Sorgulama

Doblo İçin Kar Lastiği Zorunlu mu? 2023 Güncel Mevzuat

Kamyonet olarak tescil edilmiş ancak özel olarak kullanılan “Doblo” türü araçlarda Kış Lastiği zorunlu değildir.

Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır.

Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1’er ay arttırabilir.

Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.

Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçer.

Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.

Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda kış lastiği diş derinliği 1,6 mm’den az olamaz. Diş derinliği lastik sırtının ortasına en yakın dişlerden ölçülür.

Bu kapsamda yük ve yolcu taşımacılığında kullanılmayan doblo araçlar için kar lastiği zorunlu değildir. Ancak, bu araçların kullanımı sırasında kar lastiği kullanımı yüksek derecede önerilmektedir. Bunun nedeni, kar lastiğinin araçların yol tutuşunu ve frenleme mesafesini olumlu yönde etkilemesidir. Bu sayede, kar lastiği kullanımı araç sürücülerinin güvenliğini de artırmaktadır. Özellikle, aşırı kar yağışı, yoğun buzlu yol koşulları ve diğer zor koşullar altında kar lastiği kullanımı araç sürücülerinin güvenliğini olumlu yönde etkilemektedir. Bu sayede, araçların yol tutuşu ve frenleme mesafesi daha iyi olacaktır ve araç sürücülerinin güvenliği de artırılmış olacaktır.

Örneğin Denizli Emniyet Müdürlüğünce 2022 Aralık Ayı ve 2023 yılı Nisan ayı arasında uygulamaya dair şu bilgiler paylaşılmıştır.

  • İl sınırları içerisinde yük ve yolcu nakli yapan araçların tamamı 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında KIŞ LASTİĞİ takacaktır
  • Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; Yolcu ve yük taşımacılığı yapan kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.
  • Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçer.
  • Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.
  • Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda kış lastiği diş derinliği 1,6 mm’den az olamaz.
  • Kamyonet olarak tescil edilmiş ancak özel olarak kullanılan “Doblo” türü araçlarda Kış Lastiği zorunlu değildir.
  • Hava sıcaklığın +7 °C nin altına düştüğü durumlarda vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından diğer araçlar için zorunlu olmamakla beraber Kış Lastiği kullanımı tavsiye edilir.

AYRINTILI BİLGİ:

KIŞ LASTİĞİ KULLANMA ZORUNLULUĞU İLE İLGİLİ USUL VE ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/04/20170401-14.htm

Daha Fazla Göster

BU İÇERİKLER SİZE ÖZEL:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicinizi kapatarak giriş yapabilirsiniz.