Kredi

E-Devlet Üzerinden Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2022 (Kolay Yöntem)

Türkiye’de yapılan son istatistiklere göre vatandaşın cebinde bulunan kredi kartı sayısı 70 milyona ulaştı. Cüzdandaki ortalama kart sayısı ise 2. Nakit para kullanımının giderek azaldığı bu dönemlerde, kartlı ödemelerin hane halkı tüketimi içindeki payı %41 seviyelerini buldu. Kullanımı bu kadar artan kredi kartları için bankalar aidat talep ediyor. Bu nedenle, bazen haberiniz bile olmadan kesilen kredi kartı aidatları nasıl geri alınır bilmek isteyebilirsiniz. Bunun için en çok kullanılan yöntem ‘’E-Devlet üzerinden kredi kartı aidatı geri alma’’dır. Biz de sizler için kredi kartı aidatı geri alma yöntemlerini detaylı olarak araştırdık.

Kredi Kartı Aidatlarını Geri Almak Mümkün Mü?

Evet, kredi kartı aidatlarını geri almanız mümkündür. Başvuru yapmadan önce kredi kartı aidatlarıyla ilgili bilmeniz gereken önemli noktaları şunlardır:

 • Kredi kartı sözleşmesini imzalamış bile olsanız kredi kartını kullanılmadığınız sürece aidat yansıtılamaz.
 • Kesintisiz olarak 180 gün boyunca kullanılmayan kredi kartları hareketsiz kabul edilir. Herhangi bir hareket görülmediği sürece aidat ödenmez.
 • Daha önce kart aidatı yansıtılmış ve kredi kartı 180 gün hareketsiz kalmışsa, banka 12 ay içerisinde tahsil edemediği aidattan vazgeçer.
 • Tüketici Kanunu’nun 31. Maddesi’ne göre her bankanın aidatsız kredi kartı ürünü çıkarma zorunluluğu vardır.
 • Aidatsız kredi kartının limiti, aidatlı karttakiyle aynı olmak zorundadır.
 • Ücretsiz kredi kartına olumsuz cevap veren banka, bu başvuruya istinaden aidatlı kredi kartı veremez.
 • Banka aidatsız kredi kartı vermezse, normal kredi kartından aidat ücreti talebinde bulunamaz.
 • Aidatsız kredi kartı vermeyen bankaya 6.9 milyon TL para cezası uygulanmaktadır.

Bankalar, müşterilerinden 70 ile 180 TL arasında kredi kartı aidatı tahsil etmektedir. Eğer hesap özetini düzenli olarak incelemeyen biriyseniz, bu kesinti siz fark etmeden, son ödeme tarihi geldiğinde hesabınızdan tahsil edilir. Fakat hesap özetini inceleyen bilinçli bir müşteriyseniz, kesilen bu miktarı fark edersiniz. Gerekli yerlere başvuru yaptığınızda kredi kartı aidatını geri almanız mümkün olacaktır.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Yöntemleri

Kredi kartı aidatını geri almanın 3 yolu bulunmaktadır. Bu yollar;

 • İtiraz dilekçesiyle birlikte bankaya müracaat etmek
 • E-Devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapmak
 • E-Devlet üzerinden Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne başvuru yapmaktır.

Bankaya Dilekçe İle Başvuru Yaparak Kart Aidatının Geri Alınması

Öncelikle Tüketici Kanunu’nun 31. maddesini hatırlatalım. Bu maddeye göre “Kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır.”

Kredi kartı aidatını geri alabilmeniz için bu maddenin varlığından haberdar olmalısınız. Daha sonra bankanızdan aidatı olmayan ücretsiz kart talebinde bulunun. Bunun yanında geçmiş dönemlerde ödediğiniz aidatların da tarafınıza iade edilmesini istediğinizi belirtin. Bu isteği e-mail ya da dilekçe ile gerçekleştirmelisiniz. Sonradan doğabilecek sorunlar için elinizde yazılı bir belge olması her zaman avantaj sağlamaktadır. Yazılı talebinizi iletmenize rağmen 1 ay içinde ücretsiz kart sunmayan bankaları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na şikayet ederek ceza almalarını sağlayabilirsiniz.

Bankalara vermeniz için Dilekçe Örneği

…………………………………… Bankası genel Müdürlüğü’ne

Konu: Kredi kartı üyelik aidatının iadesi hk.

 Hamili olduğum ……………………… nolu kredi kartından …….. yılı …..……. ayına ait Hesap Bildirim Cetvelinde …… TL. kredi kartı yıllık üyelik ücreti kesildiğini öğrenmiş bulunuyorum. Hesap Bildirim Cetveli ile kesilen yıllık üyelik ücreti, 4822 sayılı yasa ile 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. maddesinde düzenlenen ” Sözleşmelerdeki Haksız Şartlar” hükmü ve ilgili yasal düzenlemelere aykırıdır.

Yukarıda saydığım nedenlerle ……. yılı ……….. ayına ait Hesap Bildirim Cetvelinde yer alan yıllık üyelik ücretine itiraz ediyor ve talep edilen ve kesilen …… TL kredi kart yıllık üyelik ücretinin bir sonraki hesap bildirim cetvelindeki tutardan mahsubunu talep ediyorum. Aksi halde yasal yollara başvuracağım hususunu bilgilerinize sunarım. Saygılarımla. ../../20….

TALEP EDEN

Ad-Soyad

İmza

ADRES:………………………………..

E-Devlet Üzerinden Kredi Kartı Aidatı Geri Alma

Kredi kartı aidatınızı e-devlet üzerinden Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne ya da Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak geri alabilirsiniz.

E-Devlet TBB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti Üzerinden Kredi Kartı Aidatı Geri Alınması

Bu yöntemi kullanabilmek için size gerekli olanlar:

 • E-Devlet şifresi
 • Aktif kullandığınız bir e-mail adresi
 • Banka tarafından kredi kartınıza kesilmiş kart aidatını gösteren dekont

Öncelikle kredi kartını kullandığınız bankanın iletişim mail adresine kart aidatınızın iade edilmesi için bir mail gönderin. Bu mail içeriği de tıpkı bankalara vereceğiniz dilekçe gibi olabilir. Banka size olumlu yanıt verirse kalan işlemleri yapmanıza gerek kalmaz. Fakat bankalar genellikle kredi kartı aidatlarını iade etmemek için sonuna kadar uğraşır. Yani olumlu yanıt almanız çok düşük bir ihtimaldir diyebiliriz. Size olumsuz cevap veren maille geri dönüş yaptıklarında bu maili saklayın.

Şimdi işlemlerin e-devlet kısmına geçebiliriz.

 • İlk olarak e-devlet içeriğindeki TBB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti kısmına giriş yapmalısınız. Bunun için linke tıklayıp T.C kimlik numaranız ve şifrenizle kimliğinizi doğrulamanız yeterlidir.
 • Giriş yaptıktan sonra sağ üst tarafta bulunan ‘’Yeni Başvuru’’ butonuna tıklayın. Onaylamanız için bazı bilgiler sunulacak. ‘’Okudum’’ kutusunu işaretleyip devam edebilirsiniz.
 • Önünüze kişisel bilgilerinizin yer aldığı bir ekran gelecek. Burada eksik kısımlar varsa dikkatle doldurun ve sonunda ‘’Devam’’ butonuna tıklayın.
 • Gelen sayfada sizden banka adını seçmeniz istenir. Banka adı seçildikten sonra talebinizi bankaya hangi tarihte ilettiğiniz sorulur. Bu kısımda bankaya mail ile ulaştığınız tarihi yazmalısınız.
 • Sıradaki kutucukta kredi kartı aidatının hangi tarihte hesabınıza yansıtıldığı sorulmaktadır. Ay ve yıl olarak bilgileri girmeniz istenir. Birden fazla yıl için başvuru yapma imkanınız mevcut.
 • Bir alt kutuya geçtiğinizde olayın özeti sorulur. Hangi yıl, Kaç TL aidat yansıtıldı yazmanız yeterli olur. Örneğin; ‘2020-Üyelik Aidatı-180 TL-tarafıma iadesini istiyorum’ yazabilirsiniz.
 • Sonraki kutucukta size talebiniz sorulmaktadır. Bu kısma ‘Bankanın kredi kartı aidat bedeli adı altında tahsil ettiği toplam …. TL’nin tarafıma yasal faiziyle birlikte nakit olarak iade edilmesini istiyorum.’ yazabilirsiniz.
 • Sıradaki soru bankadan herhangi bir cevap alıp almadığınızdır. ‘Evet’ seçeneğini işaretleyerek devam edebilirsiniz.
 • Bankadan aldığınız cevabın tarihi sorulur ve bunu doküman halinde ek yapmanız talep edilir. Gelen e-maili ek olarak gönderebilirsiniz.
 • Son olarak eklemek istediğiniz başka belge varsa bunu eklemeniz istenir. Kredi kartı aidatlarının tahsil ediği aylara ait ekstreleri ek olarak gönderebilirsiniz.
 • ‘Devam’ butonuna bastığınızda başvuru tamamlanır.
 • Başvuru durumunu ‘Başvurularım’ kısmından takip edebilirsiniz.

Bireysel Müşteri Hakem Heyetine Yapılan Başvurular Ne Zaman Sonuçlanır?

Hakem Heyetine sunulan başvurular Heyet tarafından başvuru tarihini izleyen 90 gün içinde incelenir ve karara bağlanır. Hakem Heyetinin kararı 20 gün içinde TBB tarafından müşteriye ve bankalara bildirilir. Bankalar, Heyetin vereceği karara yargı yolu açık olmak üzere 4.731 TL’ye kadar uymak zorundadırlar. Daha fazla bilgi için TBB resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

E-Devlet Müşteri Hakem Heyeti Üzerinden Kredi Kartı Aidatı Geri Alınması

 • E-Devlet’e T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Tüketici Hakem Heyeti kısmına geliniz.
 • Sistem sizi otomatik olarak Tüketici Şikayeti adresine yönlendirecektir.
 • Burada bazı kişisel bilgileriniz yer alır. Eksik olanları doğru bir şekilde doldurun.
 • Daha sonra sağ üst tarafta bulunan ‘’Yeni Başvuru’’ butonuna tıklayın.
 • Kredi kartını aldığınız bankaya ait bilgileri, şikayet sebebinizi, şikayetinize ilişkin belgeleri (dekont, ekstre, bankadan gelen olumsuz yanıtı içeren e-mail) ekleyerek başvurunuzu tamamlayın.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Dolandırıcılığı

Kredi kartı aidatlarının geri alınması için başvurular sürerken bir yandan da bu durumdan faydalanmak isteyen kötü niyetli kişiler ortaya çıktı. Ticaret Bakanlığı, Bakanlığın ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarının (E-Devlet, Kamu Bankaları vs.) logolarını kullanarak bazı sosyal medya platformlarında ‘’Kredi kartı aidatlarının iadesi yapılıyor’’ diye paylaşımlar yapıldığını, ancak bu paylaşımların kötü niyetli kişilerce hazırlanmış bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu belirtti. Bu paylaşımlara, ya da telefonunuza gelen smslere tıkladığınızda sizden kart bilgileriniz, şifreniz isteniyor ve sonunda kartınızdan yüklü miktarda harcama yapılıyor.

Bu nedenle kredi kartı aidatı başvurusu yaparken resmi kanalları kullanmanızı önemle hatırlatırız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu