Personel Alımı

Banka Sınavları 2022 (Güncel Banka Personel Alımları)

Banka sınavları her yıl belli aralıklarla bankalar tarafından verilen ilanlar ile düzenlenmektedir. Banka sınav tarihleri 2022 yılında ne zaman sorusuna kesin bir yanıt bulunmamaktadır. Bankalar kendi içlerinde bulunan çeşitli bölümler için personel ihtiyacı olduğunda resmi internet sayfaları üzerinden duyuru yapmaktadırlar.

Bankaların resmi internet sayfaları üzerinde yer alan duyurular kısmını düzenli olarak takip ederek personel alımlarına dair bilgi edinebilirsiniz. Bununla birlikte internette en çok araştırılan sorular arasında Halk Bankası sınavları, Ziraat Bankası sınavları gibi bankaların sınavları araştırılmaktadır. Bu sorulara ve daha fazla sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Banka Sınavları Ne Zaman?

Banka sınavları ne zaman? Banka sınav tarihleri hakkında kesin bir tarih belirtilmemektedir. Bankalar kendi bünyeleri içerisinde personel ihtiyacı olduğunda resmi internet sitelerinden duyuru kısımlarından paylaşım yapmaktadırlar.

 Geçen yıllarda duyurular kısmında açık pozisyon iş ilanlarını ocak – şubat ayı ve haziran – temmuz aylarında açıklamışlardı. Personel ihtiyaçlarına göre bu aylar dışında da diğer aylarda açık pozisyon iş ilanları yayınlanmaktadır.

 Bankaların resmi internet sayfasında yer alan duyurular bölümünü takip ederek personel alımları hakkında bilgi edinebilir veya çeşitli iş ilanları sitelerinden olan Kariyer.net ve Türkiye’de en çok tercih edilen resmi iş bulma kurumu olan İş-Kur üzerinden de personel ilanlarına ulaşabilirsiniz.

Banka Sınavına Kimler Girebilir?

Banka sınavına kimler girebilir? Banka sınavları personel alımlarında alım yapılacak bölüme bağlı olarak çeşitli şartları bulunmaktadır. Banka sınavına giriş şartları ise genel olarak şöyledir;

 • Türkiye vatandaşı olmak
 • 40 yaşından gün almamış olmak
 • Banka personeli alınacak bölüm ile ilgili fakültelerden birinden mezun olmak
 • Erkek personel adayları için askerliği yapmış olma ya da muaf olmak.
 • 2 yıllık ön lisans bölümlerinden bankacılık ve sigortacılık, işletme ve muhasebe bölümlerinden mezun olmak
 • 4 yıllık lisans bölümlerinden iktisat, işletme, ekonomi ve maliye bölümlerinden mezun olmak.
 • Yukarıda sıralanan şartları karşılayan her Türk vatandaşı banka personel alımlarından ilanlara başvuru yapabilir.

Banka Personel Alımları Nasıl Yapılır?

Banka personel alımları nasıl yapılır? Banka personel alımları yapılacağı süreçte personel alımı gerçekleştireceği açık pozisyonlar için ilan yayınlamaktadır. İş ilanları genel olarak bankaların resmi internet sitelerinde duyuru bölümlerinde ve kariyer.net, İş-Kur gibi iş ilanlarının bulunduğu sitelerden de yayınlanabilmektedir.

İlan içerisinde yer alan şartların karşılanması halinde sınav ücretlerinin belirtilen tarihlerde yatırılmasına özen gösterilmelidir. Bankaların tercihlerine göre banka personel alım sınavları online olarak yapılabilmektedir.

Sınav ardından başarılı olarak baraj puanın geçen adaylar mülakata girmeye hak kazanırlar. Mülakat sonucuna göre işe girmeye hak kazanan adaylar ile referans görüşmeleri yapılır. Referans görüşmelerinin ardından işe girecek adaylar kesin olarak belirlenir.

Banka Sınavları Nelerdir?

Banka sınavları nelerdir? Banka sınavlarında personelin alınacağı pozisyona göre soruları değişmektedir. Bankalarda gişe memuru olarak görev alacak banka personelleri için yapılan sınavlar genel olarak online olarak yapılmaktadır. Sınav soruları ise genel yetenek ve mantık sorularından oluşmaktadır.

Bankalarda müfettiş yardımcılığı ya da yazılım mühendisliği gibi daha çok uzmanlık isteyen pozisyonların yazılı sınavları alana uygun olarak daha kapsamlı yapılmaktadır.

Uzmanlık gerektiren pozisyonlar için gerçekleştirilen sınavlar genel yetenek ve mantık sorularının yanında alana uygun olarak hukuk, muhasebe v.b alanlarda da sorular içermektedir. Bunun yanında personel alımlarında yapılan genel yetenek sınavları personeller için zorlayıcı bir sınavdır. Bu sınavlarda adayın problem çözme yeteneği test edilirken sınav için kısa süre verilerek adayın hızlı düşünme potansiyeli test edilmektedir.

Bankalarda Bulanan Pozisyonlar ve Görevleri

Bankalarda bulunan pozisyonlar ve görevleri sıralaması şu şekildedir;

 • Gişe yetkilisi; bu pozisyonda görev alan personeller şube ve genel müdürlük bölümlerinde temel bankacılık hizmeti sunarlar.
 • Müfettiş yardımcısı; bankanın yönetim kurulu adına genel müdürlük bölümlerinde şubelerin denetlenmesinden sorumludur.
 • Uzman yardımcısı; genel müdürlük bölümlerinde ve kurumsal banka şubelerinde bulunduğu birimin faaliyetlerini takip etme ve geliştirmekten sorumludur.
 • Bilgi işlem ve yazılım uzmanı; bankaların koşullarına uygun bilgisayar altyapısının işleyişinden, bakımından ve güvenliğinden sorumludur.
 • Satış ve müşteri temsilcileri; kredilerin ve bankaya ait ürünlerin müşterilere satışı gerçekleştirmekten sorumludurlar.
 • Çağrı merkezi elemanı; banka ve müşteriler arasında çağrı alma ve arama yapan kişilerdir. Müşteriler ile ilgilenerek yaşanılan sorunları çözüm bulmakla görevlidirler.
 • Operasyon elemanı; bankaların operasyonel faaliyetlerinde bulunan bilgilerden  ve bu bilgilerin kontrollerinden sorumludur.
 • Servis yetkilileri; muhasebe ve kredi bölümlerinde bulunan işlemleri yönetmekle sorumludurlar. İmza yetkileri bulunmaktadır.
 • Takip yetkilisi; bankaların hukuksal konularda evrak takiplerinden sorumlu kişilerdir.
 • İhtisas elemanı; mühendis v.b uzmanlık gerektiren pozisyonlarda görevlendirilen personellerdir. Bankaların ihtiyaçları ve hedeflerine yönelik şubelerde görev alırlar.
 • Özel güvenlik görevlisi; şubelerin güvenliğinden sorumlu kişilerdir.
 • Şoför; bankaların makam şoförü olarak görevlendirilen personeldir. Makam şoförlüğü dışında bankaların para nakili sırasında da görevlendirilirler.

Halk Bankası Sınavları 2022

Halk bankası sınavları 2022 ne zaman?

Her yıl belli dönemlerde personel ihtiyacına göre personel alımları yapılmaktadır. Halk bankası personel alımları genel olarak resmi internet sitesinde ve gazetelerde yayınlanmaktadır. Başvurulan pozisyona göre yapılan yazılı sınavda başarılı olan adaylar mülakata girmeye hak kazanırlar. Mülakat ardından başarılı olan adaylar banka personeli olarak işe başlayabilirler.

Ziraat Bankası Sınavları 2022

Ziraat bankası sınavları 2022 ne zaman? Ziraat bankası personel alımları her yıl ihtiyaç duyulan pozisyona göre ilan yayınlanmaktadır. Ziraat bankası personel alım ilanları genel olarak ziraat bankası resmi internet sayfası üzerinde duyurular bölümünde yayınlanmaktadır. Yayınlanan banka personeli ilanlarında sınav tarihleri ve sınav hakkında detaylı bilgilere yer verilmektedir.

Ziraat bankası sınavları yazılı ve mülakat olarak iki şekilde yapılmaktadır. Yazılı sınavlar personelin başvurduğu pozisyona uygun sorular ile yapılmaktadır.  Yazılı sınavdan başarılı olan adaylar daha sonra Ziraat Finans Grubu İnsan Kaynakları ekipleri tarafından mülakata tabi tutulur. Yapılan mülakatlarda adayın başarılı sayılması  için en az 60 puan alması gerekmektedir.  

Ziraat Bankası personel alımı 2022 ilanlarına ulaşmak için buraya tıklayınız.

Vakıfbank Sınavları 2022

Vakıfbank personel alımı 2022 yılında ihtiyaç duyulan pozisyonlara göre belli dönemlerde yapılmaktadır. Vakıfbank personel alımlarını bankanın kendi oluşturduğu kariyer sitesi üzerinde yer alan pozisyonlardan uygun olan pozisyon için başvuru yapabilirsiniz. Pozisyona uygun olmanız dâhilinde insan kaynakları iletişime geçerek mülakat günü hakkında bilgilendirme yapmaktadır.  Vakıfbank personel alımları ilanlarını görüntüleyebilmek için bu kariyer sitesine üye olunması gerekmektedir.

Akbank Personel Alımı 2022

Akbank personel alımı 2022 yılında belirli pozisyonlar için Akbank personel alım ilanları yayınlamıştır. Bu ilanlar genel olarak Akbank kariyer sitesinde bulunmaktadır. Kariyer sitesine üye olarak size uygun personel pozisyonları için başvuru yapabilirsiniz. Başvuralar insan kaynakları tarafından incelemeyi alınır. İnceleme sonucunda pozisyon için uygun olan adaylar ile iletişime geçerek mülakat günü hakkında bilgilendirme yapılır.

Akbank personel alımı 2022 güncel olarak personeli ilanlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Garanti BBVA İş Başvurusu 2022

Garanti BBVA iş başvurusu 2022 yılında bankaya ait kariyer sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir. Kariyer sitesine üye olarak yayınlanan Garanti BBVA personel alım ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. Başvurular insan kaynakları tarafından değerlendirilmeye alınır. Değerlendirme sonucunda pozisyon için uygun olan adaylar ile iletişime geçerek mülakat günü hakkında bilgilendirme yapılır.

Garanti BBVA iş başvurusu 2022 güncel olarak internet üzerinden takip etmek için kariyer sitesine giriş yapıp üye olabilirsiniz. Kariyer sitesine ulaşmak için Garanti BBVA Kariyer yazıp arama yapmanız yeterlidir.

 Yapı Kredi Bankası Personel Alımı 2022

Yapı kredi bankası personel alımı 2022 yılında bankaya ait kariyer sitesi üzerinden yapılan açık pozisyon iş ilanları üzerinden başvuru gerçekleştirebilirsiniz. İş başvuruları bankanın insan kaynakları tarafından incelemeye alınır. İnceleme sonucunda pozisyonlarına uygun olan adaylar ile iletişime geçilerek mülakat günü hakkında bilgilendirme yapılır.

Yapı Kredi staj başvurusu 2022 v.b birçok ilanı kariyer sitesi üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Denizbank Personel Alımı 2022

Denizbank personel alımı 2022 yılında bankanın kendi kariyer sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Çeşitli pozisyonlarda banka personeli alımı yapan bankanın kariyer sayfasına ulaşmak için Denizbank kariyer yazarak internette aramanız yeterli olacaktır. Kariyer sitesine üye olarak Denizbank iş başvurusu yapabilir ve çeşitli ilanları görüntüleyebilirsiniz.

TEB Personel Alımı 2022

TEB personel alımı 2022 yılında bankaya ait kariyer sitesinde ve kariyer.net iş ilanları sayfasından takip edilerek başvuru yapılabilmektedir. Siteler üzerinden yapılan başvuruların insan kaynaklarının değerlendirmesi sonucunda uygun adaylar ile iletişime geçerek TEB işe alım süreci hakkında bilgilendirme yapılır.

Finansbank Personel Alımı 2022

Finansbank personel alımı 2022 yılında çeşitli pozisyonlardaki iş ilanlarını bankaya ait sosyal medya hesaplarında ya da kariyer.net, yenibiriş.com ve secretcv.com gibi iş ilanları verilen siteler üzerinden ulaşabilirsiniz.

Banka personeli alımı başvuruları insan kaynakları tarafından değerlendirilme sonucunda uygun adaylar ile iletişime geçerek yapılacak olan finansbank işe alım süreci hakkında bilgilendirme yapılır. Finansbank işe alım sürecinde adayların başvurdukları pozisyonlara uygun olarak sözlü ve yazılı mülakat uygulanır.

Banka Sınavları Nereden Takip Edilir?

Banka sınavları nereden takip edilir? Genel olarak bankalar resmi internet sayfaları üzerinde duyurular bölümünde banka sınavları yayınlanmaktadırlar. Bunun yanında kariyer siteleri üzerinde ve internet üzerinde yer alan iş ilanları siteleri üzerinden de iş ilanları yayınlanabilir. Bu siteleri takip ederek açık pozisyonlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu