Gündem

Ankara’da 260 Bin Aileye 600’er Lira Ramazan Yardımı

Pandemi sürecinden itibaren elini yoksulların üzerinden çekmeyen Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ramazan hazırlıklarını da tamamladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ihtiyaç sahiplerine 100 lirası et olmak üzere toplam 600 lira Ramazan desteğinde bulunacak. Nisan ayının ilk 10 günü içinde 500’er lira, 24 Nisan’a kadar da et parası ihtiyaç sahiplerine önceden dağıtılan ‘Başkent Kart’a yatırılacak.

500’er Lira Aktarılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl uygulamaya koyduğu “El Ver” kampanyasında, insanlar birbirini görmeden hesap ya da IBAN numarasına para yatırıyordu. Bu uygulamada yaşanan karışıklıklar üzerine bundan böyle farklı bir uygulamaya geçildiğini belirten yetkililer şunları söylediler:

“Belirlenen bütün ihtiyaç sahiplerinde Başkent Kart var. El Ver sistemine girince sistem ihtiyaç sahibini seçiyor. Ne kadar yatıracağını soruyoruz. En fazla 500 TL yardım yapılabiliyor. İsteyen 500 TL’nin altında da destekte bulunabilecek. Hayırseverin banka kartından, ihtiyaç sahibine en fazla 500 TL çekilecek biçimde para aktarılabilecek. Başkent Kart’a yüklenen bu para ile ihtiyaç sahibi TEKEL ürünleri alamayacak. Vatandaş, diğer ihtiyaçlarını Başkent Kart’tan ödeyebilecek.”

Et İçin 100 TL Ek Ödeme

Ramazan dolayısıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılan Başkent Kart’a 500 lira yükleme yapılacak. Ayrıca et için de 100 lira ek ödeme yüklenecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu Nasıl yapılır bilgi almak için içeriği inceleyebilirsiniz.

Açlık Sınırında 25 Bin Aile

Halen 260 bin ailede “Başkent Kart” bulunuyor. Bunlara kış döneminde üçer aylık dönemde bin 500’er lira doğalgaz desteğinde bulunuldu. Ayrıca her ay 100’er lira et parası da kartlarına yüklendi. Et parası, sadece et alımında kullanılabiliyor. Ramazanda “Askıda su faturası” uygulaması da devam edecek. Bütçe imkanları doğrultusunda, 260 bin ihtiyaç sahibinden “Açlık sınırı” altında geliri olan 25 bin aile belirlendi. Bu aileler için farklı desteklerin uygulamaya konulması planlanıyor. Doğalgaz ve kömür desteği için “Ankara’da hiç kimse üşümeyecek” sözü veren Yavaş, et dağıtımı için de “Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek” sloganını kullanmıştı. Yavaş, yeni kampanyalar için de “Ankara Tek Yürek” diyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu