Reklamlar

Çin'de Atatürk'ün bilinmeyen biyografisi!

85 yıl önce ilk kez Xing Moquing tarafından kaleme alınan Atatürk'ün biyografisi kitabı Kopernik Yayınları'ndan Türkçe olarak basıldı.

Atatürk'ün Çin'de yayınlanan ve Türkiye'de çok da bilinmeyen ilk biyografisi Kopernik Yayınları'ndan Türkçe olarak basıldı. Giray Fidan tarafından hazırlanan "Kaimo'er (Kemal)" isimli eser, ilk baskısı 4 Ekim 1933'te yapmıştı. 

Xing Moquing tarafından kaleme alınan kitap, 20. yüzyıl başlarında yaşadığı krizi aşmaya çalışan Çin'in dünyadaki reform örneklerine yönelik merakının da bir sonucu.

Daha sonra birçok baskı yapan kitap, Çinliler'in Atatürk'ü nasıl algıladığına ilişkin de bir perspektif sunuyor. Giray Fidan tarafından hazırlanan kitapta, Çin'de yayınlanan eserin orjinal metni de yer alıyor.

EVLİLİĞİNİ ANLATTILAR
Kitaptaki bir bölüm ise Atatürk ile Latife Hanım'ın evliliğini konu alıyor.
'Kırk üç yaşında bir damat' başlıklı bölümde Atatürk ile Latife Hanım'ın Çinliler tarafından merak uyandıran evliliği şöyle anlatılıyor:
Eşinden bahsedeceksek önce İzmir’den başlamamız gerekiyor. O sırada düşman tarafından üç yıldır işgal edilmiş halde olan bu şehrin halkı, onu, hayatlarını kurtaran bir tanrı olarak görüyordu. İki üç gün sonra genç bir kız, aniden karargâhına geldi ve onunla görüşmek istedi. Karargâhını, evlerine taşımasını talep etti.
Bu kız, Fransa’dan memleketine yeni dönmüştü ve anne babası hâlâ yurtdışındaydı. Kocaman evde kendisinden başka sadece birkaç hizmetçi vardı. Yunan ordusu oradayken onun, Türk ordusuyla bir irtibatı olduğundan şüphelenmiş, birkaç kez evlerini aramıştı. Onu ciddi şekilde gözlem altında tutmuşlardı. O, hiç korkmamış ve kaçmamıştı. Kemal Paşa eğer İzmir’e girerse onu mutlaka evine davet edip birkaç gün misafir edeceğine yemin etmişti.

Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Yürüyüş Yapmanın 24 Faydası