyarınca suç olarak tanımlanmaktadır. Bu yüzden yukarıda sayılan suçlar hakkında hukuka aykırı fiil nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunmanız sizin yasal hakkınızdır. Bu noktada önemli olan hususlar vardır:

 • Suç teşkil eden eylemin failinin kimliğinin belirlenmesi ya da belirlenebilir olması önemlidir. Çünkü Instagram’daki gizlilik politikaları sebebiyle platform kullanıcıların bilgileri yetkili makamlar ile paylaşılmamaktadır.
 • Savcılık başvurusunda kapsamlı bir soruşturma yapılacaktır çünkü Instagram gizlilik politikaları nedeniyle kovuşturma safhalarının geçilmesi gerekmektedir.

Instagram Şikâyetimi Reddederse Ne Yapmalıyım?

Instagram hesabınızın çalındığındığına dair yapmış olduğunu başvuru platform tarafından reddedilirse,  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) erişimin engellenmesini isteyebilirsiniz.

Özel Hayatın Gizliliğinin İhlaline Yönelik Bireysel Başvuru

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu internet sitesinde, özel hayatın gizliliğinin ihlaline yönelik bireysel başvuru sayfası bulunmaktadır. Sosyal medya platformunda hesap bilgilerinizin çalındığı durumlarda buradan başvuru yapabilirsiniz. Sitede yer alan bilgiler ise şu şekildedir:

‘’Özel hayatın gizliliğinin ihlaline yönelik bireysel başvuru yolu, 5651 sayılı Kanunun 9/A maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu düzenleme ile aşağıda yer verilen açıklamalar dikkate alınarak e-devlet üzerinden adımlar takip edilerek başvuru yapılabilir. 5651 sayılı Kanunun 9/A maddesine göre:

 • İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişiler, Kuruma doğrudan başvurarak içeriğe erişimin engellenmesi tedbirinin uygulanmasını isteyebilir.
 • Yapılan bu istekte; hakkın ihlaline neden olan yayının tam adresi (URL), hangi açılardan hakkın ihlal edildiğine ilişkin açıklama ve kimlik bilgilerini ispatlayacak bilgilere yer verilir. Bu bilgilerde eksiklik olması hâlinde talep işleme konulmaz.
 • Kurum, kendisine gelen bu talebi uygulanmak üzere derhâl Birliğe bildirir, erişim sağlayıcılar bu tedbir talebini derhâl, en geç dört saat içinde yerine getirir.
 • Erişimin engellenmesi, özel hayatın gizliliğini ihlal eden yayın, kısım, bölüm, resim, video ile ilgili olarak (URL şeklinde) içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla uygulanır.
 • Erişimin engellenmesini talep eden kişiler, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğinden bahisle erişimin engellenmesi talebini talepte bulunduğu saatten itibaren yirmi dört saat içinde sulh ceza hâkiminin kararına sunar. Hâkim, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatın gizliliğinin ihlal edilip edilmediğini değerlendirerek vereceği kararını en geç kırk sekiz saat içinde açıklar ve doğrudan Kuruma gönderir; aksi hâlde, erişimin engellenmesi tedbiri kendiliğinden kalkar.”

Madde metninden de anlaşılacağı üzere, erişimin engellenmesini talep ederek Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) başvuran kişiler, başvurularının BTK tarafından kabul edilmesini takip eden yirmi dört saat içinde özel hayatın gizliliğinin ihlaline gerekçe olarak bildirdikleri tam internet adreslerini (URL) sulh ceza hâkiminin kararına sunmaları gerekmektedir.

Sulh ceza hâkimi, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatın gizliliğinin ihlal edilip edilmediğini değerlendirerek vereceği kararını en geç kırk sekiz saat içinde açıklar ve doğrudan BTK’ ya gönderir. Aksi hâlde, erişimin engellenmesi tedbiri kendiliğinden kalkacaktır.’’

Instagram hesabım çalındı savcılık
Instagram hesabım çalındı nasıl şikayet edebilirim ?

Başvuru işlemi ne devam etmek için e-devlet üzerinden kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Bilgilendirme yazısını okuyup kabul ettiğinizde sistem sizi bireysel başvuru formunu doldurmaya yönlendirmektedir. Şikâyet talebiniz böylece alınmaktadır.

Instagram Hesabımı Güvende Tutmak İçin Neler Yapabilirim?

Instagram profilinizin başkası tarafından kullanıldığını düşünüyorsanız ve hesabınıza halen erişim sağlayabiliyorsanız güvenlik önlemlerini artırmalısınız. Instagram hesabınızı güvende tutmak için şu ipuçlarını uygulayabilirsiniz:

 • Kullanıcı şifrenizi değiştirebilirsiniz.
 • İki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirebilirsiniz.
 • Hesabınızda kayıtlı telefon numarası ve e-posta adresinizin doğru olduğuna emin olmalısınız.
 • Hesaplar merkezini kontrol ederek tanımadığınız cihazlardan erişim var ise bunları kaldırabilirsiniz.
 • Üçüncü taraf uygulamalardan şüpheli olanların hesabınıza erişimini iptal edebilirsiniz.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nedir?

Instagram uygulamasının güvenlik özelliği olan iki faktörlü kimlik doğrulaması sayesinde hesabınızın çalınmasını engelleyebilirsiniz. Hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktive ettiğinizde tanınmayan cihazlardan Instagram hesabınıza erişilmeye çalışıldığında sizden istenen özel giriş kodu sayesinde güvenlik sağlayabilirsiniz. Instagram profilinizde kullanabileceğiniz iki faktörlü kimlik doğrulaması yöntemleri şunlardır:

 • Cep telefonunuzu hesabınızda aktive ederek kısa mesaj kodlarını ile giriş yapabilirsiniz.
 • Üçüncü taraf bir kimlik doğrulama uygulamasından gelen giriş kodları ile güvenliği sağlayabilirsiniz.

Yorum

 • İnstegram hesabım dolandırıcıların eline geçti milleti kandırıyorlar acil yardıma ihtiyacım var arz ederim

 • İstegram hesabım çalındı hırsızlarin eline geçti benim adıma herkese mesaj atıyor içerik paylaşıyor ne yapmalıyım lütfen bana yardım edin çok zor durumda dayım arz ederim

 • Instagram hesabıma ulaşamıyorum girmeye çalışınca hesabınız başkalarının eline geçti yazıyor lütfen biri yardımcı olabilirmi

 • Merhaba .Benim hesabım dolandırıcıların eline geçti. Hesabımı geri gelmiyor. Lütfen yardım edin. Teşekkürler.

  • Dolandırıcılar tarafindan instegramim dolandırıcıların eline geçti lütfen yardımcı oluninsanlari kandırıp dolandiriyorlar

 • Merhaba iyi çalışmalar Instagram hesabım çalındı. O kadar şikayet etmeme rağmen. Instagram hesabımı kapatmadı. Şu an hesabım art niyetlilerin elinde fotoğraflarımı kullanarak milleti yanıltıyorlar benim adımla. Hesabımın adı g**** şu anda aktif bir şekilde kullanılıyor lütfen yardımcı olun 🙏

 • İnstagram hesabım çalındı hesap şuan aktif bir şekilde kullanılıyor hesabımı nasıl geri alabilirim

Yorum Yap