Gündem

Hayvan Dostlarına Müjde: Evcil Hayvan Mamalarına KDV İndirimi Geliyor

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar ve yıl sonuna kadar kurun 2 kattan fazla artması her türlü üründe zamlara neden olmuş ve özellikle yurtdışından gelen ürün gruplarında ve ithal ürünlerde devasa zamlar görülmüştü. İthal ürünlerde ve ülkemizde yapılan son zamlardan sonra özellikle evcil hayvan mamalarına yönelik kampanyalar da başlatılmıştı.

Hayvanseverler ve evcil hayvanları olanlar mama fiyatlarının artmasının ardından mamalardan alınan KDV ‘nin kaldırılmasını talep etmişti. KDV’nin kaldırılmasını talep eden ve İmza kampanyası başlatan hayvanseverlere 150 binden fazla gönüllü katılım göstermiş ve imza atmış, haftalar sonra bu konuda olumlu yönde bir açıklama gelmişti.

Mamalarda KDV oranı düşürülecek

Kedi ve köpek mamalarından alınan KDV oranı şu anda %18. Bunun yanında balık, kuş gibi hayvanların mamalarındaki KDV oranı ise %1. Ancak mama, dolar kurundan dolayı zam gelen birçok şeyin olduğu gibi bir ihtiyaçtı. Dolayısıyla geçtiğimiz günlerde sosyal medyada bu konuya dair tepkiler gelmeye başladı ve durum iyice büyüdü.

mamalarda kdv kaldirilsin

Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO) Başkanı Ömür Gedik, hayvanseverlerin mamada KDV indirimi isteğini Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’a sundu. Gedik, bunun ardından yaptığı açıklamada o sevindirici haberi verdi:

“KDV’de sadeleştirmeye gidileceğini ve %18 KDV oranının düşürüleceği sözünü aldık.”

Gedik, Mahmut Gürcan’a kedi ve köpek mamalarının lüks değil ihtiyaç olduğunu, %18 KDV oranının yansıdığı mama fiyatlarıyla insanların hayvan sahiplenmekte ve evdekileri beslemekte zorlandığını aktardığını açıkladı.

Gedik, Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’dan alınan söz kapsamında birkaç aya bahsedilen sadeleştirme çalışmalarının sonuçlanmasını umduklarını dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu