Güncel Fiyatlar

En İyi 7 Kedi Maması Markası Tavsiyesi ve Fiyatları 2023 (Yaş Kuru Mama)

Piyasada yüzlerce kedi maması markası bulunur. Ancak bunların içinde çok azı kediler için gerekli besin değerlerini tam manasıyla sağlamaktadır. Biz de sizler için en iyi kedi mamaları listesi hazırladık. Bu listede yer alan kedi mamalarını gönül rahatlığıyla kedilerinize verebilirsiniz. Kuru mamanın yanı sıra en iyi yaş kedi mamalarını da incelediğimiz yazımızda kedilerin beslenmesine dair ayrıntıları bulabilirsiniz.

Kedi Maması Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kedi maması alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Örneğin kısırlaştırılmış bir kediye özel üretilmiş mama ile kısırlaştırılmamış kedinizi beslemeniz doğru olmaz.

Kedi maması alırken dikkat etmeniz gerekenler şunlar:

 • Kilo: Kedinizin kilosu mama seçiminde çok büyük rol oynar. Yağ oranı yüksek kilolu bir kedi için özel üretilmiş mamaları tercih etmeniz doğru olur. Tam tersi durumda zayıf kediler için yüksek besin değeri bulunan mamalar ideal olur. Örneğin, Royal Canin Fit32 kilo kontrolü yapmak istediğiniz kedileriniz için önerilir.
 • Yaş: 1 yaşından küçük kediler için gelişimlerini tamamlamak için beslenme çok önemlidir. Besin değeri yüksek içerikli mamalar onlar için idealdir. Bu mamalar yapısal olarak da yetişkin kedi mamalarından farklıdır. Diş yapısına, ağız yapısına uygun olarak tasarlanmıştır ve daha küçüktür. Yetişkin mamalarının yapısı daha büyüktür.
 • Kısırlaştırma: Kısırlaştırma operasyonu geçirmiş kedilerin özel bir beslenmeye ihtiyacı vardır. Operasyon geçirmeden önce tercih ettiğiniz mama ile devam etmeniz halinde kediniz hızla kilo almaya başlayacaktır. Ya da idrar yollarında sıkıntılar baş gösterecektir. Bu nedenle, kısırlaştırılmış kedilere özel mamalardan kullanmanız gerekir.
 • Kedinizin cinsi: ülkemizde cins kedilere olan talep oldukça fazladır. Bu kedilerin birçoğu çeşitli kalıtsal hastalıklarla dünyaya gelir ve özel olarak bakımları yapılmazsa ömürleri oldukça kısalabilir. Bu nedenle cins kedilerin ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli mamalar üretilmiştir. Bu mamaları tercih etmek kedinizin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Örneğin, Schottish Fold cinsi kedilerin anne ya da babaları British cinsindendir. Solunum yolları, böbrekler, eklemler konusunda oldukça problem yaşayan bu cinsin ağız yapısı da diğer kedilerden farklıdır. Buna özel olarak üretilmiş British mamalarıyla beslenebilirler.
 • Marka: Süpermarket mamaları oldukça kötü içeriğe sahiptir. Kedinizi bu tür mamalarla beslemek onlara bir nevi kötülük yapmak olacaktır. Daha temiz içeriğe sahip, besleyiciliği yüksek mama markalarını tercih etmeye özen gösterin.

En İyi Kedi Mamaları Listesi

2023 en iyi kedi maması listesi aşağıdaki gibidir:

 • Hill’s Pet Nutrition
 • Acana
 • N&D
 • Orijen
 • Advance
 • Royal Canin
 • Proplan Kedi Maması

Hill’s Pet Nutrition

Hill’s markasına ait mamalar idrar yollarından ya da sindirim sistemlerinden problem yaşayan kedileriniz için oldukça uygundur. Yüksek protein oranı ile en çok tercih edilen mamalar listesinde ilk sıralarda olan marka, kedileriniz için eksiksiz bir beslenme sağlıyor.

Markaya ait bazı mama gruplarında alerjen maddeler (mısır gluteni vb.) bulunuyor. O yüzden en ideal mamayı seçerken buna dikkat etmelisiniz.

Hill’s mama çeşitleri ve ortalama fiyatları aşağıdaki tabloda mevcuttur.

Hill’s Mama ÇeşidiOrtalama Fiyat
Hill’s Tavuklu Yavru Kedi Maması 3 Kg239 TL
Hill’s Ton Balıklı Yetişkin Kedi Maması 10 Kg580 TL
Hill’s Tahılsız Ton Balıklı Yetişkin Maması 1,5 Kg178,52 TL
Hill’s Kısırlaştırılmış Tavuklu Kedi Maması 3 Kg251,91 TL
Hill’s Kısırlaştırılmış Ton Balıklı Mama 3 Kg252,90 TL
Hill’s Mama Fiyatları

Acana

İçeriğindeki tüm ürünler %100 katkısızdır. Kedilerin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan bu markaya ait tüm mamalar tahılsızdır. Serbest gezen tavuk, hindi, ördek ve benzeri hayvanlara ek olarak özel olarak yetiştirilmiş sebzeler de mamanın içine eklenmiştir. Kedilerin et obur hayvanlar olmasından yola çıkan marka ürünlerini taze et ve taze sebzelerle hazırlamaktadır. Tam da kedilerin ihtiyacı olduğu gibi yüksek protein düşük karbonhidrat oranına sahiptir. Bu sayede kediniz daha enerjik ve canlı olacaktır. Katkı maddesi içermez. Kediler için en çok problem yaratan konulardan biri olan idrar yollarında olabilecek hastalıkların önlenmesi için EPA/DHA takviyeleri yaban mersini ve balıklardan elde edilerek eklenir.

Ürün tamamen doğal içerikli olduğundan, fiyatı diğer markalara göre biraz yüksektir. Ancak kedilerinizin sağlığı için buna değer.

İşte en çok tercih edilen Acana marka kedi mamaları ve fiyatları:

Acana Kedi MamasıOrtalama Fiyat
First Feast Yavru Kedi Maması 1,8 Kg219,90 TL
Indoor Entree Sterilised Kedi Maması 1,8 Kg207,27 TL
Pasifica Kedi Maması Tüm Irklar 4,5 Kg424 TL
Homestead Harvest Kedi Maması 4,5 Kg648,60 TL
Grasslands Kedi Maması Tüm Irklar 1,8 Kg408 TL
Wild Prairie Kedi Maması 4,5 Kg549 TL
Regionals Ranchlands Kedi Maması 5,4 Kg562 TL
Acana

N&D

Markaya ait kedi mamaları düşük tahıllı ya da tahılsız olarak üretiliyor. Bu sebeple oldukça fazla tercih ediliyor. Ürünlerinin hiç birinde GDO’lu ürün kullanmayan marka, kullanılan tüm maddelerin sertifikalı olmasına da dikkat ediyor.

Kedilerinizin ihtiyaçları dikkate alınarak üretilen mamalarla eksiksiz bir beslenme düzeni vaat ediliyor.

Kedi sahipleri tarafından en çok tercih edilen N&D kedi mamaları ve fiyatları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

N&D Kedi MamasıOrtalama Fiyat
N&D Düşük Tahıllı Kuzu Etli Yaban Mersinli Yetişkin 10 Kg459 TL
N&D Düşük Tahıllı Tavuklu ve Narlı Yetişkin Kedi Maması 1,5 Kg119 TL
Morina Balıklı Ve Portakallı Yetişkin (Adult) Kedi Maması 1,5 Kg140 TL
Tahılsız Bıldırcın Etli ve Balkabaklı Kısırlaştırılmış Kedi Maması (Adult) 5 Kg359 TL
Tahılsız Domuzlu ve Elmalı Yetişkin Kedi Maması 1,5 Kg145 TL
Tahılsız Ördekli ve Balkabaklı Yetişkin Kedi Maması 1,5 Kg154 TL
N&D

Orijen

Kediler için üretilen yüksek kaliteli mama markalarından biri olan Orijen, kedilerin evrimsel yapısını göz önüne alarak üretilmektedir. %100 doğal ve katkısız içeriğinde serbest gezen hindi, tavuk ve ördekler; balıklar, kuluçka yumurtaları bulunur. Ayrıca tesislerde özel olarak üretilen katkısız yaban mersini, ıspanak, havuç, karnıyarık otu, karahindiba çiçeği ve benzer sebzeler de bulunur.

Tahıl ve karbonhidrat bulundurmayan, GDO’suz ürünler kullanan markanın mamaları uzun süre tok tutar ve yüksek besin değerine sahiptir.

Orijen Kedi MamasıOrtalama Fiyat
Six Fish Kedi Maması 1,8 Kg280 TL
Cat&kitten Tahılsız Kedi Maması 1,8 Kg355 TL
Fit&Trim Kilolu Kedi Maması 5,4 Kg599 TL
Tundra Kedi Maması 1,8 Kg364 TL
Regional Red Tahılsız Kedi Maması 1,8 Kg320 TL
Orijen

Advance

Advance markasına ait mamaları orta sınıf olarak nitelendirmek doğru olacaktır. İçeriğinde mısır, buğday gluteni ve buğday bulunur. Yüksek kaliteli mama markalarından almakya bütçeniz el vermiyorsa, orta sınıf mamalar arasında tercih edebileceğiniz bir üründür. Kendi klasmanında başarılı sayılan bir markadır.

Advance Kedi MamasıOrtalama Fiyat
Tavuklu yetişkin Kedi Maması 3 Kg211 TL
Tavuklu yetişkin kedi maması 15 Kg695 TL
Tavuklu Yavru Kedi Maması 10 Kg535 TL
Somonlu Yetişkin Kedi Maması 3 Kg164 TL
Hindili Kısırlaştırılmış Yetişkin Kedi Maması 3 Kg147 TL
Somonlu Yetişkin Kedi Maması 10 Kg498 TL
Kısırlaştırılmış +10 yaş Kedi Maması 1,5 Kg121 TL
Advance

Royal Canin Kedi Maması Fiyatı

Royal Canin markası pek çok kişi tarafından kaliteli mama markası olarak bilinmektedir. Oysa bu yanlıştır. Orta kalitedeki markalar arasında tercih etmenizde sakınca olmayan bir mama markasıdır. Yaş mamalar ve kuru mamaların yanı sıra cins kedi türlerine özel hazırlanmış mama çeşitleri de mevcuttur. İçeriğinin tam manasıyla katkısız ve doğal olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak piyasadaki rakiplerine kıyasla daha masum olduğu söylenebilir. Markaya ait en çok tercih edilen ürünlerden biri Fit32 serisidir. Kilo kontrolü yapmanıza olanak sağlayan mama, aynı zamanda besleyicidir.

Royal Canin Kedi MamasıOrtalama Fiyat
Kitten Kedi Kuru Maması 4 Kg223 TL
Sterilised 37 Kedi Maması 4 Kg226 TL
Mother Babycat Yavru Kuru Kedi Maması 4 Kg227 TL
Hair&Skin Deri ve Tüy Sağlığı  Yetişkin Kuru Kedi Maması Adult 4 Kg253 TL
British Shorthair Kitten Yavru Kedi 2 Kg168 TL
Savour Exigent Kedi Kuru Maması 2 Kg135 TL
Hairball Care Yetişkin Kuru Kedi Maması 2 Kg169 TL
Fit32 Yetişkin Kedi Maması 10 Kg395 TL
British Shorthair Adult Kuru Kedi Maması 4 Kg263 TL
Persian Yavru Kedi Maması 2 Kg170 TL
Royal Canin Kedi Maması Fiyatı

ProPlan Kedi Maması

Orta sınıf mamalar arasında en kaliteli içeriğe sahip olan marka ProPlan’dır. Kedinin yavru döneminden yetişkinliğine kadar pek çok çeşit bulunmaktadır. Maddi durumunuz üst kaliteli mamalar için yeterli gelmiyorsa, ProPlan sizin için iyi bir alternatif olacaktır. İçeriğinde tavuk, sığır eti, somon, ördek eti, hindi eti ve sebzeli çeşniler barındıran markanın ürünleri alerjen maddeler de içermektedir. Bu nedenle kedinizin gluten hassasiyeti varsa dikkat etmeniz gerekir. Proplan yavru kedi maması bir çok kedi sahibi tarafından en çok tercih edilen markadır.

ProPlan Kedi MamasıOrtalama Fiyat
Somonlu Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 Kg451 TL
Tavuklu Yavru Kedi Maması 10 Kg456 TL
Derma Plus Somonlu Yetişkin Adult Kedi Maması 3 Kg189 TL
Delicate Kuzu Etli Hassas Sindirim (Adult) Yetişkin Kedi Maması 1,5 Kg110 TL
Original Somon Balıklı Adult Kedi Maması 10 Kg449 TL
Sterilised Morina ve Alabalıklı Kısırlaştırılmış Adult Kedi Maması 3 Kg200 TL
Hindili ve Pirinçli Kısırlaştırılmış Yaşlı Kedi Maması 3 Kg233 TL
ProPlan Kedi Maması

En İyi Yaş Kedi Mamaları

Kedilerinize belli aralıklarla yaş mama vermeniz önerilir ancak bunu sık sık yapmanız kedinize faydadan çok zarar sağlayacaktır. Yaş mama seçerken içeriğine dikkat etmeniz önemlidir. Biz de sizler için en iyi yaş mamalardan oluşan bir liste hazırladık. İşte o liste:

 • Purina Gourmet Gold Yaş Mama
 • Schesir Yaş Mama
 • Brit Care Yaş Kedi Maması
 • Naturea Yaş Kedi Maması
 • N&D Yaş Kedi Maması
 • Matisse Yaş Kedi Maması
 • Nutri Feline Yaş Kedi Maması
 • Chef’s Choice Yaş Kedi Maması
 • Mırmır Yaş Kedi Maması
 • Hill’s A/D Yaş Mama
 • Felix Yaş Kedi Maması
Marka ve ÜrünProtein KaynağıNem OranıProtein OranıYağ OranıKül OranıLif OranıTaurin İlavesiDiğerİçerik
      Gourmet Gold    Et ve et türevleri (%4 tavuk, %4 somon)      %81,50          %7,5      %3,7      %1,30      %0,50      Yok      A vit. D vit.Et ve et türevleri, balık ve balık türevleri, mineraller, çeşitli şekerler
    Schesir  %51 Tavuk Fileto  %86,50  %10,5  %1  %1  %0,1  160mg/kg  A vit. E vit.%51 tavuk fileto %1,5 Pirinç
  Brit Care  %45 Tavuk Göğsü  %85  %11  %0,3  %2,0  %1,0  Yok  YokTavuk Göğsü Pirinç Su
      Naturea      %45 Taze Tavuk eti      %81      %9      %4      %2      %0,5      %0,20E vit. A vit. D3 Vit. İyot Çinko BakırTaze tavuk %45 %39 su %15 tavuk ciğeri
    N&D    %45 Tavuk    %75    %13    %5,20    %2,5    %0,7    800mg/kgE vit. A vit. D3 vit metiyoninTavuk Ringa balığı Haşlanmış tavuk yumurtası
  Matisse  Gerçek ve türev tavuk ve balık  %78  %11  %7  %3  %0,5  800 mg/kg  E vit. A vit. D3 vit.Tavuk, ringa balığı, tavuk karaciğeri, pirinç
  Nutri Feline  %58 tavuk eti %4 Kuzu eti  %79  %10  %6,5  %2,6  %0,2  Yok  YokTavuk eti, kuzu eti, vitamin ve mineraller, su
    Chef’s Choice    %20 tavuk eti ve türevleri    %80    %8,5    %6,5    %2,5    %0,5    139 mg  E vit. A vit. Çin tarçınıBalık, hayvansal ürünler, bitkisel ve hayvansal yağlar
  Mırmır Yaş kedi maması  %45 gerçek et  %80  %7,5  %5  %2,5  %0,4  Yok  A vit. E vit. D3 vit.Tavuk eti, ciğer, tahıllar, vitamin ve mineraller
    Hill’s  Sakatat ağırlıklı gerçek et    %76,40    %10,3    %7,8    %2,2    %0,1    %0,15Birçok vitamin ve mineralDomuz karaciğeri, tavuk,  mısır unu, domuz
  Felix  %8 et  %80  %14  %2,5  %2,2  %0,5  Yok  YokEt ve hayvansal ürünler, Bitkisel proteinler
En İyi Yaş Kedi Mamaları

Daha Fazla Göster

BU İÇERİKLER SİZE ÖZEL:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicinizi kapatarak giriş yapabilirsiniz.