Güncel Fiyatlar

Gemi Adamı Belgesi Fiyatı Nedir? Nasıl Alınır? 2022 (Detaylı Bilgi)

 Deniz İş Kanunu Madde 2: Bir hizmet aktine dayanarak gemide çalışan kaptan, zabit ve tayfalarla diğer kimselere “gemi adamı” denir. Türk denizciliğinin ilerlemesinde adeta kilit bir nokta olan gemi adamı olmak için gemi adamı cüzdanı almak gerekmektedir. Bu belgesiz, denizcilik sektörüne atılmak gemi adamı için olanaksızdır.  Gemi adamı cüzdanı fiyatı için sınav ücretleri, kurs, konaklama vb. birçok şey hesaplanmaktadır. Gemi Adamı Belgesi Fiyatı Nedir? Nasıl Alınır? tüm detaylarını araştırdık.

Gemi Adamı Cüzdanı Nedir?

Gemi adamı cüzdanı, karada araç kullanmak için alınan ehliyet gibi görev görmektedir. Liman cüzdanı yani gemi adamı belgesi ile kuralara uygun bir şekilde gemilerde çalışmanız mümkün olmaktadır.

Gemi Adamı Nasıl Olunur?

Gemi adamı olabilmek için öncelikle istenilen gemi personeli alanı seçilmelidir. Gemi personeli alanı seçiminden sonra alana uygun olarak açılan gemi adamı kurslarına gidilir. Kurs sürecinde başarılı bir eğitim alan gemi personeli adayları, kurs sonunda gemi adamı sınavlarına girerek gerekli işlemlerin ardından gemi adamı olmaya ve gemi adamı cüzdanı almaya hak kazanabilir.

Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır?

Gemi adamı cüzdanı çıkarmak için öncelikle gemi adamı sağlık raporu alınır ardından istenilen ölçülerde fotoğraf çektirilir ve e-Devlet şifresi bulunmayan kişiler e-Devlet şifresi alarak diğer işlemleri tamamlar. Kişi 18 yaşından büyük ise Nüfus Müdürlüğüne giderek “Gemi Adamı Olur” yazısı ve “İkametgâh Belgesi” alır. Bu belgeler tamamlanıp Liman Başkanlığına Başvuru sonrasında kendisine verilen C kodu ile bankaya ödeme yapar ve dekontları Liman Başkanlığına teslim eder. Gemi adamı cüzdanı ise kendisine posta yolu ile iletilmektedir.

Liman Harcı C Kodu Nasıl Alınır?

Tüm denizcilerin liman başkanlıklarına gittiklerinde yapmak istedikleri işlemler için C kodu alması ve bankaya ödeme yapması söylenmektedir. C kodu bizim liman başkanlıklarında evrak yenileme veya sınav işlemleri için ödeme yapacağımız, vergi kalemlerinin elektronik ortamda borçlanma yapılmak kaydıyla devlet bankasına ödenmesidir. Denizcilerin genellikle yaptığı işlemler: stcw yenilemek, yeterlilik yenilemek, sınav harcı ödemesi veya cüzdan yenileme ile alakalıdır. Bu işlemleri yapabilmek ve tüm bu ödemelerimiz için ”C Kodu” almamız gerekmektedir.

Gemi Adamı Harcı Hangi Bankalara Yatırılmaktadır?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından tahsil edilen Gemi Çıkış Belgesi harcı ve diğer denizcilik ödemeleri Halkbank aracılığı ile yapılmaktadır. Yeni Gemi adamı Cüzdanı Harcı ve diğer Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı e-Devlet sayfası Denizcilik Portalı üzerinden tüm işlemleri yapabilirsiniz.

Gemi Adamı Olma Şartları Nelerdir?

Gemi adamı olmak için kişide bazı koşullar aranmaktadır. İşte gemi adamı olmak için şartlar:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • TC vatandaşı olmayanlar için Türkiye Cumhuriyeti veya KKTC’de denizcilik ile ilgili öğrenim gören, mezun olan KKTC vatandaşı olmak veya Türk soylu yabancı olmak
 • Gemi adamı yeterlilik dereceleri için ön şart olarak belirlenen yaş, öğrenim derecesi, deniz hizmet süresi ve diğer koşulları sağlamış olmak (18 yaşını doldurmuş olup en az ilköğretim mezunu olmak)
 • Deniz hizmetlerine elverişli olduğunu belgeleyen sağlık raporunu almak
 • Devletin şahsına dair işlenen suçlardan hüküm giymemiş olmak
 • 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nun 313. maddesi kapsamına giren suçlardan hükümlü olmamak.

Gemi Adamı Cüzdanı Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Gemi adamı cüzdanı için gerekli belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Adayın 4 adet vesikalık fotoğrafı
 • Müracaat sırasında gemi adamı cüzdanı büro amirliği tarafından verilen başvuru formu
 • STCW belgeleri
 • Diploma
 • Harç dekontu
 • Öğrenim belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • Gemi adamı sağlık raporu
 • Askerlik durum belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Nüfus Müdürlüğü’nden alınan parmak izi kaydı gerekli belgelerdir.

Nasıl Gemi Adamı Cüzdanı Çıkarılır?

5682 kanun numaralı Pasaport Kanunu’nun 20. Maddesinde: ‘’Türkiye karasuları dışına çıkan Türk gemilerinin Türk vatandaşı olan mürettebatına usulüne uygun olarak bölge liman ve deniz işleri müdürlüklerince fotoğraflı Gemi adamı Cüzdanı düzenlenir.’’ Bu belgeyi alabilmek için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Deniz ve İç Sular Genel Müdürlüklerinin belirlemiş olduğu şartlar vardır.  Gemi adamı cüzdanı, TC Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Bölge Liman Müdürlükleri tarafından verilmektedir.

Ayrıca, gemi adamı bilgi sistemi oluşturulmuştur. Sistem üzerinden başvuru, belge sorgulama, belge doğrulama, izinler gibi birçok işlem yapılabilmektedir.

Gemi Adamı Cüzdanı Fiyatı 2022

Her personel üyesi ve sınıf için sertifikalar değişiklik gösterdiği için ücretlerde de net bir rakam yoktur. Tahmini fiyatlar ise şu şekildedir:

İşlemÜcret
Eğitim kurs2.500-3.000 TL
Sağlık raporu200-250 TL
Sınav100 TL
Cüzdan ve sertifika300-350 TL

Gemi Adamı Başvuruları Nereye Yapılır?

https://gbs.uab.gov.tr/ linki üzerinden ”Gemi Adamı başvuru, sınav başvuru, gemi adamı profili, belge doğrulama, hizmet hesaplama aracı, yetkili kurumlar ve eğitim izinleri, ödeme sistemi” gibi tüm online işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Gemi Adamı Nasıl Olunur
Gemi Adamı Belgesi Fiyatı

Gemi Adamı Cüzdanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden gemi adamı cüzdanı sorgulama işlemi yapılabilmektedir. e-Devlet sistemine girerek gemi adamı sağlık raporu sorgulama yapılabilmektedir. Ayrıca gemi adamı elektronik başvuru sistemi de hizmete girmiştir.

Gemi Adamı Cüzdanı Harç Bedeli Ne Kadardır? 2022

Gemi Adamı Cüzdanı harç bedeli 2022 yılında 377,60 TL’den az, 25.463,10 TL’den fazla olamaz.

Gemi Adamı Kurs Ücretleri Ne Kadar?

 Piyasada birçok gemi adamı kursları bulunmaktadır. Bu yüzden fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir. Ortalama olarak gemici kurs ücretleri 1.500 TL ile 3.500 TL arasındadır. Kurslar genellikle 2-3 ay arasında sürmektedir. Kurs dönemlerinde herhangi bir yerde çalışmamak ve tüm eğitimlere katılmak şartı bulunur.

Gemi Adamı Belgesi Ne İşe Yarar?

Gemilerde çalışmak için gemi personelleri tarafından kullanılan pasaport benzeri olan gemi adamı cüzdanını aldığınızda yurtiçi ya da uluslar arası gemilerde iş bulma olanağınız artacaktır. Gemi adamı belgesi ile bazı ülkelere vizesiz girebilir, gemi personeli olduğunuzu ve o ülkede bulunan gemide de işe başlayacağınızı kanıtlamanız gerekir.

Gemiye Çıkmak için Gemi Adamı Belgesi Almak Zorunlu mu?

Gemi personeli olmak için bu belgenin çıkartılması zorunludur.

İlgili Makaleler

Gemi Adamı Cüzdanının Geçerlilik Süresi Kaç Yıldır?

Gemi adamı cüzdanının geçerlilik süresi ise 5 yıldır.

İstanbul’da Liman Başkanlığı Var mı?

İstanbul, Kefken, Tekirdağ, Karadeniz Ereğli, Şile, İzmit, Silivri, Enez, Ambarlı
Tuzla, Zonguldak, Karasu ve Yalova olmak üzere İstanbul Bölge Müdürlüğüne bağlı olan 13 Liman Başkanlığı bulunmaktadır.

Süresi Dolmuş STCW Belgeleri Yenilemesi Nasıl Yapılır?

Standards of Training, Certifiation and Watchkeeping for seafarers kelimelerinin kısaltılmış hali olan STCW, Denizcilik için Eğitim Serfitikalandırma ve Gözetme Standartları anlamına gelmektedir.

Gemide çalışmak için gerekli olan bu belgelerin yenilenmesi için aşağıdaki belgeleri edinmelisiniz:

 • Başvuru dilekçesi,
 • STCW belgelerinin aslı,
 • Gemi adamı cüzdanı aslı,
 • Sınav başarı belgesi,
 • Harç dekontu,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi STCW yenilemek için gereklidir.

Gemici Yeterlilik Sınavı

Her yıl düzenlenen gemici yeterlilik sınavı, denizci olmak isteyen adayların hazırlandığı bir sınavdır. Gemici yeterlilik sınavları, bölge müdürlüklerinde yapılmaktadır ve duyurular resmi Denizcilik Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden adaylara iletilmektedir. Sınava başvuru için adayların beyanname doldurması ve en yakın liman başkanlığına başvuruda bulunması gerekmektedir. Eğer aday, sınavdan başarısız olur ise belgeleri adayın kendisine iade edilmektedir.

Sürücü kursu ve ehliyet fiyatları 2022 yılında ne kadar oldu bilgi almak için tıklayınız.

Gemi Adamı Maaşları Ne Kadar?

Gemi adamı maaşları sezona, yıla, çalışılan firmaya göre değişebilmektedir. Yabancı bir şirket ele alındığında ortalama maaşlar aşağıdaki tabloda verilmiştir.

PozisyonMaaş (Dolar)Maaş (TL)
Kaptan7.400 $100.788 TL
2. kaptan5.800 $78.880 TL
3. kaptan3.600 $48.960 TL
Reis (aşçı, lostromo)2.200 $29.920 TL
Usta gemici (yağcı)1.700 $23.120 TL
Kamarot1.500 $20.400 TL
Gemi Adamı Maaşları

Liman Başkanlık Adresleri Bilgileri

Gemi adamı cüzdanı düzenlemeye yetkili olan ve Denizcilik Müsteşarlığına bağlı faaliyet gösteren Bölge Liman Müdürlükleri vardır. Her bölge liman müdürlüğüne bağlı olarak liman başkanlıkları vardır. Bu liman başkanlıklarının tam listesine T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bölge müdürlükleri ise aşağıda tabloda yer almaktadır:

Bölge MüdürlüğüMerkezTelefon
I.Bölge Müdürlüğüİstanbul0212 465 58 00
II.Bölge MüdürlüğüAnkara0312 203 19 51
III.Bölge Müdürlüğüİzmir0232 495 20 00
IV.Bölge MüdürlüğüBursa0224 317 00 00
V.Bölge MüdürlüğüAdana0322 435 78 37
VI.Bölge MüdürlüğüAntalya0242 246 20 00
VII.Bölge MüdürlüğüGaziantep0342 324 02 40
VIII.Bölge MüdürlüğüDiyarbakır0412 228 64 41
IX.Bölge MüdürlüğüSamsun0362 445 02 15
X.Bölge MüdürlüğüErzurum0442 233 40 37
XI.Bölge MüdürlüğüTrabzon0462 325 66 88
XII.Bölge MüdürlüğüSivas0346 225 03 13
XIII.Bölge MüdürlüğüBolu0374 212 13 26
Liman Başkanlık Adresleri Bilgileri

Gemi Adamı Kursları

Sektörde birçok gemi adamı kursları bulunmakta ve kişi, bütçesine uygun kurs seçimini yapabilmektedir. Özel kurslara örnekler aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

ŞehirKursEğitim İçeriğiOrtalama ÜcretTelefon
İstanbulERT & MTM SPORTSGemi adamı yeterlilik1750 TL0850 346 84 69
İstanbulAvrupa DenizcilikYolcu gemilerinde çalışabilme eğitimi300 TL0850 305 08 73
İstanbulBoğaziçi DenizcilikGemici (yağcı) eğitimiBelirtilmemiş0850 305 12 97
AnkaraERT & MTM SPORTSGemi adamı yeterlilik1750 TL0850 346 91 65
İzmirPusula DenizcilikGemici (yağcı) eğitimi2650 TL0850 346 98 45
İzmirDönence DenizcilikBelirtilmemişBelirtilmemiş0850 305 07 30
MersinDoğa Denizcilik ve Demi Adamı KursuGemici eğitimiBelirtilmemiş0850 346 24 68
KocaeliHergüner Denizcilik ve Gemi Adamı Yetiştirme KursuGemi aşçısı400 TL0850 302 49 45
KocaeliHergüner Denizcilik ve Gemi Adamı Yetiştirme KursuYolcu gemilerinde çalışabilme eğitimi350 TL0850 302 49 45
KocaeliHergüner Denizcilik ve Gemi Adamı Yetiştirme Kursuİleri yangınla mücadele eğitimi/ Hızlı cankurtaran botu eğitimi400 TL0850 302 49 45

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu