Kredi

Cumhurbaşkanı Borç Kapatma Kredisi 2022

Borç Kapatma Kredisi, finansman ürünleri kullanan tüketicilerin, kullandıkları üründen kaynaklanan borçlarını tek bir kredi altında yapılandırarak eşit taksitlerle geri ödemelerini sağlayan ihtiyaç kredisi çeşididir. Bu kredinin bir başka adı da borç transferi kredisidir.

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Borç kapatma kredisi, finansman ürünleri kullanan tüketicilerin kullandıkları üründen kaynaklanan borçlarını tek bir kredi altında yapılandırarak eşit taksitlerle geri ödemelerini sağlayan ihtiyaç kredisi çeşididir.
Bu kredinin genel kullanım olarak diğer adları ise “borç transferi” ve “borç birleştirme” kredisidir.

Borç Kapatma Kredisi Faiz Oranları 2022

Kredinin AdıFaiz OranıAylık TaksitToplam Maliyet
ING Borç Kapatma Kredisi 1,35%369 TL13.328 TL
QNB Finansbank Borç Kapatma Kredisi 1,34%368 TL13.302 TL
CEPTETEB Borç Kapatma Kredisi 1,45%376 TL13.591 TL
Aktif Bank Borç Kapatma Kredisi 1,59%387 TL13.968 TL
İş Bankası Borç Kapatma Kredisi 1,60%388 TL13.995 TL
Akbank Borç Kapatma Kredisi 1,89%409TL14.791 TL
Garanti BBVA Borç Kapatma Kredisi 1,91%411 TL14.847 TL
Deniz Bank Borç Kapatma Kredisi 1,89%409 TL14.791 TL
Yapı Kredi Borç Kapatma Kredisi 2,14%429 TL15.496 TL
Borç Kapatma Kredisi Faiz Oranları

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Bankalar ve KampanyalarıKredi Tutarı*VadeSigorta Tahsis ÜcretiTahsis Ücreti
Şekerbank Borç Kapatma Kredisi100.000 TL60 AyVarBinde 5
Burgan Bank Borç Transferi Kredisi100.000 TL60 AyVarBinde 5
DenizBank Transfer Kredi65.000 TL60 AyVarBinde 5
QNB Finansbank Borç Kapatma Kredisi50.000 TL60 AyVarBinde 5
Halkbank Dost İhtiyaç Kredisi50.000 TL60 AyVarYok
Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

*Kredi tutarı, kampanya kapsamında verilebilecek en yüksek nakit tutarını ifade ediyor.

Kredi Kartı Borcuna Özel Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Bankalar ve KampanyalarıKredi TutarıVadeSigorta Tahsis ÜcretiTahsis Ücreti
Vakıf Bank Kredi Kartı
Borç Transferi Kredisi
20.000 TL18 AyVarYok
Akbank Kredi Kartı
Taksitli Borç Transferi
20.000 TL12 AyYokYok
CEPTETEB Kredi Kartı
Borç Transferi
10.000 TL12 AyYokYok
Kredi Kartı Borcuna Özel Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Tabloda belirtmiş olduğumuz bankaların kampanyalarına kredi kartı haricinde diğer kredi borçları dâhil edilmiyor. Ayrıca ilgili bankaların kredi kartı ürünlerine ulaşmak istiyorsanız bankaların kredi kartları sayfasını ziyaret edin.

Borç Kapatma Kredisi Başvurusu 2022

Borç kapatma kredisi başvurusu bankaların şubeleri ve internet siteleri üzerinden yapabilmektedir. Başvurunuz banka tarafından değerlendirilerek en geç bir iş günü içerisinde dönüş yapılır.

para push
Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Borç Kapatma Kredisi Hesaplama 2022

Borç kapatma kredisinde öncelikle mevcut kredi ve kredi kartı borçlarının güncel kapatma tutarları hesaplanır. Bu hesaplamada banka kendi verilerinin yanında, kredi başvurusunda bulunan kişiden de güncel kredi ve kredi kartları borç tutarlarını öğrenerek kendisine bildirilmesini ister. Güncel borç tutarlarınıza ulaşıldıktan sonra ise aylık gelirin %50’sini (yarısını) geçmeyecek şekilde kredi kullanacak kişinin de istediği doğrultusunda vade belirlenerek borç birleştirme kredisi hesaplaması yapılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: E-Devlet Üzerinden Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2022

Kredi Borçlarını Birleştirmenin Avantajları Nelerdir?

• Tüm kredi borçları tek bir kredide birleştirilir ödeme ve takip kolaylaşır,
• 36 ay vade imkânıyla aylık ödenecek taksit tutarları düşer,
• Geciken taksitler düzenlendiği için yüksek oranlı gecikme faizleri ödenmez,
• Kredi takip süreci yaşanmaz, icra ve avukat masrafları ödenmez,
• Ödemeler düzenlendiği için kredi notu yükselir,

Öte yandan konut ipotek olarak verilmesi durumda eksperin belirlediği değerin %80’ine kadar 36 ay vadeyle borç birleştirme kredisi kullanma ihtimali de mevcut.

Borç Kapatma Kredisi Şartları Nelerdir?

Borç kapatma kredisi şartları aşağıdaki gibidir:

  • Açıkta herhangi bir yasal veya idari takibin olmaması,
  • Gelirin resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan edilebilmesi,
  • Kredi talebinin 36 ayı geçmemesi (konut kredisi hariç),
  • Talep edilen taksitlerin aylık gelirin yarısını geçmemesi,
  • İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak bankaya verilebilmesi,
  • Güncel kredi borç tutarlarını gösteren belgelerin temin edilebilmesi,

Borç Kapatma Kredisinde İstenilen Belgeler

Özel Sektör ÇalışanıKamu ÇalışanıEmekliVergi Levhalı
Maaş bordrosuMaaş bordrosuEmekli aylık dökümüGüncel vergi levhası
SGK dökümüİkamet belgesiİkamet belgesiİmza sirküsü
İkamet belgesiVarsa ek gelir belgesiVarsa ek gelir belgesiOda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsüBorcu gösteren belgeBorcu gösteren belgeBilanço ve gelir tablosu
Varsa ek gelir belgesiVarsa ek gelir belgesi
Borcu gösteren belgeBorcu gösteren belge
Borç Kapatma Kredisinde istenen belgeler

Başvurulan bankayla çalışma durumuna göre tabloda belirttiğimiz bazı belgeler istenmeyebilir.

Güncel Kredi Borç Kapatma Tutarı Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi güncel kapama tutarı kalan anapara üzerinden hesaplanır. Yani ödenmemiş olan faizler bu hesaplamaya dâhil edilmez. Ayrıca ödeme planı aylık olarak oluşturulsa da faiz günlük olarak işletildiği için güncel kredi kapama tutarı günlük olarak değişir. Bunun yanında sadece konut kredisinde erken kapatma işleminde dolayı “erken ödeme cezası” da uygulanır.

Borç Transferi Kredisinde Kredi Notu Önemli mi?

Borç transferinden kredi notu oldukça önemlidir. Kredi notu, kredi değerlendirmelerinde sonucu etkileyen en önemli ölçütlerinden biri olduğu için borç transferinde bankalar kişinin mali durumunun değerlendirmesini yaparken referans alacakları tek ölçüt kredi skorları olacaktır.

Borç transferi kredileri genel olarak kişiler borçlarını düzenli ödeyemedikleri veya bu duruma yaklaştıkları için tercih edilen kredi çeşididir. Bu durumda kredi ödemeleri düzgün olduğu sürece sıkıntı olmamakla birlikte, ödemeler geciktiyse borç transferi kredilerinde dahi sıkıntılar yaşanabiliyor. Yine de bankalar borç transferi kredisi özelinde kredi notu değerlendirmesinde daha esnek davranabiliyor. Bunun için genel bir yargıya varmak yerine bankalarla görüşmek daha doğru bir yoldur.

Kredi Erken Ödeme Cezası Nasıl Hesaplanır?

Erken ödeme cezası ilgili mevzuat gereğince sadece konut kredisinden alınır. Yani ihtiyaç ve taşıt kredilerinde erken ödeme cezası yoktur. Erken ödeme cezası, ödenen tutar üzerinden kalan vadesi 36 ayın altında olan kredilerde %1, 36 ayın üzerinden olanlarda ise %2 olarak uygulanır. Konut kredisi borç transferinde ise tüm borç ilgili bankada kapatıldığı için erken ödeme cezası kredinin tüm kalan anaparası üzerinden hesaplanır.

Kredi Ara Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kredi ara ödeme hesaplaması “kredinin kalan anaparası” üzerinden yapılır. Örneğin: kredinin kalan anapara ödemesi 30 bin TL ve 10 bin TL ara ödeme yapılırsa, banka tarafında yeni ödeme planı kalan vadeye göre 20 bin TL üzerinden tekrar hesaplanır. Ayrıca ara ödeme yapıldığı zaman kalan vade değiştirilmek istenirse, bankanın da ayrıca onay vermesi gerekir.

Hangi Kredi Borcunu Önce Ödemeliyim?

Mevcut kredi borçlarının tamamı kapatılamıyorsa, kapatılacak borçlarda bir öncelik sırası yapmak uzun vadede daha az faiz ödenmesi ve avukat ile icra masraflarına katlanılmaması açısında önemli. Öncelik sırası ise şu şekilde yapılabilir:

1- İki taksit ödemesi yapılmamış kredi ve kredi kartı borçlarının kapatılması en öncelikli olmalı. Aksi durumda banka icra işlemlerini başlatabilir ve faiz dışında ek masraflar da ödenebilir.

2- Kredili mevduat hesabı (KMH) yani diğer ismiyle artı para ödenmeli. Bunun nedeni ise KMH hesaplarına uygulanan faizlerin ortalama kredi faiz oranlarından daha yüksek olması ve genel olarak gecikme faizinin ayın ilk haftasında hemen başlaması.

3- Geciken kredi kartı ödemeleri yapılmalı. Kredi kartına da genel piyasa faiz oranları üzerinde bir gecikme faizi uygulanır ve ödemeleri 2 ay yapılmaması durumunda kullanıma kapatılabilir.

4- Konut kredisi öncelikli olmakla birlikte sırasıyla taşıt ve ihtiyaç kredisi ödemesi yapılmalı. Ödeme sırasında ipotekli kredilere öncelik vermek, hemen icra işlemlerinin başlatılmaması açısında önemli.

Öte yandan aynı bankada birden fazla kredi ürünü olması durumunda, herhangi birindeki gecikme öne sürülerek banka tarafından diğer kredi ürünleri için de işlem başlatılma ihtimali mevcut.

Banka Dışındaki Borçlar, Borç Birleştirme Kredisine Dâhil Edilebiliyor mu?

Borç kapatma kredisine bankalar dışındaki borçlar dâhil edilmiyor. Öte yandan kredi kullanacak kişinin geliri bankanın değerlendirmesine göre yeterli geliyorsa, borç kapatma kredisine ek olarak ihtiyaç kredisi de banka tarafından kullandırılabiliyor.

Borç Transferi Kredisi Doğrudan Borçlu Olunan Bankalara mı Gönderiliyor?

Borç kapatma kredilerinin temel mantığı kredi ve kredi kartı borçlarının bir yerde toplanmasıdır. Bu sebeple kredi kullanacak kişiye finansman sağlama borç kapatma kredilerinin temelde amacı değildir. Bu doğrultuda bankalar, kişilerin kendilerine finansman sağlamasını engellemek için kullanılan krediyi doğrudan kredi ve kredi kartı borcu bulunan bankalara transfer ediyor.

Borç Transferi Kredisinde Konut Kredisiyle İhtiyaç Kredisi Birleştirilebiliyor mu?

Konut kredisi, konut alımını desteklemek amacıyla kredilerden alınan KKDF ve BSMV vergilerinde muaf tutuluyor ve 360 aya varan vadelerle verilebiliyor. Diğer bireysel kredi türleri ise en fazla 36 ay vadeyle kullanılabiliyor. Bu sebeplerden dolayı konut kredisiyle ihtiyaç kredisinin birleştirilme şansı bulunmuyor.

TOKİ Borcu İçin Kredi Kullanılabiliyor mu?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) üzerinden alınan konutlarda borç tamamlanmadan tapu devri yapılmadığı için kredi borcu transferi veya konut kredisi kullanılamıyor. Ancak TOKİ belirli dönemlerde kampanya başlatarak tapusunu hemen almak isteyenlere çeşitli indirimlerle fırsatlar sunabiliyor. Bu kampanya dönemlerinde TOKİ’nin anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden konut kredisi kullanımı da yapılabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu