Sosyal Medya

Instagram Bildirim Gelmiyor Sorunu ve Çözümü 2023

Instagram bildirim gelmiyor sorunu ile karşılaşan kullanıcılar arasında yer alıyorsanız, bu yazımızdaki ipuçlarını uygulayarak çözüme kavuşabilirsiniz. Tüm dünyada sıklıkla kullanılan sosyal medya mecraları arasında yer alan Instagram’da zaman zaman hatalar meydana gelebilmektedir. Gerek milyonlarca kişinin paylaşım yapması gerekse altyapısal sorunlar bu problemlerin açığa çıkmasına neden olmaktadır.

Instagram Mesaj Bildirimleri Gelmiyor Ne Yapmalıyım?

iphone 11 Instagram açık ama bildirim gelmiyor ne yapmalıyım, neden bildirim gelmiyor gibi sorunlar yaşıyorsanız, ilk olarak cihaz kaynaklı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Telefonunuzun ayarlar menüsüne gelerek aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • iOS 14.4 Instagram bildirim gelmiyor sorunun çözümü için öncelikle cihazınızın ”Ayarlar” kısmına gelin.
 • Bildirimler menüsüne gelerek bu kısımda Instagram uygulamasını bulun ve tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda bildirim ayarları gözükecektir. Buradan ‘’Kilitli ekran’’ yazısını çekerek bildirimlerinizi açabilirsiniz.
 • Bildirimlerinizi sesli bildirim olarak da almak istiyorsanız ayarlar menüsünden sesli bildirim aç özelliğini de etkin hale getirerek sorununuzu çözebilirsiniz.
 • Xiaomi Instagram bildirim sesi gelmiyor sorununuz için bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Instagram Bildirim Açık Ama Gelmiyor Neden?

Kimi durumlarda karşılaştığınız sorun ne telefonunuzdan ne de uygulamadan kaynaklı olabilir. Instagram mesaj bildirimi gelmiyor sorunu ile karşılaşan birçok kişi, bu sorundan kurtulmak için yöntemler deniyor. Fakat problem var zannedilirken aslında küçük bir unutkanlık da yaşanabiliyor. Uygulama üzerinden bildirim açma yapılmamış ise kullanıcılara Instagram bildirimleri iletilmiyor.

İnstagram Bildirimleri Açma Adımları

Peki, Instagram bildirimleri nasıl açılır? İşte izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Telefonunuzdan Instagram uygulaması girin.
 • Profil kısmına gelerek sağ üst köşede bulunan üç çizgiye tıklayın.
 • Karşınıza çıkan menüde ayarlar kısmına gelin.
 • Bildirimler menüsüne gelerek gönderiler, mesajlar, hikayeler, yorumlar vb. açmak istediğiniz bildirimleri seçerek bildirimlerinizi aktif hale getirin. Bu kadar.

Instagram’dan Neden Bildirim Gelmiyor?

Tüm çözüm yollarını denemenize rağmen Instagram bildirim, mesaj bildirimi ve telefon Instagram bildirimi açma gibi işlemleri gerçekleştiremiyorsanız, deneyeceğiniz bir çözüm yolu da şudur: Instagram güncelleme.

Akıllı cihazların hafızaları aşırı doluluk ile karşılaştığında, gereksiz dosyaları silmekte ve güncellemeleri ertelemektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda uygulamalar eski sürümleri ile çalışmaya devam etmektedir. Ancak bu durum elbette bazı sorunların yaşanmasına neden oluyor. Instagram sesli bildirim gelmiyor,  iOS 13 bildirim gelmiyor, iOS 14.4 instagram bildirim gelmiyor, Instagram bildirimleri geç geliyor Xiaomi gibi sorunlar ile karşılaşıyorsanız, güncellemelerinizi kontrol etmelisiniz. Kullandığınız cihazın uygulama marketine girerek güncellemelerinizi teyit edebilirsiniz.

Instagram Önbellek Temizleme İşlemi

Instagram bildirim geç gelmesi veya Instagram bildirimi gelmemesi gibi durumlarda çözüm yöntemlerinden biri de uygulama önbellek temizlemedir. Önbellek temizleyerek Instagram profilinizdeki çerezlerden kurtulabilirsiniz.

Eğer uygulamanın ön belliği aşırı dolmuş ise bildirim almanızda sorun olabilir. Bu sorunu gidermek için cihazınızın ayarlar bölümüne gelerek Instagram uygulamasına gelin ve önbellek ve veri temizleme işlemini seçin. Bu işlem sonrasında sorununuz ortadan kalkacaktır.

Instagram Bildirimi Kişiye Özel Yapılabilir Mi?

Uygulamadan aldığınız bildirimleri tek bir kişiye özel yapmak isteyebilirsiniz. Fakat uygulamanın henüz böyle bir bildirim kişiselleştirmesi bulunmamaktadır.

Cihaz Sürümüm Instagram Kullanımımı Etkiler Mi?

Akıllı telefonunuz ile uygulama sürümü arasında uyumsuzluk olursa birtakım sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sorunlar arasında Instagram mesaj bildirimleri gelmiyor, Instagram bildirim sesi gelmiyor, Instagram bildirim açık ama gelmiyor yer alabilir. Bu yüzden cihaz sürümünüzü güncel tutmanızda yarar vardır. 

Instagram Direkt Mesaj Bildirimi Gelmiyor Hatası Nasıl Çözülür?

Instagram mesaj bildirimi gelmiyor hatası için birçok neden olabilir. Aşağıdaki ipuçlarını değerlendirerek sorununuzu çözebilirsiniz:

 • Uygulama üzerinden bildirim ayarlarınızı kontrol edin. Instagram >Ayarlar > Bildirimler adımlarını izleyerek bildirimlerinizin açık olduğundan emin olun.
 • Arka plan servislerinin aktif olup olmadığına bakın. Güç tasarrufu seçeneğinde kullanım sürdürüyorsanız, bildirim alımlarınız aksıyor olabilir.
 • Sistem ayarlarını kontrol edin. Telefon > Ayarlar > Uygulamalar > Bildirimler adımlarını izleyerek bildirimlerinizi aktif hale getirin.

Yukarıdaki bilgilere ek olarak, kimi uygulamalar Instagram üzerinden mesaj almanızı engelleyebilir. Bunlar, uygulamanın arka planda çalışmasını engelleyerek DM bildirimleriniz size ulaşmamasına sebep olabilir. Eğer ‘’Instagram mesajlar neden geç geliyor?’’ diyorsanız, sorununuz kullandığınız bir uygulama olabilir.

İnstagram kullanırken akış yenileme problemi yaşıyor iseniz hazırlamış olduğumuz, İnstagram akış yenilemedi hatası ve çözümleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Anında İlet Bildirimleri Nedir?

Instagram anında ilet bildirimleri, uygulamaya güncelleme yapılmasıyla kullanıcılarla buluştu. Anında ilet bildirimleri ile platform kullanıcıları hesaplarındaki fotoğraf ya da videoya yorum yapıldığında veya takipte bulundukları kullanıcı canlı yayına geçtiğinde anında bildirim alabilirler. Bu bildirim özelliği, kullanıcıların anında gelişmelerden haberdar olmasını ve uygulamayı aktif olarak kullanmasını sağlıyor.

Instagram anında ilet bildirimlerini açmak için uygulamada profilinize giriş yapıp sol üst köşedeki üç çizgiye tıklamalısınız. ‘’Ayarlar’’ menüsüne gelerek ‘’Bildirimler’’ kısmına tıklayın. Burada anında ilet bildirimlerini düzenleyebilir, gönderi bildirimlerini açabilirsiniz.

Instagram Güncellemeleri Yapılmaz İse Ne Olur?

Instagram güncellemelerini yapmazsanız, cihaz sürümünüzün güncel olmadığı zamanki gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca uygulamanın yeni özelliklerini deneyemezsiniz.

Daha Fazla Göster

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicinizi kapatarak giriş yapabilirsiniz.