Sosyal Medya

İnstagram Çekilişi Nasıl Yapılır? Yasal Prosedür 2023

İnstagram çekilişi yapmak isteyenler için kuralları, sonuç belirleme, kazanma taktikleri, ücretsiz online story çekiliş programı, yazı örnekleri ve milli piyango idaresine resmi başvuruyu araştırdık. Popüler sosyal medya uygulamaları arasına adını yazdıran İnstagram’ın 2023 yılı itibariyle dünya genelinde (aylık periyotta) 2 milyar, Türkiye’de ise 40 milyon aktif kullanıcısı mevcuttur. Bu sayı her geçen gün daha fazla artmaktadır.

Instagram Çekilişi Niçin Yapılır?

İnstagram kullanıcıları bazen kurumsal hesaplardan, bazen de gelir elde eden küçük işletme hesaplarından oluşmaktadır. Pek çok kişi İnstagram üzerinden satış yaparak gelir elde etmektedir. Bunu yanı sıra ‘fenomen’ olarak adlandırılan ve birçok marka ile iş birliği yapan kullanıcı tarafından da tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise İnstagram’ın e-ticaret ile en uyumlu sosyal medya platformu olmasıdır.  İnstagram hesaplarında yapılan çekilişlerle yeni takipçi kazanmak, marka bilinirliğini arttırmak, ürün tanıtımını kısa zamanda yapmak mümkündür.

Çekiliş düzenlemek kolay bir yöntem olsa da dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Yazımızın içeriğinde İnstagram’da çekiliş nasıl yapılır, nelere dikkat etmelisiniz, artıları nelerdir, ücretli mi, yasal mı, nasıl izin alınır, İnstagram çekilişlerini kazanmak için ipuçları nelerdir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

İnstagram’da Çekiliş Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İnstagram’da çekiliş düzenlemeden önce dikkat etmeniz gereken hususları bilmeniz gerekmekte. Bunun için izlemeniz gereken yol:

 • Çekilişin amacını belirleyin.
 • İlgi çekici bir ödül koyun.
 • Katılım koşullarını mümkün olduğunca basitleştirin.
 • Çekilişin süresi kısa olsun.
 • Çekilişin tanıtımına önem verin.
 • Çekiliş için doğru hastagler kullanın.
 • Mutlaka çekiliş programı kullanın.
 • Çekiliş sonucu konusunda %100 şeffaf olun.

Bu yol haritasını izlediğinizde çekilişiniz sizi istediğiniz sonuca ulaştıracaktır.

 • Çekiliş amacını belirleyin: Kullanıcılar çekiliş yaparak takipçilerine hediye kazandırırken, kendisinin de ulaşmayı planladığı bir amaç vardır. Bu amaçlar şunlardır:
  • Takipçi kazanmak
  • Beğeni, yorum sayısını arttırmak ve keşfette yer almak
  • E-posta abonesi kazanmak
  • Blog içeriklerine yönlendirmek
  • Web sitesine giriş yapılmasını sağlamak
  • Bir ürünün ya da markanın tanıtımını yapmak
  • Markanın diğer sosyal medya platformlarındaki sayfalarını tanıtmak

Çekiliş amacını belirlemeniz sonrasında çekiliş şartlarını belirlerken size yol gösterecektir. Bu nedenle amacını doğru seçmeye özen gösterin. Çekiliş sonunda sizin kazancınız ne olmasını istediğinizi tüm alternatiflerle birlikte planlayın.

İnstagramda çekiliş nasıl yapılır
instagram çekilişi nasıl yapılır

Örneğin; İnstagram sayfasının takipçi sayısını arttırmak isteyen biri çekiliş şartlarına mutlaka ‘takip şartı’ ve ‘beğeni ya da yorum’ şartı eklemelidir.

 • İlgi çekici bir ödül koyun: Belirlediğiniz ödül markanızla ya da hesabınızın içeriğiyle uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde çekiliş sonuçlanana kadar geçici bir popülerite elde eder sonrasında bunun etkilerini kaybedersiniz. Ödülün değeri arttıkça katılım oranı da artacaktır. Tüm bu durumları göz önünde bulundurarak seçebileceğiniz bazı hediye fikirleri şunlardır:
  • Markanıza ait yeni ya da çok tercih edilen bir ürün
  • Web sitenizden alışveriş yapılırken kullanılabilecek indirim çeki
  • İş birliği yaptığınız markaya ait bir ürün
  • Günümüzde en popüler olan telefonlar
  • Tatil paketi
  • Robot süpürge
  • Bir eğitim için katılım hakkı
  •  Anne-bebek ürünleri vb.
 • Katılım koşullarını mümkün olduğunca basitleştirin: Burada kural şu; şartlar ne kadar basitse katılım da o kadar çok olur. Koyacağınız fazla sayıda ve karmaşık kurallar kullanıcıyı çekilişe katılmaktan vazgeçirecektir. Çekiliş düzenlerken attığınız her adımda karşı taraflar empati kurarak ilerleyin. ‘Ben şartları böyle olan bir çekilişe katılmak ister miydim?’ diye mutlaka kendinize sorun. Kullanabileceğiniz bazı kurallar şunlardır:
  • Gönderiyi beğenmek
  • Gönderiye yorum yazmak
  • Gönderiye belirli bir sayıda kullanıcı etiketlemek (sayısı fazla olmamalı)
  • Sayfayı takip etmek
  • Diğer sosyal medya hesaplarınızı takip etmek
  • Çekiliş ortağınız varsa tüm bu hesapların takip edilmesini istemek (sayısı fazla olmamalı.)

Çekiliş şartlarında gönderiyi beğenin, arkadaşlarınızı etiketleyin, son 10 fotoğrafımızı beğenin ayrıca şu 5 hesabı takip edin denildiğini düşünün. Kullanıcıların %80’i hediye kazanmak için böyle bir zahmete girmek istemez ve çekilişe katılmaktan vazgeçer. Hatta bu durum bazen hesabınızı takip etmekten vazgeçmelerine bile yol açabilir.

 • Çekilişin süresini kısa tutun: Çekilişe katılan kullanıcı sonucu bir an önce öğrenmek ister. Süre uzadıkça kişiler üzerinde erteleme isteği oluşmaktadır. Henüz sonuçlanmasına haftalar olan bir çekilişe katılmak için son günleri bekleyecek çok kişi vardır. Ancak son günlere gelindiğinde kimsenin aklında çekilişle ilgili bir şey kalmaz. Bu da direkt olarak katılım sayınızın düşük olmasına sebep olur. Kullanıcılarda Fırsatı kaçırmadan katılma isteği uyandırmalısınız. Bunun için ideal çekiliş süresinin 1-3 gün arasında olması mantıklı olacaktır.
 • Çekilişin tanıtımına önem verin: Bunun en basit yolu belirli aralıklarla hikâyenizde çekiliş hatırlatmak olacaktır. Bunun yanı sıra diğer sosyal medya hesaplarınızda da çekilişinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Tanıtım yaparken ödülün, katılım koşullarının ve çekiliş tarihinin net olarak belirtildiğinden emin olun. Bunun yanı sıra çekilişle ilgili reklamlar verebilirsiniz.
 • Çekiliş için doğru hastagler kullanın: Sosyal medya platformlarının neredeyse tümünde doğru hastag kullanımı çok büyük önem taşımaktadır. Çekiliş yaparken de çekilişe özel hastagler kullanmak size kazanç sağlar. Hedef kitlenizi iyi belirlemelisiniz aksi takdirde çekiliş amacına ulaşmaz. Sizinle ya da markanızla alakası olamayan kişilerin çekilişe katılması hanenize eksi puan yazacaktır. #cekilis #çekilişvar #çekiliş #kampanya #kazan en çok kullanılan etiketlerdir.
 • Mutlaka çekiliş programı kullanın: Çekilişte kullanıcıların güvenini kazanmak zorundasınız. Eğer bir kez size olan güvenlerini kaybederlerse ürünlerinizi almak şöyle dursun, hesabınızı takip etmekten de vazgeçeceklerdir. Bu nedenle çekilişin adil koşullarda gerçekleştiğinden emin olmalarını sağlamak zorundasınız. Burada devreye çekiliş programları devreye girer. Çekiliş için yapılan yorumları hesabınızdan çeker ve belirlediğiniz geri sayım süresi sonunda rastgele bir kullanıcıyı seçer. Kullanıcılar bu tür uygulamalara her zaman güvenir.
 • Çekiliş sonucu konusunda %100 şeffaf olun: Kullanıcılar için güven duymanın ne kadar önemli olduğunu belirtmiştik. Bunun için de genellikle kanıt beklerler. Çekilişi bir uygulama kullanarak yapmak güven sağlar fakat bunu canlı yayında yapmak ya da çekilişi yaparken video ile kayıt altına alıp takipçilerinizle paylaşmak daha da çok güven sağlar. Kazananların çekiliş şartlarını yerine getirip getirmediğini çektiğiniz bu videoda kontrol edin. Çekilişi sonuçlandırdıktan sonra kazanan hesap isimlerini mutlaka gönderinize ekleyin.

İnstagram’da Çekiliş Yapmanın Artıları Nelerdir?

İnstagram’da çekiliş yapmanın en büyük artısı hesabınızın hızla büyümesini sağlamaktır. Yapılan araştırmalara göre çekiliş ile hediye veren hesapların, çekiliş yapmayan hesaplara göre %70 daha hızlı büyüdüğü gözlemlenmiştir. Hedef kitlenize ulaşmanızı hızlandıran bu yöntem mevcut takipçilerinizin de size olan bağlılığını pekiştirmek için mükemmel bir yoldur. Çekiliş yaparken belirlediğiniz amaca %90 oranla ulaşırsınız. Bu da büyük bir başarıdır.

Instagramda çekiliş yapma programı ve sayfaları

İnstagram Üzerinden Çekiliş Yapmak Ücretli mi?

İnstagram’da çekiliş yapmak için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Sadece vereceğiniz hediye için (eğer kendi markanızın ya da iş birlikçinizin ürünü değilse) para harcamanız gerekir. Bunun dışında çekiliş sonucu belirleme programları da çoğunlukla ücretsizdir. Ancak daha profesyonel bir şekilde çekiliş gerçekleştirmek istiyorsanız ücretli Premium çekiliş programlarını tercih edebilirsiniz. Bu programlarda pek çok filtreleme özelliği mevcuttur. Bu filtrelerle çekiliş kolaylıkla yapabilirsiniz.

İnstagram’da Çekiliş Yapmak Yasak mı?

Her çekiliş için izin alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu yönetmeliğe göre sadece aşağıdaki durumlar izne tabi değildir;

 • Sosyal amaçlı: Kamu kurum ve kuruluşları tarafından toplumun sağlık, eğitim, kültürel değerlerinin korunup geliştirilmesi ve benzeri amaçlarla düzenlenen çekilişler
 • Yarışma: Kazananları, katılanlar arasından bilgi, beceri veya yeteneğe göre eleme usulü ile başarı sıralaması esas alınarak veya bir jüri tarafından aynı esaslar dahilinde yapılan değerlendirmeyle belirlenen ve sonucunda ayni ve/veya nakdi ödül verilen düzenlemeler ile bilmece, bulmaca, eğlence programı ve benzerlerini,
 • Ödül miktarı: Bir kişinin kazanabileceği ikramiyenin rayiç bedelinin 2023 yılı itibariyle 300 TL ve altında olduğu haller, (7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 4. Maddesinin € fıkrasında belirtilen istisna tutarının %2’sinin altında kaldığı düzenlemeler)

Bu durumlar dışında kalan tüm çekilişler yasal izne tabiidir. Sosyal platformlarda düzenlenen çekilişlerde mal veya hizmet tanıtımı, satışı, pazarlanması temel amaç olup; doğrudan gelir elde etmeye yönelik piyango düzenlenemez.

Geçtiğimiz aylarda birçok fenomenin bu konuyla alakalı başı derde girmişti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü yaptığı incelemelerde bazı fenomenlerin yayınladıkları videolarda kanunsuzluk tespit etti. Takipçi sayısı en az 1,7 milyon olan Başak Karahan, Enes Batur, Reynmen gibi fenomenlerin yayınladıkları videolarda şans oyunu düzenledikleri belirlendi. Yukarıda bahsettiğimiz gibi şans oyunu düzenleme yetkisinin Milli Piyangoya ait olması sebebiyle bu kişiler hakkında idari ve adli soruşturma başlatıldı. Kanunu ihlal ederek herhangi bir izin almayan bu fenomenlere 10 milyon TL’ye kadar idari para cezası ve iki seneye kadar hapis cezası yaptırımı olur.

İnstagram’da Çekiliş Yapmak İçin Nasıl İzin Alınır?

İlk olarak taahhüt edilen ikramiyenin toplam rayiç bedelinin %10 fazlası tutarında bir teminat mektubu hazırlanmalıdır. Teminat mektubu, dilekçe, dilekçeye ek belgeler, örnek ilan metni ve harçların yatırıldığına ilişkin makbuz hazırlandıktan sonra Milli Piyango İdaresi Bahisler ve Oyunlar Şube Müdürlüğü’ne teslim edilir. Yaklaşık 15 gün sonra başvur sonuçlanır. Başvurunuza eklemeniz gereken belgeler şunlardır;

 • Dilekçe
 • Dilekçeye ek belgeler
 • 320 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 41’inci maddesi
 • Taahhütname
 • Yardım amaçlı piyangolar için açıklamalar
 • Teminat mektubu örneği
 • Ticari amaçlı piyangolar için açıklamalar

İnstagramda Çekiliş Kazanmak İçin İpuçları Nelerdir?

Öncelikle kontrol etmeniz gereken noktalar:

 • Sayfada daha önce çekiliş düzenlenmiş mi bakın.
 • Çekiliş ödülünün gerçek fotoğraflarına yer verilmiş mi?
 • Takipçi sayısı ne durumda?
 • Yeni bir hesap mı?
 • Çekiliş yapılan hesabın güvenilirliği nasıl?

Bu saydığımız konuları kontrol etmenizi istememizin en önemli sebebi günümüzde pek çok çekilişin bir kurmacadan ibaret olmasıdır. Sahte çekiliş yapan bu hesaplar ödülü ya bir tanıdıklarına çıkmış gibi gösteriyor, ya da kazanan kim olursa olsun göndermiyor. Güvenilirlikten %100 emin olmanız mümkün değil ama siz yine de adımlarınızı sağlam atmaya çalışın.

Eğer çekiliş şartı olarak gönderiye yorum yapmanız istenmişse yorumun başına ya da sonuna mutlaka emoji koymaya özen gösterin. Çekiliş motorları siz bu sayede da net algılar.

Çekiliş şartı olarak kişi etiketlemeniz istenmişse bu etiketleri ayrı ayarı yapmaya özen (özellikle bir şart belirtilmediyse, tek yorum hakkı verilmesi vb. durumlar gibi) gösterin. Ancak unutmamanız gereken şey çok fazla sayıda yapılan yorumun spam olarak algılanması da ihtimaller dâhilindedir.

Eğer yaptığınız her yorum için size yeni bir çekiliş hakkı veriliyorsa bu yorumları ne zaman yazacağınıza dikkat etmelisiniz. Çekiliş saatinin 48 saat öncesinden ve 24 saat öncesinden yorum göndermeye başlayın ve bu yorumları saat başlarında yazdığınızdan emin olun. Bu yöntemle çekiliş vakti geldiğinde öne çıkmış olursunuz. Çekiliş sonucu belirleme programlarının genel olarak aktif kullanıcıları tercih ettiğini söylemek yanlış olmaz.

Bu şartları yerine getirmeniz şansınızı arttırır fakat çekiliş kazanmanızı garantilemez. Unutmayın ki her çekilişin ana belirleyicisi her zaman için şanstır.

Instagramda çekiliş yapanlar ne kadar kazanıyor?

Yapılan çekilişe katılan sayısı, hediye durumuna göre para kazanıldığından bahsedilebilir. Örneğin çekiliş yapan bir sayfa, katılımcılardan bazı hesapları takip etmelerini ister. Zira sayfa sahibi katılımcılar verdiği emirleri başka platformlarda satar. Örnek vermek gerekirse 1000 takipçiyi 500 TL ye satar ve çekilişe katılan kişilere 500 TL. ödeyenin hesabını takip etmelerini ister. Kişiler çekilişe katılır ve o sayfayı takip ederler. Kişi buradan 500 TL kazanır. Bunun gibi 20 kişiyle reklam anlaşması yaptığını düşünürseniz 500 TL x 20 TL = 1.000 TL kazanmış olur. Tabi bu rakamı milyon kişi olarak düşünürseniz, çekiliş yapanların her çekiliş başına en az 10.000 TL kazandıklarını söyleyebiliriz. Tabi sponsorlu reklam anlaşmaları hariç. Zira verilen hediyelerin bir çoğu reklam karşılığında sponsorlardan karşılanır.

Daha Fazla Göster

BU İÇERİKLER SİZE ÖZEL:

2 Yorum

 1. Merhaba Yazınızı okudum ama hiçbiryerde istediğim cevabı bulamadım.
  Sayfamda bir çekiliş yapmak istiyorum. Çekiliş hediyeleri 20,000tl değerinde, bunun için izin almam gerekiyormu ?
  iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicinizi kapatarak giriş yapabilirsiniz.