Kripto Bitcoin

Bitcoin Hangi Bankalarda Var? 2022 (7 Bankanın Tanıtımı)

Bugün sizler için burada BTC hangi bankalarda olduğuna değinmeden önce kripto paralar hakkında sıklıkla merak edilen sorulara yanıt vermek istiyoruz. Aklımıza gelen tüm bu soruları alt başlıklar altında cevapladık. Şayet merak edip cevabını vermediğimiz bir soru hala var ise lütfen bize yorumlarda bunu iletiniz. Bu hatırlatmayı da yaptıktan sonra, sizden bana BTC hakkında iletilen ilk soruyu yanıtlamakla başlıyoruz. Sorumuz şu; Bitcoin kabul eden bankalar var mıdır? Buna net olarak cevap vermek icap eder ise, şunu diyebiliriz ki; Türkiye’de hiç bir banka BTC kabul etmemektedir. Çünkü bunun nedeni, bütün bankalar BDDK bünyesine bağlı oldukları için henüz Türkiye’de BTC için bir mevduat hesap kanunu yer almamış olmasıdır. Bu yüzden hiç bir banka henüz BTC alım satım işlemini doğrudan yapmamaktadır.

Akbank, Garanti Bankası ile Yapı Kredi ve İş Bankası BTC Bozuyor Mu?

Aslına bakılır ise yukarıda net olarak bu sorunun cevabını verdik. AKBANK yada Garanti BBVA veya Yapı Kredi ve Türkiye İş Bankası dahil olmak üzere hiç bir banka şuan BTC alım satım işlemi doğrudan yapmıyor. Ancak, şunu ilave etmemiz gerekir ki! bu bankalar BTC alım satım yapan borsalar ile iş birliği içinde yer alıp, ücretsiz olarak para transferi hizmeti vermektedir. Örneğin: Akbank, PARİBU borsa üzerinden yapılan bütün para transferler için kesinlikle havale ücreti almamaktadır. Buna bizzat şahit olduk. PARİBU hesabımıza Akbank üzerinden herhangi bir maaş müşteri ve sözleşmemiz olmamasına rağmen para transferini 7/24 ücretsiz olarak yapa biliyoruz. Yurt dışındaki BTC borsalarının anlaşma yaptığı bankalar ise şunlardır.

ExchangeBank
BitfinexDeltec Bank, Bank of Communications
bitflyerSilvergate Bank
BithumbNonghyup Bankeka
BitstampGorenjska banka, Unicredit
BittrexSignature Bank
CoinbaseMetropolitan Commercial Bank, Silvergate Bank, LHV Pank, Barclays
CoinoneNonghyup Bank
GeminiSilvergate Bank
KrakenSilvergate Bank, Fidor Bank, Evolve Bank
Robinhood CyrptoApex (BMO Harris Bank)
UpbitShinhan Bank
Yurt dışındaki BTC borsalarının anlaşma yaptığı bankalar

BTC Nasıl Satın Alınır? Hangi Bankalar BTC Almak İçin Anlaşmalı

BTC alım satım işi gerçekten şayet biraz olaya hakimseniz çok karlı bir iştir. Çünkü sürekli olarak BTC kripto sanal parası inip çıkarak bir hareket halindedir. İşlemlere başlamanın ilk ayağı ise BTC cüzdanı oluşturulmaktan geçmektedir. Bunu bankalarda olan IBAN numarası olarak göre bilirsiniz. BTC hesap cüzdanı oluşturmak için de bir BTC borsasına kayıt olmalısınız. BTC yada diğer altcoin olarak isimlendirilen kripto paraların alım satım işlemleri için yerli ve yabancı bir çok borsa bulunmaktadır. Bizim yerli ve yabancı olarak önereceğimiz bu borsalar ise şunlardır.

Yerli Kripto Para Borsası:

Yabancı Kripto Para Borsası:

Binance

Bu ismini paylaşmış olduğum borsalardan Binance ne yazık ki hiç bir Türk bankasıyla anlaşmalı değildir. Bir ara AKBANK ile bir anlaşma sağlasa da bu çok uzun soluklu olmamıştır. Ama, BTC alım satım işlemleri için PARİBU yada BTCTÜRK tercihinde bulunursanız bir çok bankadan kripto para alım satım için TL gönderebilir, birikimlerinizi TL çevirip aynı banka üzerinden EFT/Havale yoluyla geri alabilirsiniz. Önermiş olduğumuz bu iki Türk borsasının anlaşma sağladığı bankalar ise şunlardır.

PARİBU:

Akbank, Ziraat Bankası, Fibabanka, Vakıfbank ve PAPARA üzerinden ile 7/24 işlem sağlamak için anlaşmalıdır.

BTCTürk:

AKBANK, Denizbank, Fibabanka, Vakıfbank ve Ziraat bankası üzerinden 7/24 para transfer işlemi sağlaya bilirsiniz.

BTC nasıl satın alacağımızı, artık bir borsa üzerinden anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapmamız gerektiğini biliyoruz. Şimdi, bu borsalara TL gönderip BTC alabilmek için hazırsak işlemlere başlayabiliriz.

BTC Borsasına Nasıl Kayıt Olunur? Cüzdan numarası Oluşturma!

Ülkemizde ve Dünya genelinde bir çok BTC borsası mevcuttur. Ama biz hızlı ve kullanışlı ara yüzüne sahip olmasından ötürü PARİBU kullanmaktayız. Güvenilir olması ve Türkçe olması da ayrı bir güzelliği olmaktadır. PARİBU üzerinden kolaylıkla böylece BTC ait bütün işlemleri yapabilirsiniz. PARİBU Akbank ile anlaşmalı bir borsa olduğunu bir çok defa yukarda belirtmiştik. Dolayısı ile AKBANK üzerinden PARİBU borsası aracılığıyla BTC cüzdanınıza 5/24 veya 7/24 döviz alım satımı yapan bankalar da belirtmiş olduğumuz gibi TL gönderebilir ve alabilirsiniz. Tüm bu işlemleri yapmak için ise ilk olarak bir PARİBU hesabına sahip olmanız gerekir. Hesabı açmak ve aktif etmek için ise şu işlemleri sırası ile yapınız.

İlk olarak burada yer alan kayıt sayfaya giriş yapalım.

Daha sonra resimde ok ile göstermiş olduğumuz yerdeki ‘PARİBU Hesabı Oluştur’ butonuna tıklatalım.

İletişim bilgilerimizi açılan sayfaya girelim. Kullanım sözleşmelerini de kabul ettikten sonra ‘HESABIMI OLUŞTUR’ diyelim.

Cep telefonunuza gelen onayı açılan kutucuğa giriniz.

Şimdide postanıza gelen maili onaylayın. (Şayet onay işlemini cep telefonundan yapacak iseniz mutlaka PARİBU sayfasına giriş işlemini cep telefonundan yapmalısınız)

Evet şimdi artık bir BTC borsasına giriş şifreniz oluştu. Şimdi geldi BTC Cüzdan Numarası oluşturulmasına.

İlk önce oluşturduğunuz şifre ile PARİBU sistemine girelim.

Yukarıdan ”YATIRIM İŞLEMLERİNE” girelim

Alt sekmeden BTC bölümüne giriş yapalım.

Son olarak ise orada yer alan ”Yeni Adres Oluştur ‘ sekmesine tıklayalım.

Anında BTC hesap cüzdanımız oluştu bile. BTC alım ve satım için PARİBU üzerinden bir cüzdan oluşturduk. Şimdi sıra geldi kripto para alım satım işlemini nasıl yapabileceğimize.

BTC Alıp Satma İşlemi Nasıl Yapılır?

BTC satım işlemi yapabilmeniz için ilk olarak alım yapmanız gerekir. Alım yapmanız içinde yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi bir kripto para borsasına ait hesabınızın bulunması gerekmektedir. Kripto borsasında hesaba sahip olan yatırımcılar BTC alabilmeleri için mevcut hesaplarına TL cinsinden para göndermeleri gerekir. Kendi hesabınıza BTC alımı yaparak, daha sonra satmak için nasıl TL cinsinden para gönderimi yapabileceğinizi PARİBU için aşağıda maddeler olarak anlatacağız.

Bu işlemi hızlı bir şekilde yapmak için PARİBU anlaşmalı bankalara ait bir mobil bankacılık hesabına sahip olmanızı öneririz. Mobil Bankacılık Uygulamaları Nedir? Nasıl İndirilir? de gerekli açıklamaları bulabilirsiniz.

  • PARİBU hesabınıza giriş yapınız.
  • Sağ üst köşede CÜZDAN bağlantısını tıklatınız.
  • Karşınıza sarı logolu olarak Türk Lirası ibaresi çıkacaktır. Bu ibareyi tıklayarak gönderim yapacağınız IBAN numarasını göre bilirsiniz. IBAN numarası ve size özel olarak oluşturulması gerekilen açıklama kodu yoksa da aynı bölümden bunu oluşturabilirsiniz.
  • PARİBU IBAN numarası ve size özel olarak oluşturulan açıklama kodunu girerek para gönderimi yapmalısınız. Ne kadar yatırım yapacaksanız o kadar hesabınıza TL gönderimi yapabilirsiniz. Herhangi bir sınırlaması yoktur.
  • Parayı gönderdiğiniz an yaklaşık 2 ile 5 dakika içinde hesabınıza TL düşecektir. Bunun ile bir bildirim sizlere gelecektir. Daha sonra BTC almak için ”MARKET” sekmesinden ”AL ” yada ”SAT” yapabilir. Paranızı da ”Çekim İşlemleri” sekmesinden sağlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bitcoin Airdrop Nedir? Güncel Airdroplar 2022

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu