Güncel Fiyatlar

Azerbaycan Asgari Ücret Kaç Manat 2022 Hesaplaması

Azerbaycan, yaşamanın oldukça ucuz olduğu bir ülkedir. Bu sebepten başka ülkelerden göç alma oranı gittikçe artmaktadır. En önemli sebebi ise petrol ve doğalgaz rezervlerinin olmasında kaynaklı iş alanıdır. Azerbaycan’a yerleşmek isteyen kişiler Azerbaycan asgari ücreti ne kadar, Asgari ücretten yapılan kesintiler nelerdir, Azerbaycan’da iş imkânları ve çalışma şartları nasıl, asgari ücretle geçinilir mi, Azerbaycan’da yaşam şartları nasıl sorularının cevaplarına yazımızdan ulaşabilirler.

Azerbaycan Net Asgari Ücreti 2022

Azerbaycan 2022 asgari ücreti, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 250 manat olarak açıklanmıştır. Azeriler asgari ücrete minimum əmək haqqı demektedirler. Rakam olarak baktığınızda az bulabilirsiniz fakat Azerbaycan’da geçiminizi sağlamak için yeterli bir miktardır. Ekonomi Bakanı Mikayil Jabbarov milli meclis toplantısından sonra yaptığı basın açıklamasında ‘2022 yılı için ortalama aylık maaş 727 manat olarak görülüyor’ ifadesine yer vermiştir. Yani asgari ücretten daha fazla kazanmanız çok büyük olasılıktır.

Yıllara göre Azerbaycan asgari ücret değişimini sizler için tablolaştırdık.

TarihAsgari Ücret Miktarı
Ekim 200630 AZN
Şubat 200750 AZN
Ocak 200860 AZN
Ağustos 200875 AZN
Eylül 201085 AZN
Aralık 201193,50 AZN
Eylül 2013105 AZN
Ocak 2017116 AZN
Ocak 2018130 AZN
Mart 2019180 AZN
Eylül 2019250 AZN

Kaynak: asgari aylık maaş

01/04/2022 kurlarına göre Azerbaycan para birimi manatın diğer para birimi karşılıkları

1 Manat4,81 TL
1 Manat0,59 $
1 Manat0,50 £

Bazı ülkelerin 2022 asgari ücretleri

ÜlkeAsgari Ücret
Azerbaycan1195,84 TL
Türkmenistan2.019,24 TL
Özbekistan157,51 TL
Türkiye2.825 TL
Kazakistan498,23 TL

Azerbaycan Asgari Ücretten (250 Manat) Yapılan Kesintiler Nelerdir?

Azerbaycan’da yapılan mevzuat değişikliği ile zorunlu sağlık sigortası primlerinin tahsiline 2022 yılında başlanmıştır. Azerbaycan’da asgari ücret üzerinden yapılan kesintileri şöyledir;

 • Gelir vergi
 • Zorunlu devlet sosyal sigorta ücreti
 • İşsizlik sigortası primi
 • Zorunlu sağlık sigortası ücreti

Azerbaycan asgari ücretinden yapılan kesintileri bir örnekle ele alalım.

Petrol ve doğalgaz sektöründe faaliyet göstermeyen ve özel sektöre ait mükellefler adına olan bir iş kolunda çalışıyor olun. O zaman;

 • Gelir vergisi 🙁 8000 manata kadar) alınmaz.
 • Sosyal sigorta primi: 250 manatlık maaşın 200 manatlık kısmı için %3 (6 manat) 200 manat ve üzerindeki kısım için kalan miktarın %10’u (5 manat), Toplamda 11 manat kesinti yapılır.
 • İşsizlik sigortası primi: 250 manatın %0,5’i yani 1.25 manat
 • Zorunlu sağlık sigortası ücreti: %1 yani 2.5 manat

250 manat kazanan bir asgari ücretlinin, sosyal ödemeleri 14.75 manat; kesintisi sonrası tutarı 235.25 manat olacaktır.

Azerbaycan’da İş İmkânları Nelerdir?

Azerbaycan ekonomisinin en önemli sektörleri petrol, doğalgaz, demir –çelik, maden, petrokimya ürünleri, tekstil ve inşaattır. Bu sektörlerde iş gücüne her zaman ihtiyaç olmakta ve alımlar yapılmaktadır. Azerbaycan’da iş imkânlarının en çok olduğu iki şehir Bakü ve Gence’dir.  Bakü aynı zamanda Kafkasya bölgesinin en büyük şehri olması ve Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı’na da sahiptir. Ülke nüfusunun yaklaşık 3’te 1’i Bakü’de yaşar. Azerbaycan’da tüm sektörlerden iş imkânının en fazla olduğu şehir aynı zamanda oldukça gelişmiştir. Siz de Azerbaycan’da çalışmak istiyorsanız ilk olarak Bakü’deki fırsatları değerlendirmelisiniz.

Azerbaycan’da Çalışma Şartları Nasıldır?

Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Azerbaycan’da da resmi bir çalışma saati aralığı vardır. Günlük belirlenen resmi çalışma saati 8 saattir. Ancak ülkemizde de olduğu gibi bu saatler işverenler tarafından genellikle arttırılmaktadır. Burada devreye giren en önemli ve güzel özellik ise fazla mesai ücretlerinizin eksiksiz olarak ödenmesidir. Maaş ödemelerini fazlasıyla aldıkları için Azeri halkının fazla mesai konusunda büyük bir şikâyeti bulunmamaktır.

Sektörlerin maaş durumlarını ortalama olarak inceleyecek olursak;

 • İnşaat sektöründe çalışan normal bir işçinin aylık ortalama olarak 600 manatı bulmaktadır.
 • Madencilik (maden mühendisi) : Maaşları aylık 3500 manatı bulabilir.
 • Turizm (resepsiyonist, tur rehberi): Aylık ortalama 450 manat
 • Finans ve sigorta (bankacılık hizmetleri) : Aylık 1600 manat
 • Muhasebe (muhasebe elemanı: 600 manat
 • Doktor: 1500 manat
 •  Öğretmen: 620 manat

Azerbaycan’da Asgari Ücret ile Geçinilir Mi?

Tek başına yaşayanlar ya evde tek çalışan olan durumlar için zor olacaktır. Özellikle Bakü ve Gence şehirlerini tercih edenler asgari ücretle çok zorlanacaktırlar. Bu iki şehir Azerbaycan’ın en zengin kesiminin yaşadığı lüks sayılan şehirlerdir. Ancak başta da belirttiğimiz gibi Azerbaycan’da genellikle asgari ücretin üzerinde kazanç sağlanmaktadır. Asgari ücretle geçinmek zor olmasına rağmen; asgari ücretin üzerinde kazanmak oldukça kolaydır.

Azerbaycan’da Yaşam Şartları Nasıldır?

Son yapılan nüfus sayımına göre Azerbaycan’ın nüfusu 10.127.874’tür. Baktığınız zaman aşırı kalabalık olmayan ülkedeki şehirler oldukça rahattır. Nüfus yoğunluğu az olduğu için kalabalık ve gürültü kirliliği bakımından tercih edilebilir.

Market alışverişlerinde birçok ürün ülkemize göre çok daha uygun fiyatlarla satılmaktadır. Gıda ihtiyaçlarınız için maaşınız büyük bir kısmını ayırmak zorunda kalmazsınız. Alkol ve sigara fiyatları da Türkiye’den oldukça uygundur. Örneğin sigara fiyatları ülkemizde 20 TL’yi buldu ancak Azerbaycan’da 3.5 TL gibi bir fiyat ile satılıyor. Alkol fiyatlarından örnek vermemiz gerekirse de Türkiye’de 120 Tl’ye satılan bir votka, Azerbaycan’da 25 TL ye satılmaktadır.

En pahalı ürün gruplarından biri giyimdir. Fiyatların pahalılığı ve çeşit azlığı bu noktada sizde bir hayal kırıklığı yaratabilir.

Barınma ihtiyacını için ev kiralarının ortalama bir uygunlukta olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki bu normal standartlarda bir ev için geçerlidir. Vereceğiniz kira bedeli seçeceğiniz evin durumuna göre oldukça artabilir.

Bankalarda hesap açtırdığınızda yatırdığınız paradan yaklaşık %10luk bir kesinti yapılır. Bu da dezavantajlardan biridir.

İyi bir restoranda iki kişilik yemek için yaklaşık olarak 45 manat ödersiniz.

Ulaşımda, toplu ulaşımı tercih etmenizi öneririz. Türkiye’den farklı olarak taksiler çağırdığınız konuma gelene kadarki kısmı da ücrete dâhil eder. Uber gibi uygulamalar mevcuttur. Bunları da tercih ederek ekonomik bir yolculuk yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu