Yeni İş Fikirleri

Anket Doldurarak Para Kazanma Siteleri 2021 (Aylık 15.000 TL)

Anket Doldur Para Kazan

İçeriğimizde cevabını bulabileceğiniz sorular ise; anket doldurma sitelerinin genel işleyişi nasıldır,  anket doldurarak para kazanmak gerçekten mümkün mü anket doldurma sistemleri nelerdir, anket doldurarak para kazandıran uygulamalar nelerdir,  anket doldurarak ne kadar gelir elde edebilirsiniz, anket siteleri ne tür sorular sorar, anket doldurarak para kazanabileceğiniz güvenilir siteler nelerdir, daha fazla anket alabilmek için neler yapabilirsiniz, anket doldurarak para kazanan kullanıcı yorumları ve anket doldurarak para kazanmanın artı ve eksileri nelerdir.

Günümüzde birçok kişi anket doldurarak para kazanmak direkt gelir kaynağı olarak ya da ek gelir olarak internetten para kazanmanın yöntemlerini araştırıyor. Bunun için birçok yöntem mevcut. Bunlardan biri de anket doldurmak. İnternetten anket doldurarak para kazanma yöntemi herkes tarafından kolay bir iş olarak görülse de bu işin de özen gerektiren noktaları vardır.  Biz de bu içeriğimizde sizler için anket doldurarak para kazanma yöntemleri ile ilgili detaylı bir araştırma yaptık.

Anket Doldurarak Para Kazanmak Gerçekten Mümkün Mü?

Evet mümkün. Bunun en önemli sebebi, büyük şirketlerin piyasaya yeni bir ürün çıkartacaklarında ya da mevcut bir ürünü değerlendirip geliştirmek amacıyla piyasa araştırmasına ihtiyaç duymalarıdır. Sistem üzerinden üye olarak kolay bir şekilde para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde ürünleri ve hizmetleri değerlendirme olanağı da yakalamış olursunuz.

Ancak anket doldurmakla ilgili bazı dezavantajlar da söz konusudur. Cv’nize ekleyebileceğiniz bir tecrübe oluşturmaz. Para kazanmanızı sağlar ama size tam manasıyla yeni bir iş kolu yaratmış olmayacaktır.

Anket Doldurarak Para Kazandıran Siteler 2021

En çok tercih edilen ve en güvenilir anket doldurarak para kazandıran siteler şunlardır;

 • ySense
 • My Iyo
 • Toluna
 • MarketAgent
 • Fikir Pazarı
 • LifePoints
 • ValuedOpinions
 • Panel Station
 • JTN Panel
 • SurveyPago
 • Mobrog
 • İpsos
 • Acop
 • SurveySavvy
 • OpinionOut Post
 • Yougov
 • Joinhiving
 • Profilic.co
 • I-Say
 • Panelbase

ySense : Son dönemin en çok tercih edilen anket sitesi olan ySense, özellikle referans sistemiyle birlikte kullanıcılarına önemli bir gelir sağlıyor. Anket doldurmanın dışında verilen yan görevlerle de (reklamlara tıklama, Google’da aratma, video izleme vb.) gelir elde edebilirsiniz. Kullanıcıların yaptıkları yorumlara göre memnuniyet puanı 8/10’dur.

Anket Doldurma Sistemleri Nelerdir?
Anket Doldurarak Para Kazanma

Doldurduğunuz anket başına0,05 ile 2 dolar gelir elde edebilirsiniz.

Verilen görevleri tamamladığınızda ise 0,01 ile 5 dolar arasında gelir elde edebilirsiniz.

Referans sistemi ile sizin aracılığınızla siteye üye olmuş kişilerin kazançlarının %20 oranında gelir elde edebilirsiniz.

Seviye(level) sistemi mevcuttur. Profilinizin puanı, doldurduğunuz anket sayısı ve referanslarınızın sayısı arttıkça  gelir oranları da artmakta ve daha çok para kazanmanızı sağlamaktadır.

Paranızı Payoneer ile çekebilirsiniz.

Ysense ile ilgili aklınıza takılan tüm konularda fikir alışverişi yapabileceğiniz Türkçe bir forum da mevcuttur.

My Iyo : 10 yılı aşkın süredir hizmet veren anket sitesi Türkiye de dâhil olmak üzere 15 farklı ülkede kullanılmaktadır. Bu anket sitesinde ödüllendirme olarak puan sistemi kullanılmaktadır. Kullanıcıların yaptığı yorumlara göre memnuniyet puanı 7/10’dur.

100 puan = 0,61 TL

20 Euro’ya karşılık gelen puanı biriktirdiğinizde ödemenizi aktarabilirsiniz. Normalde PayPal sistemini kullanan site, Türkiye’de PayPal ‘in kapalı olmasından dolayı puanınıza karşılık gelen miktarı banka hesabınıza direkt olarak yatırmaktadır.

Referans sistemi mevcuttur. Sürekli artan bir oranla kazanç sağlamak yerine; sizin referansınız ile sisteme kayıt olmuş kişi ilk anketini doldurduğu zaman hesabınıza 500 puan ekleniyor.

Anket başına, anketin uzunluğu, türü, basitliği ya da karmaşıklığına bağlı olarak 500 ile 10.000 arası puan kazandırıyor.

Anketlerin ortalama uzunluğu 12 dakikayı buluyor. Daha uzun süren anketlerde ise ankete ara verip sonra da devam edebiliyorsunuz.

Anket Doldurarak Para Kazanma Yöntemleri
Anket Doldur Para Kazan

Maalesef Türkiye için anket sıklığı çok da tatmin edici olmuyor. Türkiye’de kullanıcı veri tabanını yeni oluşturduğunu belirten şirket, çok ender anket gönderiyor.

Toluna : Son zamanlarda ülkemizde en çok kullanılan anket doldurma sitesidir. Türkçe dil desteğinin olması da bu konuda artı sağlamaktadır. Aynı zamanda mobil uygulaması da mevcuttur. Puan sistemi kullanılmaktadır. Diğer anket sitelerinden ayrılan bir özelliği ise puanların geçerli olduğu belirli bir süre olmasıdır. 6 aydan fazla kullanılmayan puanlar hesabınızdan silinecektir.

Sistem ilk kayıt olduğunuzda size 500 puan vermektedir.

Tamamlanan her anket için 15 ile 50.000arasında puan kazanabilirsiniz.

3000 puan = 1 dolar

Puan karşılıklarını alabilmeniz için en az 40.000 puana ihtiyacınız vardır.

Ayrıca 80.000 puan karşılığında n11 alışverişlerinizde kullanmanız için 50 TL ‘lik hediye çeki kazanırsınız.

MarketAgent : MarketAgent anket sitesi de çok sayıda kullanıcı olan platformlardan biridir. Yaklaşık 1,3 milyon üyesi mevcuttur. Puan sistemi mevcuttur. Aynı zamanda referans sistemi ile de kazancınız artmaktadır.

100 puan= 1 Euro

Anket başına100 puan kazandırmaktadır.

Referans sistemi ile üye olan her kişi için 0,5 Euro kazanç sağlarsınız. ( Üye ilk anketini doldurduğu zaman yüklenir)

Ödemelerinizi alabilmeniz için alt bir limit bulunmamakla birlikte minimum 3 anket doldurduktan sonra puanlarınıza karşılık gelen miktarı hesabınıza aktarabilirsiniz.

Türkiye’deki kullanıcılara anket gönderim sıklığı ayda 2-3 ankettir.

Fikir Pazarı :ResearchNow firmasının Türkçe dil desteği ile kullanıma sunduğu online anket doldurma sitesidir.

Anket Nasıl Doldurarak Nasıl Para Kazanırım
Anket Doldurarak Para Kazanma Yöntemleri

Puanlarınızı nakit olarak kullanmanız mümkün değildir. Puan karşılığı olarak CarreFourSa hediye çeki kazanırsınız.

Kullanıcıların yaptığı yorumlara göre anket başına kazandığınız puan miktarı oldukça düşük olmakla birlikte; az sayıda anket gönderilmesi de şikâyetlerin oluşmasına sebep olmaktadır.

LifePoints : Kullanıcıların, Türkçe dil desteği olması sebebiyle oldukça ilgi gösterdiği anket doldurma sitesi şu an 16 ülkede 5 milyona yakın üyesiyle hizmet vermektedir.

