Sosyal Medya

Clubhouse Hakkında Bilinmesi Gerekenler Clubhouse Nedir? (Bilinmesi Gereken Her Şey)

Sosyal ağ platformları ailesinin yeni üyesi olan ClubHouse Dünya çapında Instagram, Facebook, Twitter  gibi sosyal medya platformlarından biraz farklı olarak gündemde yerini koruyor. Şu an için İOS işletim sistemi üzerinden indirmenin mümkün olduğu ClubHouse hakkında insanların merak ettiği bir çok soru var.  Kullanıcıları ile yazılı veya görüntülü iletişim kurmanın mümkün olmadığı ClubHouse sadece sese dayalı ve görüntü olarak sadece profil fotoğrafınızın olduğu uygulama hakkında merak edilen soruları içeriğimizde detaylandırdık.

ClubHouse Nedir?

Uygulama da diğer sosyal medya platformlarındaki gibi yazılı mesaj, beğeni, yorum, fotoğraf paylaşımı veya görüntülü konuşma gibi bir özelliği yok. Alışılan düzen içerisindeki gibi ana sayfa akışının olmadığı uygulama üzerinde sesli sohbet odalarında etkileşim sağlanabiliyor. Uygulama şu an için İOS işletim sistemi kullanıcılarına hizmeti sunuyor.

Clubhouse’a Nasıl Üye Olabilirim?

Hizmetini şimdilik İOS işletim sistemi üzerinden sunan uygulamayı öncelikle telefonunuza uygulama indirdiğiniz AppStore uygulaması üzerinden indirmeniz gerekiyor. İndirme işlemi tamamlanınca;

 • Ekran üzerinde “EnterYour Phone” yazısının alt kısmında bulunan boş alana telefon numaranızı yazıp, “Next” ikonuna tıklayınız.
 • Gelen sayfa üzerinde “Enterthecodewejusttextedyou”boş alana telefon numaranıza gelen 4 haneli kullanım kodunu giriniz.
 • Açılan “What’syourfullname?”ekran üzerinde boş olan alanlara İsim ve Soy isminizi yazınız.
 • Sayfa üzerinde “Pick a username” yazısı altında bulunan bölüme uygulamayı kullanmak istediğiniz bir kullanıcı adı giriniz.

Üyelik işlemleriniz tamamlandıktan sonra uygulama, hesabınızı bekleme listesine alıyor. Uygulamayı kullanan bir üye size davet gönderesiye kadar bekleme listesinde kalıyorsunuz. Eğer uygulamayı kullanan bir üye size bir davetiye göndermesi halinde bekleme listesine girmeden üyelik işleminiz tamamlanıyor.

Üyelik işlemleriniz tamamlandıktan sonra ilginizi çeken, favori konu başlıklarındaki sohbet odalarına dinleyici veya sesli etkileşim yoluyla konuşmacı olarak katılabilirsiniz.

ClubHouse Davet Kodunu Nasıl Alabilirim?

Uygulama üyeliği şu an için sadece İOS kullanıcılarının hizmetine sunulduğu için ClubHouse’aüye olmada bekleme listesine girmeden katılmak için uygulamayı kullanan bir kullanıcıdan davetiye almak gerekiyor. Bunun dışında uygulanabilecek birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler ise;

1.Yöntem; uygulamaya giriş yapabilmek için en basit ve pratik yolu uygulama kullanan bir arkadaşınız size bireysel davetiye göndermesidir.

Bu bakıldığında kolay bir yöntem gibi dursa da aslında değildir. Kullanıcıların sadece 2 davet gönderme hakkı vardır.

2.Yöntem;uygulamayı kullanan arkadaşınız yok ise ve kullanan arkadaşlarınızın davetiye hakları dolduysa diğer sosyal medya platformlarında bulunan hesaplarınızla kendinize davetiye bulabilirsiniz.

Bunun için ise Twitter ya da Instagram hesaplarınız üzerinden yazımızda uygulama isimlerine basarakClubHouse sayfasına ulaşabilirsiniz.

ClubHouse’dan Birine Nasıl Davet Gönderilir?

Uygulamada hesabınız mevcut ve davet gönderme haklarınız hâlâ duruyor ve bir arkadaşınız için davet göndermek istiyorsunuz. Bu işlem için yapmanız gerekenler;

 • Cihazınız üzerinden ClubHouse uygulamasını açınız.
 • Açılan ekran üzerinde üst kısımda bulunan mektup ikonuna basınız.
 • Açılan “YouHave 2 Invıtes”(2 Davetiniz Var) sayfasından davet göndermek istediğiniz arkadaşınızın telefon numarasını kişi arama çubuğuna yazarak, çıkan kişiler arasından seçip davetinizi gönderebilirsiniz.

ClubHouseprofilimi Nasıl Oluşturabilirim?

Bir kullanıcıdan davetinizi aldınız ve üyelik işlemleriniz bitti. Profilinizi oluşturmak için diğer sosyal medya uygulamaları olan Twitter veya Instagram hesabınıza bağlanabilirsiniz. Hangi uygulamayı seçerseniz seçin ClubHouse uygulaması profil fotoğrafınızı ve platformunuzu otomatik olarak dolduracaktır.  Diğer sosyal medya hesaplarınızı birbirine bağlamak, platform dışındaki bire bir bağlantılar için daha fazla bir olanak sağlamış olur.

Bunun yapılma sebebi, platformda başka tıklanabilir bağlantıların ve eşzamansız iletişim biçiminin olmamasıdır. Bu sebeple insanlar, sohbetlerini platform dışında yapma eğilimi gösterebiliyorlar.

Uygulama üzerinde “Koridorlanızı” (Zaman çizelgesi) daha iyi seçim yapmak için ilgi alanlarınızı da seçebilirsiniz.

ClubHouse Uygulamasında Nasıl Gezinebilirim?

Üyelik işlemleri bittikten ve profiliniz oluşturulduktan sonra ekranın üst kısmında beş simge bulunuyor. Bu simgeler;

 • Büyüteç: sizin için önem verdiğiniz kişileri ya da konuları arama yapabileceğiniz bir alandır. Arama yaptığınızda, insan veya kulüpler için ekranınızda sonuçlar verilecektir. Kulüpler, belirli konular etrafında farklı etkinlikler düzenleyen gruplara benzetilebilir.
 • Zarf: bu kısım size diğer kullanıcıların gönderdiği davetlerin bulunduğu alandır. Kullanıcıları uygulamaya davet etmek için bu ikona basınız ve kullanıcıların adını seçiniz. Yalnızca sınırlı sayıda (3 kişi’yi ) davetiye gönderebiliyorsunuz. Gönderdiğiniz davet kabul edilirse kişi üye olduğunda adınız kişinin profilinde yer alıyor ve herkesi sizin davetiniz üzerine kayıt olduğunu görebiliyor.  Bu davetiyeyi göndereceğiniz kişiler iyi seçmelisiniz çünkü hesap trol hesap olarak işaretlenir ve bu durum raporlanır ise bu sizin hesap güvenliğinizi de etki edebilir. Bu durumda uygulama referans olduğunuz için sizin hesabınızı da riskli hesap olarak görebilir. Durum böyle olunca seçiminizi dikkatli yapmalısınız. Fakat sürekli etkileşim ve yayın yapmanız halinde bu sınırlı sayı artabiliyor.
 • Takvim: Sizin önerilen, yaklaşan odaları görebilirsiniz. Bu odalar sizin seçim yaptığınız ilgi alanlarınıza, takip ettiğiniz kişilere ve içinde bulunduğunuz gruplara göre otomatik olarak seçilir.
 • Bell: Uygulama içerisindeki tüm bildirimlerinizi buradan görebilirsiniz.
 • Profil Fotoğrafı: Profilinizi bu kısımdan görüntüleyebilirsiniz. Bu kısım sayesinde bilgilerinizi değiştirebilir, kaç kullanıcıyı takip ettiğinizi, hangi kulüpleri takip ettiğinizi vb. buradan görebilirsiniz.

ClubHouse’u Nasıl Kullanabilirim?

Uygulamamız alışmış olduğumuz diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak yalnızca sesli olarak konuşma sağlayabiliyoruz.

Uygulamaya başlamak için “Ana koridora” gideceksiniz. Bu kısım diğer sosyal medya platformlarında bulunan ana ekran kısmıdır. Bu bölümde ClubHouse uygulamasının size önerdiği ilk üç ile beş odayı görebileceksiniz.

 Bu önerilenlerden herhangi biri sizin ilginizi çekmediyse, önerilen son odanın altındaki “Keşfet” ikonuna basınız. Bunun sayesinde daha fazla konulu odalara ulaşabileceksiniz. İlginizi çeken bir konu ya da kullanıcı listesi geldiğinde, odaya girmek için üzerine basmanız gerekiyor.

Seyirciler içinde olmak;

Odaya ilk giriş yaptığınız da oda içerisindeki seyircilerden birisi olacaksınızdır. Bu kısımda ki kullanıcılar dinleyici ama konuşamaya katılamayan kullanıcılardır. İzleyicilerden gelen etkileşiminiz, bir arkadaşınızı ping atmak veya bir odaya davet etmekle sınırlıdır. Bunu yapabilmek için ekranın sağ alt kısmında bulunan “+” ikonuna dokunmanız ve içerik ile ilgileneceğini düşündüğünüz kişileri seçmeniz gerekiyor. Eğer konuşma sırasında konuşmaya katılmak isterseniz. Ekran üzerinde sağ alt köşede bulunan “El” işaretine basınız. Bu, moderatöre (odayı açan kişi) “Sahneye çıkıp” konuşmak istediğinizi belirtir.

Sahnede içinde;

Sahneye çıkma isteğiniz kabul edilip, sahneye davet edilirseniz, ekranınızın üzerinde üst kısmında davet edildiğinizi belirten yeşil çubuk belirir ve size kabul etme veya reddetme seçeneğini sunar.

Eğer daveti kabul etmeniz durumunda sizi sahneye götürür ve ekranın sağ alt köşedeki mikrofona basarak konuşmanıza olanak sağlanır. Bu durumu bir adım daha ötesine götürmek için o odanın moderatör tarafından yönetici yapılmanız mümkündür. Odayı siz açmamış olsanız bile, başka bir moderatör tarafından yetki verilebilirsiniz.

Moderatör olarak, konuşma yeteneğinizin yanında insanları sahneye getirme, sahnedeki insanları susturma ve daha fazlasını yapma becerisine de sahip olabileceksiniz. Kısacası oda üzerinde istediğiniz düzenlemeleri yapma gücünü elde etmiş olacaksınız.

ClubHouse Kullanıcı Engellemesi Nasıl Yapılır?

Uygulama üzerinde her kullanıcının istediği herhangi bir sohbet odasına giriş yapabilme olanağı vardır. Bu olanağın bazı sonuçları olarak anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Böyle bir durum karşısında uygulamada kişileri engelleme sistemi mevcut. ClubHouse üzerinde bir kullanıcıyı engellediğiniz de ya da kullanıcı sizi engellediğinde, birbirinizin bulunduğu odaları göremiyor ve bu odalara dahilolamıyoruz. Peki kişi engellemesi nasıl yapılır?

 • Uygulama ekranı üzerinden sağ üst köşede bulunan “Profil fotoğrafı”nızın üzerine basınız.
 • Profiliniz üzerinde “Following” (takip etme) seçeneğinden engellemek istediğiniz kişiyi seçiniz.
 • Kişi sayfası açıldığında ekranın üzerinde bulunan “Üç Nokta” ikonuna basınız. Ekranın alt kısmında bulunan seçenekler arasından “Blok” seçiniz. Böylelikle kullanıcıyı engelleyebilirsiniz.

Uygulamayı Kullanırken Ne Sıklıkla Oda Açmalıyım?

Platform üzerinde ne sıklıkla oda açtığınız aslında sizin ne kadar aktif bir konuşmacı olduğunuzu moderatörlük yapmak istediğinizle alakalı ama en öne çıkan profillere bakıldığında hafta en az 3 oda açtıklarını görebiliriz.

Oda açarken odanın isim seçimini çok iyi yapmalısınız. Kullanıcılara hangi konuda konuştuğunuza dair bir bilgi vermeli ve doğru dinleyici kitlesine ulaşabilirsiniz.

ClubHouse Bildirim Gönderme Sıklığını Ayarlama Nasıl Yapılır?

Uygulamanın diğer sosyal medya platformlarından ayıran bir özelliği daha gelen bildirim sıklığını ayarlayabiliyor olmanızdır. Bu ayarlama için ise;

 • ClubHouse uygulaması ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Profil” ikonuna basınız.
 • Açılan profil sayfanız üzerinde sağ üst köşede yer alan “Ayarlar” ikonuna basınız.
 • Ekrana gelen sayfa üzerinde “Frequency” (sıklık) seçeneğini seçiniz. Seçiminizden sonra hangi aralıklarla bildirim almak istiyorsanız, seçenekler arasından seçip ayarlayabilirsiniz.

ClubHouse Hesabı Nasıl Silinir?

Uygulama üzerindeki hesabınızı silme işlemi için uygulamanın yüklü olduğu bir telefon ya da bilgisayar üzerinden ClubHouse silme linkine yazımız üzerine basarak ulaşabilirsiniz. Bu sayfaya ulaştıktan sonra hesabınıza giriş yapınız. Ekran üzerinde sol üst kısımda bulunan “Profile” basmanız gerekiyor. Gelen ekran üzerinde “Ayarlar” menüsüne giriniz. Ayarlar kısmında bulunan “Hesabı Sil” yazısına tıklayınız. Sonra gelen bildirim yazısını onaylayın, onaylama işlemi sonrasında hesabınız silinecektir.

Clubhouse Uygulaması Android İşlemcilere Cihazlara Nasıl Yüklenir?

Son zamanların popüler uygulaması olan ClubHouse diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak sadece davetle girilen ve sesli paylaşım ağı olması birçok kullanıcının dikkatini çekiyor. Sadece İOS işletim sistemi üzerinde kullanılması birçok Android işlemcili kullanıcıları üzüyordu fakat yapılan son açıklamaya göre Adroid için ClubHouse’ınlansmanına ilişkin bilgi şirketin kurucu ortağı olan Paul Davison’dan geldi. Davison, Androidversiyonu için baharın sonlarında ya da yazın başlarında piyasaya sürüleceğini aktardı. Davison bu açıklamasından sonra ClubHouse herkesin kullanımına açılacağını belirtti. Platformu daha yaratıcı şekilde geliştirerek para kazanma amaçlı özellikler ekleneceğini söyledi.

Daha Fazla Göster

BU İÇERİKLER SİZE ÖZEL:

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicinizi kapatarak giriş yapabilirsiniz.