Gündem

8 Milyon TL’lik Projede Koyun Talep Başvuruları Devam Ediyor

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın kırsal kalkınmaya destek olan ve 8 milyon 242 bin TL değerindeki ‘Koyunlar artıyor, meralar şenleniyor’ projesinin 3 bin 200 küçükbaş dağıtımını içeren ikinci kampanyasının başvuruları devam ediyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından üreticilere 3 bin 200 küçükbaş (koyun) hayvan dağıtımının ikinci kampanyasının başvuruları 14 Şubat- 4 Mart tarihileri arasında yapılacak.

‘Koyunlar Artıyor, Meralar Şenleniyor’ Projesi Başvuruları Başladı

Başvurular: İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine Yapılacak

8 milyon liralik basvurular basladi

Büyükşehir Belediyesi Başkanın talimatlarıyla tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçi ve besicilere 2021 yılında olduğu gibi 2022 yılında da destek olmaya devam ediyor.

Kayseri’de takdir toplayan Başkan Büyükkılıç’ın ‘Koyunlar artıyor, meralar şenleniyor’ projesindeki küçükbaş hayvan miktarı, yine Büyükkılıç’ın talimatı ile ortalama 3 kat arttırılarak 2021 yılında dağıtılan 2 milyon lira değerindeki toplam bin 100’den, 8 milyon 242 bin 560 lira değerindeki 3 bin 200 küçükbaş hayvana yükseltildi.

Geçtiğimiz yıl Kayseri’deki kırsal mahallerde teslimatı yapılan küçükbaş hayvanlar, üretime başlayarak gerek üreticisine gerekse kırsal ekonomisine katkı sağlamaya başlarken, kırsal mahallelerdeki küçükbaş hayvan varlığını arttırmak, kırsaldaki vatandaşların ekonomik durumlarını geliştirmeyi hedefleyen projede, başvurular alınmaya başladı.

Proje kapsamında:

 • Akkışla,
 • Bünyan,
 • Develi,
 • Felahiye,
 • Hacılar,
 • İncesu,
 • Kocasinan,
 • Melikgazi,
 • Özvatan,
 • Pınarbaşı,
 • Sarıoğlan,
 • Sarız,
 • Talas,
 • Tomarza,
 • Yahyalı,
 • Yeşilhisar ilçelerindeki üreticiler başvuru şartlarını sağlamaları halinde yararlanabilecek.

İstenen tüm kriterleri sağlayan her ilçede 10 aileye, her aile için ise 19 akkaraman koyun ve 1 adet akkaraman koç ve 20 adet küçükbaş hayvan olmak üzere toplam 160 aileye, 3040 adet akkaraman koyun ve 160 adet akkaraman koç olmak üzere 3 bin 200 adet küçükbaş hayvan dağıtımı gerçekleştirilecek.

Başvuruları, 14 Şubat’ta başlayan ‘Koyunlar Artıyor, Meralar Şenleniyor’ projesine, 4 Mart’a kadar başvuru yapılabilecek.

Başvuru için aranan kriterler ise 01.01.2022 tarihi itibari ile 6360 sayılı yasayla Büyükşehir hinterlandına dâhil olan ilçelerin mahallerinde veya merkez ilçelerin kırsal mahallelerinde ikamet ediyor olmak, TÜRKVET sisteminde aktif veya pasif kayıtlı olmak, 01.01.2022 tarihi itibari ile TÜRKVET kayıtlarına göre 10 adet büyükbaş, 50 adet küçükbaş hayvandan fazla hayvanı olmamak şeklinde belirlendi.

Talebin dağıtılacak aile sayısından fazla olması halinde, kriterlere uyan aileler arasında kura çekilecek.

Müracaatlar, İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne yapılıyor.

Büyükşehirden üreticilere yem ve fide desteği verilecek..

Ayrıca, Büyükşehir belediyesi öğrencilerin kullandığı su faturası bedelinin yarısnı ödeme kararı aldı

Büyükşehir Meclisi’nden Besicilere ve Öğrencilere “Su Faturası” Müjdesi

Besicilere ve Öğrencilere Su faturası Müjdesi! ÖĞRENCİLERİN KULLANDIĞI SU BEDELİNİN YARISINI ÖDEME KARARI ALDI.

Ayrıca Kayseri’de bulunan üniversitelerin lisans ve önlisans bölümlerinde örgün öğrenim gören öğrencilerin ikamet ettiği meskenler için öğrenim süresi boyunca tahakkuk edecek su bedelinin yarısının Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması talebi de meclis üyelerince görüşüldü. Talep, meclis üyelerince oy birliği ile kabul edildi.

HAYVANCILIKLA UĞRAŞANLARA “SU FATURASI” MÜJDESİ

Hayvancılığı desteklemek amacıyla hayvancılıkla uğraşanların tahakkuk edecek su faturalarının yüzde 50’sinin Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenmesi talebi de oy birliği ile kabul edilirken, Başkan Büyükkılıç,

Hayvancılığı ve tarımı çok önemsiyoruz. Hayvancılığa en büyük desteği vermeyi amaçlıyoruz. Bu açıdan su paralarının yüzde 50’sini KASKİ’miz ödemek üzere Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak bizim ödememiz yönünde karar aldık” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu