Gündem

Bakan Varank, uzaya gitmek için’ başvuranların sayısını açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu Projesi’nin Milli Uzay Programı’nın önemli bir aşamasını oluşturduğunu belirterek,

“Şu anda bütün şartları sağlayan ve başvurusunu tamamlayan kişi sayısı da 150” dedi. Kendisinin de başvurmak istediğini iddia eden Varank, “İnanması zor olabilir ama ben her zaman boydan kaybeden biri olarak bu sefer yaştan eleniyorum” dedi.

Bakan Varank, TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirilen Sanayinin Liderleri Programı Tanıtım Toplantısı’nda, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında duyurduğu “uzay yolculuğu müjdesine” değindi.

Varank, seçilecek kişinin Türkiye’nin gelecekteki “milli kahramanlarından” biri olacağını düşündüğünü belirterek,

“Bayrağımızı uzayda gururla taşıyacak bu kişi, gelecek nesiller için bir rol model olacak ve onların uzay çalışmalarına ilgi göstermesinin önünü açacak. Bu proje kesinlikle tek seferlik bir uzay yolculuğu olarak düşünülmemeli” dedi.

BAŞVURUYA DAVET

Uzaya gönderilecek kişinin seçilmesi sürecine değinen Varank, şu ifadeleri kullandı:

“Başvuru, değerlendirme ve eğitim süreçleri tamamen bilimsel esaslara dayalı yürüyecek. Başvuruları kabul etmek ve adayları süreç hakkında bilgilendirmek üzere bir internet sayfası oluşturduk. 23 Haziran saat 20.23’e kadar ‘www.uzaya.gov.tr’ adresinden başvuruları kabul edeceğiz. Cumhurbaşkanı’mız projeyi duyurduktan şu ana kadar sayfayı 2,7 milyon kişi ziyaret etti. 27 bin kişi de kayıt sayfasına giriş yaptı. Şu anda bütün şartları sağlayan ve başvurusunu tamamlayan kişi sayısı da 150. Bu kadar kısa sürede gelen yüksek sayıdaki başvurular, projeye ilginin ne kadar yüksek olduğunu da gösteriyor.

“YAŞTAN ELENİYORUM”

Varank, başvurmak için boyunun kısa olduğunu söyleyerek,

“Ben eğer şartları sağlasaydım çok ciddi bir şekilde başvurmayı düşünürdüm. İnanması zor olabilir ama ben her zaman boydan kaybeden biri olarak bu sefer yaştan eleniyorum. Eminim ki gençlerimiz başta olmak üzere birçok vatandaşımız da benim gibi uzaya özel bir ilgi duyuyor. O nedenle şartları sağlayan herkesi başvurmaya davet ediyorum”

dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu