Kripto Bitcoin

Bitcoin Airdrop Nedir? Güncel Airdroplar 2023

Bitcoin Airdrop Nedir? Son dönemlerin en popüler konusu olan kripto para piyasası gün geçtikçe daha çok kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Yeni gelen kullanıcılar ise bazı terimleri öğrenmekte zorlanabiliyor. Örneğin sıklıkla kullanılan ‘’airdrop’’ kavramına birçok kullanıcı yabancı olabilir. Airdrop, kısaca, kripto para piyasasına yeni dahil olarak paraların karşılıksız yani ücretsiz olarak dağıtılmasıdır. Burada, ücret ödemeden airdrop ile coin sahibi olmaktan bahsediyoruz.

Airdrop Türleri Neler?

Kripto para yatırımcılarına ücretsiz ya da promosyon hizmeti karşılığında hediyeleri içeren tokenler Airdrop’tur. Airdrop türleri bulunmaktadır. Bunlar:

 • Ödül Airdrop: Bu türde, Airdop’a hak kazanmak için bir aktivite gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yaygın olan aktivite, proje hakkında içerik paylaşmayı içermektedir. Görevi tamamladığınızda ödüllendirilirsiniz.
 • Özel Airdrop: Bu Airdrop, yalnızca belirli bir topluluk için ayrılmıştır. Belirli projenin, web sitesinin veya kulübün VIP üyeleri içindir.
 • Standart Airdrop: Bu türdeki Airdrop’lar, bir haber bültenine ya da birtakım güncellemelere kaydolmanızı gerektirmektedir.
 • Tutucu Airdrop: Tutucu türdeki Airdrop, kripto para cüzdanınızda belirli tokenleri tuttuğunuzda gerçekleşmektedir.
 • Hardfork Airdrop: Orijinal protokolünden bir jeton sertleştirildiğinde, orijinal madalyonun sahipleri yeni madeni paranın Airdrop’u için hak kazanmaktadır. Örnek olarak Bitcoin sahipleri üzerindeki Bitcoin Cash Airdrop verilebilir.

Airdrop Avantajları Nelerdir?

İlk para teklifi (ICO), kripto para arzı anlamına gelir. Bu kavramı açıklığa kavuşturduğumuza göre, Airdrop avantajlarına göz atalım:

 • ICO’ları geniş kitlelere pazarlamak: Airdroplar ücretsiz kripto para veya token kazandırdığı için ICO’ların kendilerini geniş kitlelere duyurmak için kullanılır. Geleneksel pazarlama kampanyaları uğraş gerektiren ve pahalı olan bir yöntemdir. Bu yüzden ICO’lar, ilk aşamalarda yeterli oranda sermayeyi ellerinde bulundurmadıkları için token kullanmayı tercih edebilirler.
 • Bedava kripto para: Airdrop kampanyaları, dağıtılan tokenları ve coinleri almak için bazı küçük görevleri tamamlamanızı isteyebilmektedir.

Airdrop Zararları Var mı?

Airdrop, oldukça kazançlı görünen bir yöntem olarak bilinmektedir. Airdroplar kripto paraların piyasaya çıkarılmadan önceki tanıtım etkinlikleri olduğu için kullanıcılardan ücret talep edilmemektedir yani ücretsizdir. Airdrop zararlarına baktığımızda, bu etkinliklere katılabilmek için sizden cüzdan bilgilerinizi paylaşmanız istenebilmektedir. Ayrıca projedeki problemler, iyi bir getiri sağlayamaması ve borsada listelenmemesi gibi riskleri de bulunmaktadır. En kötü risk olarak ise projelerin saadet zinciri olarak çıkması ve denetleyiciler ile yaşadıklar problemler gösterilmektedir.

Airdrop Riskleri Önlenebilir mi?

Tüm yatırım faaliyetleri içerisinde bazı riskleri barındırmaktadır. Kripto para yatırımları da içerisinde risk barındıran faaliyetlerdendir. Bu yüzden ilgilendiğiniz projeleri detaylıca araştırmalı, projelerin teknik dokümanlarını, gelişmelerini ve sosyal medya hesaplarını takip etmelisiniz. Tüm bunları tamamladıktan sonra yatırım yapmanız, Airdrop risklerini en aza indirebilmenizi sağlayabilir. 

Nasıl Airdrop Alınır?

Airdrop almak için piyasadaki tüm coin sitelerini ve kripto para borsasında meydana gelen değişimleri yakından takip etmek gerekmektedir. Çünkü bir coin çatallaşmaya gidip bir altcoin çıkacaksa ilk önce kendi sitesinden kullanıcılara duyuru yapmaktadır. Duyurularda Airdrop için gerekli şartlar da belirtilmekte ve başvurular hakkında bilgi verilmektedir. Belirlenen koşullara uyan kullanıcılara yönlendirmeler gönderilir ve en sonunda kullanıcılar Airdrop’tan faydalanabilir.

Ayrıcı kripto para piyasasında unvanınız varsa veya sosyal medya mecralarında kripto para paylaşımı yapıyor ve takipçi kitleniz çoksa karşılıksız bir şekilde de Airdrop’tan yararlanabilirsiniz. Coin yöneticileri genellikle bu şartları taşıyan kişilere direkt olarak ulaşabilmektedir.

Airdrop’a katılmanız için ihtiyacınız olan 3 şey:

 • Temel tokenler
 • Cüzdan adresi
 • Bilgiye ulaşım

Airdrop’tan Kazanç Sağlayabilir Miyim?

Kripto paralar, piyasaya sürülmeden önce farklı platformlar için Airdrop uygulamaktadır. Airdrop sahibi olmak istiyorsanız, ilk önce Airdrop haberlerini takip eden siteleri sık sık kontrol etmeniz veya buralara abone olmanız gerekmektedir. Abone olduğunuzda size belli sitelerin mail listelerine girmeniz ve mailler üzerinden haber almanız önerilmektedir. Sitelerden Airdrop bilgilendirme maili aldığınızda, kendi sitelerindeki kripto paraların özelliklerini ve bu kripto paraların nasıl kullanılacağını anlatan teknik dokümanlar yayınlar ve bu dokümanları okuduktan sonra da dilerseniz beğendiğiniz projelerin Airdrop etkinliklerine katılabilirsiniz.

Airdrop’lar üzerinden gelen kripto para birimleri kimi zaman hiçbir şekilde değerlenmeyebilir. Fakat kimi zaman da kullanıcılara ciddi kazanç sağlayabilmektedir. Hediye edilen kripto para birimi bir Exchange sitesine eklenmiş ise bunların direkt olarak Bitcoin, Ethereum vb. para birimlerine çevirebilmektesiniz. Özetle, her Airdrop’tan para kazanmanız mümkün değildir.

Borsa’daki Airdrop Etkinliklerine Nasıl Katılırım?

Kendi kripto paralarını ve anlaşmış oldukları kripto paraları tanıtıp bu sanal paraların kullanımlarını artırmak için kimi borsalar, farklı bir takım yöntemler ya da Airdrop ile kullanıcılarına dağıtım yapabilmektedir. Kullanıcılar bu dağıtımları mail yolu ile öğrenememektedir. Borsalarda kripto paraların dağıtım haberlerine ve kendi hesaplarında dağıtımın yapıldığı yerlere kullanıcıların bakmaları gerekmektedir. Ayrıca kimi zaman borsalar, kullanıcılarından başka yöntemlerle Airdrop etkinliklerine katılmalarını talep edebilmektedir. Bu yüzden borsaların Airdrop’lara nasıl katılabileceğinizi anlatan paylaşımları takip etmelisiniz.

Airdrop Güvenli Mi?

Kripto para Airdrop’ları güvenlidirler. Fakat tedbirli olmak da gerekir. Airdrop yapan şirket, yorumlar, kullanıcıların yazıkları, teknik incelemeler ve daha birçok bilgi incelenmelidir. Kayıt olurken şifre gibi gizli bilgilerinizi vermemeniz önerilmektedir. Ayrıca kripto paranın sahibi ya da pazarlamacısı ile ilgili yapılan incelemeleri, şikayetleri ve geri bildirimleri okumanız sizin için faydalı olacaktır.

Airdrop Kazançlı Mı Yoksa Riskli Mi?

Kripto para piyasası diğer tüm yatırım işlemleri gibi risk barındırır. Size hediye olarak gelen coinler zamanla yükselişe de geçebilir, değer kazanmaya da bilir. Yatırım yapmadan sahip olduğunuz bir şeyden kar sağlayabilirsiniz. Ya da borsaya girdikten sonra verilen coinleri kullanıp farklı coin de alabilirsiniz. Yatırımınızı dilerseniz gerçek paraya çevirebilir veya kripto para cüzdanınızda da biriktirebilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gerekilen en önemli şey dolandırıcılıktır. Kötü amaçlı kişiler, Airdrop dağıtımı yöntemi ile kullanıcıları tuzağa düşürebilmektedirler. Bu yüzden coinlerin resmi sitelerde bulunduğundan emin olun.

Şirketler Neden Airdrop Yapmak İster?

Ücretsiz token dağıtımı kulağa garip gelebilir. Fakat şirketlerin bu işten karı bulunmaktadır. Şirketlerin Airdrop yapmak istemesinin sebepleri şunlardır:

 • Fon toplama
 • Sert çatallar
 • Farkındalık yaratmak
 • Daha geniş token dağılımı
 • Kullanıcıları anlamak
 • Sadakati ödüllendirme ya da ilham verme

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu