Reklamlar

Kırmızı Ette Şarbon Dışındaki 6 Büyük Tehlike!

Türkiye’de şu anda çok büyük bir şarbon tehlikesi yok... Ancak etle bulaşan tek hastalık şarbon değil. İnsan sağlığını en az şarbon kadar tehdit eden diğer riskli hastalıklar da var. 

Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, “Şarbon paniği devam ediyor. İstanbul'da poliklinik ve acillere panikle başvurular olduğunu biliyoruz. Ama bu insanların çoğu el ve kollarındaki kesik ve yaraların ne olduğunu öğrenmek ve sadece soru sormak için geliyorlar. Şu ana kadar İstanbul'da şarbon tanısı almış hasta sayısı azdır. Bunların hepsi de deri şarbonu. Yani korktuğumuz cinsten değil” dedi.

Prof. Dr. Sönmezoğlu, öldürücü olabilen akciğer şarbonu ve bağırsak şarbonlarının ise daha çok mezbahalarda çalışan, sürekli et kesen, hayvanların doğumlarına yardım eden ve hayvancılıkla uğraşan kişilerde görülebileceğine dikkat çekti. 

Türkiye'de şu anki verilerle ölümcül bir şarbon riski bulunmadığını kaydeden Prof. Dr. Sönmezoğlu, kırmızı etteki bilinmeyen tehlikeleri ve korunma yöntemlerini anlattı 1- SALMONELLA:
Etle bulaşan hastalıkların bir numarası şarbon değildir. Etle bulaşan hastalıkların bir numarası dünyada da Türkiye'de de Salmonella'dır. Eskiden Salmonella mikrobunun neden olduğu tifo hastalığını çok görürdük. Şimdi onun yerine Salmonella mikrobunun yol açtığı bağırsak enfeksiyonlarını sıklıkla görüyoruz. Sarmonella enfeksiyonlarının belirtisi şiddetli karın ağrıları, bulantı ve ishaller şeklindedir. Besin zehirlenmeleri olarak da görülebilir. Toplu yemeklerde (düğün yemekleri gibi) toplu zehirlenmeler olarak ortaya çıkar. Bazen yemekten sonra saatler içinde, bazen birkaç gün sonra hastalık aniden ortaya çıkar. Ölümcül olmayabilir, ama tehlikeli bir hastalıktır. Çünkü bağırsaklarda taşıyıcılığa yol açabilir. Tedavi olunmaz ise kişiler dışkılarıyla sürekli olarak etraflarına Salmonella bulaştırırlar.
Reklamlar
2018-09-24 12:21:52
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Kılıçdaroğlu'nun evi yandı kül oldu !