Anket Doldur Para Kazan
Anket Doldurarak Para Kazandıran Uygulamalar

Puan sistemi mevcuttur. Doldurduğunuz her anket için puan kazanmaya başlarsınız.

Nakit çekimi için minimum sınır 15 dolardır. Bu sınıra ulaşmak için 1150 puan toplamanız gerekmektedir.

Yine Türkiye’de PayPal sistemi kullanıma kapalı olduğu için nakit çekimi mümkün değildir. IKEA, Boyner, Getir ve Nektar Organik markalarından hediye çeki kazanabilirsiniz.

Anketler ortalama 30 puan değerindedir.

Kullanıcı yorumlarına göre anket gönderilme sıklığı memnun edicidir. Bunun yanında hak ettiğiniz hediye çeklerinin tanımlanması 2-3 haftayı bulması sebebiyle şikayetler oluşmaktadır.

ValuedOpinions : Kullanıcılar arasında en çok güven duyulan anket doldurma sitelerinden biridir. Puan sistemi mevcuttur. Bu puanları hediye çeki olarak kullanabilirsiniz.

Ortalama bir anketin süresi 15 dk’dır.

Anket başına 5 ile 30 puan kazanabilirsiniz.

Hediye çeki oluşturabilmeniz için minimum sınır 450 puandır.

Hediye çeki kazanabileceğiniz firmalar; HepsiBurada, TeknoSa ve CY:SEND ‘dir.

Rozet sistemi mevcuttur. Anket doldurdukça, profilinizi genişlettikçe seviyeniz artmakta ve bu da kazancınızı arttırmanızı sağlamaktadır.

Kullanıcı yorumlarına göre, anket gönderim sıklığı az, katılımcı sayı ve süre kısıtlaması mevcuttur.

Az sayıda anket göndermesine rağmen kazandığınız hediye çeklerini en kısa sürede tanımladığı için güvenilir siteler arasında görülerek tercih edilmektedir.

Panel Station : Dünya çapında toplam 35 ülkede hizmet vermektedir. Profilinizi tamamen doğru şekilde doldurmanız bu site için ekstra önem taşımaktadır. Ardından mail adresinize gönderilen anketleri doldurarak para kazanırsınız.

Doldurulan anket başına 0,5 TL kazanırsınız.

Pek çok anket sitesi gibi, bu sitede de referans sitemi mevcut olup bu şekilde gelirinizi arttırabilirsiniz.

Ülkemizdeki bir çok önemli marka bu anket sitesini tercih etmektedir.

Kullanıcı yorumlarına göre memnuniyet oranı 8/10’dur.

JTN Panel : Yine oldukça tercih edilen bir anket doldurma sitesidir. Puan sistemi mevcuttur ve bu puanlamayı JTN dedikleri bir birimle yaparlar.

10 puan = 0,6 TL

Ödeme alabilmeniz için gereken minimum tutar 1000 puan yani 60 TL’dir.

Kullanıcıların yaptığı yorumlara göre en büyük dezavantaj ödemelerin yapılmasının 45 günü bulmasıdır.

SurveyPago : Anketleri doldurmaya başladıktan sonra para kazanmaya başlarsınız.

Tamamlanana her anket için 0,25 ile 5 dolar arasında para kazanırsınız.

Kazandığınız paraları nakit olarak kullanmanız mümkün değildir. Türkiye’de sadece YemekSepeti hediye çeki olarak kullanabilirsiniz.

Müsait anketleri görebilmek için paneli güncel olarak takip etmeniz önemlidir.

Yapılan kullanıcı yorumlarına göre, haftada 2-4 anket gönderimi yapılmaktadır. Yine gelen şikâyetlerden biri ise hediye çeklerinin geç tanımlanmasıdır.

Mobrog : Türkçe dil desteğinin yanı sıra uygulaması da bulunan anket doldurma sitesidir. Agresif reklam politikalarıyla adından söz ettiren Mobrog, ödemelerini PayPal ile yaptığı için Türkiye’de kullanımı çok yaygın değildir.

Ipsos : 100’den fazla ülkede 5.000’den fazla müşteriye hizmet vermekte ve yılda 70 milyondan fazla görüş toplamaktadır.

Kullanıcıların yaptıkları yorumlara göre, anket gönderim sıklığı ve anket başına kazandırdığı miktar tatmin edicidir.

Kazandığınız puanları hediye çeki olarak kullanabilirsiniz.

Burada diğer sistemlerden ayrılan en önemli özellik, aktif olarak kullanımınızı beklemesidir. Belli bir süre içinde anket davetlerine yanıt vermeyen kullanıcının hesabı etkisiz hale getirilir. Bu da daha önceden kazanılan puanlar ve doldurduğunuz anketler nedeniyle arttırdığınız seviyenizin kaybolması anlamına gelmektedir. Bu nedenle bu anket doldurma sitesini mutlaka aktif olarak kullanmalısınız.

Hediye çekleri max. 4 hafta içerisinde e-mail adresinize gönderilmektedir.

Doldurulan anket başına 5 ile 250 puan aralığında kazanırsınız.

Acop.com : Üye olmak ücretsizdir.

Doldurulan anket başına 100 ile 300aralığında puan kazanırsınız.

Puanlarınızı nakit olarak alabilmeniz için minimum tutar 10 dolar’dır.

SurveySavvy : Kullanıcı yorumlarına göre en iyi müşteri hizmetlerine sahip olan bu anket doldurma sitesi oldukça tercih edilmektedir.

Doldurulan anket başına yaklaşık olarak 10Cent ödeme yapılır.

Ödemeler günümüzün tercihlerinden olan kripto para şeklinde ya da hediye çeki olarak yapılır.

OpinionOutPost : Maalesef Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Ancak Türkiye’deki çok sayıda kullanıcıya yönelik anketler mevcuttur.

Siteye üye olabilmek için öncelikle İngilizce kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir.

İngilizce bilmeyen kullanıcıların tercih etmemesi gereklidir.

YOUGOV : Genellikle 40 yaş ve üzeri kullanıcılar için anketler gönderen sitenin Türkçe dil desteği de bulunuyor.

Kullanıcıların yaptığı yorumlara göre memnuniyet oranı 6/10’dur.

JOINHIVING : Siteye üye olmak için sosyal medya hesaplarınızı kullanabilmeniz avantaj sağlıyor.

Anket doldurmak dışında başka para kazanma fırsatları da sunmaktadır.

Düzenlenen etkinlik ve yarışmalara katılarak gelirinizi arttırmanız mümkündür.

PROLIFIC.CO : Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Kullanıcıların yaptığı yorumlara göre en çok kazandıran sitelerden biridir.

PANELBASE : Sitenin kullanıcılara gönderdiği anketler yaklaşık olarak 15 dk. Sürmektedir.

Tamamlanan anket başına 2 Euro kazandırmaktadır.

I-SAY : Türkçe dil desteği olan site dünya genelinde en çok kullanıcıya sahip anket doldurma platformlarından biridir.

Anket doldurarak aylık ortalama 200 TL kazanmanız mümkündür.

Kazandığınız ödülleri hediye çeki olarak kullanabilirsiniz.

Cevapla Kazan: Birçok Türk markanın tercih ettiği anket doldurma sitesidir. Cevapladığınız her anket başına 1 TL kazanmanız mümkündür. Birçok deneme paketi size ulaştırılır ve sonrasında ürünler hakkındaki anketleri doldurmanız beklenmektedir. Toplamda 20 TL limitine ulaştığınızda paranızı nakit olarak alabilirsiniz.

Anket Cepte: Sisteme özgü CepPara para birimini kullanır. Her 100 ceppara 1TL yerine geçer. Ödüllerinizi alabilmek için alt limit 2.500 cepparayani 25 TL’dir. Ödeme talebinde bulunduğunuzda yaklaşık 3 iş günü içerisinde belirttiğiniz banka hesabınıza paranız yüklenir. Bu uygulamada da referans sistemi mevcuttur. Davet ettiğiniz her arkadaşınız doldurduğu anket başına %5 oranında ceppara kazanırsınız.

Anket Doldurarak Para Kazandıran Uygulamalar Nelerdir?

Anket doldurma işi için birçok internet sitesinin yanı sıra çok sayıda uygulama da mevcuttur. Bu uygulamalar aracılığıyla kolay bir şekilde para kazanmaya başlamanız mümkündür. İşte o uygulamalardan bazıları:

 • Swagbucks: Aynı anda hem anket doldurabilir hem de video izleyebilirsiniz. Bu sayede para kazandıran bu uygulama ile aylık 500 TL kazanç sağlamanız mümkündür. Tüm dünyada en çok indirilen anket uygulamalarının başında gelmektedir.
 • Surveysonthego: Doldurduğunuz her anket için yaklaşık 1 dolar alabilirsiniz.
 • Google Ödüllü anketler: Doğrudan Google’a ait bir anket uygulamasıdır. Aylık 30 TL kazanç elde etmeniz mümkündür. Kazandığınız bu ödülleri sadece Google Play Store’da yer alan uygulamalar da harcayabilirsiniz. Hiçbir şekilde nakit olarak kullanamazsınız.
 • iPoll: Düzenli olarak size anketler gönderen bir uygulamadır. Bu yolla para kazanmanızı mümkün kılar.
 • iBotta: Bu uygulama ile anket doldurarak, fotoğraf çekerek, video izleyerek ve buna benzer birçok yol ile para kazanmanız mümkündür. Yüksek kazanç vaadi olmayan bu uygulama ek gelir elde etmek için idealdir.
 • Money App: Bu uygulamada da video izleyerek, anket doldurarak para kazanmanız mümkündür. Yaklaşık 1 milyon kullanıcı sayısına ulaşan uygulamada referans sistemi de bulunmaktadır. Arkadaşlarınızı davet ettikten sonra kazancınız artacaktır. Yaklaşık 3 gün içinde ödemeleriniz sisteme yüklenmektedir.
 • OnePulse: Anket doldurarak para kazanmanızı sağlayan bir uygulamadır.

Anket Doldurarak Aylık Ortalama Ne Kadar Kazanç Elde Edersiniz?

Anket doldurarak elde edeceğiniz aylık ortalama kazanç miktarı harcadığınız emek ve zamanla doğru orantılı olacaktır.

 • Ek gelir elde etmek isteyen ve günlük 1 saatini anket doldurma işine ayıran bir kişi için aylık ortalama kazanç hesabı

Anket sitelerinden ödemelerinizi alabilmeniz için bazı puanları toplamanız ve alt limit miktarına ulaşmanız gerekmektedir. Anket başına 10 puan ve 0,05 puan kazanabilirsiniz. Genel olarak ulaşmanız gereken limitler anket başına kazandığınız puan ve para miktarıyla orantılı olarak belirlenir. Bu tür bir örnek içinse ortalama 50 dolar’a ve 1000 anket puanına ulaşmanız beklenmektedir. Günde ortalama 2 anket size ulaştırılır ve 3 ayda 50 dolar limitine ulaşabilirsiniz. Ayda 16 dolar yani 134 lira para kazanmanız anlamına gelir.

Kimileri için bu uğraşmaya değmeyecek bir iştir. Birçok anket doldurma sitesi için örnekte verdiğimiz miktarlardan daha az kazanmanız maalesef ki mümkündür. Ancak bazen de daha fazlasını kazanabilirsiniz. Burada belirleyici olan sadece kişinin beklentisi ve bu beklenti doğrultusunda harcayacağı emektir. Anket doldurarak çok iyi bir yan gelir sağlayanlar olduğu gibi sistemden hiç hoşlanmayan ve saatlerinin sömürüldüğünü düşünen kullanıcılar da vardır.

 • Anket doldurma işine günlük 7-8 saatini ayıran bir kişi için aylık ortalama kazanç hesabı:

Anket doldurmak kimileri için de günde 7-8 saat harcayarak tam manasıyla bir gelir kapısı olarak görülmektedir. Bu kadar mesai harcayan bir kişi çok sayıda siteye üye olmuş demektir. Bu sitelere referans yöntemiyle de çok sayıda üye kazandırmış olması muhtemeldir. Referans sisteminde belli bir sayıya ulaşıldığında siz hiç anket doldurmasanız bile aylık yaklaşık 100 dolara yakın gelir elde etmeniz mümkündür. Anket sitelerinde mesai harcadıkça seviyeniz de giderek artacaktır. Bu da doğrudan anket başına kazandığınız miktarı etkiler. Anket başına 20 dolar gibi bir miktara ulaşabilirsiniz. Bu tür bir çalışma sistemi ile aylık 1500-2000 dolar gelir elde etmek mümkündür.

Evde anket doldurarak para kazanmanın yanında internetten reklam izleyerek para kazanabilirsiniz. Reklam izle para kazan siteleri yazımızı inceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz

Anket Doldurarak Para Kazanma Şartları

 • İlk olarak online internet sitelerinden birisine kayıt olmalısınız. Katılmak kolay, hızlı ve ücretsizdir. Karşınıza gelen formu doldurmanız yeterli olacaktır. Mail adresiniz mümkünse ana mail adresiniz olmasın. Kaydınızı oluşturduktan sonra mail kutunuza çok sayıda spam mail gelecektir. Bu karmaşayı yaşamamak adına sadece anket doldurmak için kullanacağınız yeni bir e-mail adresi açmak en mantıklı yol olacaktır.
 • Sonrasında kayıt aşamasında belirttiğiniz mail adresinize bir onay e-postası gelecektir. Onaylamak için bağlantıya tıklayıp kaydınızı aktif hale getirebilirsiniz.
 • Profil sorularını cevaplayın, bu kısmı doğru ve eksiksiz tamamlamanız önemlidir. Bu sayede anketler ilgi alanlarınız vb konularda mailinize davet olarak gönderilecektir. Profil bilgilerinizin doğru olması bu sitelerdeki puanınızı arttıracaktır. Aynı zamanda ne kadar çok ilgi alanına sahipseniz birçok farklı konuda anket doldurmanız için mailinize ulaşacaktır.
 • Mutlaka birden fazla siteye üyelik oluşturun. Bu sayede e-mail adresinize ulaşacak anket sayısı ve sıklığı artacak; bu da kazandığınız para miktarının artması anlamına gelecektir.
 • Mümkün olduğunca çok sayıda anket doldurun. Anket konularında çok fazla seçici davranmanız, kazanç oranınızın düşmesine sebep olacaktır.
 • Anketteki tüm soruları tamamladığınızdan emin olun ve mutlaka kontrol edin.

Anket Doldurma Sitelerinin Genel İşleyişi Nasıldır?

Kullanıcı anketleri özenli bir şekilde tamamladıktan sonra her bir anket için ödüllendirilecektir. Bu ödül sistemi her anket sitesi için farklı olabilir. En yaygın seçenekler şunlardır;

 • TL ya da dolar vb. nakit ödüller ( hesaba ya da PayPal gibi sistemlere ödeme)
 • Puan (kullanıcıların kullanabileceği puanlar hesaplarına yüklenir ve bir puan kataloğu bulunmaktadır.)
 • Markaların hizmetlerinin kullanımında indirim ya da ücretsiz ürün numuneleri)
 • Bİtcoin vb. kripto para
 • Ödül kartları ya da indirim çekleri
 • Büyük ödüller için çekiliş hakkı
 • Steam gibi sistemlerde oyun ya da bakiye 

Anket Siteleri Ne Tür Sorular Sorar?

Anket soruları, pek çok kategoriye ayrılmıştır. Sorular günlük hayatınız, yaşam tarzınız,alışkanlıklarınız ve ilgi alanlarınız ile ilgili olabilir.

 • Kullandığınız cep telefonu markası nedir?
 • Hangi sıklıkta cep telefonunuzu değiştiriyorsunuz?
 • En sevdiğiniz kahve markası?
 • Evcil hayvanınız var mı?

Google Ödüllü Anketlerle Nasıl Para Kazanılır?

Kullanıcıların genellikle uygulama üzerinden anket doldurmayı tercih ettiği bu sistemde anket başına 0,60 TL gibi bir rakam kazanabilirsiniz. Maalesef Türkiye’de Google tarafından çok az anket gönderilmektedir. Kullanıcılar ayda bir ankete erişebildikleri ve bu anketten de çok düşük bir miktar elde ettikleri için şikayet etmektedirler. Sistemin bir diğer dezavantajı ise 1 yılsonunda kazandığınız paraların silinmesidir. Türkiye için çok da artısı olmayan bu sistem yurtdışında aktif olarak kullanılmakta ve kullanıcılarına iyi gelirler sağlamaktadır. Google Ödüllü Anketler uygulamasını indirmek ve kullanıcı yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız.

Yorum Yap